Private Colleger of transportation  
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн
Дрон проследи огромна колона на ИД в Сирия, руски бомбардировачи я изпепелиха (ВИДЕО) Въздушната атака е близо до границите с Ирак и Йордания · Адът слезе в Северна Каролина (СНИМКИ) · The Warsaw Voice: Полша се надява да даде нов импулс на формата Ваймарски триъгълник · BBC: Бртитанската полиция арестува десети заподозрян за терористичната атака в Манчестър · Премиерът Бойко Борисов: Ще купуваме нов изтребител, когато станем готови, самолетът не е най-важното в една армия · Преди 80 години в Сан Франциско отвориха "Златната врата над пролива" ·

Select Forum Language:

Hot topics: hot "Славянската писменост дойде в Русия от македонската земя"(71)hot ПОЛЕТИ В КРУМОВО - МАЙ 2017(18)hot ПОЛЕТИ В БЕЗМЕР - МАЙ 2017(17)hot ПОСЛЕДНИ ПОЛЕТИ НА F-4E PHANTOM ОТ ГРЪЦКИТЕ ВВС(16)hot СНИМКИ: ПАРАД НА БЪЛГАРСКАТА АРМИЯ - 2017(18)hot СНИМКИ:EATTC 17-1 – ВОЕННОТРАНСПОРТНАТА НИ АВИАЦИЯ СЕ ДОКАЗА(16)hot СТРАХОТНО АВИОШОУ: 100 ГОДИНИ АВИОБАЗА ЧАЙКА - 1 май 2017(22)hot F-35А В АВИОБАЗА ГРАФ ИГНАТИЕВО - 28 април 2017 г.(16)hot "ТРАКИЙСКИ ОРЕЛ 2017" С F-15(16)hot ОТКРИТ АВИОДЕН:75 ГОДИНИ ДОЛНА МИТРОПОЛИЯ - 22 април 2017(17)
The time now is Fri 26 May 2017, 11:16
All times are UTC + 2
 Forum index » КРИЛЕ - РЕТРО АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Ретросалон
Попитай знаещия
Moderators: Penio
Post new topic   Reply to topic View previous topic :: View next topic
Page 48 of 48 [717 Posts]   Goto page: Previous 1, 2, 3, ..., 46, 47, 48
Author Message
pach

PostPosted: Mon 28 Sep 2015, 07:48    Post subject:  

Very Happy
Много благодаря за насоките! Това наистина може да се окаже от изложба в София, от новото производство на Капрони.
Може да се окаже, че е правена в района на пл.Руски паметник, защото има известна поне още една снимка от там с изложен самолет.
Ако въобще снимката е с верен надпис и т.н. Иначе наистина виждам известна прилика с този самолет. Не знаех въобще,
че сме имали желание да направим и водосамолети. Ще внимавам вече и за такива снимки при преглед на фото-сбирки.
Втората снимка наистина няма нищо общо с първата освен, че се продават в един магадин (обозначен е отдолу на снимките).
Very Happy Very Happy

CATCH 22

PostPosted: Mon 28 Sep 2015, 17:43    Post subject:  

pach wrote:
Very Happy
Много благодаря за насоките! Това наистина може да се окаже от изложба в София, от новото производство на Капрони.
Може да се окаже, че е правена в района на пл.Руски паметник, защото има известна поне още една снимка от там с изложен самолет.

Ако имаш предвид "Чучулигата" (КБ-5), то на мен са ми известни поне 2 снимки Wink - втората е тази, която ти споменаваш. Мисля, че информацията за въпросната машина е, че е била нарочно показвана като реклама за фирмата.
Click to see if image is larger
В случая с водосамолета КБ-1 (ако наистина става дума за този тип), цялата работа малко ми прилича на "вторично използване" Very Happy на самолета. След като не е бил одобрен от военните, са го направили експонат в парк.
Апропо това с пл. Руски паметник се отнася за втората снимка по-горе, а те я правена след края на войната. Първата снимка (по-ранна), както и тази с водосамолета са по-скоро от някакакъв парк.

View user's profile Send private message 
Иван
[Moderator]

PostPosted: Tue 29 Sep 2015, 18:13    Post subject:  

Много ме озадачи снимката на хидроплана, датирана от август 1941 г. Невъзможно е да е вариантът на КБ-1 "Пеперуда" по няколко причини. Едва ли неодобрените два хидроплана са оцелели от 1932 г. до 1941 г. Това е най-малкият проблем. Самолетът на снимката с момченцето е много по-масивен от елегантните "Пеперуди". Много нехарактерно е оформлението на втората кабина. Тя е изрязана дълбоко (от нея се подава главата на жена). Тялото в носовата част зад двигателя е много по-широко от тялото на КБ-1. Сравнете височината на двигателя Walter NZ-120 по отношение на тялото от снимката на КБ-1. Витлото е много различно. Трудно ми е да определя какъв е този самолет! Shocked
Панорамните снимки вероятно са от стр. 116 на книгата "Забравена слава". Тези снимки имам от моя свако, работил в "Капрони" с инж. Калигарис. Оригиналите са много по-различни. Всяка снимка е съставена от 3 разделени с бяло 5-mm поле снимки. Вероятно е използван някакъв панорамен фотоапарат с 3 обектива. Когато работех по илюстрациите на "Забравена слава" умишлено монтирах трите снимки в една, за да се получи действителна панорама. Свако ми имаше много снимки, които като дете съм разглеждал в Пловдив. Имаше чудесна, направо брилянтна снимка в профил на един от хидропланите на транспортна количка. За съжаление, когато с братовчеда ми потърсихме снимките (беше 1984 г., свако ми беше починал отдавна), намерихме само панорамните и една на прототипа на "Фазана". Наистина за съжаление!
По отношение снимките на КБ-5. Те са от времето след войната. Това е агитационната сребриста "Чучулига" с червен капотаж на мотора и "пламъци" по бордовете. Обърнете внимание на червената петолъчка с крилце на опашката. По-късно боядисана зелена, "Чучулигата" беше изложена в двора на Пионерския дворец (Семинарията) в София. Като се влезеше от главния вход - в тревата вдясно. И в един момент изчезна... Докараха Як-9, но беше отляво. После и един Як-23 отдясно за симетрия...

CATCH 22

PostPosted: Wed 30 Sep 2015, 08:51    Post subject:  

Иван wrote:
Много ме озадачи снимката на хидроплана, датирана от август 1941 г. Невъзможно е да е вариантът на КБ-1 "Пеперуда" по няколко причини. Едва ли неодобрените два хидроплана са оцелели от 1932 г. до 1941 г. Това е най-малкият проблем. Самолетът на снимката с момченцето е много по-масивен от елегантните "Пеперуди". Много нехарактерно е оформлението на втората кабина. Тя е изрязана дълбоко (от нея се подава главата на жена). Тялото в носовата част зад двигателя е много по-широко от тялото на КБ-1. Сравнете височината на двигателя Walter NZ-120 по отношение на тялото от снимката на КБ-1. Витлото е много различно. Трудно ми е да определя какъв е този самолет! Shocked
Панорамните снимки вероятно са от стр. 116 на книгата "Забравена слава". Тези снимки имам от моя свако, работил в "Капрони" с инж. Калигарис. Оригиналите са много по-различни. Всяка снимка е съставена от 3 разделени с бяло 5-mm поле снимки. Вероятно е използван някакъв панорамен фотоапарат с 3 обектива. Когато работех по илюстрациите на "Забравена слава" умишлено монтирах трите снимки в една, за да се получи действителна панорама. Свако ми имаше много снимки, които като дете съм разглеждал в Пловдив. Имаше чудесна, направо брилянтна снимка в профил на един от хидропланите на транспортна количка. За съжаление, когато с братовчеда ми потърсихме снимките (беше 1984 г., свако ми беше починал отдавна), намерихме само панорамните и една на прототипа на "Фазана". Наистина за съжаление!

Иване здравей!
Аз изказах предположение, че това е хидроплан "Пеперуда", защото никой друг български или небългарски водосамолет не ми заприлича на този на снимката. Това, което пишеш, че самолетът в парка изглежда по-масивен е според мен заради различната перспектива на двете снимки от предната страница. Виж по-долу сравнение с друга снимка на "Пеперудата", където тялото зад двигателя изглежда по-дебело, заради перспективното скъсяване. Възможно е и снимката от парка да е с променени пропорции - на сайта с аукциона пише, че е "малка снимка". Може при копирането и увеличаването ѝ да е деформирана.
Click to see if image is largerClick to see if image is larger
Непосредствено зад двигателя, долу, фюзелажът е скосен под ъгъл примерно 45 градуса, пред стойката на поплавъка респ. колесника - това е много характерен елемент и се вижда добре и на двете снимки. Капакът зад двигателя (който липсва) е също нещо, което го има и "Пеперудата", подпорите на крилата са 1:1 същите и т.н. Виж даже актуаторът на елерона под крилото изглежда същият.
Че главите на хората в двете кабини на самолета в парка са разположени много ниско, прави впречатление още от пръв поглед. За сравнение снимката на летящия самолет показва истинското ниво на седящите в кабината. Помислих си, че става дума за деца или, което е по-вероятно, че самолетът в парка може би няма седалки (вижда се, че не е в блестящо състояние). Кабината изглежда по-дълбоко изрязана, защото липсват вратичките на хоризонтална ос.
Отново ще повторя, че не твърдя това да е "Пеперудата", но приликите са прекалено много.
Апропо, панорамните снимки не съм ги копирал от книга (иначе щях да го спомена), а са направо от интернет, от този сайт.
Поздрави!

pach

PostPosted: Wed 30 Sep 2015, 15:09    Post subject:  

Без да съм специалист, но след като прочетох двата ви поста и аз съм склонен да се съглася със следното:
- според мен от втората кабина се подава глава на момиченце - визуално и обемно е съизмерима с тази на момченцето до поплавъка (те трябва да са два - нали?)
- наистина кабината изглежда по-дълбока, защото вратичката е свалена (лесен достъп за децата), а и седалката не се ли ползва с парашут под задника на седящия (?) - тоест тук него го няма.
- щом като двата хидропалана са сглобени през 1932г. има все пак някаква вероятност единия да е оцелял до 1941г (ако надписа не е правен по спомени)
или в някакъв парк на Казанлък (май там беше фабрика "Български Капрони")
или пък защо да не е бил пред административната сграда на самата фабрика (обикновенно има и малки паркчета пред тях) като реклама или нещо от сорта. - - впрочем състоянието на самолетка май е като след "любопитни детски ръчички". Горното крило е сякаш "поотчупвано" и тягите н адолното не виждам да са цели. Но и състоянието на снимката може да подвежда.
- не знам дали самата фабрика не е имала дори детска градина (доста често пред ВСВ е било практика да имат такива и то доста български фабрични фирми)
в която детска градина да е оставен един екземпляр от водосамолетите за радост и забава на бъдещите авиоинжинери. Това също е възможно да се научи , особено ако някой има достъп до пълната история на фабриката. Държавния архив има също мнооого документи "секвестирани" навремето от народната власт, от всички частни фабрики и фирми. Вече ги включват в каталозите за съдържание.

но в крайна сметка са били само два екземпляра от тези водосамолети (ако се тези де) и ако изкочи поне още една снимка с някой от тях ще си е истинско чудо!
Very Happy

pach

PostPosted: Wed 04 Nov 2015, 10:58    Post subject:  

Very Happy Very Happy Very Happy
ГОТОВО!

Мястото на този самолет, струва ми се е вече изяснено, с помощта на публикация в блога "Стара София".

Стара София wrote:
... Едва през 1934 г. на това място започва изграждането на Царската детска градина,
по проект на известните български архитекти Горанов и Нейков. Царската детска градина е открита през 1936 г.
С тази разкошна градина сме връстници. Спомените ми датират от 1939-42 години.

В нея имаше истински самолет, танк, парен локомотив. Когато сядахме в самолета, се чувствахме истински военни пилоти.
Локомотивът събуждаше у нас желанието да пътуваме по света и да откриваме нови светове.
автор: Kрикор Асланян

От същия аукцион (delcampe.net) който разпродава и тази снимка, при това на един и същи собственик ("галатея"),

Мисля си, че можем да направим горното заключение. Колкото до модела на самолета - все още смятам,
че е "поочупен" един от въпросните два броя хидроплани на "Български Капрони"!!!

Стара София wrote:

Неотдавна научих, че била царска. Любимото място за игра на малчуганите бяха самолета с двойни криле, танка и локомотива. Щом влезехме, аз тичах веднага на самолета или локомотива и можех с часове да „летя” над непознати екзотични страни или да поведа тежкия локомотив по моя малък свят, без умора и насищане.Към танка не изпитвах особено влечение, макар че много деца чакаха търпеливо да се доберат до огромния му стоманен търбух.

Май ще е интересно и танка да се разбере какъв е бил, а ако може да се намери и връзка с човека продаващ въпросните снимки....

Иван
[Moderator]

PostPosted: Tue 10 Nov 2015, 20:12    Post subject:  

Благодаря, Pach! Върна ме в далечното детство. Там, където сега е Паметникът на Съветската армия беше тази детска градина. По мое време самолетът вече го нямаше, но локомотивчето, това от снимката, и една танкета, мисля, че беше Hochkiss, си бяха там. Заставах в купола и насочвах "оръдието" (нямаше я цевта!) наляво-надясно с раменен упор. Лесно се движеше дори и от детските ми силици. Е, не се въртеше куполът, а само оръдието в ябълковиден шарнир на известен ъгъл... След години същият тип танкета (едва ли беше онази от детството ми) стоеше в Музея на бул. "Скобелев".
kapitan

PostPosted: Mon 04 Jan 2016, 00:10    Post subject:  

За много години! Аз пък отдавна исках да напиша, че в даден момент самолетите са били даже два! Но пусто, като не намирам снимката... Но сега случайно взех, та я намерих! Даже на гърба е надписана за място и дата, така че няма грешка. Датата е през август 1940 г.

Back to top
German

PostPosted: Fri 08 Jan 2016, 14:29    Post subject:  

Здравейте и за много години на всички!

Търся информация за някой си Пене Алексиев Мицев(или Мицов), роден около 1910 г. в търговищка област, военен летец, починал нейде през 50-те на миналия век. Ще бъда благодарен на каквито и да са сведения свързани с него.
Благодаря!

а от пъстрото ѝ одеяние струи нежен аромат.

Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail 
YankeeZephyr

PostPosted: Mon 27 Mar 2017, 15:39    Post subject:  

Здравейте,
попаднах на тази интересна снимка. На нея са обичаните от всички от по-старото поколение сценаристи, братя Мормареви.
Въпросът ми е, какъв е летателния апарат на снимката?
http://airgroup2000.com/gallery/displayimage.php?album=lastup&cat=-6&pos=0
Back to top
Стоян

PostPosted: Mon 27 Mar 2017, 17:31    Post subject:  

Хеликоптер Ми-1.
YankeeZephyr

PostPosted: Tue 28 Mar 2017, 10:02    Post subject:  

Благодаря! Smile
Back to top
Page 48 of 48 [717 Posts]   Goto page: Previous 1, 2, 3, ..., 46, 47, 48
Post new topic   Reply to topic View previous topic :: View next topic
 Forum index » КРИЛЕ - РЕТРО АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Ретросалон
Jump to:  

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum

[ Time: 0.3489s ][ Queries: 15 (0.0567s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker