Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн

Select Forum Language:

Hot topics:
В момента е: Нед 24 Яну 2021, 19:57
Часовете са според зоната UTC + 2
 Главната страница » КРИЛЕ - РЕТРО АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Ретросалон
Въздушната война над България (1941-1944)
Модератори: Penio
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
Страница 2 от 5 [72 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, 4, 5 Следваща
Автор Съобщение
Иван
[Moderator]

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет 16 Юли 2004, 23:49    Заглавие:  

Враждебните действия са си враждебни действия - всякакъв вид нападения. В случая през 1942 г. на Съюзниците не им е било много до България, защото яйце им се е пекло на задниците. Въпреки това се заканват (22.01.1942 г. радио Лондон) с жестока разплата за помощта, оказвана на Райха. Има много полети на отделни самолети (27 юли, 2, 13, 18 и 22 септ., 17 ноември, 3 и 4 дек.). На 02.09.1942 г. в София е дадена възд. тревога.
Един спомен от детството: Майка ми е от Ст.Загора. Родната й къща се намираше в кв."Акарджа", близо до консервната фабрика "Пиперка". Знам от вуйчо ми, че на 13 септември съветски самолет е бомбардирал фабриката, работеща за немците. Падат 3 "тежки" по думите му бомби и има доста ранени, май една работничка е била убита. Един съсед (спомням си го) е бил пазач във фабриката и е бил на смяна по време на нападението. Имаше имплантирана метална плочка в главата на мястото на липсваща част от черепа, отнесена от осколка. И през 50-те години продължаваше да работи като пазач и имаше много интересна пушка - полуложата закриваше цевта почти до мушката. (Сега я оприличавам на Лий-Енфилд, но нямам сигурност в детския спомен) "Нашата" къща, както я наричах, беше много солидна и не беше пострадала, но много по-паянтови къщи вмахалата са пострадали сериозно.

su27
[Moderator]

МнениеПуснато на: Съб 17 Юли 2004, 09:52    Заглавие:  

Според мен враждебни действия могат да бъдат и блокирането на финансовите ни активи в в щатите примерно...
Да не говорим,че още през април 41 е бомбардиран Кюстендил.Само за 41-ва са бомбардирани 45 населени места.На 13-ти септември 42-ра освен Стара загора са бомбардирани и Русе,Горна Оряховица и няколко села(в тъмната част от денонощието).
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение 
Иван
[Moderator]

МнениеПуснато на: Съб 17 Юли 2004, 10:30    Заглавие:  

Напълно си прав Exclamation
В дипломатически аспект има много начини за проява на враждебност. Аз имах предвид враждебни действия на Съюзниците през 1942 г. във военен аспект. Те тогава по друг начин не могат да бъдат изразени, освен чрез медийни заплахи и отделни полети на бойни самолети, защото все още силите им са недостатъчни за нещо повече. А за Ст.З. дадох примера, защото е свързан с жив спомен на мои близки, които са ми разказвали... За бомбардировката на Кюстендил на 06.04.1941 инж. Евгени Андонов е направил чудесен материал Very Happy, който е включен в бр. 47 на "РЕТРОСАЛОН"

reaper

Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Съб 17 Юли 2004, 10:58    Заглавие:  

Има един стар виц, че се били сетили да ни бомбардират чак от 1943 г. защото сме били под пепелника в долния десен ъгъл на картата в главния щаб на съюзниците Very Happy
Сега сериозно. През 1942 г. съюзниците просто е нямало откъде да ни бомбардират. В Египет, англетата са треперили "Пустинната лисица" Ромел да не ги издави в Червено Море. В Бомбер команд още са мъдрели концепцията за бомбардиране на противника.
Пък братушките по това време сме им били най-малкия проблем. Особено като се има предвид голямата лятна офанзива на Вермахта от лятото на 1942 г. Трябвало е да пращат бомбардировачите на АДД от Кавказ или от Прибалтика ако са искали да ни нападнат.

Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла 
ICQ Номер 
German

Местожителство: Шуменщайн

МнениеПуснато на: Нед 18 Юли 2004, 21:20    Заглавие:  

Reaper, взе ми думите от устата.
Г-н Бориславов! Моите уважения, но аз смятам, че съветски бомбардировач през септември 1942 г. над Стара Загора граничи с абсурд и е по-скоро рожба на махленски слухове. Не виждам откъде би могъл да излети по това време за да стигне и то пък точно до нищо и никакъв завод в България. Още повече, че никъде и никога досега в съветски източници не съм срещал информация за подобно нещо.

а от пъстрото ѝ одеяние струи нежен аромат.

Върнете се в началото
Иван
[Moderator]

МнениеПуснато на: Нед 18 Юли 2004, 22:48    Заглавие:  

Герман, вуйчо ми тогава е бил на 18 години. И е голям авиофен от дете. Покрай него още невръстен започнах да чета списания "Летецъ", каквито на тавана в Зарата имаше цял сандък. От него знам, че специалисти от ПВО са открили стабилизатори от бомбите, по които са определили, че са съветски. Оттам и заключението, което цитирах. Аз също нямам официална информация за нападение на съветкки бомбардировач. Теоретически ДБ-3Ф може да дойде до Стара Загора, но точно тогава при Сталинград е толкова напечено, че не ми се вярва и на мене руснаците да изпращат самотен бомбардировач за една консервна фабрика, ако и да работи за немците Laughing .
Glenn

МнениеПуснато на: Чет 22 Юли 2004, 10:58    Заглавие:  

На 22.06.1941г. вечерта Добрич е бил бомбардиран от неизвестни самолети. Може ли да се предполага, че бомбардировката е извършена от съветски бомбардировачи ? Мисля , че е твърде вероятно, поради следните причини: На Южния фронт Съветите оказват най-добрата и организирана отбрана; Още на същия ден те предприямат настъпателни действия на територията на Румъния -речни десанти със силите на Дунавската флотилия, подкрепяни от ВВС на флотилията; Основният противник тук са били румънците. Напълно е възможно целта на съветските бомбардировачи да е бил Констанца - на около 50 км. от Добрич и поради навигационна грешка самолетите да са се оказали над Добрич. Не мисля, че това е наказателна акция на СССР - България, за разлика от другите немски съюзници не обявява война на СССР.
Върнете се в началото
German

Местожителство: Шуменщайн

МнениеПуснато на: Пет 23 Юли 2004, 07:53    Заглавие:  

За Добрич, Русе и други места в Североизточна Б-я по това време знаем. Но това е едно. А септември 1942 и Ст.Загора - съвсем друго.
а от пъстрото ѝ одеяние струи нежен аромат.

Върнете се в началото
G H O S T

МнениеПуснато на: Пет 23 Юни 2006, 05:31    Заглавие: На днешния ден преди 62 години  

Click to see if image is larger
На днешния ден, преди 62 години, 23 юни 1944, около 10:30 часа, недалеч от Карлово, е свален прелитащ противников самолет – завръщаща се “летяща крепост” с тежки повереди, нанесени й същата сутрин, по време на бомбардировка над Плоещ.
Това е самолет от тип B-17F-35-VE с фабричен номер 42-5951, произведен в заводите Lockheed/Vega и наречен от екипажа си “OPISSONYA”. Числи се към 341-ва ескадрила на 97-а бомбардировъчна група, 15-та въздушна армия на САЩ (341 BS/97BG/15 USAAF).
Exclamation 7 изтребителя Ме 109G-6 (по други данни 8, от които 4 български и 4 немски) участват в обезвреждането на противниковия самолет.
“OPISSONYA” се разбива на 2 км югоизтично от с. Отец Паисиево, Карловско, като убива 3-ма цивилни, седящи под дърво и тежко ранява други трима.
В самолета загива бомбардирът младши лейтенант Дейвид Кингсли (2nd Lieutenant David Kingsley), дал парашута си на ранения заден стрелец. За тази своя проява посмъртно е награден с американския Medal of Honor. Тленните му останки са пренесени след войната в Арлингтънското военно гробище-мемориал във Вашингтон.
От българска страна (цитат) “във въздушния бой се проявяват летците поручик Борис Дамев, Евгени Тончев, Тишо Христов и подофицерът Цвятко Загорски.” (цитатът от книгата на Румен Руменин “Летящи крепости над България”).
Останалите членове на американския екипаж са пленени и изкарват по-малко от 3 месеца във военнопленническия лагер край Шумен, преди да бъдат освободени и репатрирани.
Непосредствено след пленяването им те са удивени от хуманното отношение на българите и особенно от загрижеността на подпоручик Стефан Маринополски.
Той ще ги издири и срещне отново, но чак през 1983 година!

Arrow Така. А сега може ли някой да ми каже, могат ли да бъдат издирени имената на тия трима, невинно загинали българи? Има ли военни, общински или църковни архиви, които да пазят тия имена? На село Отец Паисиево гробището съществува ли? Интересува ли се е някой изобщо от такива неща?

Wink 'Щото да не се окаже, че лобното място на екипаж от Luftwaffe може да се открие, без ставане от стола, а за нашите хора информация никаква няма.
Върнете се в началото
su27
[Moderator]

МнениеПуснато на: Пет 23 Юни 2006, 10:48    Заглавие:  

Има общ паметник на загиналите на които са изписани имената им.
Върнете се в началото
G H O S T

МнениеПуснато на: Пет 23 Юни 2006, 14:50    Заглавие:  

su27 написа:
Има общ паметник на загиналите на които са изписани имената им.

Къде Question
Върнете се в началото
su27
[Moderator]

МнениеПуснато на: Пет 23 Юни 2006, 16:57    Заглавие:  

Бройката като гледам паметника не е точно 3 ами си е цяло семейство - Дуралийски Confused - Сухозем

Click to see if image is larger
Върнете се в началото
G H O S T

МнениеПуснато на: Пет 23 Юни 2006, 17:32    Заглавие:  

su27 написа:
Бройката като гледам паметника не е точно 3 ами си е цяло семейство - Дуралийски Confused - Сухозем

7 са, което означава, че и даваните 3-ма тежко ранени + още 1 са загинали. Мир на праха им!

Страшно ти благодаря за снимката - предполагам, че е от личния ти архив, защото зная, че ходиш по откривания на паметници.
Върнете се в началото
su27
[Moderator]

МнениеПуснато на: Пет 23 Юни 2006, 17:39    Заглавие:  

Специално тази не е моя - напоследък нямам време за подобни прояви...
По случая се изля някаква художествена "история" в последните 4 броя на "Криле" описваща героизма на екипажа която ми дойде в повече, само че не знаят че американския посланик е бил в отпуска и не е могъл да я прочете Very Happy ...
Върнете се в началото
Гого55

МнениеПуснато на: Пет 23 Юни 2006, 19:32    Заглавие:  

хехехе това ме изкефи
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя 
ICQ Номер 
Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 2 от 5 [72 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, 4, 5 Следваща
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » КРИЛЕ - РЕТРО АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Ретросалон
Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

[ Time: 0.0652s ][ Queries: 12 (0.0039s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker