Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн
Освободени са руски моряци, държани за заложници в Камерун · Кой е Юлиан Вучков? (Видео) · 7 държави, в които висшето образование е безплатно · Иранска медия: Танкерът "Стена Имперо" ще бъде освободен скоро · Отиде си проф. Юлиан Вучков! Той е починал във Военномедицинска академия · В това село хората изведнъж заспиват, а после и умират ·

Select Forum Language:

Hot topics:
The time now is Mon 23 Sep 2019, 07:30
All times are UTC + 2
 Forum index » krile.net - ГРАЖДАНСКИ АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Лека авиация и любителско летене
Летателни апарати построени в България
Post new topic   Reply to topic View previous topic :: View next topic
Page 1 of 1 [10 Posts]  
Author Message
Петър Цонев
Guest

PostPosted: Fri 29 Jul 2005, 22:29    Post subject:  Летателни апарати построени в България  

Какви любителски летателни апарати са построени в България и от кого?
Back to top
Сашо

PostPosted: Sat 30 Jul 2005, 20:21    Post subject:  

Да започнем от репликата на ДАР-1, построена от Весо Вълканов. Че дори и лети, и то нелошо!

Някои може ли да каже нещо повече за самолетите строени от Зори Германски, че те нещо не са много известни. А доколкото знам (дори го даваха някога и по "всяка неделя" човека прави самолети и си лети на тях без да се притеснява задържавни органи, регулации и прочие...
Back to top
View user's profile Send private message 
Пламен

PostPosted: Sat 30 Jul 2005, 20:59    Post subject:  

wrote:
Някои може ли да каже нещо повече за самолетите строени от Зори Германски, че те нещо не са много известни. А доколкото знам (дори го даваха някога и по "всяка неделя" човека прави самолети и си лети на тях без да се притеснява задържавни органи, регулации и прочие...

И аз съм чувал доста такива приказки. Един познат дори ми каза че извършвал АХР . Това ми идва в повече и ако не ставаше въпрос за Зори Германски никога нямаше да повярвам Very Happy Човека не афишира това което прави ( не се хвали ) .
п.п. (АХР - авиохим.работа). Пръска предполагам .
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail 
ICQ Number 
Sniper!

PostPosted: Sat 30 Jul 2005, 22:34    Post subject: Re: Летателни апарати построени в България  

Петър Цонев wrote:

В книгата си - "От носталгия, с любов РЕПЛИКИ ПО БЪЛГАРСКИ", София, 2004 - Георги Диманчев дава следната кратка справка:
Моторни самолети, сглобени от части на други самолети и оригинални конскрукции, построени в любителски условия и летяли в България(1913-2003)

Конструктор/Място и дата на първия полет/Тип, означение и регистрационнен знак на самолета/Означение и мощност на двигателя

1. Иван Каролев(1885-1924), София, 1913г., двуместен биплан тип "Albatros" (1911-12), сглобен от части на катастрофирали вносни самолети, "Argus", 100hp

2. Асен Йорданов(1896-1967), София, 1915г., двуместен биплан със силова установка и колесник от катастрофирали вносни самолети, "Argus", 100hp

3. Ангел Миланов(р.1946), София, 1972г., мотопланер "Мото-Бисер" (LZ-626)-планер "Бисер" с монтиран над крилото мотор "Trabant", 26hp

4. Инж. Людмил Василев(р.194?), София, 1974г., двуместен ЛС летяща лодка "Тангра", "Trabant", 26hp

5. Кирил Дряновски(р.1947), Варна, 1976г., едноместен ЛС "Феникс II" с крило и опашни плоскости от планер "Бисер", "Continental A-65 от Pier "Cub", 65hp

6. Инж. Георги Диманчев(р.1957), Монтана, 20.09.1989г., двуместен СЛС "Оптимум 88" (LZ-X01), "Rotax 503UL", 52hp

7. Инж. Кирил Дряновски, Варна, 1990г., СЛС "Феникс 7М", "Robin", 48hp

8. Зори Германски(р.194?), Монтана, 1992-97г., двуместен СЛС "Зор-1/-2" с части и силова установка от "Оптимум 88"

9. Инж. Кирил Дряновски, Варна 1997г., двуместен СЛС "Феникс 9" с "Rotax 912" от МАИ-890У "Авиетка", 80hp

10. Инж. Веселин Вълканов(р.1957), София, 20.12.1999, двуместен СЛС ДАР-21 "Вектор" (LZ-DAR) с Hirth 2704", 50hp

11. Инж. Веселин Вълканов, София, авг. 2001г., двуместен СЛС ДАР-23 "Акцент" (LZ-DAS/DAF) с "Rotax 503UL", 52hp

12. Инж. Веселин Вълканов, София, лято 2002г., двуместен СЛС ДАР-23А, "Акцент-2" (LZ-DAH) с "Rotax 503UL", 52hp

13. Инж. Александър Мариносян(р.1977), Пловдив, 30.03.2003, едноместен ЛС М-235, "Lycoming O-235-LC", 118hp

14. Инж. Веселин Вълканов, София, 09.11.2003, двуместен СЛС биплан реплика ДАР-Р(LZ-IKR) с "Rotax 582", 65hp

P.S. Със сигурност, има и др. любителски ЛА, които не са попаднали в тази справка.

хм
Guest

PostPosted: Tue 30 Aug 2005, 21:02    Post subject:  

Sniper! wrote:
Петър Цонев wrote:

В книгата си - "От носталгия, с любов РЕПЛИКИ ПО БЪЛГАРСКИ", София, 2004 - Георги Диманчев дава следната кратка справка:
***.

А що за книга е това, не съм е срещал, може ли повече информация
Back to top
Sniper!

PostPosted: Tue 30 Aug 2005, 22:30    Post subject:  

Всъщност и аз нямаше да знам нищо за тази книга/за съжаление/, ако не бях ходил миналата година на авиошоуто в Д. Митрополия. Оттам си я купих, като получих автографи от автора на книгата - Г. Диманчев, и конструктора на ДАР-1Р - В. Вълканов. Много ценен спомен.

Самата книга е с размерите на малкото "Криле" - 39 страници. Описват се реплики строени в България. Основно внимание е отделено на ДАР-1Р, реплика на ДАР-1 - първият български фабрично построен самолет. Освен това се разглежда трудната и нерадостна съдба, която има репликата на германския самолет ALBATROS - самолетът с който се поставя началото на българската бойна авиация. Разказано е и за "Небесна-та Бълха" от Пазарждик - реплика на френския "Pou du ciel". Книгата завършва с малка ретроспекция на репликите в световен мащаб. Изобилства от превъзходни чертежи, схеми, снимки и таблици.
Повествованието е направено по невероятния начин, който е запазена марка на Г. Диманчев - увлекателно, динамично и инженерно прецизно.

P.S. Ако ходиш на шоуто в Д. Митрополия или на БИАФ-а, оглеждай се внимателно, може да имаш късмет и да продават книгата отново, ако не са изчерпани количествата.

поздрави,

Satan

PostPosted: Tue 04 Oct 2005, 15:55    Post subject:  

A не може ли някой да я сканира така, ще стане достъпна за повече хора особено ако тиража и е изчерпан ?
Back to top
View user's profile Send private message 
ICQ Number 
Елемаг
[Moderator]

PostPosted: Tue 04 Oct 2005, 19:05    Post subject:  

Cool Cool Cool
Книжката я имам ама да сканирам 40 страници много ще ми дойде. Виж ако си от София може да ти дам да си я преснимаш.

Back to top
Aeroplanesdar

PostPosted: Sat 25 Jul 2009, 07:58    Post subject:  

DAR SpeedSter (DAR 21-S)

Click to see if image is larger

DAR Solo

Slivnica 2008

Messe AERO 2009 Friedrichshafen

Casilione del laggo

Igualada 2009

Sofia

Back to top
coloninbus

PostPosted: Sat 04 Dec 2010, 23:49    Post subject: hirth  

някои занимава ли се в бг. с тези двигатели хирт33 ,внасят ли се части
Back to top
Page 1 of 1 [10 Posts]  
Post new topic   Reply to topic View previous topic :: View next topic
 Forum index » krile.net - ГРАЖДАНСКИ АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Лека авиация и любителско летене
Jump to:  

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum

[ Time: 0.0725s ][ Queries: 13 (0.0040s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker