Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн
В групировката на американските ВМС близо до Иран има най-малко 300 крилати ракети Tomahawk · Зеленски няма да преговаря с Русия! Готви реформа в армията · Пациенти събират пари за линейка · Каракачанов: Възможен е Костинброд-2 · Индийският опозиционен лидер Рахул Ганди губи депутатското си място в бастиона на фамилията · Ford пусна специален и бърз полицейски джип за преследвания (ВИДЕО) ·

Select Forum Language:

Hot topics:
В момента е: Пет 24 Май 2019, 00:50
Часовете са според зоната UTC + 2
 Главната страница » ФОРУМИ ЗА МОДЕЛИЗЪМ » Стендов моделизъм
модели от дърво и хартия
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
Страница 3 от 14 [208 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, 4, 5, ..., 12, 13, 14 Следваща
Автор Съобщение
eagle1

Местожителство: Габрово

МнениеПуснато на: Пет 18 Юни 2004, 07:22    Заглавие:  

A декална хартия в българия къде може да се намери?! Навремето изръчках всички доставчици за които се сетих или чух и нищо Crying or Very sad Да не би някои да е "сглупил" да внесе? Иначе хартия има на www.micromark.com . Има още един сайт за който в момента не се сещам какъв му беше адреса. Но от тяхната хартия за мастилоструйки имам и ебая дебела. За 1/72 грубичка идва. Иначе съм печатал на не я и с ХуйлетПацкард 1100 и със 5550 на същите и със Канон7000 все става, но трябва да се лакира отгоре. Цветната мастилоструйка на ХП имаше по-наситен цвят...
ICQ Номер 
GMT

Местожителство: Плевен

МнениеПуснато на: Пет 18 Юни 2004, 11:32    Заглавие:  

Симеоне, обикновено разгъвките по сайтовете (и не само по тях) са доста схематични. Лично аз ги ползвам само за справка - предпочитам да работя по чертежи и снимки. Не че съм направил много хартиени модели - само 4, но понякога ми писва от пластмаса и ми се иска да направя нещо сам.
Ето снимка на два хартиени модела, върху които работя в момента (моментът продължава вече 14-ти месец Very Happy ). И двата са само по чертежи, по кесонния метод.
http://web.hit.bg/wom3/_private/DSC01430_resize.JPG
(Ако някой се интересува от техниката ми - ще я опиша по-конкретно.)
Колкото да декалите - някъде в МК бях чел съвет как се правят в домашни условия. Разбира се рисуваха се на ръка (къде ти принтер в ония години), но описваха как точно се подготвя хартията - не виждам проблем да се разпечата с принтер върху нея. Ще се разровя тия дни из списанията и ще напиша технологията.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя 
ICQ Номер 
TIG

Местожителство: София България

МнениеПуснато на: Пет 18 Юни 2004, 11:59    Заглавие:  

GMT определено съм заинтересуван! сподели моля те с нас, защото изглежда супер!
ICQ Номер 
ARTU

Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Пет 18 Юни 2004, 12:11    Заглавие: banned!  

DELETED!
eagle1

МнениеПуснато на: Пет 18 Юни 2004, 12:32    Заглавие:  

GMT пущай технологията в чалъмите и на мен ми е интересно!
ARTU, аз се мъчих когато си правих месера, за да си направя знаците. В крайна сметка направо ги боядисах. А свастики си намерих като готови ваденки, та за сега нямам нищо подготвено...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла 
ICQ Номер 
GMT

МнениеПуснато на: Пет 18 Юни 2004, 15:08    Заглавие:  

Ето технологията ми за хартиени модели:

1. Материалите
При изработка ползвам груб картон (около 0,5мм) – обикновено долната част от кутиите на Heller, кадастрон и принтерна хартия (80 гр.).
Винаги работя с поне два пласта, залепени „на кръст”, за да се кръстосат влакната в хартията и се избегне усукване на материала.
Не търся картон със съответната дебелина, а я постигам с необходимия бр. пластове – нещо като хартиен шпертплат.
Лепя с Henkel Moment (от типа на Хелми), а след залепване всички ръбове пропивам с Henkel Super Bond (за мен гъстотата му е точната – бълг. Каноконлит е много рядък и се разлива, а геловите каноконлите не се пропиват добре в хартията).

2. Самата постройка
Започвам от основата и към нея изграждам корпуса, като го оребрявам максимално. Всичко лепя „встык” (съжалявам, но не се сещам подходящата българска дума).
http://web.hit.bg/wom3/_private/001.jpg (не зная как да постна картинка, та затова схемата е така).
Така образувалата се „кутия” облепвам с принтерна хартия (80 гр.). След изсъхване на лепилото изрязвам излишната и накрая минавам ръбовете с каноконлит.
Към корпуса залепвам поетапно различните детайли. Всеки детайл изработвам отделно и го напасвам на мястото му – рядко ползвам принтера, освен напр. при колелата на танковете. Тръбните детайли изработвам от навита 80 гр. хартия, пропита с каноконлит (разбира се Wink ), защото това дава възможност да се изпили ръбът и да се имитира тръба прегъната под ъгъл и при много малък диаметър.
http://web.hit.bg/wom3/_private/002.jpg

3. Оцветяване
Ползвам същите бои както при пластмасовите модели. Накрая покривам с мат лак.

В общи линии е това. Ако нещо съм пропуснал, или написал неразбрано – питайте пак.

Като открия списанието ще напиша за хартията за декали в чалъми (вероятно в понеделник).
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя 
ICQ Номер 
Buk
Гост

МнениеПуснато на: Пет 18 Юни 2004, 15:24    Заглавие:  

Прощавай за въпроса ама аз като начинаещ кандидат-моделист само искам да знам за направата на 1 модел към колко "литра" каноколит ти отиват и случайно дали може да се замени каноколита с нещо друго (по евтин вариант)?
Върнете се в началото
GMT

МнениеПуснато на: Пет 18 Юни 2004, 18:03    Заглавие:  

За един модел ми отиват 2-3 тубички (по 1,60лв.) и около една туба от другото лепило (1,80лв.) и като разпределиш сумата във времето......
Върнете се в началото
ICQ Номер 
Simeon

МнениеПуснато на: Съб 19 Юни 2004, 01:49    Заглавие:  

Ей, много интересно. Very Happy Определено съм заинтересован. Поради липсата на свободно време за правене на пластмасови модели-просто нямам време да отида и да си ги купя-реших да си правя такива от хартия.Имам си всичко-два принтера няколко ПС-та, два скенера. Просто искам правейки такива модели за момент да "избягам" от действителността.
На този етап малко ще ми е трудничко само по чертежи да си правя модели и затова искам готови декали.
Един въпрос.Ако използвам матирана хартия за снимки, които се вадят на принтер дали ще е добре?Дали тя е достатъчно дебела или трябва да слепям няколко листа?

GMT

МнениеПуснато на: Съб 19 Юни 2004, 05:53    Заглавие:  

Simeon написа:
...Ако използвам матирана хартия за снимки, които се вадят на принтер дали ще е добре?Дали тя е достатъчно дебела или трябва да слепям няколко листа?

Хартията (същото важи и за картона) е склонна да се деформира - влакната в листа винаги са ориентирани в една посока и затова се налага да се слепи поне с още един лист, в който влакната да вървят на 90 градуса спрямо първите. В противен случай при изсъхване лепилото "дърпа" и хартията се посуква. Много е неприятно да работиш и след седмица да забележиш, че правите ъгли не са вече прави и различните повърхности не са такива, каквито са били преди.
Доколкото разбирам, ти искаш да разпечтваш разгъвките на принтер и после да сглобяваш? Според мен можеш спокойно да си печаташ на обикновена хартия и след това да я подлепиш с 1-2 листа (3 пласта 80гр. хартия стават учудващо здрави), но за по-големите детайли подлепи поне с кадастрон.
Върнете се в началото
ICQ Номер 
Barona

МнениеПуснато на: Нед 20 Юни 2004, 21:12    Заглавие:  

такаа дано да съм полезен със нещата които пиша
при направата на хартиения модел използвам лепило което си правя аз
коресилин и пластмаса
при направата на крилата направете крилото от стиреопор и след това
го обличате със самата разшивка;предимствата са че след като изсъхне не се измята и усуква;
самото тяло го импрегнирам със горенаписаното лепило и въобще целия самолет за кит използвам финно пресяти дървени стърготини разбъркани със лепило или нитроцеулозен лак и талк
лично аз нямам проблеми със принтерния картон,но е добре да се импрегнира

технология за декалите
на хартия се нанася слой лак;оставя се да изсъхне;
нанася се въпросната рисунка;и пак съхнене;
и след това се нанася втори слой лак и след като изсъхне копирката е готова
хартията предполагам трябва да попива бързо
а лака да се нанася на много тънък слой
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение 
Alexxx

МнениеПуснато на: Нед 20 Юни 2004, 21:28    Заглавие:  

Пластмаси + Кореселин = Хелметекс Wink
Върнете се в началото
Barona

МнениеПуснато на: Нед 20 Юни 2004, 21:37    Заглавие:  

кале се получава,а със хелметекс лепя картона Laughing
Върнете се в началото
eagle1

МнениеПуснато на: Пон 21 Юни 2004, 07:24    Заглавие:  

A стиропора как реагира на лепилото с кореселин? Не се ли стапя?
Върнете се в началото
ICQ Номер 
Gaden Gogi

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон 21 Юни 2004, 09:33    Заглавие:  

стапя се и то много бързо, аз фго предпочитам, когато си правя лепило, едноче става много бързо, другото предимство е че самото лепило е лепкава (абе малко странно звучи да сочча за лепило че е лепкаво ама трябва да се има предвид че основната функция на този вид е да стопи повърхностния слой.
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 3 от 14 [208 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, 4, 5, ..., 12, 13, 14 Следваща
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » ФОРУМИ ЗА МОДЕЛИЗЪМ » Стендов моделизъм
Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

[ Time: 0.0723s ][ Queries: 12 (0.0104s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker