Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн
ИЗРАЕЛ УДАРИ АВИОБАЗА В ПРЕДГРАДИЯТА НА ДАМАСК · КОЛКО РАКЕТИ И ТОРПЕДА СА НЕОБХОДИМИ, ЗА ДА СЕ ПОТОПИ ЕДИН САМОЛЕТОНОСАЧ · ВИДЕО: XВ-70 "ВАЛКИРИЯ" - НАЙ-БЪРЗИЯТ БОМБАРДИРОВАЧ НЕ ВЛИЗА В УПОТРЕБА · Вижте кои хрнани поевтиняват драстично · Факти и мистерии от величествената Амазонска джунгла · Най-големият производител на домати у нас задържан и пуснат под гаранция срещу 100 000 лв. ·

Select Forum Language:

Hot topics:
В момента е: Нед 25 Авг 2019, 11:40
Часовете са според зоната UTC + 2
 Главната страница » krile.net - ГРАЖДАНСКИ АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Лека авиация и любителско летене
Парапланеризъм
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
Страница 1 от 1 [15 Мнения]  
Автор Съобщение
Марин
Гост

МнениеПуснато на: Съб 16 Окт 2004, 14:20    Заглавие:  Парапланеризъм  

Обучение по парапланеризъм и продажби на екипировка.

www.azor.hit.bg
Върнете се в началото
Alexxx

МнениеПуснато на: Съб 16 Окт 2004, 15:03    Заглавие:  

Охо, г-н Славков Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение 
sirius

Местожителство: Стралджа, Пловдив, София, Варна, Англия, Малта, Канада

МнениеПуснато на: Съб 14 Май 2005, 00:32    Заглавие:  

има ли някой от Сливен или Ямбол с парапланер, да лети наоколо?! Wink
ICQ Номер 
sirius

Местожителство: Стралджа, Пловдив, София, Варна, Англия, Малта, Канада

МнениеПуснато на: Нед 26 Юни 2005, 13:27    Заглавие:  

Та има ли някой от Сливен или Ямбол с парапланер, да лети наоколо?! Недейте веднага да отговаряте че ще задръстим сървъра! Smile
ICQ Номер 
Sniper!

Местожителство: България, Правец

МнениеПуснато на: Нед 26 Юни 2005, 21:40    Заглавие:  

Ами изглежда, че май тук няма. Може би по-голяма вероятност да ти отговори някой съществува, ако си зададеш въпроса във форума на клуб SkyNomad.

успех,

misho_z
Гост

МнениеПуснато на: Пет 17 Фев 2006, 15:51    Заглавие:  

Аз сам от Сливен и много искам да летя, ама парво трябва да изкарам курс и после да си купя и екипировка.Така че, ако няма кой да ти прави компания докато летиш-обади се, аз от земята ще подвиквам.
Сериозно.
Върнете се в началото
SR71

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон 28 Май 2007, 01:15    Заглавие:  

Търсих ужким по-подходяща тема, ма нещо не намерих...
Въпросът ми е, защо това крило от клипчето (1.40мин.) се запали?
Ето го и клипа http://www.vbox7.com/play:9a521dcd

ICQ Номер 
TreX

МнениеПуснато на: Пон 02 Юли 2007, 21:59    Заглавие:  

SR71 написа:
Търсих ужким по-подходяща тема, ма нещо не намерих...
Въпросът ми е, защо това крило от клипчето (1.40мин.) се запали?
Ето го и клипа http://www.vbox7.com/play:9a521dcd

И друк път съм гледал клипа на тоя с парашута..
нарочно изтрелва един флоеверк към крилото...

ICQ Номер 
TreX

МнениеПуснато на: Пон 12 Ное 2007, 21:26    Заглавие:  

http://forum.skynomad.net/viewtopic.php?t=1843&postdays=0&postorder=asc&start=0
ICQ Номер 
Flying_Armour

МнениеПуснато на: Пет 29 Авг 2008, 14:38    Заглавие:  

За всички, които смятат да се подведат от рекламите за "обучение" по парапланеризъм:
http://letibezopasno.blog.bg/
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла 
Flying_Armour

МнениеПуснато на: Пет 29 Авг 2008, 17:33    Заглавие:  

Позволих си да разработя кратък списък от въпроси, който да зададете на тези, които ще Ви обучават на парапланеризъм.

1. Регистрирана ли е дейността Ви по Търговския закон, както изисква Чл. 119б ал.1 от ЗГВ?
2. Явявате ли се Авиационен учебен център по смисъла на закона?
3. Какви признати от българското законодателство, сертификати за обучение на парапланеристи притежават Вашите инструктори?
4. Каква методология за обучение използвате и одобрена ли е тя от ГВА, както изисква Чл. 119б ал.2 от ЗГВ?
5. Кой, къде и как сертифицира и удостоверява годността на екипировката за обучение?
6. Притежавате ли застраховка по Чл. 119г от ЗГВ?
7. Какви медицинските прегледи се преминават, за да се получи допуск (годност) за пилотиране?
8. Как удостоверявате, че съм преминал обучение при Вас? - т.е. Издавате ли касови бележки и фактури? Издавате ли признат от българското законодателство документ за завършения курс?

Ако отговорите им Ви удовлетворят, значи всичко е наред.
Върнете се в началото
MartoFly

МнениеПуснато на: Пон 02 Фев 2009, 22:53    Заглавие:  

Flying_Armour написа:
Позволих си да разработя кратък списък от въпроси, който да зададете на тези, които ще Ви обучават на парапланеризъм.

1. Регистрирана ли е дейността Ви по Търговския закон, както изисква Чл. 119б ал.1 от ЗГВ?
3. Какви признати от българското законодателство, сертификати за обучение на парапланеристи притежават Вашите инструктори?
4. Каква методология за обучение използвате и одобрена ли е тя от ГВА, както изисква Чл. 119б ал.2 от ЗГВ?
5. Кой, къде и как сертифицира и удостоверява годността на екипировката за обучение?
6. Притежавате ли застраховка по Чл. 119г от ЗГВ?
7. Какви медицинските прегледи се преминават, за да се получи допуск (годност) за пилотиране?
8. Как удостоверявате, че съм преминал обучение при Вас? - т.е. Издавате ли касови бележки и фактури? Издавате ли признат от българското законодателство документ за завършения курс?

Ако отговорите им Ви удовлетворят, значи всичко е наред.

Еййй, както се вика, гледам и не вярвам на ушите си .... Отдавна не бях влизал тук, и все си мислех, че в авиационните форуми изродите са по-малко ...
Колко заблуден съм бил ... Very Happy

Ама няма да ви занимавам със субекта, изписал тия глупости, а само ще дам някои пояснения, да не би някой от вас да повярва на тия брътвежи.

Та поред на номерата:

-- "По смисъла на закона" авиационен учебен център по парапланеризъм не може да има. Така че дори и една институция е регистрирана като авиационен учебен център, то тя (по закон) няма право да обучава парапланеристи, по простата причина, че в България няма утрърдени методики на обучение по парапланеризъм и няма как който и да е "авиационен учебен център" легално да обучава парапланеристи ...

-- Приятелю, "признати от българското законодателство, сертификати за обучение на парапланеристи" не съществуват. Имаш каса бира от мен ако към този момент ми покажеш такъв сертификат. (Само не ми говори за FAI сертификатите на БНАК, защото това са спортни сертификати, които нямат нищо общо с българското законодателство)

-- Методика за обучение по парапланеризъм, одобрена от ГВА, няма. Просто като бял боб!

-- В България не съществува нито методология, нито упълномощена институция, която да удостоверява годността на парапланерната екипировка. Отново - просто като бял боб ...

-- Относно касовите бележки, няма да коментирам, то си е проблем на конкретния клуб. Обаче "признат от българското законодателство документ за завършения курс" по парапланеризъм не съществува.

По една съвсем проста причина: ще ти копирам чл. 203 от Наредба №6 за експлоатацията на въздухоплавателните средства:

Чл. 203. (1) Независимо от разпоредбите, отнасящи се към сертифицирането на ВС или части и оборудване за тях и техните компоненти, за индивидуалните ВС (каквито са парапланерите б.а.) не се изисква да отговарят на нормите за летателна годност и да имат удостоверение за летателна годност.
(2) Независимо от разпоредбите, отнасящи се към сертифицирането на членовете на екипажа на ВС, за използването на индивидуални ВС не се изисква свидетелство за правоспособност и медицинско свидетелство.
(3) Независимо от разпоредбите, отнасящи се до регистрацията и маркировката на ВС, за индивидуалните ВС не се изисква да бъдат регистрирани или да имат маркировка.

Така че Огняне, стига си плашил хората с глупавите си брътвежи, щото ако имаше глупаци да слушат хора като теб, в България нямаше на има парапланеризъм. А такъв има, и за щастие се развива доста добре ...
Върнете се в началото
Flying_Armour

МнениеПуснато на: Пет 31 Юли 2009, 14:45    Заглавие:  

MartoFly,

Първо да ти благодаря за отговорите на въпросите. Нарочно не ги бях написал аз, защото хората можеха да решат, че съм попресилил нещата. Казано от теб обаче, мисля че не остава съмнение за реалната ситуация.
Както всички могат да се убедят, в тази държава няма никаква регулация на обучението по парапланеризъм.
Сульо и Пульо може да се обяви за "инструктор по парапланеризъм", да си купи един парцал за 500 лв. и да започне да си троши курсистите на воля.
При това абсолютно безнаказано, защото няма начин да му се търси отговорност. Ако нещо се случи с курсиста "инструктора" просто казва - аз този за пръв път го виждам" и готово.
Никой нищо не може да докаже.

Вярно е, че има и "добри" инструктори. За съжаление няма начин да се различат от самозванците. Още по-жалкото, е че и двете страни ги устройва това положение на липса на регулация и в крайна сметка страдат обучаемите.

За "развитието" на парапланеризма - да, така е, развива се за сметка на десетките пострадали, в това число и убити от самозваните "инструктори". Много е забавно как в парапланеристкия форум, веднага щом се появи информация за инцидент, в съответния раздел, веднага се изтрива .... всичко трябва да е само шампанско и рози, за да се връзват балъците Smile

Що се отнася до квалификациите по мой адрес - много ми е чудно как за 1 година не се намери нито един "смелчак" да дойде да ми ги каже тези неща в очите?!
В блога имам няколко като тебе, които редовно ми обясняват какво и как щели ми направят, обаче така и не съм ги виждал.
Но пък това само доказва, че смелостта ви идва само като седнете вкъщи пред компютъра, а в живота сте си едни най-обикновени страхливи и комплексирани пу....ки.
Върнете се в началото
MartoFly

МнениеПуснато на: Пон 03 Авг 2009, 09:14    Заглавие:  

Огняне,

Както добре виждаш, отговорът ми изобщо не беше адресиран към теб, а към хората във форума. Човек като теб нито искам да виждам, нито искам да чувам.

Ще ти кажа само едно, и свършвам с теб:

Ти си имал уникалния шанс да се пребиеш още преди да навлезеш в този спорт. Ако беше навлязъл, сигурно щеше да ти е още по-трудно, защото освен счупения крак, можеше и много бой да изядеш ... Laughing Хора като теб просто нямат място във въздушните спортове. Живей си животеца и стой далеч от всичко, което лети. Ти си осъден цял живот да пълзиш и никога няма да летиш ....
Върнете се в началото
Dimitar Stavrev
[Admin]

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет 30 Юли 2015, 13:25    Заглавие:  

Десетки се пуснаха в ”Целно кацане” в Бургас
11:24 | 30 юли 2015 | | / Редактор Лилия Чалева /

Завърши първото състезание от Националната лига по парапланеризъм в дисциплината "Целно кацане" в Бургас. В него участваха над 30 пилота от цялата страна. Сред състезатели имаше от националния отбор по парапланеризъм на България, а също така и един отбор от Украйна, предаде БГНЕС.

Бургас е уникално място за провеждане на подобен тип състезания, не само поради курортния си облик, но и заради специфичната си денивелация от старта до финала, която е само около 20 м, тъй като обичайно за такива състезания се изисква денивелация от 200 метра, за да може излитащият пилот да има достатъчно време да направи точен разчет за кацане.

В Морската градина след излитане от старта пилотите набират 100 метра височина над земята, благодарение на морския бриз, който едновременно помага при излитането и в същото време възпрепятства пилотите при атакуване на целта, намираща се на плажа. Състезателят се стреми да се приземи с възможно най-малко отклонение в сантиметри от целта. Най-добрият възможен резултат е 0 см отклонение от целта, а най-лошият – 5000 см.

Състезанието се проведе в рамките на един ден, като началото се определи от морския бриз, без който е невъзможно провеждането му. Съгласно условията на състезанието, уточнени на брифинга в началото му, състезанието се зачита при минимум 2 и максимум 6 рунда, като при завършени 5 руннда отпада най-лошият резултат в индивидуалното класиране и се запазват всички резултати в отборното класиране. Направиха се 5 рунда и състезанието се счете за успешно приключило.

Първо място в индивидуалното класиране зае Бисер Андонов с отклонение общо 4 см, а на второ място се класираха Димитър Ралев и представителят на естонския отбор Сергей Усанов с общо отклонение от 6 см. В отборното класиране на първо място се класира "Перник", на 2-ро място "Перник – 2", а на 3-то място Estonia"Aerosport Team".

Вторият кръг от Националната лига ще се проведе в Шумен на 31-02 август, като на това състезание са заявили участие състезатели от Румъния, Македония и Турция. Полетите отново ще се осъществяват на специфичен терен - шуменското плато, което предполага едно интересно и динамично състезание.
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 1 от 1 [15 Мнения]  
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » krile.net - ГРАЖДАНСКИ АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Лека авиация и любителско летене
Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

[ Time: 0.0774s ][ Queries: 12 (0.0039s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker