Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн
Възпитател открадна 100 000 лв. от ученик · Кой ще ме избави от тялото на тая смърт? /Римляни 7:23/ · Оперират по спешност Жан-Клод Юнкер · НАСА хранила хлебарки със скали от Луната · Порой парализира Истанбул, наводни "Капалъ чарши" · Пуснаха видео от салона на самолета, принуден да кацне в царевичак край Москва ·

Select Forum Language:

Hot topics:
В момента е: Съб 17 Авг 2019, 19:33
Часовете са според зоната UTC + 2
 Главната страница » ОКЕАН - МОРСКИ ФОРУМ » Дредноут
Информация за UB-45
Модератори: Sea Dog
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
Страница 1 от 1 [10 Мнения]  
Автор Съобщение
Fallschirmjaeger

Местожителство: Градът на трите лъва

МнениеПуснато на: Сря 17 Дек 2008, 11:07    Заглавие:  Информация за UB-45  

Превод на поста от немско-езичната секция на форума:

Здравейте на всички, които четат това:

Правуйчо ми е загинал през Първата световна война с подводницата UB-45 в Черно море, когато лодката е ударила руска мина. През 1936г. подводницата е извадена и тленните останки на екипажа са положени с тържествена траурна церемония в гробището на Варна. Имам оригинални снимки от погребението. Междувременно се сдобих и с фотоси на паметника на гробището във Варна, които намерих тук във форума и които "Popeye the Sailor" е поместил тук.

Но бих се радвал ако тук получа контакт с някого, който се е занимавал с историята и трагедията на подводницата и който може би има снимки или информация за мен. Говоря само немски и малко английски, но за съжаление нямам представа от български. Може би някой може да преведе този призив на български?!
Особено "Popeye the Sailor" бих попитал с удоволствие дали има повече информация, тъй като вече е поместил снимки във форума. Бих желал също да науча от къде е преснимал старата черно-бяла снимка на паметника.

Трудно се ориентирам тук във форума поради разбираеми причини, свързани с разбирането и моля за разбиране.

Може би ще имам късмет и някой ще откликне на моята молба.
Burchi

popay_the_sailor
[Admin]

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Чет 18 Дек 2008, 16:27    Заглавие:  

Бих помогнал с удоволствие на колегата, стига да има кой да превежда.
Снимката с погребението на тленните останки и паметника съм ги преснел от "Морски вестник", а иначе са от архива на военноморския музей.
В изваждането на подводница UB-45 е участвал водолазът Вълчо Стисков. За това е награден от германското правителство с орден, но какъв точно не мога да уточня. Във витрините на музея има един Железен кръст, за който се твърди, че е на дядо Вълчо. Не съм убеден обаче.
Като ми остане малко повече свободно време ще допиша, ако нещо липсва или колегата се интересува от повече. Но нека уточни какво точно го интересува.

Run, live to fly, fly to live, Aces high.
--------------------------------------------
Есть ложь, наглая ложь и советская историография
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла 
ICQ Номер 
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Чет 18 Дек 2008, 16:35    Заглавие:  

Ето ти и още една, ако не си попадал на нея. "Златна енциклопедия на България" - 1940 г.

Click to see if image is larger
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя 
Fallschirmjaeger

МнениеПуснато на: Чет 18 Дек 2008, 20:16    Заглавие:  

Поговорете, посъберете каквото има и ще му преведа.
Fallschirmjaeger

МнениеПуснато на: Сря 14 Яну 2009, 15:46    Заглавие:  

burchi написа:
Скъпи Fallschirmjäger!

Много благодаря на българските юзъри! Имам в оригинал една подобна снимка - Със сигурност от същия фотограф. (Бих я поместил тук, ако знаех как става.)

Е - щом Преслав ме пита за това, каква информация търся, е трудно да дам точен отговор - не знам каква информация, която не ми е известна има.

Много бих се зарадвал на снимки на подводницата - преди всичко от времето преди тя да бъде потопена. Както и снимки на екипажа. Но не вярвам, че е възможно да се издирят такива снимки.

Ако не ми беше толккова трудно (с българския) с удоволствие бих влязъл в контакт с Военно-морския музей. Защото това би било иделаното решение по тази тема.

Може би някой би могъл да установи контакта и тогава бих могъл да се обърна с и-мейл - естествено най-лесно щеше да бъде ако някой там говори немски. В краен случай и английски върши работа.

Още веднъж много благодаря за вашите усилия!

Поздрави:

Burchi

Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Сря 14 Яну 2009, 17:05    Заглавие:  

Пиши му - много благодаря за думите.
Ще се опитаме да намерим снимки ии на подводницата в действие.
За съжаление Военноморския музей е затворен за ремонт и поне още 1 година няма да е отворен. Архивите не са достъпни в момента за никого. Поздрави и ще продължим да търсим!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя 
Fallschirmjaeger

МнениеПуснато на: Чет 15 Яну 2009, 17:56    Заглавие:  

burchi е пуснал негова снимка:
http://www.imgnow.de/?img=beerdigungf0cbmp.bmp

FW-189

МнениеПуснато на: Нед 09 Май 2010, 22:20    Заглавие:  

Eто какво намерих в купчина стари вестници :

Извинявам се за недоброто качество на преснимванията... Статията изглежда добре написана (не съм запознат със случая) и, мисля, съвсем не е за "Чукчите" (както обикновено става с творенията на припряни и исторически и оръжейно-неграмотни журналисти у нас). Мога да я преснимам още "n" броя пъти, за който пожелае, или (ACHTUNG!) Arrow харизвам вестника, с/у символична благодарност (бира 'Алмус' Laughing ) на Отговорен Съфорумец Exclamation .
Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Нед 09 Май 2010, 22:27    Заглавие:  

Аз, аз!
Черпя!
Благодаря!
Върнете се в началото
FW-189

МнениеПуснато на: Пон 10 Май 2010, 17:48    Заглавие:  

Царю, аз "хартиения носител" ти го харизвам (и без бира), ама добре ще да сториш, ако провериш в редакцията на тогози "Телеграф", имат ли спомен кой им е дал материала за подводницата Idea . Човека може да знае и още неща, снимки да му се намират, може и той да напише нещо в тая тема, ако има време и ЖЕЛАНИЕ...
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 1 от 1 [10 Мнения]  
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » ОКЕАН - МОРСКИ ФОРУМ » Дредноут
Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

[ Time: 0.0622s ][ Queries: 13 (0.0040s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker