Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн
Израелски министър към френските евреи: Елате си у дома · ДАЕШ засилват партизанските атаки в Сирия · През 2020 г. се прекратява смяната на стрелките за лятно и зимно часово време в ЕС · Президентът Радев: Да кажем на Левски какво стана с неговата и нашата България · ДНК разкрива тайните на голямата бяла акула - може да помога срещу болести /ВИДЕО/ · Президент и премиер на церемонията по повод 146 г. от обесването на Левски ·

Select Forum Language:

Hot topics:
В момента е: Вто 19 Фев 2019, 19:06
Часовете са според зоната UTC + 2
 Главната страница » ФОРУМИ ЗА МОДЕЛИЗЪМ » Действащи модели
Радиоуправляем ЯК-18Т
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
Страница 4 от 9 [122 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 Следваща
Автор Съобщение
Гого55

МнениеПуснато на: Съб 12 Фев 2005, 19:31    Заглавие:  

Aragorn аиде да оставим тази тема само за ЯК-18Т за което съм я направил, а другите неща които не са свързани с яка да ги обсъждаме в темата летяшти ,или радиомодели ?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя 
ICQ Номер 
Гого55

МнениеПуснато на: Съб 19 Фев 2005, 03:28    Заглавие:  

днешната работа -два силови лонжерона за тялото и за моторамата,пак от акация с размер височина колкото лонжерона на крилото48мм и ширина горе и доло 12Х8мм а по средата изтънени до 3мм. и надявам се това да са последните тежки неща в самолета.За всеки случаи ги олекотих колкото сметнах за нужно и излезнаха 130грама.накрая.
Click to see if image is larger
отпред си сложих и двигателя хем да добия неква зрителна представа как ще изглежда,хем да се спази точно разтоянието между двата лонжерона.
залепих ги с епоксидна смола както и всички други слепки до сега.
мисля да ги подсиля където са на 90 градуса спрямо лонжерона на крилото с триъгълни планки,а отпред да ги затапя челно също с неква планка която да бъде и моторамата на двигателя,но тази моторама ще я лепя накрая чак когато правя баланса на самолета ,за да може с тежеста на двигателя от 609гр.и като променям дължината на моторамата да получа точния баланс и центровка на самолета,без да се наложи да използвам тежести отпред.

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя 
ICQ Номер 
Гого55

МнениеПуснато на: Пет 25 Фев 2005, 05:27    Заглавие:  

почнах с двете полукрила атакуващия и изходящия ръб реших да бъдат от плътен стироформ облечен с стъклоплат пропит с епоксидна смола за твърдост и гладкост и лесно боядисване после,а че ще са плътни а не с нервюри и обшивка това за по лесен ремонт когато нещо се удари по тези ръбове от некъв храст или камък прикацане и се сплеска да може там на полето с парче стироформ и бързосъхнещо лепило да изрежа смачканато парче и да залепя нова с подходяща форма и размер и да не прекъсвам полетите.
това нещо ми отне 2-3дена защото по 15-20 мин. на ден се занимавах.Както си вижда от снимките за да се получи по добра слепка стироформните парчета -атакуващ и изходящ ръб ги пристягам с ластици към лонжероните за да се получи по добра слепка.
после си подготвих предна част-тази която е пред лонжерона и задна част-тази която е зад задния лонжерон от шперплат3мм дебел с профила на крилото от центроплана,с тези 4 парчета ще направя изходящия и атакуващия ръб на центроплана също от плътен стироформ.Направих и двете краини нервюри от бор с дебелина 12мм.Вкраищата на лонжеронита пробих отвори 3,5мм и със дюбели от акация пак фи3,5мм. и смола ще ги залепя към лонжероните и стиропора това са краищата на крилото които ще се заоблят и ще се изтънят много и много ще се олекотят но това чак когато залепя стъклоплата,и почна да шлаифаим готовото крило .изходящия ръб ако е само от стироформ ще стане много слаб затова реших да направя един прорез/жлеб/ в изходящия ръб кадето за здравина да сложа и залепя две летвички 630Х15Х1,5мм от акация тъи като акацията е наи твърдото и намиращо ми са дърво.Тези летвички ги заострих като кама по цялата дължина-първо зада може като са остри да вленат по лесно в стирофора второ като имат такава заострена форма ще се залепят по здраво към стириопора и наи вече изходящия ръб е по лесно да се обработи и направи като е на летва, от колкото като се стърже на крилото.
залепих и двете краини нервюри-краищата на крилото като пак ги притягах с ластиг за по добра слепка.
после отрязох пак от бор двете средни части нервюра/между двато лонжерона/ която е с профил на центроплана и ги слепих в двата края на центроплана от където почват двете полукрила-към тях ще се захващат двете стоики на колесника които ще се прибира в центроплана,и после като сложа колесника ще ги олекотя колкото може.
надявам се в близките10-20 дена да свърша нацяло с крилото и да почна с колесника.Сега работата върви много бавно поради студа навън и бавното съхнене на смолата,и затова повече от 20минути на ден не ми се стои в гаража.

Върнете се в началото
ICQ Номер 
Гого55

МнениеПуснато на: Пет 25 Фев 2005, 07:05    Заглавие:  

тези дни трябва да почвам и елероните и тяхното отклонение.В оригинала те са с диференциално отклонение което от аеродинамична гледна точка е много по добре поради различните сили които създава елерона при отклонението са нагоре и надоло.На мене ми трябва 20градуса нагоре и 15градуса надоло.Ако използвам две серво-машинки няма никъв проблем от предавателя ще си ги наглася,но обаче искам да икономисам едната машинка /все пак е 50грама/.Та значи не мога все още да измисля как с една лостова система и една серво машинка да получа това различно отклонение на двата елерона нагоре и надоло15/20градуса.Ако некои знае как може да стане това нещо само с една серво машинка нека драсне няколко реда за да ми спести търсенето на такава схема.
Върнете се в началото
ICQ Номер 
Диан

Местожителство: Ямбол

МнениеПуснато на: Пет 25 Фев 2005, 10:01    Заглавие:  

Много съм изненадан от този въпрос.
Ти сложи 300 гр. повече от надлъжници , а си се загрижил за 50 гр. от машинка?!
Диан
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение MSN Messenger 
APP

Местожителство: Deutschland

МнениеПуснато на: Пет 25 Фев 2005, 13:42    Заглавие:  

Гого55 написа:
Та значи не мога все още да измисля как с една лостова система и една серво машинка да получа това различно отклонение на двата елерона нагоре и надоло15/20градуса.Ако некои знае как може да стане това нещо само с една серво машинка нека драсне няколко реда за да ми спести търсенето на такава схема.

Гого55,

можеш да използваш принципа на нелинейна зависимост при превръщане на ротацонно в транслационно движение. На двете "снимки" може да се види изходното и крайното състояние на механизма, както и различния път на външните шарнири. Зле съм с времето, което беше причината да не конструирам останалите детайли, но пък се надявам да стане ясно, че до рамената на елероните е необходима промяна на посоката на задвижване чрез, например, паразитен лост.

Не е проблем да се сметне като кинематика, но трябва да се вземе предвид и геометрията на задвижваните лостове, прикрепени към елероните. Параметри на кинематиката са: ъгъл на завъртане на елероните в двете посоки, както и ъгъл на завъртане на сервото.

Целият механизъм трябва да бъде съобразен и с възникващите сили при отклонение на потока. Това, убеден съм, също е ясно: при известно динамично налягане, площ и рамо, по което действа силата на потока.

Следваща, любопитна за мен, задача е как може да се осъществи паралелното задвижване на двата елерона при този принцип Very Happy

Всъщност, само аз ли имам проблеми със снимките ти? Качените на http://store3.data.bg/ не се отварят при мен.

Гого55

МнениеПуснато на: Пет 25 Фев 2005, 15:14    Заглавие:  

хи диане сложих повече грамове в надлъжниците/лонжероните/ за повече здравина-неискам при лупинг крилото на няколко часта да вземе да си пада отделно от самолета какъвто случаи съм имал и то няколко пъти на други самолети, затова реших да наблегна тук на повече сигурност, но само там на крилото, навсякъде другаде ще гледам да бъда максимално лек за да компенсирам доколкото е възможно.
за снимките доколкото знам от чужбина не могат да се виждат,но ако си в Бг би трябвало да може да се видят освен когато сървъра на датата не е пълен до краи, маи имало некъв лимит от хора след което не можело да се вижда ,аз също не мога да качвам снимки през деня- все е пълно,затова ги качвам нарядко и само през ноща мога.но все пак не знам със сигурност дали това е проблема за снимките просто така си мисля.А за да станат елероните флаперони ще трябват маи двемашинки-или на всеки по една,или втората да движи първата както е при хеликоптерите за смяна на общата стъпка.
ПС:АРР мерси много за схемата точно така ще направя, при 8мм разтояние на ма кръга на сервото се получава ход от 8 и 5мм които ми е напълно достатъчен ,другото ще бъде от дължината на рамената на ъгловите тяги които са на лонжерона към елероните.

Върнете се в началото
ICQ Номер 
virago

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Съб 26 Фев 2005, 12:13    Заглавие:  

http://delta.wtr.ru/wtboard/upload.htm

Пробваи тука , -навън до колкото знам се виждат ако са качени тука снимките
P.S
Ако имаш доброто желание ги прави по малки, че ми се отварят 10 дена 8 часа.
Извинявай че ти се набърках в темата
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение 
Гого55

МнениеПуснато на: Пон 28 Фев 2005, 05:37    Заглавие:  

снимките от 600 и нещо си К. ги намалявам на 20-35К. повече не може, поне с тази програма която ползвам,пък и ще станат толкоз много малки че няма да могат да се виждат ако ги намаля още,то и сега не се виждат некои от по финните неща.Като свърша нацяло с модела ако има интерес ще кача двете папки със всичките снимки- оригинала, и намалените на некои друг сървър като яхоо или нещо такова,което да е достъпно от цял свят.
Върнете се в началото
ICQ Номер 
APP

МнениеПуснато на: Пон 28 Фев 2005, 20:57    Заглавие:  

Гого55 написа:
А за да станат елероните флаперони ще трябват маи двемашинки-или на всеки по една,или втората да движи първата както е при хеликоптерите за смяна на общата стъпка.

Да, така е, защото е необходимо още едно задвижване. В предишния си постинг споделих, че ми е интересно как би могло да се реши кинематично и паралелното задвижване на елероните при това решение Very Happy. Има, според мен, три възможности:

1. Задвижване, приложено в самите щанги (телескопичен принцип),
2. Задвижване (транслационно), приложено в обръщащите посоката на движение паразитни лостове, с опора щангите на механизма за различно отклонение нагоре и надолу на елероните,
3. Задвижване, приложено в самата шайба, състояща се от два диска, разположени един над друг и задвижени релативно един спрямо друг.

По-нататъшни разсъждения ме карат да предположа, че би могло да стане доста сложно пресмятането им, разбира се, ако решиш да използваш някое от тях. Проблемът е, че си в нелинейна област, т.е. трудна за смятане... А при положение, че е необходимо и доказването на здравина (или поне приблизително при наличието на толкова фактори) се питам, трябва ли всичко да е толкова сложно погледнато?

Гого55 написа:
тези дни трябва да почвам и елероните и тяхното отклонение.В оригинала те са с диференциално отклонение което от аеродинамична гледна точка е много по добре поради различните сили които създава елерона при отклонението са нагоре и надоло.

Бих искал да поставя въпрос Exclamation

Ако се отнесем до закона за подобност на Bernoulli, отнесен до инерчни сили и сили на триене при стационарен поток, необходимо ли е действително да усложняваш толкова всичко Question С други думи: ако искаш да реализираш летателни качества на твоя модел близки до тези на оригинала, ще трябва да "летиш" толкова пъти по-бързо, колкото пъти е по-малкък моделът ти!

Ако все пак промениш решението си, би имал предимството бързо и лесно да сметнеш геометрията на лостовете по отношение на резултиращата сила към сервото както и необходимата геометрия за осъществяване на движението. А като следващо предимство, ще си имаш и флаперони, използвайки нормален механичен миксер или просто по едно серво за всеки елерон!

Развълнува ме и проблемът с прибирането на задните колесари на самолета ти Very Happy. Мисля, че скицата от руската страница е приложима за кордов модел. При него (теоретично!) няма странично действащи сили, което позволява и тази подредба на лостовете. Има доста по-леко и просто решение (и доста по здраво!), при което ще можеш да използваш едно серво за задвижване, без да е необходим допълнителен електродвигател, редуктор и свързаното с него (на електродвигателя) управление.

Надявам се до няколко дни да успея да ги пусна. Принципът е прост. Решен е чрез рамена, които в крайно "извадено" положение попадат в сингулярно състояние и по този начин поемат ролята на прът, поемащ сили на опън и напън без натоварване на задвижващата сила, което пък от своя страна ти дава свобода по отношение на сметките на лостовете.

Гого55

МнениеПуснато на: Пон 28 Фев 2005, 22:16    Заглавие:  

а за флапероните съм делеч от мисълта да ги правя ,оригинала си има щит по дължината на центроплана за тази работа,но него смятам да икономисъм при модела.елероните си остават за сега така с една машинка и две щанги с диференциално отклонение, а нужната сила ще доиде от рамото на ъгловите тяги за по лесно и просто като работа.
Относно колесника първия вариант беше със застопоряване на колесника движен от машинка и лостова система както описа по горе, но получих нужната ми сила само в 3 направления а в 4 то беше зле и затова се отказах от нея ,ако предложиш неква по друга и лека схема която да издържи и по 2 оси,4 направления, натоварване от мин. 20кг някъде/10кг на колело/ ще я приема с радост.

Върнете се в началото
ICQ Номер 
APP

МнениеПуснато на: Вто 01 Мар 2005, 00:18    Заглавие:  

APP написа:
Ако се отнесем до закона за подобност на Bernoulli, отнесен до инерчни сили и сили на триене при стационарен поток, необходимо ли е действително да усложняваш толкова всичко Question

Бих искал да се поправя: имах предвид закона на Reynolds; простете, грешка на езика Cool.

Гого55 написа:
Относно колесника първия вариант беше със застопоряване на колесника движен от машинка и лостова система както описа по горе, но получих нужната ми сила само в 3 направления а в 4 то беше зле и затова се отказах от нея

Предлагам да пусна първо скица. Бих се радвал да видя и твоята идея. Така ще е по-ясно и лесно за дискусия Very Happy.

Гого55

МнениеПуснато на: Вто 01 Мар 2005, 19:19    Заглавие:  

идеята беше рамото на машинката да бута една ъглово тяга която чрез лост да изкарва колесника но да го спусне на повече от 90 градуса и така горната часта на рамото да опре в силова нервюра и тъи като е повече от 90 градуса ъгъла имаме вече навънка и напред и назад/3направления/ упор но в четвъртото остава само редуктора на машинката които при по силно плъзгане насамолета точно в тази посока щеше да поддаде и колесника да се пребере. това мислех за начало.
Върнете се в началото
ICQ Номер 
Гого55

МнениеПуснато на: Сря 02 Мар 2005, 05:31    Заглавие:  

та значи сега продължих с лепенето на стирипора.Отказах се напълно и нацяло от нервюри и стиропорена обшивка и реших да бъде крилото по цялата си дължина със плътен атакуващ и изходящ ръб.За целта откъртих нервюрите пред и зад лонжероните от центроплана ,залепих шперплатовите парчета с профила пред предния лонжерон и зад задния лонжерон.
отрезах си по размери от стироформа

и ги залепих към лонжероните
пак пристегнах с ластиците за по здрава и сигурна слепка
отиде към 12мл епоксидна смола за тази слепка която се размириса приятно и се наложи да извадя крилото в коридора където е молко по студено но все пак трябва да засъхне някак си тази смола,днес целия ден навън беше -8 а вътре едвам климатика дигна 20 което е доста кофти за смолата и здравината и.
като го изправих в коридора се получи доста внушително като размер с тези 186см разпереност и 33см хорда.
Тези дни като се затопли ще го изшлаифам и ще изрежа и елероните след което ще го облека със стъклохплат напоен със смола,но първо трябва да сложа механизма/щангите/ за задвижване на елероните между двато лонжерона.

Върнете се в началото
ICQ Номер 
Гого55

МнениеПуснато на: Пет 04 Мар 2005, 15:15    Заглавие:  

днес залепих два изходящи ръба на едното полукрило и на центроплана като летвичките ги вкарах в прорези в стиропора и със смола обилно залепих.не залепих на второто полукрило изходящия ръб поради липса на още две стяги тъи като за притискане на стиропора към дъскичките използвах 4 стяги/толкоз имам/, по две на полукрило и две на центроплан които с помощта на две летви притискат стиропора отгоре и отдоло,утре или вдругиден когато реша ще залепя и третия изходящ ръб на второто полукрило и когато и тои засъхне почвам с шлаифането и елероните.днешната слепка я снимах но ще кача снимката заедно с другата кагато направя и последната слепка в близките няколко дена.
Върнете се в началото
ICQ Номер 
Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 4 от 9 [122 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 Следваща
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » ФОРУМИ ЗА МОДЕЛИЗЪМ » Действащи модели
Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

[ Time: 0.1237s ][ Queries: 12 (0.0065s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker