Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн

Select Forum Language:

Hot topics:
В момента е: Нед 12 Юли 2020, 01:23
Часовете са според зоната UTC + 2
 Главната страница » ОРЪЖЕЕН ФОРУМ » Българска армия - минало и настояще
Поделения за съхранение на ядрени бойни глави в България
Модератори: Super Flanker
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
Страница 2 от 4 [55 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, 4 Следваща
Автор Съобщение
Елемаг
[Moderator]

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря 24 Юни 2009, 21:05    Заглавие:  

Cool Cool Cool
От съхраняването на ядрените боеприпаси не се появяват ядрени отпадаци. Само след взрива им!

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла 
СЕВАР

Местожителство: гр. София

МнениеПуснато на: Сря 24 Юни 2009, 22:56    Заглавие:  

Елемаг написа:
Cool Cool Cool
От съхраняването на ядрените боеприпаси не се появяват ядрени отпадаци.

Именно. Не правя директна връзка - ядрени боеприпаси Arrow ядрени отпадЪци. Все пак, с написаното по-горе исках да обърна внимание на това, че този район е свързан с епитета "ядрен". Щом има, или е имало, ако въобще е истина, в което вярвам, ядрени отпадъци, то е имало суровина + дейност (процес), който да ги произведе.

Цитат:
Само след взрива им!

...и при производството им.

Cool Cool Cool

Елемаг
[Moderator]

МнениеПуснато на: Чет 25 Юни 2009, 10:06    Заглавие:  

Cool Cool Cool
В България все още не произвеждаме ядрени боеприпаси.

Върнете се в началото
топчията

Местожителство: единна България

МнениеПуснато на: Чет 01 Юли 2010, 19:44    Заглавие:  

Сега, като виждам тази карта се сещам, че когато служех в бургаска област ми е правело впечатление, че на северния изход от Руен имаше особени контейнери, складирани на един разклон. Местни хора са ми казвали, че там се съхраняват ядрени отпадъци.
Според мен изглеждаха доста неугледно. Данните са ми от 2006-2007 г.[/quote]

Би ли уточнил къде точно са тези контейнери Rolling Eyes
защото переодично пътувам Разград - Бургас ... познавам района ....................... там има масто където съхраняват химически......... уточни подробности Exclamation Question
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение 
СЕВАР

Местожителство: гр. София

МнениеПуснато на: Пон 05 Юли 2010, 22:33    Заглавие:  

Цитат:
Сега, като виждам тази карта се сещам, че когато служех в бургаска област ми е правело впечатление, че на северния изход от Руен имаше особени контейнери, складирани на един разклон. Местни хора са ми казвали, че там се съхраняват ядрени отпадъци.
Според мен изглеждаха доста неугледно. Данните са ми от 2006-2007 г.

Цитат:
Би ли уточнил къде точно са тези контейнери Rolling Eyes
защото переодично пътувам Разград - Бургас ... познавам района ....................... там има масто където съхраняват химически......... уточни подробности Exclamation Question

Както съм посочил по-горе данните са ми стари - 2006 г., в началото на 2007 г. също си бяха там, възможно е сега да са преместени, но... Влизаш в гр. Руен, община Руен, обл. Бургас, предполагам ще го направиш от Т-образното кръстовище, където е караулката, независимо дали от посока Айтос, или от северната страна на кръстовището от посока Провадия например. По този начин влизаш в Руен откъм западната му страна... търсиш северния изход от града... по посока село Добра поляна, ще питаш хора, ще те упътят. Когато излезеш от града от северния изход, след около 500 метра има разклон, дели пътя на две, единия води към село Д. поляна, другия незнам, та именно на този разклон отдясно бяха няколко контейнера. Имаше си обозначения за радиоактивност, то май там е бунището на града... Smile

В крайна сметка не е нещо впечатляващо... дори снимки не съм правил. Познавах хора от Айтос, бивши военнослужещи, та те са ми казвали, че това са някакви радиоактивни матриали.

plamco

МнениеПуснато на: Чет 02 Сеп 2010, 17:55    Заглавие:  

Здравейте, някой знае ли дали достъпът до тези бивши поделения е свободен. Това м/у Новосел и Върбица достъпно ли е?
Върнете се в началото
Smuggler

МнениеПуснато на: Нед 05 Сеп 2010, 22:49    Заглавие:  

Картинките отговарят по-добре от думи ...
Click to see if image is larger

... за повече - погледнете последните качени в галерията на "Оръжие"
Върнете се в началото
Smuggler

МнениеПуснато на: Нед 05 Сеп 2010, 22:54    Заглавие:  

plamco написа:
Здравейте, някой знае ли дали достъпът до тези бивши поделения е свободен. Това м/у Новосел и Върбица достъпно ли е?

За достъпа не знам, но дърводобива и металодобива очевидно са свободни, ... а не е да кажеш, че няма спряна кола на частната "охранителна" фирма. Evil or Very Mad
Върнете се в началото
борден

МнениеПуснато на: Пон 06 Сеп 2010, 21:50    Заглавие:  

Smuggler, това в самоковска околия ли се намира?
Върнете се в началото
Smuggler

МнениеПуснато на: Вто 07 Сеп 2010, 01:12    Заглавие:  

Affirmative,
някъде по-напред в тази или в съседна тема видях, че май имало три локации от този десен, а Самоковската най-близо до дома. Та така - и с помощта на уикимапия лесно се стига.
Личи си, че руснаци са служили там - доста табелки и бележки бяха на руски.
И сега, след като е ясно, че сме имали складове по образец за ядрени бойни глави, със съветски войници, остава да разберем, аджеба, съхранявани ли са тук подобни бомби или само сме имали хранилища "на черний день"?
Върнете се в началото
Елемаг
[Moderator]

МнениеПуснато на: Пет 20 Май 2011, 10:12    Заглавие:  

Cool Cool Cool
В разгара на чистката на зам.-министри, набедени в благосклонност към възобновяемите енергийни източници, премиерът посети в четвъртък Института по ядрена енергетика при БАН и затворения през 1989 г изследователски ядрен реактор в столичния квартал “Младост“. Преди десет години там започна реализацията на проект за превръщането на съоръжението в база за обучение на ядрени и медицински специалисти и модерно лечение на ракови заболявания.

От 2010 г. обаче държавата спря годишната субсидия от 2 млн. лв. за преобразуването на реактора ИРТ - 2000 в съоръжение "от граждански тип" с ниска мощност. Тогава финансовият министър Симеон Дянков препоръча на учените сами да си осигурят бюджета.

От института казаха на Борисов, че дължат на руската фирма “Маяк“ 1.3 млн. долара за извозено през 2008 г. до Озерск отработило ядрено гориво от затворения реактор, с лихвите те вече са станали почти двойно повече и научното звено е заплашено от съд. За този проблем алармира преди година предишният шеф на института Йордан Стаменов.

В отговор на оплакванията на учените и след като разгледа Лаборатория за производство на лазерни установки за медицински цели, Борисов заяви, че ще прати здравния министър Стефан Константинов да посети базата и да прецени дали може да се използва за медицински цели.

“Тогава вече ще си заслужава да финансираме това нискообогатено гориво, което трябва да платим, защото иначе, както за всичко останало, има съд в Париж и руснаците ще ни осъдят”, заяви Борисов.

Той допълни още, че “не поради наша вина внасяме изотопи от Унгария със самолет, те се разпадат, защото са бързо разпадащи се. Даваме куп пари за това”.

След дешифриране на изявлението на Борисов стана ясно, че допреди затварянето на реактора в него са се произвеждали изотопи за нуждите на медицинските заведения у нас, но вече се налага те да бъдат внасяни.

Премиерът се запозна и с апаратура за ядрени изследвания, конструирана и изцяло изработена от специалисти от академията. Апаратурата е предназначена за провеждане на научни изследвания в Обединения Институт за ядрени изследвания в Русия.

“Зарадва ме, че съоръженията чакат за опаковане, с една дума - това, което са произвели, има пазар, плащат им го и те се издържат и съответно пък хората печелят добри пари. Същото искаме да направим, да се ползва и този реактор”, каза премиерът.

Новият директор на Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика доц д-р Димитър Тонев обясни, че е изключително важно да се покрие дългът към руснаците, “за да можем да работим в бъдеще".

“В момента бюджетът на института не стига дори и за заплатите на всички служители. С допълнителни източници от договори, които имаме, си плащаме заплатите и не пускаме служителите си в неплатен отпуск. Аз се надявам на една подкрепа от държавата и мисля, че премиерът даде индикация, че това ще се случи", коментира Тонев.

Зам.-директорът на Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН доц. Лъчезар Георгиев обясни пред журналисти, че след приключването на реконструкцията в новото съоръжение ще могат да се извършват и анализи за наличие на тежки метали, може да се използва в криминологията за анализ на следствени материали.

Според Георгиев, за да се приключи проектът трябват още около 10 млн. лв. Това е много по-малко, отколкото ако трябва да се изгражда ново съоръжение, тъй като е налице лицензирана площадка, обясни той.

Върнете се в началото
9T29

Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Пон 18 Юли 2011, 19:53    Заглавие:  

Здравейте колеги!
Служил съм на комплекс ТР 9К52 Луна М. На въпрос към взводния, дали имаме ядрени бойни глави в Бг./щото на нашите ракети се поставяха и такива/, той казваше, че при ситуация, хеликоптер ги доставя от СССР - дрън, дрън...Явно е имало у нас ядрени бойни части, особено около Самоков, защото там беше ракетно-техническата бригада Wink
Бях в ракетнотехническия взвод, шофьор на машината от аватара. Имахме още 3 такива автомобила на трупчета, само с ракетните части отгоре, чисто нови, в спец. хранилище, готови за бой, но без бойни части.

Поздрави Smile
Върнете се в началото
fazan

МнениеПуснато на: Пон 18 Юли 2011, 20:29    Заглавие:  

Какво значение кога какво е имало?
Върнете се в началото
9T29

Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Пон 18 Юли 2011, 20:45    Заглавие:  

fazan написа:
Какво значение кога какво е имало?

До колкото разбрах, в темата се чудите къде какво е имало. Никъде не съм написал "кога е имало".
Ако не ви отърва, моля Мода да ми изтрие мнението.
Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Пон 18 Юли 2011, 21:23    Заглавие:  

Според запознати в България е имало 3 такива обекта.
Охранявани само от руски военнослужещи. В тях също са живеели и работили само руски военни с техните семейства.

-----------------------------------------------------------------------------------------
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя 
Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 2 от 4 [55 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, 4 Следваща
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » ОРЪЖЕЕН ФОРУМ » Българска армия - минало и настояще
Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

[ Time: 0.0749s ][ Queries: 13 (0.0076s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker