Private Colleger of transportation  
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн
Точенето на КТБ продължава до 2024 г., 40 млн. приход отчитат синдиците · ОФИЦИАЛНА ПОЗИЦИЯ НА СААБ ОТНОСНО ИЗТРЕБИТЕЛИ "ГРИПЕН" ЗА БЪЛГАРИЯ · КАРАКАЧАНОВ ЗА НОВИТЕ ИЗТРЕБИТЕЛИ: ИМАМЕ ДОСТАТЪЧНО НАШИ ИЗТРЕБИТЕЛИ НА ЗЕМЯТА, ЩЕ ГИ РЕМОНТИАМЕ! ВАДИМ МИЛИАРДИ ЗА "ГРИПЕН", А ИМАМЕ ГОТОВИ МИГ-29 · Руски сайт разби Борисов: Прави салтомортале и се опитва да се приземи на два стола · Банда за отвличания похити мъж насред София в тузарското му возило! · Тръмп призова пред ООН за "велико пробуждане на нациите" ·

Select Forum Language:

Hot topics:
В момента е: Вто 19 Сеп 2017, 19:06
Часовете са според зоната UTC + 2
 Главната страница » ОБЩА СТАЯ » ОБЩИ ТЕМИ
НА ТОЗИ ДЕН - ИСТОРИЯТА ПОМНИ...
Модератори: конструктор
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
Страница 60 от 60 [898 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, ..., 58, 59, 60
Автор Съобщение
furuno

МнениеПуснато на: Съб 17 Май 2014, 14:26    Заглавие:  

ДНЕС 17 МАЙ Е ГОДИШНИНА ОТ БАТАШКОТО КЛАНЕ!

http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=14&WorkID=974&Level=2

Възпоминания от Батак

(разказ от едно дете)

От Батак съм, чичо. Знаеш ли Батак?
Хе, там зад горите... много е далече,
нямам татко, майка: ази съм сирак,
и треперя малко, зима дойде вече.
Ти Батак не си чул, а аз съм оттам:
помня го клането и страшното време.
Бяхме девет братя, а останах сам.
Ако ти разкажа, страх ще те съземе.

Като ги изклаха, чичо, аз видях...
С топор ги сечеха, ей тъй... на дръвника;
а пък ази плачех, па ме беше страх.
Само бачо Пеню с голям глас извика...
И издъхна бачо... А един хайдук
баба ми закла я под вехтата стряха
и кръвта потече из наший капчук...
А ази бях малък и мен не заклаха.

Татко ми излезе из къщи тогаз
с брадвата в ръцете и нещо продума...
Но те бяха много: пушнаха завчас
и той падна възнак, уби го куршума.
А мама изскочи, откъде; не знам,
и над татка фана да вика, да плаче...
Но нея скълцаха с един нож голям,
затова съм, чичо, аз сега сираче.

А бе много страшно там да бъдеш ти.
Не знам що не щяха и мен да заколат:
но плевнята пламна и взе да пращи,
и страшно мучеха кравата и волът.
Тогава побягнах плачешком навън.
Но после, когато страшното замина -
казаха, че в оня големи огън
изгорял и вуйчо, и дядо, и стрина.

И черквата наша, чичо, изгоря,
и школото пламна, и девойки двесте
станаха на въглен - някой ги запря...
Та и много още дяца и невести
А кака и леля, и други жени
мъчиха ги два дни, та па ги затриха.
Още слушам, чичо, как пискат они!
и детенца много на маждрак набиха.

Всичкий свят затриха! Как не бе ги грях?
Само дядо Ангел оживя, сюрмаха.
Той пари с котела сбираше за тях;
но поп Трендафила с гвоздеи коваха!
И уж беше страшно, пък не бе ме страх,
аз треперех само, но не плачех веки.
Мен и други дяца отведоха с тях
и гъжви съдрани увиха на всеки.

Във помашко село, не знам кое бе,
мене ме запряха нейде под земята.
Аз из дупка гледах синьото небе
и всеки ден плачех за мама, за тата.
По-добре умирвах, но не ставах турка!
Като ни пуснаха, пак в Батак живях...
Подир две години посрещнахме Гурка!

Тогаз лошо време и за тях наста:
клахме ги и ние, както те ни клаха;
но нашето село, чичо, запустя,
и татко, и мама веки не станаха.
Ти, чичо, не си чул заради Батак?
А аз съм оттамо... много е далече...
Два дни тук гладувам, щото съм сирак,
и треперя малко: зима дойде вече.

Пловдив, 1881
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла 
Иван
[Moderator]

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон 19 Май 2014, 06:24    Заглавие: 19 май 1934  

Днешната дата е знаменателна! Национално отговорни офицери, герои от войните, слагат край, за съжаление за много кратко, на партиите - тези кърлежи, забили се в тялото на държавата. И започва възходът на България, спрян от Втората световна война. След 10 ноември 1989 г. "демократите" и техните създатели, имайки поуката от 1934 г. набързо ликвидираха българската армия. Националните предатели решиха да обезоръжат нацията, но да се гарантират, че безпрепятствено ще си разиграват мръсните игри за сметка на милионите българи. Защото са сигурни, че няма коректив!
Поклон пред българските воини, които преди 80 години се опитаха да отсечат главите на партийната хидра!
ПОКЛОН!

barrel-rider

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Вто 20 Май 2014, 10:59    Заглавие:  

furuno написа:
ДНЕС 17 МАЙ Е ГОДИШНИНА ОТ БАТАШКОТО КЛАНЕ!

http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=14&WorkID=974&Level=2

Възпоминания от Батак
...
Пловдив, 1881

Както е казал Дж. Джеръм: празни мисли на един празен човек...

И знаеш ли, чичо,
на твойте потомци
такава задача
свише бе избрана –
петте тежки века,
кръвта и борбата
до край да ги помнят!
Все тъй да запомнят
на робството – мрака,
на словото – знака;
на Левски – въжето,
на Ботев – куршума,
в оназ’ малка книжица
Паисий що дума…

И йощ знаеш ли, чичо,
от всичко туй нещо
страхове, чичо,
страшни са ме взели –
да се не окаже, че
хиляди хора –
като тебе, мене,
мама, тате, всички,
напразно са мрели.
Напразно – за люде,
които продават на сгóда
свойта свобóда
и таз’ на народа.
И със срамна радост
рода си забравят,
докато внимават
с алтъните златни
да се не задавят.

Аз си тръгвам, чичо,
но ти тук оставаш!
И на свойте внуци
така да предаваш:
просто да запомнят
от ‘де са, кои са,
защо (още) имат
история, род
и защо все още
се викат „народ”.
Ако туй не сторят,
ако се забравят,
на свойта история
край ще поставят.

And I must follow, if I can ...
Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Чет 29 Май 2014, 06:52    Заглавие:  

Преди 30 години Христо Проданов изкачи Еверест! След това загина - Поклон!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя 
2C7

Местожителство: Центъра на просффетата

МнениеПуснато на: Пон 02 Юни 2014, 17:53    Заглавие:  

Не знам какво помни, но за 24 май и днес 2 юни изглежда нищо не помни..

Темата за Украйна е много по-важна, вероятно някои с небългарско самосъзнание очакват пак "освобождение" (тези с руското гражданство не ги виня, нормално е да се интересуват).

(Упрекът ми по никакъв начин не се отнася към редактора на темата - попай или Преслав, а към редовите потребители на форума)

Преди точно 10 години по същия начин случката с неспуснатия колесник на пц-12 беше много занимателна за целокупния български авиолюбител и съответната тема за няколко дни достигна 14 страници, а междувременно никой не забеляза/отбеляза, че свалиха от въоръжение Су-22 (все още няма заместник този самолет).

Последната промяна е направена от 2C7 на Пон 02 Юни 2014, 18:43; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение 
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Пон 02 Юни 2014, 18:26    Заглавие:  

Ботев или как за 3 минути сирени 7 милиона българи са обединени в едно - България!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя 
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Чет 12 Юни 2014, 07:54    Заглавие:  

6 юни: Преди 70 г. Съюзниците откриват втория фронт в Нормандия
Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Чет 12 Юни 2014, 08:13    Заглавие:  

Последната битка от Втората световна война в Европа е спечелена от Българската армия!
Върнете се в началото
NEO

Местожителство: Велинград

МнениеПуснато на: Сря 16 Юли 2014, 15:59    Заглавие:  

На днешната дата, през 1969 год. към Луната се отправя Аполо 11, за да направи една от най-големите крачки в науката и втората голяма крачка на човечеството по дългия път към звездите. За жалост Нийл Армстронг вече не е сред нас, но неговите стъпки са още там, на Луната. Те са печатът на пътния лист на хората към нови светове.
Слава на героите от Аполо 11.

Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение 
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Сря 10 Сеп 2014, 22:15    Заглавие:  

През 1977 година е създадена Организация за военно-техническа подготовка на населението
Върнете се в началото
Восток

Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Чет 04 Май 2017, 22:39    Заглавие:  

4 мая 1852 года Хаджи-Мурат перебил охрану и ушёл в горы. Спустя сутки он был убит.

27 апреля 2017 года «Левада-центр» опубликовал данные социологического исследования относительно доверия россиян российским политикам. С 4% голосов опрошенных в него вошёл Рамзан Кадыров. Вроде и немного, однако этот результат позволил Кадырову войти в десятку политиков, которым россияне доверяют больше всего. На фоне периодических попыток разыграть националистическую и антикавказскую карты такие данные социологии внушают осторожный оптимизм.

Сегодня, когда мы справляем 165-ю годовщину в общем печального события, стоит поговорить о том, что как раз такие личности (на нашей стороне) – залог спокойствия на Кавказе.

Яблоко раздора

С 1863 года Аварское ханство (территория сегодняшнего Дагестана) стало частью России. Это положило конец почти сорокалетней борьбе, не говоря уж о том, что первые попытки (причём как раз со стороны аварских ханов) перейти под высокую руку русского царя фиксируются ещё началом XVII века. Но всегда находились причины, этому мешавшие. Так было и в XIX столетии. Хаджи-Мурат был одной из таких причин.

Сам он был не ханского рода, однако рос и воспитывался вместе с детьми ханов. Впрочем, обстоятельства сложились так, что Хаджи-Мурату пришлось занять место аварских ханов: события на Кавказе в первой половине XIX века весьма напоминают нынешний Ближний Восток. Сегодня исламистское квазигосударство ИГИЛ стремится поглотить Ливию, Сирию, Ирак с тем, чтобы создать на их месте халифат. Полтора века назад на Кавказе нечто подобное стремился проделать Северо-Кавказский имамат (известен также как имамат Шамиля – хотя такое название значительно упрощает события).

Имамат боролся не только за подчинение себе всего Кавказа, но и с проникновением и укреплением на эти территории русских. Дело в том, что идеологией имамата был мюридизм – течение в суфийском исламе. Сравнивать его влияние с ваххабизмом, который пришёл на Северный Кавказ в конце XX века было бы большой натяжкой, хотя некоторые цели обоих течений совпадают: противостояние России, объединение Кавказа в единое теократическое государство, основанное на шариате (взамен адата – традиционного права горских народов). Если бы не это важное обстоятельство, вызывавшее понятное неприятие у кавказских народов, возможно имамат бы и состоялся.

К началу 1830-х Аварское ханство было в числе немногих непокорных имамату территорий. В 1834 году оно ненадолго перешло под его власть: имам Гамзат-бек пригласил аварских ханов на переговоры, во время которых почти все они были убиты. Но и сам он после этого прожил недолго – был убит в результате заговора, в котором принимал участие и Хаджи-Мурат. Именно он после этого в течение нескольких лет был фактическим правителем Аварии.

К Шамилю и обратно

В это время лица, ответственные за российскую политику на Кавказе допустили ошибку, затянувшую войну на добрых 10-15 лет. В конце 1830-х правителем ханства был назначен Ахмед-хан, немедленно схватившийся с Хаджи-Муратом за власть. В конце концов, в 1840 году Хаджи Мурат был арестован, бежал и переметнулся к Шамилю – новому лидеру имамата. Нужно понимать, насколько это решение было непростым для Хаджи-Мурата – примерно как если бы крымский хан Девлет I Гирей поссорился с османским султаном и пришёл проситься в вассалы к Ивану Грозному, которому перед этим сжёг Москву.

У Шамиля Хаджи-Мурат снова стал правителем Аварии – её наибом. Более того, он стал правой рукой Шамиля, талантливым организатором набегов. Прежде авторитет Хаджи-Мурата позволял ему быть правителем Аварии и не обращать внимание на ханов, назначаемых Россией. После перехода на сторону Шамиля Авария, уже практически попавшая под влияние России, превратилась в постоянную головную боль.

Эта катавасия вполне могла бы длиться и дальше и сильно осложнить России Крымскую войну, если бы не случай. Из-за конфликта с Шамилем Хаджи-Мурат в 1851 году переметнулся обратно. Впрочем, уже в мае 1852-го он бежал из-под стражи – не то подозревая русских, которых он 10 лет изводил партизанской войной, в не совсем хороших намерениях на свой счёт, не то желая освободить семью, которую Шамиль держал в плену. Побег и бой стали последними для Хаджи-Мурата, он погиб в неравной схватке.

Война с имаматом меж тем продолжалась, однако без Хаджи-Мурата военные успехи Шамиля стали значительно скромнее. А после окончания Крымской войны, когда Россия наконец смогла заняться Кавказом вплотную, Шамиль и вовсе вынужден был сдаться (1859). Ещё лет пять после этого на Кавказе постреливали, однако в целом война закончилась. Аварское ханство вошло в состав России, ханов, князей и прочую знать инкорпорировали в состав российской элиты. Даже Шамиль мирно доживал свои дни в Калуге и Киеве – под конец жизни получил разрешение поехать в хадж, и во время поездки скончался.

Выводы

Что ж, когда-нибудь жизнь на Кавказе станет иной, более похожей на жизнь остальной России. Но не скоро и в этом смысле вот эти предания 165-летней давности для нас столь же актуальны, как и текущая новостная повестка. А значит, побуждают к выводам.

1. Формула «Кто не хочет мириться с Хаджи-Муратом, будет мириться с Шамилем» до сих пор работает. И тот факт, что именно Шамиль вошёл в историю в позитивном ключе (чего стоит хотя бы танковая колонна «Шамиль» во время Отечественной войны), хотя по факту более лоялен России был как раз Хаджи-Мурат, имеет известный назидательный смысл.

2. Прошлое всегда живёт в настоящем. На смену Северо-Кавказскому имамату пришёл Кавказский эмират. До тех пор, пока спрос на шариат на Кавказе существует, единственный эффективный способ борьбы с его сторонниками – поддержание исторически сложившихся социальных институтов.

3. На Кавказе мало иметь союзников, эти союзники должны иметь авторитет. Без этого присутствие на Кавказе – кровь и война на долгие годы.
Върнете се в началото
Восток

Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Съб 26 Авг 2017, 17:52    Заглавие:  

На тази дата през 1920 година, болшевиките започват създаването на бъдещия урод Казахстан.Чудовището е създадено като КИРГИЗКА Автономна ССР, по-късно Сталин ще нареже териториите на бившата Руска Империя по свое усмотрение, създавайки нови републики и измисляйки нови народи.В състава на КАССР влизат земи от губерниите Омск, Астрахан и дори голяма част от Оренбургската губерния, както и част от Башкирия, нещо повече, столица на този франкенщайн става Оренбург, град, в който руснаците са били 90% от населението по това време.Тъй като това чудовище идвало в повече дори на комунистите, през 1925 Оренбургския регион е върнат в състава на РСФСР, а автономията е преименувана от Киргизка на Казакска.Автономията мутира в пълноценна република при Сталин, който я превръща в Казахската ССР.

Произволните ти квалификации се разминават с историческата истина. Историята на Казахстан ги опровергава. Казахски народ има отдавна и в никакъв случай не е "измислен". Виждал съм казахи на живо – от монголоидната раса са. Руската империя ги е колонизирала. Дори любимият ти Николай II ги нарича "инородцы" в своя указ «О реквизиции инородцев Средней Азии и Казахстана для работ по устройству оборонительных сооружений и военных сообщений в районе действующей армии» от 1916 г.
Върнете се в началото
конструктор
[Moderator]

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Съб 09 Сеп 2017, 07:59    Заглавие:  

Click to see if image is larger

(Национализацията е извършена чак в края на 1947 г., но не е зле да си припомним и днешната велика дата на освобождението ни от монархофашизма. На днешния ден преди 73 години бе поставено начало на най-успешния период в развитието на следосвобожденска България – социалистическия, от края на 40-те до края на 80-те години на XX век, който можа да бъде прекъснат само чрез грандиозно вътрешно предателство поради израждането на партокрацията, което беше допуснато. Но така е, когато нещо се прави за първи път в историята – грешките са неизбежни. Благодарение именно на социализма и аз с бедния селски произход на своето семейство можах да изпълня детската си мечта, вдъхновена от великолепната игра "Пионер-конструктор" и да стана конструктор. Имах огромното щастие да изживея младостта си в това незабравимо време. Ако вземем само един пример от моя роден край – Аспаруховия мост, ще видим, че навремето успяхме да го построим само за 4 години, а сега за толкова време не знам дали ще можем и един ремонт да му направим. Просто не може да става никакво сравнение със сегашните жалки и подли времена, които имахме нещастието да доживеем. Не слушайте официалната буржоазна пропаганда какво твърди днес. Слушайте бащите, майките, бабите и дядовците си и запомнете това, което ще ви кажат. Не се гаси туй, що не гасне!)

А това е снимано през октомври 1944 г. във Варна:

Click to see if image is larger

Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 60 от 60 [898 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, ..., 58, 59, 60
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » ОБЩА СТАЯ » ОБЩИ ТЕМИ
Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

[ Time: 0.2792s ][ Queries: 13 (0.0092s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker