Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн
Пентагонът потвърди смъртта на сина на Осама бин Ладен · Иран мисли да освободи танкера "Стена Имперо" · Две турски военни колони са пресекли границата и са се отправили към Идлиб · Зловещи подробности за мъжа, убит в леглото до любовницата си · Борис Джонсън ще е една от звездите на предстоящата среща на Г-7 · Зеленски зове Канада да не допуска Русия обратно в Г-8 ·

Select Forum Language:

Hot topics:
В момента е: Пет 23 Авг 2019, 08:44
Часовете са според зоната UTC + 2
 Главната страница » КРИЛЕ - РЕТРО АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Ретросалон
13 МАРТ 1913 г.
Модератори: Penio
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
Страница 1 от 1 [1 Мнение]  
Автор Съобщение
Иван
[Moderator]

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед 13 Мар 2016, 10:30    Заглавие:  13 МАРТ 1913 г.
Описание на темата: ВЕЛИКА ДАТА

ДА СИ СПОМНИМ, че днешният ден е една ВЕЛИКА ДАТА в нашата ИСТОРИЯ!
Българският воин за пореден път доказва на света, че за него няма непревзимаеми крепости. Че всеки враг, посегнал на свещените български земи, трябва да очаква да бъде смазан от огнения валяк на българската артилерия и вдигнат на щиковете на неудържимата българска пехота...
Така е било тогава, през 1913 г.
От това днес ни е останал само споменът, благодарение на предатели-политици и мекошави социалистически офицери, които позволиха да се случи погромът на българската армия.
Както всички БЪЛГАРИ от моето поколение, имам КРЪЩЕЛНО СВИДЕТЕЛСТВО. В него е записано, че "...отроче от мъжки пол, което при свето кръщение получи име ИВАН, бе възприето от светия купел от о.з. полковник Никола Константинов..."
...На днешния ден отново (в последно време често) си спомням моя кръстник полковник Никола Константинов (вуйчо Никола, както му казваше баща ми). Седнал на коляното му, при честите му гостувания у нас, превърнат в слух слушах разговорите между възрастните, в които неизменно присъстваха Балканските войни и Първата световна. Кръстникът ми, командир на 10-и Пехотен Родопски полк, комендант на Пловдивски гарнизон, като командир на дружина от полка е от първите, влезли в Одрин, по-точно във форта Айджийолу. В стаята му в Пловдив висеше бойната му сабя, гола, защото до нея висеше и ножницата, в която не можеше да се вкара. Беше деформирана от турски куршум. Впрочем, шинелът на кръстника ми имаше 7 (седем) дупки от куршуми, без той да е получил и драскотина! По-късно си дадох сметка, че той винаги говореше с уважение за турския войник. Освен противник, бил е и съюзник с турците през Първата световна на Беломорския фронт. Командвал е полка и в боевете при завоя на р. Черна. Бил е ментор на князете Борис и Кирил по въпроси от тактиката на пехотата. Имаше огромен (в тогавашните ми възприятия за размери) златен пръстен с монограм F.I, подарен му от цар Фердинанд.
В моменти, когато имаше време за кръщелника си, той ми рецитираше "Покойници, вий в други полк минахте..." "Хайдут Сидер и черен Арап...", "Опълченците"... Пееше ми бойни маршове...
Има и една история, благодарение на която съм Иван Бориславов, а не Лозанов. Моят баща е роден в момента, когато всички камбани на църквите в Пловдив звънят! Телеграфът е донесъл вестта, че победоносната българска войска е превзела от движение Лозенград, който според немския стратег генерал фон дер Голц е крепост, която може да бъде превзета само от пруската армия след 6-месечна обсада. И естествено, новороденото е записано Лозан. Когато след падането на Одрин полкът се прибира, кръстникът ми, той и кум на родителите ми, изпраща до дядо ми писмо с текст на песен "Борислав от бой се връща" и нарежда: "Момчето да се казва БОРИСЛАВ!" В ония години пред кум се вода не гази и с триста зора, благодарение че още не е бил кръстен в църква, баща ми от Лозан става Борислав...
Още един път - ПОКЛОН И ВЕЧНА СЛАВА НА ГЕРОИТЕ ОТ ОДРИНСКАТА ЕПОПЕЯ и дано бъдещите поколения имат щастието да не бъде забравена...

Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 1 от 1 [1 Мнение]  
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » КРИЛЕ - РЕТРО АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Ретросалон
Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

[ Time: 0.0621s ][ Queries: 13 (0.0064s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker