Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн
Тръмп е разрешил отпускането на петрол от стратегическия резерв · Русия разположи в Арктика модерни системи за противовъздушна отбрана · Саудитският Пърл Харбър · Мобилните части са в готовност при евентуален бежански натиск, увери военният министър · САЩ към сърбите: Гледайте по-широко към бомбардировките на НАТО · Руският газ за Европа ·

Select Forum Language:

Hot topics:
The time now is Tue 17 Sep 2019, 04:21
All times are UTC + 2
 Forum index » ОРЪЖЕЕН ФОРУМ » Оръжия и събития до края на 20 век
Битката при Драва
Moderators: Super Flanker
Post new topic   Reply to topic View previous topic :: View next topic
Page 1 of 4 [60 Posts]   Goto page: 1, 2, 3, 4 Next
Author Message
Бай Ганьо

PostPosted: Tue 27 Jul 2010, 22:22    Post subject:  Битката при Драва  

Мнението е изтрито по желание на потребителя.
View user's profile Send private message 
=VNVV=Rosev

PostPosted: Wed 28 Jul 2010, 00:13    Post subject:  

От дядо ми поручик Васил Боев Пенчев командир на 7-ма рода от 29 Ямболски пехотен полк знам следното.На Драва ротата е първи резерв и на 06.03.1945г рано сутринта е вдигната по тревога и изпратена спешно да запуши стика между нашите линии пред село Сапорца.Малко след заемането на позиции върху тях се стоварва удара на обхождащите Долни Михоляц немски части.Ротата удържа 4-5 часа позициите губейки почти целия си личен състав.Картечен откос чупи дясната ръка ръка на дядо ми към края на боя и той заедно със още 17-18 войници са пленени от прегазилите ги немски редици-дядо ми се изрази така "като усетиха че са ни подавили те станаха и тръгнаха прави".По време на боя той не е видял някой да напуска самоволно позициите.Пленниците са били обслужени от санитар ,нахранени и настанени в една къща на завзетото село.На смрачаване нисколетящи самолети вероятно Ил-2 нанасят удар по селото и в суматохата дядо ми успява да изведе хората си и до сутринта стигат предните линии на българската армия.Според дядо ми нашата войска далеч не е отивала със желание на война ,в началото е имало неопитност ,лоша координация и некадърна намеса на помощник командири.Сигурно изненадани наши части са изпадали в паника но чак пък масово...
Естественно години на ред участието на Българската Армия във втората световна война беше митологизирано писаха се неща граничещи с идиотизъм,политкомисарите -помощник командири издигани във култ ,ами то и до днес все едни и същи червени баби доброволки все са наредени по парадите окичени с медали като ризници.Дядо като ветеран получи само веднъж един възпоменателен орден а като ги видеше по телевизията тия доброволките все викаше бе каде бяха тия жени като бях на фронта....
Back to top
ICQ Number 
FW-189

PostPosted: Fri 30 Jul 2010, 15:26    Post subject:  

Били са наистина жестоки сражения. Братът на единия ми дядо е бил единственият оцелял от цялата им рота при Драва, родом от село Дреновец, Видинския край. Отдавна не е между живите, за да го разпитам, но и тогава почти не говореше за Войната.
Дядото на мой приятел от Лом ми е разказвал следното за боевете в Унгария:
"Те немците си отстъпваха, а ние ги следвахме по петите, водейки боеве с ариергарда им". Частта му е била зле снабдявана с муниции; вземали са и последния патрон от убитите немци по пътя. Воювали са без особено желание на чужда земя и срещу досегашния ни съюзник в две войни, но никога не са отстъпвали. Имало е и такъв случай: немците са им викали на зле разбираем български отсреща "Булгар, не вървете след нас! Отиваме си в Германия."... Нашите са се двоумели и спирали, но Помощник- командирите(ЗКПЧ) са почвали да беснеят и вадят пистолети ... и хората са тръгвали в атака. Съответно в даден момент по тях е плисвал огънят на перфектно маскирана немска картечница, а след някое време и друго MG, отстрани и малко в гръб... имало е много жертви и ранени. И така 2-3 пъти...
Тези ветерани са покойници, сещам се само първите им имена, но мога да се поинтересувам и за презимената и фамилиите им. От коя воинска част са били, си знаят само те...

.............................................................................................................................................................................
П.С. : Едно от задълженията на Помощник- командирите (в повечето случаи бивши партизани, не разбиращи от военно дело, но верни на Партията) е била да "помагат" на командирите си (кадрови военни) да вземат "правилните" решения. В противен случай да ги застрелят...

Last edited by FW-189 on Fri 30 Jul 2010, 20:40; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail 
Flanker

PostPosted: Fri 30 Jul 2010, 18:55    Post subject:  

Quote:
немците са им викали на зле разбираем български отсреща "Булгар, не вървете след нас! Отиваме си в Германия."...

За такива случаи и аз съм чувал от дядо ми и негови приятели участващи във войната.
Back to top
NEO

PostPosted: Sat 31 Jul 2010, 14:56    Post subject:  

Ами все пак са били доскорошни съюзници. Спомням си интересни неща от мемоарните книги на михаил Григоров. Там за германците беше писал и с антипатия, но и със симпатия. зависи от човека срещу него. Имаше не много ласкави думи за Герхард Хомут(ако не ме лъже паметта), както и добри думи за друг въздушен боец-офицер(не му помня името) ,коойто май е бил прехвърлен от Северна Африка. и се опитвал да бъде максимално полезен на нашите авиатори. В същото време не беше особено ласкав в спомените си за "новите" ни съюзници. Даже имаше някои доста фрапантни случки описани. Ще ми бъде интересно още някой да сподели какво е чувал от свои близки за въпросните боеве и въобще за участието на нашата армия.
прр1

PostPosted: Sat 31 Jul 2010, 17:24    Post subject:  

Преподавателя по тактика казваше "момчета, като започне боя първо трябва да застреляте ЗКПЧ-то, иначе той ще ви застреля и веднага след това свързочника, иначе оставате без свръзка!" Дядо ми е участвал но при възстановяване целостта на отбраната. Не обичаше да говори за това. Веднъж само ми каза - Бе като настъпиха немците и нашите почнаха да бягат. Дядката нямаше добро мнение за руснаците а за немците смяташе, че им е писнало от война но са гледали да се предадат на американците и англичаните. Не съм чул от него да е имало липса на патрони, снаряди или други боеприпаси. Даже разправяше как ходили на някакъв ръкав да бият риба с гранати (гладни били, разбира се).
.
Quote:
..Нашите са се двоумели и спирали, но Помощник- командирите(ЗКПЧ) са почвали да беснеят и вадят пистолети ... и хората са тръгвали в атака... П.С. : Едно от задълженията на Помощник- командирите (в повечето случаи бивши партизани, не разбиращи от военно дело, но верни на Партията) е била да "помагат" на командирите си (кадрови военни) да вземат "правилните" решения. В противен случай да ги застрелят...
В една пехотна рота уважаеми колега FW-189 по тогавашния щат е имало над 100 души. Да е некомплектна (ясно, война е, комплектни подразделения няма) и да е с бойни загуби поне 50 - 60 души се събират и то "обстреляни" войници, служили по 2 и повече години, някои минали и през "окупационния корпус" и на тези хора някой им вади пистолет и те тръгвали обратно в атака?! Или ЗКПЧтата са били герои или пълни кретени (партизанин кретен няма колега, кретените в БКП се появиха доста по-късно). Когато ротния командва около него има група за управление. Помисли, ако ти си ротен дали свръзките, писарите и санитарите няма да са твои хора, а ако са, дали някой ще успее да извади пистолет зад гърба ти. И не ми разправяй, точно на мен за агентурата на ВКРтата дат била във всяко отделени включително!
Приятен ден на съфорумците

rgama

PostPosted: Sat 31 Jul 2010, 20:39    Post subject:  

Моят дядо е бил в зенитна батарея край Скопие от 1941 г . Септември 44 ги спешават и ги пращат срещу отстъпващите германци . Не са влизали с желание в бой . Имало е и случаи на екзекуции на военнослужещи ,несъгласни с новият курс на войната . Не ми е казвал да са имали взаимоотношения с руски части ,останал съм с впечатление ,че нашите войски са вървели отделно от тях. Той и не обичаше да разказва за тази част от войната ,повече ни говореше за "крепостите" и лайтингите. Накрая на войната стигат до Унгария и лятото на 45 година ,след 4 години , се е прибрал в къщи.
ICQ Number 
FW-189

PostPosted: Sun 01 Aug 2010, 11:47    Post subject:  

Уважаеми колега прр1, предал съм събитието така, както ми е разказано. Позволи ми, също така, да съм добре запознат с "полит-апарата" в БНА. А че ЗКПЧ не бяха супермени, съм съгласен.
............................................................................................................................................................................
Не е съвсем по темата, но става въпрос за българи-военнопленници към края на войната: Недалече от прословутото летище Целтвег е имало немски лагер за военнопленници: българи, румънци и руснаци. Използвани са за тежка работа в и около летището: копаене на канали и почистване пистите от сняг. През една априлска нощ немците тръгват да се предават в западна посока и оставят летището и самолетите (Целтвег не е бил действащо военно летище, а база за съсредоточаване на авиационната техника към края на войната) в ръцете на унгарските си съюзници (реално юнкерите, преподавателите и техническия персонал на унгарското военно-въздушно училище "Хорти Ищван"), с поръчението да детонират предварително разставените между самолетите авиационни бомби (унгарците не го правят). Останали без охрана, военнопленниците разбиват немски военни складове и до сутринта е имало изстрели, ракети и песни. Донасят алкохол (френски коняк) и на унгарците на летището. Имало е голяма радост, че войната за тях свършва и си отиват у дома. На другия ден пристигат първите червеноармейци: пеша и с няколко каруци. Пускат всички да си отиват.

Свидетелство на Ласло Калман, по това време бил унгарски юнкер на Целтвег.
Човека и днес е жив и здрав, радва се и на що-годе добра памет. Който се интересува от Целтвег, може да задава въпроси; ще го запитам (няма снимки оттам, обаче).
Back to top
pgp000
Guest

PostPosted: Sun 01 Aug 2010, 19:37    Post subject:  

=VNVV=Rosev wrote:
Според дядо ми нашата войска далеч не е отивала със желание на война ,

В селото, където е семейната вила, имаше няколко участници във втората фаза - не знам дали са живи вече. Тогава се е служело три години - един от тях е призован 1940 и се връща след края на войната. Ти ще ходиш ли с мерак на война при това обстоятелство? Има и опити да се върнат една немалка група войници, навярно има и дезертьори...
Quote:
в началото е имало неопитност ,лоша координация и некадърна намеса на помощник командири.

Има! Има и опити да се арестуват офицери. Има и войници, които ги пазят денонощно, за да не ги арестуват ЗКПЧтата. Мисля, че по един или друг начин последните разбират какво точно представляват и след първоначалния опит да "поемат инициативата" са се усетили, че са повече вредни.
Quote:
Естественно години на ред участието на Българската Армия във втората световна война беше митологизирано

Освен евентуално за ентусиазма, с който всички са тръгнали на война какво друго е било митично в писанията? Това за войниците, които си пазят "царските" офицери и воюват с тях до края съм го чел в "Железния полк" за 31ви Силистренски, издадена от Партиздат през 1981. Колкото до
Quote:
червени баби доброволки

се съмнявам, че подобни политически оцветени квалификации са подходящи за темата. С цялото ми уважение към дядо ти той едва ли е бил на всяка част от фронта, за да види кой точно къде е бил и по кое време. Предполагам кой какво и къде е правил си пише в документацията на подразделенията - уважаемият администратор навярно може да ти посочи къде да я потърсиш.
Back to top
Бай Ганьо

PostPosted: Sun 01 Aug 2010, 21:17    Post subject:  

Мнението е изтрито по желание на потребителя.
ss waffen

PostPosted: Sun 01 Aug 2010, 22:22    Post subject:  

3-ти корпус - генерал-лейтенант Тодор Тошев

8-ма пехотна дивизия - генерал-майор Борис Харизанов
12-ти пехотен полк
23-ти пехотен полк
30-ти пехотен полк
8-ми дивизионен артилерийски полк (ДАП)
и т.н. дивизионни части

10-та пехотна дивизия - генерал-майор Иван Хубенов
10-ти пехотен полк
44-ти пехотен полк
47-ми пехотен полк
10-ти ДАП
и т.н. дивизионни части плюс:
3-та армейска бронеизтребителна дружина
Армейска артилерийска група

12-та пехотна дивизия - генерал-майор Стефан Таралежков
31-ви пехотен полк
32-ри пехотен полк
46-ти пехотен полк
12-ти ДАП

16-та пехотна дивизия - генерал-майор Цоньо Ганев
57-ти пехотен полк
58-ми пехотен полк
59-ти пехотен полк
16-ти ДАП
и т.н. дивизионни части

4-ти корпус - генерал-майор Стоян Трендафилов

3-та пехотна дивизия - генерал-майор Васил Любенов
11-ти пехотен полк
24-ти пехотен полк
29-ти пехотен полк
6-ти ДАП
и т.н. дивизионни части

11-та пехотна дивизия - генерал-майор Ангел Доцев
13-ти пехотен полк
41-ви пехотен полк
42-ри пехотен полк
Немските части са първоначално на 06.03.1945:

523-ти и 524-ти пехотен полк от 297-ма пехотна дивизия

297-ма пехотна дивизия се състои от:
Grenadier-Regiment 522
Grenadier-Regiment 523
Grenadier-Regiment 524
Divisions-Füsilier-Bataillon 297
Artillerie-Regiment 297
Feldersatz-Bataillon 297
Panzerjäger-Abteilung 297
Pionier-Bataillon 297
Infanterie-Divisions-Nachrichten-Abteilung 297
Infanterie-Divisions-Nachschubtruppen 297

Поссле е въведен и 522-ри пехотен полк, както и 104-та егерска дивизия:
Jäger-Regiment 724
Jäger-Regiment 734
Artillerie-Regiment 654
Pionier-Bataillon 104
Radfahr-Kompanie 704
Panzerjäger-Abteilung 104
Divisions-Nachrichten-Abteilung 104
Divisions-Nachschubführer 104
_съотношението в жива сила е 2.3/1 в наша полза_________________
Back to top
=VNVV=Rosev

PostPosted: Mon 02 Aug 2010, 13:32    Post subject:  

Към уважаемия pgp000
Дядо ми е покойник от 1983г.Тогава аз бях на 20г. имахме къща с голям двор та там често се събираха дядови колеги офицери,честно казано не обичаха да говорят за войната,тя им напомняше за репресиите след нея.Даже завиждаха на дядо че заради счупетата на две места дясна ръка са го уволнили от армията веднага след връщане от фронта.Основната причина разсъждавайки по думите им за нежеланието на войниците да воюват е било не само във факта че се бият с довчерашния си съюзник а НОВИЯ съюзник е окупирал държавата им.От тях съм чувал че макар и само в няколко случая български войници са дали отпор на навлизащите в българия съветски войски(все пак ни е обявена война) и са безкомпромисно избити!Втория фактор са политкомисарите чувал съм как един такъв чичо на сегашен политик се държал безобразно и с войници и с офицери.Имало случай когато казал на дядо ми "Посочи 4 доброволци за разузнаване с бой" ,получавайки отказ го заплашил с пистолет но реакцията на войниците го накарало да го свали.Добре че скоро тоя комисар загинал от случаен куршум....Новите не били по стока-след боя при Драва те си поделили имуществото на дядо и ротата му щото били "загинали".
И аз съм чел книги за войната -там често политическите офицери са гръбнака на армията а войската със ентусиазъм воюва за "освобождението си".
Що се отнася до "червените баби доброволки" -е като ме дърпаш за езика ще ти кажа -точно такива идваха у нас да ми обясняват че дядо ми е ФАШИСТ -бях 6-7ми клас и то пред него!!.Като ги изслуша дядо ги пита абе вие точно къде сте служили?Отговор нямаше!Може някои и да са служили но едва ли на първа линия,факт е че дори и след 1990г рядко и то под обществен натиск тук таме наградиха някои оцелели царски офицери,позаговориха за Списаревски и Стоян Стоянов но и факт е че по ВСИЧКИ паради тия бабета окичени със дузини медали са постоянен антураж.АКО случайно има някой истински воювал ветеран то той стои встрани от тях с по 1 -2 получени на бойното поле ордена(ако милиционерите не са му ги взели де)...Аз например трябваше да ОТКУПЯ реквизираната офицерска сабя на дядо си от милицията при това самия факт че бе оцеляла беше чудо-бяха я дали в театъра за реквизит!
Back to top
ICQ Number 
pgp000
Guest

PostPosted: Mon 02 Aug 2010, 13:58    Post subject:  

Уважавам мнението, възгледите ти и труда ти, вкл. по отношение на ВИ наследство, просто ако знаеш нещо можеш да го споделиш без непременно да го обръщаш на политика и лични пристрастия. Предполагам всеки има от какво да се оплаче за предишната система, дори че ако е лапал тогава не е лапал достатъчно, но това не повишава автоматично стойността на изказването.
На мен ще ми бъде интересно да прочета за отпора срещу съветските войски, така че можеш да направиш съответната тема и да постнеш каквото знаеш и имаш като документи, да препоръчаш заглавия и т.н. защото темата наистина не е популярна. Просто не пиши всички под един знаменател.
Back to top
T-72
[Admin]

PostPosted: Mon 02 Aug 2010, 14:29    Post subject:  

Росев
И моя дядо е се е бил там
Нещата кардинално се различават.
Ясно е че дядо ти е бил про-немски настроен и е изразявал лични мненния.( което е нормално)
НО ти благодари на нашите клетници гонещи кафявата чума до австрииско и на дядо ти Ивана щото ако не беше той гръцката граница щеше да минава на 30км от Пловдив( справка официалните искания на гърците по врене на подписването на примирието)
Ей заради тези прекрасни немски момчета и заради прекрасните ни управници тогава
За каква окупация говориш Wink
Айде по сериозно -човек на години си!

ICQ Number 
=VNVV=Rosev

PostPosted: Mon 02 Aug 2010, 15:37    Post subject:  

Не съм нито русофил нито русофоб ,впрочем дядо ми никога не е казал лоша дума за руснаците.Само не беше съгласен че на 09.09.1944г сме се "Освободили".Царските офицери му викаха "Преврата".Сега от далечината на времето лесно се оперира с тва да пращаш някого за пушечно щото границата щяла да мине нам къде си.Спомням си че винаги деляха нещата на първа и втора фаза и недоволстваха и срещу немците защото реално след преврата те също нападат наши части с Сърбия.
Истината е че Царският Офицерски Корпус си е свършил работата така както трябва без да разсъждава правилно или неправилно е това и в чия полза е!Веднага след това обаче 90% от останалите на служба царски офицери са уволнени и репресирани като в немалко случаи хора са подлагани на наистина жестока репресия.Доста бързо се забравя за избити офицери с фамилии Ботев и Вазов...
Аз лично смятам че границите са били предрешени още на Ялта ,ок нашето участие също е било от значение но защо тогава сме признати за ПОБЕДЕНА а не съвоюваща страна?Малко жертви ли сме дали или какво?
Окупация-как по друг начин се нарича когато чужда войска е навлязла на твоя територия след обявяване на война ,седяла е колкото е седяла за ТВОЯ сметка и като се е изнесла на ТВОИ влакове и е позабравила да ги върне!Айде да не стигаме до случая дето през 1950г едни пияни казаци се надънили в моста над канала въвъ Варна та ношити им писали "Извинете ча нашия мост блъсна вашия съветски кораб!"
За случаите на съпротива при навлизането на руснаците -просто го чух трябва да провери ,не изключвам отделни подразделения които не са били известени за преврата да са оказали съпротива.
Но по основната тема -Драва -за мен нещата са така имало и и да бягат,според мен изненадани и деморализирани от внезапния удар войници ,ставало е не само в нашата армия но чак масово едва ли, явно ако е побягнал 1 Гьобелсовата пропаганда ги е писала 100.Все пак главните части са дали отпор и то сериозан иначе немците щяха все пак да минат в тила на Трети украински фронт.За съжаление на места немците са ни нанесли сериозни загуби ,но на война е така опита се плаща с кръв.
29-ти Ямболски пехотен полк тръгва за фронта:
Click to see if image is larger
Харкан...
Click to see if image is larger
и нещо в памет на Офицерски Корпус:
http://www.youtube.com/watch?v=s0_C-hmhJfs
Back to top
ICQ Number 
Page 1 of 4 [60 Posts]   Goto page: 1, 2, 3, 4 Next
Post new topic   Reply to topic View previous topic :: View next topic
 Forum index » ОРЪЖЕЕН ФОРУМ » Оръжия и събития до края на 20 век
Jump to:  

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum

[ Time: 0.0891s ][ Queries: 13 (0.0054s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker