Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн
Демонстрация на способности от участващите в учението Platinum lion 19 (снимки) - част 1 · Руският ледоразбивач "Лидер" ще получи свръхмощна силова установка · Адвокат на Кристиян: Невинен е, да свалят обвиненията, ако искат и той да търси хакера · Четвърт век след атентата срещу еврейските институции в Аржентина виновни няма · В България и другаде: какви трикове използват измамниците на пътя · Москва привика съветника на посланика на САЩ ·

Select Forum Language:

Hot topics:
В момента е: Чет 18 Юли 2019, 21:16
Часовете са според зоната UTC + 2
 Главната страница » krile.net - ПЪРВИЯТ БЪЛГАРСКИ ВОЕНЕН АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Българските военни летища
Авиобаза Чешнегирово (25 ИБАБ)
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
Страница 16 от 16 [240 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, ..., 14, 15, 16
Автор Съобщение
zero

МнениеПуснато на: Пон 11 Ное 2013, 17:27    Заглавие:  

Здравейте на всички и поздравления за хубавия форум Smile Често ме налягаха спомени за авиобазата макар че аз там съм бил просто обикновен войник, а за повечето войници казармата не е най- хубавото място за което искат да си спомнят. Но за мен си остана хубаво и незабравимо преживяване, имах късмета да служа там през 1994-1995г. Та реших да разпитам гугъл какво знае тои за 25 авиобаза и хоп попаднах на тази хубава тема, а в нея се оказва че има доста сериозни хора, пред които се чувствам доста неловко с моите елементарни познания по авиация и спомени от Чешнигирово. Като гледам с какви подробности помните и разказвате всичко чак ме хваща срам че не ми е останало много като спомен Smile
Както казах постъпих там март месец 1994 като планшетист, (самолетите винаги са ме влечели, като малък няколко години се занимавах с авиомеделизам и имам няколко участия в окръжни и републикански първенства) и това много ме радваше че ще съм в по близка връзка с тях, не знам що ама все ме питаха кои ми бил връзката, пък честно без връзки ме бяха сложили на този пост Smile Та току бях постъпил и командния пункт беше прясно изгорял, изкарах цялата служба на фургони в западния краи на пистата където беше импровизиран команден пункт, а спяхме в станцията на радиолокационния пункт. Голям кеф бяха нощните полети, спомням си в началото при нощни сме водили по 10 тина цели, а няма да забравя каква красота беше когато водех полети горе от кулата където всичко се виждаше на далече Smile Там наи често се случваше да водя с Цветков , Тенев, и Спасов, по чинове не ги помня много помня че Спасов стана полковник пред 94та. Тенев и Цветков маи още бяха подполковници. Е с Цветков не беше особено приятно да се води особено ако някои от младите летци го ядоса с някоя уж елементарна грешка за него Smile Имахме много интересен случаи една неделя към 10 часа беше леко мъгливо, както опъвахме кълки в КП-то и по едно време се чува шум от двигатели, капитана скача и вика " кво става бе, някои обади ли се за кацащ самолет" ние вдигаме раменете и се услушваме като гърмяни зайци, споглеждаме се, и с недоумение излизаме на вън и поглеждаме към пистата и докато се чудим кво става и къде бръмчи самолет а дежурния капитана върти телефони до кулата и един румънски (по спомен маи товарен самолет) си кацна като пич на пистата Smile спря в началото на рульожката и зачака, явно се беше усетил че не е кацнал където трябва Smile После идва Калчо Танев , други величия и уж се оказа че бил объркал пистата с Крумовската, аз не знам тва възможно ли е и каква беше тая случка но доста ни разнообрази и без това скучната неделя Smile
Доста често се сещам за авиобазата и ме налягат спомени, много ми се ходи там да се разходя из нея, много мъчно ми стана като видях снимките какво е останало от нея, и нарязаните самолети съвсем ми скапаха настроението, а помня тяхни номера които съм водил в полети, помня думите на ръководител полетите, наистина жалко, и това при положение че просто съм отбивал службата си там, а не знам за тези от вас които са прекарали голяма част от живота си там, които са били в сърцето на авиобазата, всеки ден покраи самолетите, а за онези които пък са били вътре в тях по време на полет и сега ги гледат накълцани на земята Sad(( много тъжно. Някой съжаляват цял живот за загубеното време в казармата, аз не съжалявам и за миг за дните ми в Чешнигирово, въпреки че ми е само на 20км. не знам кога ли ще ми се отдаде възможност да отида там и ако мога да влезна да разгледам и малко така да ми се върнат спомени. Искам да влезна да се разходя по централната алея, да видя щаба и кулата където се катерехме по една тясна стълба за да се качим горе от където се откриваше невероятна гледка. Да се разходя на долу където ни беше спалното в западната част точно до ГСМ-а, да обиколя зона А и Б къде брах страх през нощите на наряд, ще взема да се хвана на пролет да отида хем да поснимам малко. Малко се отплеснах в приказки, успях да изровя само една единствена снимка от тогава, имам и още но те са лични, едва ли им е мястото тук;- група войници снимани на фона на радиолокационната станция "Христо" Изчетох цялата тема с интерес с учудване открих че летци освен в небето има и тук на земята и то в форум Smile шапка Ви свалям и благородно ви завиждам, за съжаление само съм конструирал самолети но едва ли ще се кача да пилотирам някои, дори не съм се возил, но да се возя ме е страх, искам контрола да е в мои ръце Smile Винаги над главата ми като бръмне самолет и вдигам очи на горе, жалко е че не виждам красивите силуети на изтребителите ни от 25 та авиобаза Sad [img]Click to see if image is larger[/img]
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла 
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Вто 12 Ное 2013, 20:21    Заглавие:  

Браво за спомените! Качи и личните си снимки, няма проблеми, ще им се радваме! Все пак и това е Чешнегирово.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя 
torta

МнениеПуснато на: Вто 31 Дек 2013, 18:37    Заглавие:  

Здравейте Zero. бихте ли разказал по-детайлно за случката с този румънския самолет? как точно кацна?? викаш че е било леко мъгливо?? т.е как е намерил пистата, беше ли осветена?.. тия в РВД не са ли го насочвали... много странно....
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Съб 14 Юни 2014, 10:35    Заглавие:  

C-27J SPARTAN ОПЕРИРА ОТ ГРУНТОВИ ПОЛОСИ

Click to see if image is larger

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя 
lz1cam

МнениеПуснато на: Сря 24 Сеп 2014, 22:04    Заглавие:  

Здравейте "Чешнегировци"! Зарадвах се на темата и ви благодаря за споделените спомени и снимки. И аз бях обикновен войник в авиобазата 1986-88г. в АТР на батальона - под. 32570. Моят баща като ми идваше на свиждане и му се оплаквах, че на въпроса му "какво ново има при мен" не можех да му отговоря нищо освен, че е все същото войнишко, еднообразно и затъпяващо ежедневие. Тогава ми каза, че ще дойде време когато ще искам да се върна тук-в Чешнегирово, но няма да мога. Е, 26 години по-късно това време дойде, но с тази разлика, че много исках да се върна и можах. Върнах се в поделението, разрових старите спомени и сълзи напълниха очите ми от носталгията и разрухата, която заварих, едновременно. Гледах към небето (където се надявам, че е татко) с пълни със сълзи очи и му казвах на ум: Позна, наистина поисках да се върна, но и не позна - все пак можах се върна. И ми се струва, че татко ми се усмихва там, от синьото небе над Чешнегирово.
Тук наистина времето е спряло - за мен някъде преди 30 години и аз съм още току що завършил техникума младеж, вече войник,все още съвсем здрав, млад и силен. Нищо от онова което животът по-късно ми поднесе сякаш никога не се е случило. Сякаш все още целият ми живот още е пред мен... Мирисът на гората, централната алея, сградите, това вълшебно синьо небе над авиобазата - всичко това буди толкова много спомени и непреодолима носталгия у мен. А тук бях само прост войник, само 2 години. Предполагам служилите като авиатори и техници тук могат доста по-добре да обяснят магията на това място...
Няколко пъти по-горе се постави въпроса за погрешка кацналия през 1994г. румънски самолет на Чешнегировската ПИК. Имам спомени от 1-ва ръка за това събитие, понеже бях в дежурната смяна на РВД на Крумово. Мисля, че ВС беше АН12. Полетът се ръководеше от вече пенсионирания ръководител ЛКК. Екипажът на ВС доложи, че вижда ПИК и каца, но ... минаха няколко минути и него все още го нямаше. На повикването на РП екипажът отговори, че вече са кацнали, което ни изуми и силно ни разтревожи. Оказа се, че заради силна турболенция по време на кацането, екипажът вижда Чешнегировската полоса и не съобразява, но каца на нея. Поне това бяха по-късните им обяснения. Отначало, докато разберат, че ВС е било на връзка на ЛКК в Крумово, Чешнегировци арестуват ЕВС, а след като се свързахме с тях и ситуацията се изясни, решиха да се изхитрят и да им искат такса за кацане. Накрая, след като всичко свърши добре се смяхме от сърце, но само преките участници знаеха и споделяха колко страх са брали в тази ситуация
Върнете се в началото
ggeorgiev

МнениеПуснато на: Нед 04 Яну 2015, 19:33    Заглавие:  

Здравейте,
попрегледах темата, но не открих каквото търсих. А то е :
През кои години и по колко броя са получавани МиГ-23БН.
Знам, че първите са през 1976, после нещо се споменава за доставки през 1981. Също така имам информация, че през 1979 в Чешнегирово има 24 БН-а. Ако това е било вярно, то тогава са били разпределени по 12 в ескадрила или едната е била "непопълнена".

Благодаря на отзовалите се Smile
Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Сря 25 Мар 2015, 09:25    Заглавие:  

Екипажи от „EAATTC 15-1” изпълниха задачи на летище Чешнегирово (снимки&видео)

http://pan.bg/view_article-58-28832-Ekipazhi-ot-EAATTC-15-1-izpylniha-zadachi-na-letishte-Cheshnegirovo-snimkiampvideo).html#sthash.2G3lZtNq.dpuf
Върнете се в началото
torta

МнениеПуснато на: Чет 26 Мар 2015, 22:39    Заглавие:  

Добре де .. като няма навигационна система , няма "кула" нито нищо как става това или за учението има екипи там сега?
sluchaen

МнениеПуснато на: Пет 27 Мар 2015, 19:34    Заглавие:  

Върнете се в началото
torta

МнениеПуснато на: Пет 27 Мар 2015, 22:18    Заглавие:  

Случаен ... Р 831 ? или Р 832 ? а и какво общо има това? това че кацат самолети означава че това летище макар и това че не работи се води действащ обект с нац. значение?
torta

МнениеПуснато на: Съб 25 Апр 2015, 23:06    Заглавие:  

След дълго прекъсване отново съм на линия. Така днес говорих случайно, много случайно даже, с един техник по електро и радио оборудване служил в Чешнегирово дл 2002 г. Стана въпрос за Миг-23 и конкретно че е бил техник на падналия самолет номер 49 през 1994г. Най-много ме заинтригува това че каза, че в миналото (така и не разбрах за коя година става дума) всички самолети са били на земята цели 2 години тъй като били открити пукнатини и т.нар. питинг по лопатките и лагерите на двигателите. Били ремонтирани и след това самолетите са летяли още дълго. Въпроса ми е: знае ли някой кои годин иса престояли на земята? знам че този уред се нарича борескоп, но изобщо имало ли е такова нещо..? благодаря предварително.
Motostrelkovak90

МнениеПуснато на: Пон 27 Апр 2015, 10:57    Заглавие:  

Имало е такъв период ама не и за 2 години
Върнете се в началото
стоил

МнениеПуснато на: Пон 08 Юни 2015, 17:58    Заглавие: авиобазата чешнегирово отворена ли е за посещения  

ggeorgiev написа:
Здравейте,
попрегледах темата, но не открих каквото търсих. А то е :
През кои години и по колко броя са получавани МиГ-23БН.
Знам, че първите са през 1976, после нещо се споменава за доставки през 1981. Също така имам информация, че през 1979 в Чешнегирово има 24 БН-а. Ако това е било вярно, то тогава са били разпределени по 12 в ескадрила или едната е била "непопълнена".

Благодаря на отзовалите се Smile
Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Пон 08 Юни 2015, 18:43    Заглавие:  

Ето...
http://pan.bg/view_article-16-7874-Spisyk-na-samoletite-MiG-23-na-vyoryzhenie-v-aviobaza-Cheshnegirovo-i-tqhnata-sydba.html
Върнете се в началото
torta

МнениеПуснато на: Сря 02 Яну 2019, 23:49    Заглавие:  

Здравейте за много години на всички Smile живи и здрави. Много искам да питам дали тука има някой който е бил по свръзките и радиосистемите. Понеже отдавна летището не работи, навремето на каква честота е била връзката земя- въздух ..
Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 16 от 16 [240 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, ..., 14, 15, 16
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » krile.net - ПЪРВИЯТ БЪЛГАРСКИ ВОЕНЕН АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Българските военни летища
Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

[ Time: 0.0898s ][ Queries: 13 (0.0098s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker