Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн
Naval Group ще достави на Аржентина 4 леки корвети/OPV, първият кораб ще е бившия LAdroit · Google Earth 3D разкри секретна военна база · Лондон призова Германия да преосмисли забраната за износ на оръжие за Саудитска Арабия · Полицаят, застрелял съпруга на любовницата си на Крит, ще лежи доживот · България ще привлича инвестиции от Саудитска Арабия чрез съвместно дружество с кралството · ЕС се споразумя за фонд, подкрепящ проекти в областта на отбраната ·

Select Forum Language:

Hot topics:
В момента е: Сря 20 Фев 2019, 15:49
Часовете са според зоната UTC + 2
 Главната страница » ОРЪЖЕЕН ФОРУМ » Българска армия - минало и настояще
Истории и снимки на БНА
Модератори: Super Flanker
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
Страница 3 от 3 [37 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3
Автор Съобщение
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Пон 15 Мар 2010, 21:35    Заглавие:  

История на парашутната дружина
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя 
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Вто 19 Мар 2013, 22:54    Заглавие:  

Arrow Почина генерал-полковник от запаса Христо Добрев
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя 
Almasy

Местожителство: Бургас

МнениеПуснато на: Пон 19 Авг 2013, 10:51    Заглавие:  

T-72 написа:
Последният граничар на социализма

...Разказът му разкрива атмосферата на границата в края на Студената война и описва как наборни войници са преследвали и стреляли по хората, опитващи се да избягат от България, като по тежки престъпници. Редакцията пуска разказа с леки съкращения в две части, без да се намесва в разбиранията на автора.

Бил съм пряк участник или свидетел на тези събития по време на наборната ми военна служба в Гранични войски. По стечение на обстоятелствата не станах „герой”. Това означава, че просто не съм попадал в такава ситуация, когато да се наложи да „неутрализирам” нарушител на границата (б. р. – с израза „неутрализирам” тогава се е наричало убиването на „нарушител”). Не казвам, че не бих го направил. В действителност участвал съм в задържането на нарушители, дори съм стрелял по тях.
По обясними причини ще спестя имената на „главните герои”, бойци и командири, дадени са с инициали.

За българските граници и Гранични войски в края на „социалистическата епоха”

Българската държавна граница в края на 80-те години на миналия век беше опасана с бодлива тел, един вид ограда. Тя започваше от черноморския ни бряг и свършваше в най-северозападната точка на българската територия, река Дунав. В тази ограда от бодлива тел имаше отвори само за т. нар. ГКПП-та (Гранични контролно-пропускателни пунктове).

На самата граница имаше издълбана така наречената „гранична бразда”. Де факто това беше линията на държавната граница. Съответно на тази линия, на определени разстояния бяха поставени така наречените „каменни гранични пирамиди”. От едната страна - наша страна, беше издълбан надпис НРБ. От другата - СФРЮ. Уточнявам, че аз служех на българо–югославската граница през 1988-1990 г.

На въпросната ограда с бодлива тел бяха поставени проводници. Това беше кльон - електросигнализационна система за охрана на държавната граница. Съветски „патент”, възприет от НРБ в началото на 50-те години. При опит да се премине през оградата от бодлива тел, проводниците се допираха, създаваше се верига и в граничната застава се получаваше сигнал „за действие ” - опит за нарушение на границата. Съответно граничната застава се вдигаше ”в оръжие” и се изпращаше така наречената „тревожна група”. Тя се състоеше от няколко въоръжени граничари, командвани от офицер. В групата задължително влизаше служебно куче, порода източноевропейска или немска овчарка.
и още:
http://e-vestnik.bg/5932

И като си помисля.....Бях още ученик - 84-85 някъде е било......Бях на границата да се опитам да мина браздата и аз. Към Малко Търново тогава се пътуваше с така наречените "открити листи", но на мен издаваха такъв, по простата причина, че имах баба и дядо там. Разбрах след хиляди проучвания, че има двойна електрифицирана бодлива мрежа....Реших, че региона не е подходящ. Започнах да се замислям за Резовска река (не в устието и). Пресмятах колко време ще ми е необходимо да стигна от Малко Търново пеш до там.....Нямаше тогава Google Earth.......Примитивни ученически карти.....
Не стана.....Отложих го за по-късно, а междувременно ме забърса флота - там 2 години, по простата причина, че бях приет студент (инак щях да отпера 3, като болшинството нещастници покрай мен).
И тъмън станах студент и то доде "революцията"......
Та си останах пишман-дезертьор Very Happy
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла 
FW-189

МнениеПуснато на: Вто 09 Дек 2014, 18:34    Заглавие:  

Click to see if image is larger

Т-34/85
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла 
T-72
[Admin]

Местожителство: Burgas

МнениеПуснато на: Съб 12 Мар 2016, 21:43    Заглавие:  

Подобна статия бях чел преди 7-8 г. много украсено ми се струва всичко, но предполагам основата е верна:

Необявената гръцко-българска война
Заради аспирациите на южната ни съседка към наши територии след края на Втората световна война съществува голямо напрежение между Гърция и България.
http://socbg.com/2015/06/%D0%BD%D0%B5%D0%BE%D0%B1%D1%8F%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B3%D1%80%D1%8A%D1%86%D0%BA%D0%BE-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%B2%D0%BE%D0%B9%D0%BD%D0%B0.html

ICQ Номер 
Чукча

МнениеПуснато на: Нед 13 Мар 2016, 11:59    Заглавие:  

Не само, че вярно ами е и истина !
Гърците, верни на своята прословута лукавост и наглост винаги са правили такива провокации не само с нас, ами и с другите си съседки. Правят се на кабадалии, насерът се и после плачат пред света колко са онеправдани. Пиши в нета Петричкият инцидент 1925 и чети какво още е било.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение 
T-72
[Admin]

Местожителство: Burgas

МнениеПуснато на: Нед 13 Мар 2016, 12:35    Заглавие:  

Чукча написа:
Не само, че вярно ами е и истина !
Гърците, верни на своята прословута лукавост и наглост винаги са правили такива провокации не само с нас, ами и с другите си съседки. Правят се на кабадалии, насерът се и после плачат пред света колко са онеправдани. Пиши в нета Петричкият инцидент 1925 и чети какво още е било.

Петричкият инцидент е ясен.Даже първата намеса на ОН е тогава.
Малко разкрасено ми се струва просто.
Инак за тогава това е "нормално".Тези години сваляме и турски изтребител(или два) близо до Созопол май.Имаше и снимка в нета на един от съборените самолети.

ICQ Номер 
Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 3 от 3 [37 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » ОРЪЖЕЕН ФОРУМ » Българска армия - минало и настояще
Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

[ Time: 0.0554s ][ Queries: 13 (0.0045s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker