Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн
Игра на нерви над Балтика: Самолети на НАТО прихванаха руски изтребители · Инцидент помрачи празненствата на Раптърс най-малко 4 души пострадаха при стрелба в Торонто · SIPRI: съкращавайки ядрения арсенал, страните го усъвършенстват · Заради видеото на убиеца от Крайстчърч местен бизнесмен беше осъден на 21 месеца затвор · САЩ с нови доказателства срещу Иран Вашингтон изпраща допълнителни сили в Близкия изток · Си отива при Ким ·

Select Forum Language:

Hot topics:
В момента е: Вто 18 Юни 2019, 13:02
Часовете са според зоната UTC + 2
 Главната страница » Авиофотография » Събития от 2011-2017 г.
Мемориален комплекс на ВВС в София
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
Страница 2 от 2 [24 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2
Автор Съобщение
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Пет 16 Дек 2011, 21:12    Заглавие:  

А - и да добавя, очакваме още мнения и идеи!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя 
pgp000
Гост

МнениеПуснато на: Съб 17 Дек 2011, 00:06    Заглавие: Re: Мемориален комплекс на ВВС в София  

Dimitar Stavrev написа:
Щабът на ВВС и Командирът на ВВС генерал.майор Константин Попов предлагат на Столична община и кметицата Йорданка Фъндъкова на пл. Авиационен (4-ти километър на Цариградско шосе) да се изгради мемориален комплекс на ВВС с издигане на постамент на самолет(и) служили в българските ВВС.
Екипът на сп. "Клуб КРИЛЕ" предлага на съфорумците да обсъдим темата и да подкрепим Щабът на ВВС в благородната му инициатива.

Инициативата на командващия е похвална, по принцип мястото е точното, само моментът според мен малко не се връзва.

Изказаните дотук идеи имат няколко сериозни недостатъка. Разбирам, че поставянето на самолет цели да се намали себестойността на проекта но:
1. На кръговото няма къде да се паркира, а движението там е кошмарно поначало. Достъпът ще бъдат затруднен, освен ако не се осигури място за паркиране.
2. Поставянето на истинска машина или реплика ще доведе до вандализъм, освен това всичката гадост от движението ще полепва по машината и тя много бързо ще загуби вида си на паметник.
3. Поставянето на бюстове - било то бронзови, каменни и т.н. - директно казва "открадни ме", "счупи ме", "боядисай ме". Освен това инициативния комитет/комисията, която ще одобрява състава/проекта - рискува да пропусне или добави авиационен деятел - поради финансови, идеологически и други причини.

И затова аз предлагам:
- на висок постамент (за да се избегне покатерването, а и да се вижда добре от естакадата на Цариградско) да има статуя на летец-събирателен образ или група статуи на летци от различните епохи - ПСВ, ВСВ, ранна реактивна ера, късна реактивна ера.
- имената на конструктори, загинали и служили пилоти, техници и т.н. с голям принос и евентуално типовете летателни средства (над 100 сигурно), могат да се изписват на паметни плочи. Щото - извинявайте - примерно "балонистите" редовно никой не ги брои (явно щото са били в армията), морската авиация и тя е в някое кьоше (щото е във флота или и аз не знам), а и (реално) е останала на едното Арадо, пък да се кукне Ми-14 там познайте колко ще го бъде.

Който иска снимки и картинки - слага се едно устройство със записана мултимедия, връткат си се видео, снимки, текст. За гласови пояснения поне в София имаше някаква услуга с обаждане на кратък номер от мобилния и там на еди колко си езика ти разправят що за обект си посетил - има си табела с номер до всяка забележителност. Ако се опитваме да сложим всичко на едно място рискуваме да стане много кичозно, или да се оформи практически конкуренция на НВИМ и МА-П, към които спокойно на табелата могат да се поставят препратки.

Ако толкова се настоява да има и техника - самолетите могат да бъдат допълнение - пазители от двете страни на скулптурната група или нещо такова. Пак качени на високо, и предварително опечатани и обработени, за да се запазят максимално дълго. Но акцентът да пада на хората, защото все пак в основата на авиацията са именно те - поддържали тези машини и летели на тях независимо откъде е закупена техниката.

А и лично аз не ща да гледам още една машина, превърната в катерушка или платно за изява на художнически способности на поредния изпаднал чалго-интернетен пубер.
Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Нед 29 Яну 2012, 10:27    Заглавие:  

Така. Решено е Мемориалния комплекс да бъде орел. Сега се решава дали да е малък или голям.
Дали да е с разперени криле или с прибрани... Под него на плоча ще са изписани имената на героите.
От Общината са създали много проблеми.
Не искат да е с разперени, защото щял да прилича на хитлеристки орел. Мен пък не ми харесва да е с прибрани, все едно сме с пречупени криле и повече ВВС няма да имаме.
Първоначалната идея за самолет или самолети е отпаднала. Причината - голям скандал в Общината, завършил с победа на Общината. Общо взето думите на Фандъкова са били - Не искам втори паметник на Съветската армия и съветското изкуство в София! Забранявам!
Скарали са се за това, че от ВВС искат да сложат МиГ-23 или МиГ-21, а от Общината са вдигнали врява, че това са съветски и комунистически самолети. Безумие. Като не сме можели да си намерим наша изработка самолети, да сме си гледали работата. ОРЕЛ.
Паметникът ще се намира зад спирката на колелото на Четвърти километър посока новата зала Армеец. Там където имаше наслагани много камъни в знак на протеста от 10 януари 1997 г.
За мен това е абсолютно неудачно място. Трябваше да е в градинката пред Културния център на ВВС, там където има един радар, една ракета и един МиГ-19. Намира се само на 100-200 метра от това място. Но пък за тази сграда има големи бизнес апетити, искат да я бутат, за да изградят поредната бизнес сграда. Всъщност сградата е историческа, в нея до последно е живял принц Кирил, братът на цар Борис ІІІ. И за нас сградата има стойност - тук от 1992 г. до 1998 г. бе офиса на КРИЛЕ и вестник ВВС. Тук бе възстановен авиационния печат в периода след комунизма.
А пенсионерите от ВВС, които посещаваха всеки вторник заведението в сградата, ще се събират някъде другаде. Засега им се търси място, и ние участваме активно.
Но като ще е само ОРЕЛ да бяха го сложили там, за да се извисява поне 10 метра и през нощта да бъде осветен - всеки, който идва в София (делегация, чужденци, хора от другите градове) щеше да минава по "Цариградско" за към центъра, да го вижда такъв голям и мощен и да разпитва за този паметник или да му се възхищава. Но уви - сега ще е заврян долу, в мръсотията на 4-и километър - невзрачен и почти незабележим.
Сега се търсят проектанти и скулптори. Но едно е сигурно - на 6 май ГЕРГЬОВДЕН, паметникът трябва да бъде открит.
Защо тогава, а не на 16 октомври ще питате вие? Нали все пак е за 100 години ВВС. Ами защото от 1 юли предстоят много промени в генералитета на БА, съответно и във ВВС.
Поздрави и очаквам вашите коментари.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя 
pgp000
Гост

МнениеПуснато на: Нед 29 Яну 2012, 15:12    Заглавие:  

Направо паметник с един папагал да сложат - хем на кметицата, дето повтаря заучени глупости - хем на съвременното ръководство на въоръжените сили дето му се откачи чейнето да разправя "Това ще е политическо решение". Освен това е перфектна възможност за оптимизация на разходите - 300 метра по-надолу е офиса на Лазурит, които ще си залепят марката на паметника (както Армеец - на залата) и монументът ще излезе без пари на общината.

Аз съм от малък град, но си признавам, че след всичко, което съм видял, тесногръдието и раболепниченето на тая дропла за мен изглеждат монументални - поне колкото партийния дом са големи. За страха от паметниците и политическата обосновка няма да отварям дума.

Няма кой да ти скрие глупостта и безкултурието, Данче, дори премиерският гръб не е ТОЛКОВА широк.
Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Чет 02 Авг 2012, 18:01    Заглавие:  

Arrow ФОТООКО: Паметникът за отбелязване на 100 години българска военна авиация в строеж. Как ще изглежда той?

Click to see if image is larger
Засега е това

Ще бъде това...
Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Пет 24 Авг 2012, 18:41    Заглавие:  

Arrow ФОТОФАКТ:Продължава строителството на Паметника на авиацията в София
Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Пет 21 Сеп 2012, 16:23    Заглавие:  

Arrow 100 години ВВС: ОРЕЛЪТ КАЦНА!

Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Съб 13 Окт 2012, 17:58    Заглавие:  

Arrow Изтребители МиГ-29 ще прелетят над София по време на откриването на Монумента на авиацията. Бойко го открива.

Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Сря 17 Окт 2012, 08:52    Заглавие:  

Arrow ФОТООКО: Откриха Монумента на авиацията

Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 2 от 2 [24 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » Авиофотография » Събития от 2011-2017 г.
Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

[ Time: 0.0914s ][ Queries: 13 (0.0030s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker