Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн

Select Forum Language:

Hot topics:
В момента е: Нед 12 Юли 2020, 02:44
Часовете са според зоната UTC + 2
 Главната страница » ОРЪЖЕЕН ФОРУМ » Българска армия - минало и настояще
"Преторянската" гвардия на партията...
Модератори: Super Flanker
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
Страница 3 от 3 [42 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3
Автор Съобщение
Octagon

Местожителство: LBPD

МнениеПуснато на: Сря 03 Ное 2010, 09:05    Заглавие:  

Хайде да не се увличаме и да не се плашим със святото пазане на военна и държавна тайна. Подсказка: ЗЗКИ се отнася само до служебни лица. Материята, която ви вълнува, е в НК, Глава дванадесета. Трудно е да се каже, че ще се отнася и до частни лица.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение 
прр1

Местожителство: В. Търново

МнениеПуснато на: Сря 03 Ное 2010, 13:28    Заглавие:  

Уважаеми колеги, не смятам, че законите (най-общо казано за различните държавни норматвни актове) са страшилка и подобно от сорта. Very Happy Ако обаче наистина сме граждани на страната си - да си ги уважаваме и да се стараем да си ги спазваме. Добри, лоши - наши са си.
Уважаеми колега Reagan, не ъм имал никакво намерение да Ви засегна, ако сте се почувствал така - моля да ме извините. Винаги съм приветствал желанието на хората да научат нещо ново за тях. И съм се старал да помогна според силите и възможностите си. Все пак за да получиш адекватен отговор трябва да зададеш правилен въпрос... В последният си пост Вие повдигате много много интересният въпрос за управлението. В същност това е най-секретното нещо. Системата за управление и свръзка е "светая светих" на всяка държава. Негативният опит на правителството на Царството с евакуацията на София по време на бомбардировките е отчетен според тогавашните военно - политически схващания, действащата към тогавашния момент нормативна уредба, техническо осигуряване и възможности та даже и личностни предпочитания. Все пак живи хора са ни управлявали и те са ходили до тоалетната Very Happy Та, за това евакуацията и разсредоточаването на правителствените служби са били решени по начина, по който са били решени. Що се отнася до разположението на елементите на КП на местността, начина за охрана, легендиране на дейността, реда за смяната и т.н. мисля, че това излиза от темата за непосредствената охрана на "членовете" ако правилно разбирам формулировката на темата.
Приятен ден на съфорумците.

Smuggler

МнениеПуснато на: Сря 03 Ное 2010, 21:17    Заглавие:  

Като стана дума за центрове за управление при кризи и т.н., имате ли представа какво е било предназначението на един почти довършен титанично масивен бункер в село Джурово, на около 15 км североизточно от ... Правец Wink
http://www.wikimapia.org/#lat=42.9591707&lon=24.0581703&z=16&l=0&m=b

Посетих обекта преди 3-4 години и бях силно изненадан до каква степен наистина на нищо не прилича това съоръжение.
Масивен бункер (сравним с най-тежките образци от Атлантическата стена в Нормандия, но само с два входа на последния етаж, трикамерни врати с масивен маншет) в план около 30х30 метра, изцяло вкопан в земята до незнайна дълбочина, с недовършен "покрив" на кота 0, показващ поне трислоен покрив (1м+ дебела плоча, луфт, 60-80 см плоча, по-голям луфт, покривен панел с вградени хоризонтални "тръби").
И всичко това на един хвърлей от последните къщи в селото, с останки от едноредова ограда, компактен бетонов възел, и малка панелна сервизна постройка около 100 кв.м. РЗП. ... и нищо друго наоколо -дива природа.
От селото са участвали в строежа и никой не знае какво са строили, документи няма никакви дори и кмета, на книга все едно не съществува.
Ха сега кажете що е то и има ли отношение по темата?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла 
прр1

МнениеПуснато на: Сря 17 Ное 2010, 16:54    Заглавие:  

Има ли следи от пожар във вътрешността уважаеми колега?
Smuggler

МнениеПуснато на: Съб 20 Ное 2010, 23:55    Заглавие:  

Не знам, не бях екипиран с фенер, а вътре е непрогледен мрак на 1 метър от вратата, локви, капчуци, стърчащи арматури от ф5 до ф50 и за капак комари на облаци. Ако някой иска да се разходи до там да си носи челник, галоши, яке и репелент.
Отвън няма следи от пожар, само следи от разграбване на тухлената облицовка на незаритите стени от видимата част от бункера.
Върнете се в началото
прр1

МнениеПуснато на: Нед 21 Ное 2010, 00:11    Заглавие:  

От разговорите ми с един бивш служител на "секретния КЕЧ" Laughing знам, че в посочения район е бил построен обект свързан със ЗРВ. Но, поради пожар в последният стадий на строителството и свързаното с това демаскиране на съоръжението обекта е бил изоставен. Дали става дума точно за това съоръжение? А това, че е до Правец ... То до Ботевград има участък от пътя пригоден за летище. Едва ли там е трябвало да се базира "Щорха" на Хана Райч. Laughing Laughing Laughing
Приятна вечер на съфорумците.

Smuggler

МнениеПуснато на: Нед 21 Ное 2010, 01:04    Заглавие:  

За ЗРВ не се класира по никой параграф, най-малкото е на 100 метра от последните къщи в селото. Да не говорим че съоръжението седи сам само и има само два тесни входа дето и бюро трудно ще вкараш, да не говорим за техника. Каквото е вкарано вътре повреме на строежа - това е.
Въпросът остава отворен ...
Върнете се в началото
Гената

Местожителство: около София

МнениеПуснато на: Нед 21 Ное 2010, 13:03    Заглавие:  

Smuggler написа:
За ЗРВ не се класира по никой параграф, най-малкото е на 100 метра от последните къщи в селото. Да не говорим че съоръжението седи сам само и има само два тесни входа дето и бюро трудно ще вкараш, да не говорим за техника. Каквото е вкарано вътре повреме на строежа - това е.
Въпросът остава отворен ...

Не е задължително да се вкарва техника, ако е ЗКП, ама ЗКП-то на ЗРВ беше предвидено да е до Костинброд, а не до Правец. Само че и то не потръгна и го разрушиха.

Върнете се в началото
T55

МнениеПуснато на: Вто 08 Фев 2011, 00:15    Заглавие:  

Почти небоеспособен е, ако вътре има повече от двама външни лица. Но пък е непревзимаем за тълпа и пр. вероятни противници.
Върнете се в началото
борден

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет 04 Мар 2011, 18:21    Заглавие:  

Гената написа:
Не е задължително да се вкарва техника, ако е ЗКП, ама ЗКП-то на ЗРВ беше предвидено да е до Костинброд, а не до Правец. Само че и то не потръгна и го разрушиха.

Гена, можеш ли да дадеш координати на това ЗКП? Интересно ще ми е да разгледам чрез Google Earth...
Върнете се в началото
Гената

Местожителство: около София

МнениеПуснато на: Пон 06 Юни 2011, 00:19    Заглавие:  

борден написа:
Гената написа:

Гена, можеш ли да дадеш координати на това ЗКП? Интересно ще ми е да разгледам чрез Google Earth...

Извинявай за късния отговор, ама не си ми ли пишеш на личен е малка вероятността да го видя навреме. Ето линк към бившите казарми
http://maps.google.bg/maps?hl=bg&ie=UTF8&ll=42.933532,23.105603&spn=0.012458,0.01929&t=k&z=16&lci=com.panoramio.all

Върнете се в началото
sluchaen

МнениеПуснато на: Пон 06 Юни 2011, 10:33    Заглавие:  

Цитат:
...викахме му БТР на бай Тошо...

За пръв път ще преразказвам нещо без да имам така наречен пряк контакт.
Мога обаче да кажа, че източниците ми на информация не са анонимни, но са достоверни. Няма нищо конкретно, но темата ми е интересна и за това си го позволявам, като ще го направя по две линии.
Първата, историческа.
Евакуация, на държавното управление е било предвидено и по въздух, факт са така наречените вертолет и самолет на бай Тошо. Разбира се една такава евакуация по въздух не е възможна за широк кръг от държавното управление и за това в авиацията е по-точно наименованието „на бай Тошо”. Също така, това няма как да стане без довеждащ транспорт, така, че танковете и БТРите щяха да играят тази роля. Летищната мрежа на БГ беше страшно развита, на всеки приблизително 100км се е намирала полоса способна да приеме всички видове летателна техника в България. Това прави отдалеченост от около 50км на всяка точка до ПИК. За по-малките полоси и вертолетните площадки може да се каже, че кажи речи всяка по-голяма паланка ги е имала. Вие пък ще кажете, че той бетона и сега си стои, е да но системата е разстроена, на магистралите и скоростните пътища са набити мантинели, други са застроени в подходите и т.н. Незнам как стои въпроса при морските, там дали е имало примерно катер или кораб за евакуация. Знам за яхтата, но тя беше нещо като морски отряд „28”.
Втората, сега.
Евакуация, евакуация но къде! В горните мнения има идеи. Само мога да кажа, че в околностите на всеки областен град бяха изградени „резиденции”, което също ги прави на около 50км от всяка точка на страната. И стигаме до строителството. Единствените строители, които бяха запазени и работят, имам в предвид като структура на ВС, са така наречените „секретен КЕЧ” или „ниско строителство” в командване СКИС, по-късно бригада. Съответно се мени и шапката, дирекция, ЩОП. Първи юли е близо, така, че максимата „нещата трябва да се развиват” ще намери поредното приложение. Но и сега в момента се строят и оборудват най-общо казано военно-временни пунктове за управление на държавата. Процесът не е спирал, то няма как и да бъде иначе. И сега плановете за евакуация се актуализират, но някъде танкове са заменени с някакви „Котки”, БТРи са заменени с БМВета, едни самолети и вертолети с други. Не знам при морските как е. Все пак техниката е понапреднала, международното положение е друго (ха,ха тук се получи малко като радиоточка) а и България вече теснее за широко скроените ни управници. Пунктове за управление има изградени и в Румъния и Гърция, където рамо до рамо с колегите от НАТО може да се поеме управлението на региона.
Основното е, че както и преди така и сега се спазва принципа на мобилност, бързоподвижност и възможност за избор и смяна на множество пунктове за управление. Моментното състояние на транспортните и комуникационните технологии наложи отпадането примерно на необходимостта от широко развита летищна мрежа, или пък необходимостта от танкове и БТРи при осъществяване пребазиране на държавното управление. Единственият род или вид незнам как да го нарека войска, която се разви в БА са свързочните войски. Едно държавно управление, може и да няма какво да управлява, но чрез комуникацията се легитимира както вътре в държавата така и пред света. Особено важно при опити за дестабилизация от какъвто и да е характер на държавността. Доказано от световната практика с така наречените правителства в изгнание, където разбира се осигуряването на комуникация е само един от елементите за съществуването му, но не отделим от останалите.

Темата май визираше само миналото, затова ме извинете, че направих размишления върху настоящето, нарочно избегнати от Бай Ганьо
Цитат:
...въпреки, че в последните години нещата (доколкото чета по вестниците) са доста променени спрямо онова време, трябва да замълчим...
, но скоро те ще бъдат история.
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 3 от 3 [42 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » ОРЪЖЕЕН ФОРУМ » Българска армия - минало и настояще
Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

[ Time: 0.0793s ][ Queries: 13 (0.0077s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker