Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн
Полицаи пребиват паднал участник в протестите в Барселона /ВИДЕО/ · Това е най-красивата СНИМКА на дивата природа за 2019 г. · Йотова изрази недоволство, че в мониторинговия доклад постоянно има нови забележки · Георги Първанов: Отстъпили сме прекалено много на Македония · Руски самолет кацна заради телефонно обаждане · Страшен екшън със сина на Ел Чапо! Мафията надви полицията в сражение /ВИДЕО/ ·

Select Forum Language:

Hot topics:
В момента е: Нед 20 Окт 2019, 07:46
Часовете са според зоната UTC + 2
 Главната страница » krile.net - ГРАЖДАНСКИ АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Лека авиация и любителско летене
Летателни апарати построени в България
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
Страница 1 от 1 [10 Мнения]  
Автор Съобщение
Петър Цонев
Гост

МнениеПуснато на: Пет 29 Юли 2005, 22:29    Заглавие:  Летателни апарати построени в България  

Какви любителски летателни апарати са построени в България и от кого?
Върнете се в началото
Сашо

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб 30 Юли 2005, 20:21    Заглавие:  

Да започнем от репликата на ДАР-1, построена от Весо Вълканов. Че дори и лети, и то нелошо!

Някои може ли да каже нещо повече за самолетите строени от Зори Германски, че те нещо не са много известни. А доколкото знам (дори го даваха някога и по "всяка неделя" човека прави самолети и си лети на тях без да се притеснява задържавни органи, регулации и прочие...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение 
Пламен

МнениеПуснато на: Съб 30 Юли 2005, 20:59    Заглавие:  

написа:
Някои може ли да каже нещо повече за самолетите строени от Зори Германски, че те нещо не са много известни. А доколкото знам (дори го даваха някога и по "всяка неделя" човека прави самолети и си лети на тях без да се притеснява задържавни органи, регулации и прочие...

И аз съм чувал доста такива приказки. Един познат дори ми каза че извършвал АХР . Това ми идва в повече и ако не ставаше въпрос за Зори Германски никога нямаше да повярвам Very Happy Човека не афишира това което прави ( не се хвали ) .
п.п. (АХР - авиохим.работа). Пръска предполагам .
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла 
ICQ Номер 
Sniper!

Местожителство: България, Правец

МнениеПуснато на: Съб 30 Юли 2005, 22:34    Заглавие: Re: Летателни апарати построени в България  

Петър Цонев написа:

В книгата си - "От носталгия, с любов РЕПЛИКИ ПО БЪЛГАРСКИ", София, 2004 - Георги Диманчев дава следната кратка справка:
Моторни самолети, сглобени от части на други самолети и оригинални конскрукции, построени в любителски условия и летяли в България(1913-2003)

Конструктор/Място и дата на първия полет/Тип, означение и регистрационнен знак на самолета/Означение и мощност на двигателя

1. Иван Каролев(1885-1924), София, 1913г., двуместен биплан тип "Albatros" (1911-12), сглобен от части на катастрофирали вносни самолети, "Argus", 100hp

2. Асен Йорданов(1896-1967), София, 1915г., двуместен биплан със силова установка и колесник от катастрофирали вносни самолети, "Argus", 100hp

3. Ангел Миланов(р.1946), София, 1972г., мотопланер "Мото-Бисер" (LZ-626)-планер "Бисер" с монтиран над крилото мотор "Trabant", 26hp

4. Инж. Людмил Василев(р.194?), София, 1974г., двуместен ЛС летяща лодка "Тангра", "Trabant", 26hp

5. Кирил Дряновски(р.1947), Варна, 1976г., едноместен ЛС "Феникс II" с крило и опашни плоскости от планер "Бисер", "Continental A-65 от Pier "Cub", 65hp

6. Инж. Георги Диманчев(р.1957), Монтана, 20.09.1989г., двуместен СЛС "Оптимум 88" (LZ-X01), "Rotax 503UL", 52hp

7. Инж. Кирил Дряновски, Варна, 1990г., СЛС "Феникс 7М", "Robin", 48hp

8. Зори Германски(р.194?), Монтана, 1992-97г., двуместен СЛС "Зор-1/-2" с части и силова установка от "Оптимум 88"

9. Инж. Кирил Дряновски, Варна 1997г., двуместен СЛС "Феникс 9" с "Rotax 912" от МАИ-890У "Авиетка", 80hp

10. Инж. Веселин Вълканов(р.1957), София, 20.12.1999, двуместен СЛС ДАР-21 "Вектор" (LZ-DAR) с Hirth 2704", 50hp

11. Инж. Веселин Вълканов, София, авг. 2001г., двуместен СЛС ДАР-23 "Акцент" (LZ-DAS/DAF) с "Rotax 503UL", 52hp

12. Инж. Веселин Вълканов, София, лято 2002г., двуместен СЛС ДАР-23А, "Акцент-2" (LZ-DAH) с "Rotax 503UL", 52hp

13. Инж. Александър Мариносян(р.1977), Пловдив, 30.03.2003, едноместен ЛС М-235, "Lycoming O-235-LC", 118hp

14. Инж. Веселин Вълканов, София, 09.11.2003, двуместен СЛС биплан реплика ДАР-Р(LZ-IKR) с "Rotax 582", 65hp

P.S. Със сигурност, има и др. любителски ЛА, които не са попаднали в тази справка.

хм
Гост

МнениеПуснато на: Вто 30 Авг 2005, 21:02    Заглавие:  

Sniper! написа:
Петър Цонев написа:

В книгата си - "От носталгия, с любов РЕПЛИКИ ПО БЪЛГАРСКИ", София, 2004 - Георги Диманчев дава следната кратка справка:
***.

А що за книга е това, не съм е срещал, може ли повече информация
Върнете се в началото
Sniper!

Местожителство: България, Правец

МнениеПуснато на: Вто 30 Авг 2005, 22:30    Заглавие:  

Всъщност и аз нямаше да знам нищо за тази книга/за съжаление/, ако не бях ходил миналата година на авиошоуто в Д. Митрополия. Оттам си я купих, като получих автографи от автора на книгата - Г. Диманчев, и конструктора на ДАР-1Р - В. Вълканов. Много ценен спомен.

Самата книга е с размерите на малкото "Криле" - 39 страници. Описват се реплики строени в България. Основно внимание е отделено на ДАР-1Р, реплика на ДАР-1 - първият български фабрично построен самолет. Освен това се разглежда трудната и нерадостна съдба, която има репликата на германския самолет ALBATROS - самолетът с който се поставя началото на българската бойна авиация. Разказано е и за "Небесна-та Бълха" от Пазарждик - реплика на френския "Pou du ciel". Книгата завършва с малка ретроспекция на репликите в световен мащаб. Изобилства от превъзходни чертежи, схеми, снимки и таблици.
Повествованието е направено по невероятния начин, който е запазена марка на Г. Диманчев - увлекателно, динамично и инженерно прецизно.

P.S. Ако ходиш на шоуто в Д. Митрополия или на БИАФ-а, оглеждай се внимателно, може да имаш късмет и да продават книгата отново, ако не са изчерпани количествата.

поздрави,

Satan

МнениеПуснато на: Вто 04 Окт 2005, 15:55    Заглавие:  

A не може ли някой да я сканира така, ще стане достъпна за повече хора особено ако тиража и е изчерпан ?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение 
ICQ Номер 
Елемаг
[Moderator]

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто 04 Окт 2005, 19:05    Заглавие:  

Cool Cool Cool
Книжката я имам ама да сканирам 40 страници много ще ми дойде. Виж ако си от София може да ти дам да си я преснимаш.

Върнете се в началото
Aeroplanesdar

МнениеПуснато на: Съб 25 Юли 2009, 07:58    Заглавие:  

DAR SpeedSter (DAR 21-S)

Click to see if image is larger

DAR Solo

Slivnica 2008

Messe AERO 2009 Friedrichshafen

Casilione del laggo

Igualada 2009

Sofia

Върнете се в началото
coloninbus

МнениеПуснато на: Съб 04 Дек 2010, 23:49    Заглавие: hirth  

някои занимава ли се в бг. с тези двигатели хирт33 ,внасят ли се части
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 1 от 1 [10 Мнения]  
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » krile.net - ГРАЖДАНСКИ АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Лека авиация и любителско летене
Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

[ Time: 0.0724s ][ Queries: 13 (0.0036s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker