Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн

Select Forum Language:

Hot topics:
В момента е: Нед 24 Яну 2021, 21:27
Часовете са според зоната UTC + 2
 Главната страница » КРИЛЕ - РЕТРО АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Ретросалон
Въздушната война над България (1941-1944)
Модератори: Penio
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
Страница 3 от 5 [72 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, 4, 5 Следваща
Автор Съобщение
centara

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто 04 Юли 2006, 01:30    Заглавие:  

От днешния брой на в. Стандарт

Атанас е пенсиониран само на 35 години като неблагонадежден
Летецът Матев: Чувам барабаните на смъртта
Наш въздушен ас се бие срещу американците, после срещу германците

Заблъска ли, барабанът на смъртта не спазва никакви партитури. Атанас Матев усещаше зловещия му ритъм с настръхналата си кожа, свитото сърце и затегнатия възел на стомаха си. Щом пробиеха търбуха на самолета, куршумите хукваха вътре като обезумели. Усещаше ги как се блъскат в непробиваемата плоча зад гърба му. Това парче метал, което пилотите наричаха пансер, бе единствената преграда между куршумите и тялото му. Небето беше като гроб. Същото това небе, без което животът му изглеждаше безсмислен, сега като огромен часовник отброяваше последните му мигове. Но часовникът не спря. И още тиктака. Вече 91 години.

Исак ГОЗЕС
Как днес пенсионерът да обясни на дъщеря си, че е бил мъж с главно М. Че е преживял деветте кръга на ада и че и сега няма никакво намерение да се предава нито пред годините, нито пред логиката на природата. Тя не го пуска да пътува сам, трепери над него като над дете. Това не само го дразни, но и го огорчава. Държавата е възнаградила героизма му с шест карти: за рейс, за влак, за баня... с 260 лева пенсия и няколко взаимно непризнаващи се ордени. Атанас Матев не се счита за герой, а за един съвестен воин, който безкористно се е сражавал за Отечеството. То, Отечеството, обаче имаше друга гледна точка.
Атанас Матев решава да стане пилот веднага щом за първи път вижда самолет.
Машината се носи над Марица
после завива и затваря кръга си над родния му град Хасково. Това се казва мечта от пръв поглед. А понякога късметът върви с мечтите. Скоро провинциалното момче е един от 800-те кандидати, от които ще изберат бъдещите кадри на родната авиация. Не вярва в чудеса, още повече че напети полковници и генерали непрекъснато се навъртат край комисията, за да улеснят пътя на своите фаворити. Да, но името му остава в списъка на одобрените след първия, след втория кръг и така до края.
Казанлък е градът, който кандидат-пилотът за първи път вижда отвисоко. Пред него в кабината е инструкторът, долу са къщите, хората, а той, младокът, не може да повярва, че лети. Гледа объркано и почти не разбира кога машината плавно се приземява, с което приключва кръщението му на летец изтребител. Не минава много време и Атанас Матев е вече сам в кабината. Животът, мечтата, бъдещето в този момент са само в неговите ръце. Господ е бил благосклонен към него и му дава това, което най-много иска."
Но едно е романтиката, а съвсем друго - животът, светът, голямата политика. Натежали от барут облаци все по-гъсто се стелят над Европа. Войната е неизбежна. България има съюзник -Германия, и врагове - СССР, Америка, Англия. "Най-напред пресрещахме американците край Видин - спомня си Атанас Матев. - Те искаха да ударят петролните кладенци в Румъния, а ние трябваше да ги спираме, за да има нефт за германците. Беше си бой. Не мислехме кой и защо издава заповедите, само ги изпълнявахме.
После започнаха нападенията над София
Трябваше да защитаваме родното небе. 200 американски машини срещу 80 наши. Свалихме 120. При една от атаките обаче американците влязоха с 1500 самолета. Между тях крепости бомбардировачи с по 20 души екипаж и по три изтребителя, които ги охраняват. Ние - дали бяхме останали петдесетина. Стопихме се сред онази армада. Летяхме по двойки. Моят партньор се казваше Боев. Той пръв атакува и мигом уцели един от шестте двигателя на крепостта пред себе си. Аз тръгнах след него, като включих всичките си пушкала. В този момент видях, че приятеля ми го няма. Бях сигурен, че са го свалили. Зад мен вече летяха три американски бомбардировача. Нямах друг шанс, насочих се директно срещу водача. Стрелях в несвяст и видях, че пламна. Бях ошашавен, но успях да се измъкна. На летището вече ме бяха отписали. Доста се бях забавил. Колесникът, пронизван десетки пъти, не се отвори, но макар и трудно, успях да кацна. Една победа, стига ми, казах си. Самолетът бе надупчен като сирене. Тогава ми казаха: Добре, че е пансерът зад гърба ти. Той те е спасил."
И докато човек мисли върху странностите на съдбата, въпросната съдба му подготвя новите си странности. Като насън политиката се обръща. Американците стават съюзници, а германците - врагове. Българите, несвършили с едните, тръгват срещу другите. Участта на войника е да изпълнява заповеди. И няма време да мисли върху тях. Родната авиация литва към Берлин. Всъщност бърлогата на Хитлер е генералната цел, а конкретните са германските бази в Югославия, Унгария, Австрия. Нашите самолети ги рушат от въздуха. Немските машини не трябва да излетят. Противовъздушната отбрана стреля и който оцелее - оцелее. В Печ Атанас Матев празнува Деня на победата.
Майорът е минал всички фази на войната
бил се е мъжки и се е раздавал без остатък в името на родината.
Това, което не знае обаче той, е, че родината вече е друга. Хората се делят на комунисти и останалите. Той - безпартийният, боецът, който все е оставал далеч от политиката, служилият в царската армия, не може да защитава социалистическото небе. Няма значение, че през войната се е бил като истински ас, нямат значение нито опитът, нито способностите. Принадлежността към новата кауза е нещо много по-важно. На 35 години Атанас Матев е пенсионер. Колко много неща занапред ще останат неизживени.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение 
ARTU

Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Вто 04 Юли 2006, 02:45    Заглавие: banned!  

DELETED!
German

Местожителство: Шуменщайн

МнениеПуснато на: Вто 04 Юли 2006, 08:54    Заглавие:  

Ники, това е по-скоро за темата за чукчите! Smile
Сигурен съм, че това е измислено име(Исак Гозес), както и че измислиците в тая "словесна д....я" както я назова ARTU, нямат нищо общо с А.Матев, един от близките другари на шуменския ветеран бай Антон Атанасов "Шварца"!
Evil or Very Mad

а от пъстрото ѝ одеяние струи нежен аромат.

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла 
centara

МнениеПуснато на: Вто 04 Юли 2006, 09:16    Заглавие:  

В чест на истината доста се чудих дали да го пускам в отделна тема - Чукчизми, но понеже пряко се цитира А.Матев, решх да не го изкарвам чукча, макар и аз да съм сигурен, че не е говорил такива глупости.
Естествено модераторът винаги може да го сложи в отделна тема, особено ако се намерят и още такива журналистически бисери. Едно време рубриката за чукчите много ме кефеше. Жалко, че я няма вече Sad
Върнете се в началото
Иван
[Moderator]

МнениеПуснато на: Вто 04 Юли 2006, 09:35    Заглавие:  

Току-що изпратих на адрес

office@standartnews.com

следното писмо:

Уважаеми госпожи и господа,
Потресен съм от това, което прочетох в днешния брой на Вашето издание. В рубриката "Преживяно" на едно малко пространство е събрана толкова глупост, колкото досега не съм виждал никога. Или уважаваният ветеран Атанас Матев вече не е съвсем с всичкия си, а Вашият сътрудник хабер си няма от авиация и авиационна история, и е приел всичко разказано му на доверие, или последният просто е изсмукал интервюто от пръстите си, като констатацията за авиационната му грамотност остава в сила и в този случай!
Преди време поддържахме рубрика "Авиоглупости", където публикувахме без коментар творенията на авиочукчи от пресата, радиото и телевизията. И ежегодно номинирахме Авио-Чукча на годината. Съжалявам, че вече не поддържаме тази много обичана от авиофеновете рубрика. Оказа се, че е губене на полезна площ в списанието, защото авиочукчите са като хлебарките - неизтребими. Ако номинацията съществуваше, Исак Гозес щеше да е неоспорим фаворит за Авио-Чукча на (поне!) десетилетието!
С това "интервю" Вие не допринасяте с нищо за обогатяване познанията на читателите за авиационната ни история, а още по-малко за авторитета на летеца-ветеран. Напротив! Много хора ще направят извода, който аз предложих по-горе като хипотеза за неговото умствено състояние.
По-внимателно с историята и достойнството на още живите нейни творци!
Ако искате да научите нещо истинско за събитията, описани от гениалното перо на Исак Гозес, има десетки чудесни книги от участници в тях.

Иван Бориславов,
Главен редактор на изданието
за авиационна история "РЕТРОСАЛОН"
полковник о.р. от авиацията, инженер

Предлагам всеки, който може, също да се обади във вестника. Не бива да оставяме "творци" като Исак Гозес да си разиграват коня там, където си нямат хабер за какво иде реч Twisted Evil

German

МнениеПуснато на: Вто 04 Юли 2006, 11:16    Заглавие:  

И моето, което пратих току-що:

Уважаема, редакция!

В днешния брой на Вашият вестник прочетох статия за ветерана летец А.Матев, подписана от някой си Исак Гозес. Не можете да си представите изненадата и ужасът ми, които преминаха в отвращение четейки многобройни неистини и измислици, които нямат нищо общо нито с авиационната ни история, нито с авиацията въобще.Настоявам въпросния дописник или репортер или както там го наричате, да ми отговори на няколко доуточняващи въпроса, защото съм сигурен, че те не са изказани от интревюираният ветеран(ако въобще е имало интервю на живо):

1. От какъв тип и марка са шестмоторните бомбардировачи летяли над България в указания период?
2. На коя дата, и при кой въздушен бой са излетели 80 наши изтребители и са свалили цели 120 противникови самолета?
3. От какъв тип са тия три бомбардировача, които са застигали в гръб самолета на А.Матев, и как той веднага е атакувал водача им без да направи каквато и да е маневра?
4. Що за изрази са това "пушкала", "пансер"?
5. Как точно пробиват куршумите "търбуха" на самолета, и защо и къде след това хукват като обезумели?

Благодаря Ви за вниманието!

Тошко Драгиев,

по една случайност авиофен, а по друга - още по-голяма: дописник от дъжд на вятър в изданието на ЕЪР ГРУП 2000 , сп."Ретросалон"

Върнете се в началото
Panzergrenadier

Местожителство: Варна/София

МнениеПуснато на: Вто 04 Юли 2006, 11:19    Заглавие:  

1500 бомбардировача????!!!!! Имам чувството, че и трупа на Къртис Ле Мей би подсвирнал от учудване. И то 1500Х3=4500 изстребителя или общо 6000 самолета. Любимото ми стана с 20 души на самолет. Ами че те ако бяха скочили всичките от машините си, можеха да направят цял десант! Laughing Laughing Laughing

Да... Смешно е, но в същност е много, много тъжно.

Panzergrenadier

Metamorphoses Publii Ovidii Nasonis; VIII, 185-187
Върнете се в началото
reaper

Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто 04 Юли 2006, 12:10    Заглавие:  

В сайта на Стандарт има форум. Поствайте ги тези неща там за да може четящите в интернет да разберат за какви безумни измислици става дума.
А иначе за всички средно интелигентни хоре е ясно, че в-к Стандарт отдавна се е превърнал в пародия на ежедневник. Журналиста е търсил да поукраси историята на човека. Ако се тръгне по тази плоскост, да разпитва разни старци-ветерани скоро може да прочетем историята как някой е водил ръкопашна схватка с Хитлер и Гьобелс на върха на Бундестага навръх 9-ти май 1945 и после е изтичал да метне атомната бомба над Нагазаки.

Тези постинги са си направо за темата с чукчите.

ICQ Номер 
German

МнениеПуснато на: Вто 04 Юли 2006, 12:26    Заглавие:  

Хвана ме яд, че не се сетих овреме да напиша и следното в писмото:
"Ако материалите Ви и в другите житейски области(където нищо не разбирам) са със същата степен на достоверност, това означава, че Вие сте ме въвели(а вероятно и повечто от читателите си) в страшно, нечувано и с нищо неоправдано заблуждение!"
Reaper, можеш ли да дадеш тук директен линк към форума им, и изисква ли се там по-специална регистрация?

Върнете се в началото
centara

МнениеПуснато на: Вто 04 Юли 2006, 12:33    Заглавие:  

Исак Гозес - 81-82-331
Wink
Върнете се в началото
reaper

Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто 04 Юли 2006, 12:46    Заглавие:  

http://standartnews.com/forums/index.php?action=1&topic=3

не иска постоянна регистрация Wink

ICQ Номер 
ARTU

Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Вто 04 Юли 2006, 12:47    Заглавие: banned!  

DELETED!
Han Solo
[Moderator]

МнениеПуснато на: Вто 04 Юли 2006, 14:36    Заглавие:  

Аз не мисля че форума някой от редакцията го чете. Ето тук http://standartnews.com/bg/team.php?d=2006-07-04 има и мейл адреси и телефони така че най добре е на тях, както и на редакционния мейл e-mail:office@standartnews.com .... все ще има един който да разнесе клюката из редакцията като се прати на няколко човека
Thunderchief

МнениеПуснато на: Вто 04 Юли 2006, 14:48    Заглавие:  

Що се занимавате с глупости? Едва ли някой ще ви чуе. Човек ако седне да гледа какви кретенщини пише из вестниците, ум може да му зайде.
Преди три години, в друг "авторитетен вестник" от същия калибър(24 часа), пишеше че в Ирак имало Ту-22 на въоръжение. Дотук нямаше да има нищо съмнително, ако над статията не се мъдреше снимка на Ту-22М3 от незнаен руски полк, че и отгоре на всичкото снимката беше явно крадена от руско авиосписание - правена в много близък план и се виждаше окачената на самолета Х-22
Тъпото е само че писанието е подигравка с хората дето са се трепали някак да опазят София от американци и ингилизи

Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Yahoo Messenger 
Gaden Gogi

МнениеПуснато на: Вто 04 Юли 2006, 14:51    Заглавие:  

Thunderchief написа:
Преди три години, в друг "авторитетен вестник" от същия калибър(24 часа), пишеше че в Ирак имало Ту-22 на въоръжение.

Aде ся, те хората от къде да предполагат че братушките ще сложат едно и също има на коранно различни самолети...или не май носоват астойка на колесника беше еднаква...или само се планирало да е еднаква
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 3 от 5 [72 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, 4, 5 Следваща
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » КРИЛЕ - РЕТРО АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Ретросалон
Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

[ Time: 0.0666s ][ Queries: 12 (0.0040s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker