Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн
Авиация и космонавтика в нов музей във ВДНХ в Москва · Курс за оцеляване в морска среда за пилоти от ВВС · Свалиха 22 българи от самолет · Северна Корея продължава ядрената си дейност · Македония може да изчезне след 10 години · Делегация на Министерството на отбраната ще посети САЩ ·

Select Forum Language:

Hot topics: hot СНИМКИ: УЧЕНИЕ БРИЗ 2018 С УЧАСТИЕТО НА ВМС, ВВС И СВ(21)
В момента е: Сря 22 Авг 2018, 06:06
Часовете са според зоната UTC + 2
 Главната страница » ОБЩА СТАЯ » ОБЩ АРХИВ » "Оръжие"
Правила за носене на униформата
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
Страница 1 от 1 [10 Мнения]  
Автор Съобщение
Octagon

Местожителство: LBPD

МнениеПуснато на: Пет 01 Юни 2012, 20:58    Заглавие:  Правила за носене на униформата  

Извинявам се за битовизмите, но нещо прави впечатление и дразни.

Живея в Пловдив, който днес се явява може би най-големият гарнизон. Живея до голям супермаркет и редовно виждам войници, сержанти и офицери от двата пола, пазаруващи там, понякога семейно, по двойки. Правят го в униформи и е странно да виждаш офицер, бутащ количка с покупки, още повече придружаван от войник от женски пол.

Не съм чел съответните документи, но съм чувал от запознати хора, че военослужещ в униформа не е имал право да носи нещатни предмети (чанти, раници и др), чадър, пазарски торби да не говорим. Не зная какви са били разпоредбите за носене на униформа. По отношение на войниците преди се държеше на формата - мен ВП щеше да ме арестува на 300 м. от вкъщи, отивайки в отпуск, защото в горещ августовски ден бях свалил баретата си, а по устав военослужещият в движение е длъжен да носи шапка. Та моля служещите в момента хора да разкажат накратко за текущите правила за носене на униформа.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение 
Гената

Местожителство: около София

МнениеПуснато на: Пет 01 Юни 2012, 22:07    Заглавие:  

Съвременните нормативни документи определят единствено носенето на униформата. Т.е. закопчана риза, ризата запасана в камуфлажния клин, кубинки покрити с крачолите на клина и шапка на главата, когато военнослужещия е извън формированието. В зависимост от сезона, се носи шуба, също закопчана и с колан върху нея. До скоро колана беше само за войниците и сержантите но от 1-2 години трябва да се носи и от офицерите. В стария и новия устав не съм срещал текстове забраняващи носенето на чадър, торби и др. (но си е въпрос на личен избор как ще изглеждаш с тях), но дясната ръка трябва да е свободна за да може да се отдава чест. В сайта на МО има утвърдено от дедо Аню допълнение към устава, в което има някой доста фрапиращи добавки. Например часовия не е задължен да носи каска на главата, а да я поставя при нужда.

Върнете се в началото
Octagon

МнениеПуснато на: Нед 03 Юни 2012, 17:27    Заглавие:  

Благодаря, много интересен отговор.
Върнете се в началото
sluchaen

МнениеПуснато на: Нед 03 Юни 2012, 19:34    Заглавие: Re: Правила за носене на униформата  

Octagon написа:
Извинявам се за битовизмите, но нещо прави впечатление и дразни.

Живея в Пловдив, който днес се явява може би най-големият гарнизон. Живея до голям супермаркет и редовно виждам войници, сержанти и офицери от двата пола, пазаруващи там, понякога семейно, по двойки. Правят го в униформи и е странно да виждаш офицер, бутащ количка с покупки, още повече придружаван от войник от женски пол.

Не съм чел съответните документи, но съм чувал от запознати хора, че военослужещ в униформа не е имал право да носи нещатни предмети (чанти, раници и др), чадър, пазарски торби да не говорим. Не зная какви са били разпоредбите за носене на униформа. По отношение на войниците преди се държеше на формата - мен ВП щеше да ме арестува на 300 м. от вкъщи, отивайки в отпуск, защото в горещ августовски ден бях свалил баретата си, а по устав военослужещият в движение е длъжен да носи шапка. Та моля служещите в момента хора да разкажат накратко за текущите правила за носене на униформа.

А ще те впечатли ли факта, че военнослужещи и от двата пола в българска военна униформа, най-често камуфлажна, служещи в Холандия пазаруват в Германия (носят покупки, бутат пазарна количка) водят и връщат от училище цял автобус деца (като ескорт) на свои колеги в град на десетки километри от базата, разбира се че с униформата, че посещават банки, община пак с униформа…
Пък вярвай ми, има ВП и то с по-големи правомощия от българската-контрола на пътниците на летищата, свалят определени пътуващи от градският автобус идващ от Белгия и влизащ в Холандия, спират и проверяват който си искат автомобил особено в „граничните” градове…
С една дума:- остави старото време и махни като критерий България…
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла 
Octagon

МнениеПуснато на: Нед 03 Юни 2012, 20:07    Заглавие:  

Защо трябва да ме учудва? Българинът си е българин, дори в Холандия. Виж, не помня да съм виждал холандски военослужещ с ланец, разкопчана риза и тнт. Да не говоря офицер да бута количка.
Върнете се в началото
Гената

МнениеПуснато на: Нед 03 Юни 2012, 20:17    Заглавие:  

Бутането на количка не е най-големия проблем, но наистина т.нар. неопрятност си е трън в очите. Не само разгащените униформи, но и небръснати, не лъснати, неподстригани и др. Миналата година бях на учението със сърбите. Нямат нищо общо. Дали защото бяха в друга държава или така са си свикнали, но стегнати, изпънати момчета и момичета. Да не говорим за военнослужещите от по-големите армии. Ама част от вината не е само във военнослужещите. Обличам униформата и след 2 пранета вече се разпарцалява, от 10 посещения във военния магазин и след дълго молене си уреждам камуфлаж естествено не с подходящите размери. Да не говорим за полевите обувки дето на 2-рото обуване са се отлепили. Това си убива желанието да се стараеш с външния си вид.

Върнете се в началото
Octagon

МнениеПуснато на: Нед 03 Юни 2012, 20:30    Заглавие:  

Неопрятността е малкото зло. Голямото (непоправимото?) е моралната деградация на офицерското ядро. Все едно де, каквото било - било.

Не казвам, че нашите войнишки камуфлажи и обувки преди 11 г. бяха идеални, но нямам спомен да се разпарцаляваха и разпадаха за две носения.
Върнете се в началото
sluchaen

МнениеПуснато на: Нед 03 Юни 2012, 20:51    Заглавие:  

Като стана на въпрос за униформи, то тук един от изброените високопоставени мъже в държавата е съчетал военната униформа с цивилно облекло, дали е според Устава или е според етикета за държавници!!!

Click to see if image is larger
"На една от проверките на строежа на лот 2 кметът на Стара Загора Живко Тодоров заедно с президента Ро-
сен Плевнелиев, областния управител Недялко Недялков и председателя на ОбС Емил Христов"
Върнете се в началото
Гената

МнениеПуснато на: Нед 03 Юни 2012, 22:30    Заглавие:  

Голямото зло, разпада на дисциплината в армията настана след приемането на кадрови войници. Първите приети се оказаха човек на някой по-голям, после дойде един период в постъпиха доста кадрови военнослужещи, но заплатите извън сферата бяха в пъти по-големи от тия на военните и така наречените кадрови военнослужещи започнаха масово да злоупотребяват с това. Казано директно буквално извиваха ръцете на командването - или правим каквото си искаме или се махаме! И настана една суматоха (особено в по-малките поделения) и един вакуум, че няма кой да дава наряди! Затова командирите искат или не загърбват тия така наречени второстепенни фактори. После тази тенденция се запази и след увеличаването на заплатите. Така да се каже водата беше тръгнала и нямаше как да се спре.

Така че от части съм съгласен с теб, че офицерите са виновни, но пък никой не взема мерки за да преустанови тази практика. Изключения прави може би Карловския гарнизон, където все още здравия и хубав кашизъм вилнее с пълна сила.

Върнете се в началото
kramer

МнениеПуснато на: Пон 04 Юни 2012, 09:43    Заглавие:  

Стария камуфлаж изглеждаше по-добре. Униформата и като кройка, и като качество е под всякаква критика. Особено смешни са тия, тънките текстилни коланчета, дето трябва да се носят върху шубата. За това войската гледат от мисии, от командировки тук-там да се снабдят със свестни колани. Шубичките, и те едни дълги, стоят като харизани.
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 1 от 1 [10 Мнения]  
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » ОБЩА СТАЯ » ОБЩ АРХИВ » "Оръжие"
Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

[ Time: 0.0571s ][ Queries: 13 (0.0039s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker