Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн
Решението за Идлиб - блестящ успех за Анкара · Каракачанов поиска МС да обсъди българската позиция за санкциите към Унгария · Путин: Бежанците в ЕС няма да намаляват и посочи къде е решението на проблема · Израелският премиер позвъни на Путин заради сваления руски самолет и посочи виновника за инцидента · Изход за казуса с оставките: ГЕРБ предлагат да се назначат само двама министри · Денят, в който СССР сe изтегли от Полша ·

Select Forum Language:

Hot topics:
В момента е: Сря 19 Сеп 2018, 01:09
Часовете са според зоната UTC + 2
 Главната страница » ФОРУМИ ЗА МОДЕЛИЗЪМ » Действащи модели
КОНВЕРСИЯ на радиоуправляема количка в САМОЛЕТ.
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
Страница 1 от 5 [66 Мнения]   Иди на страница: 1, 2, 3, 4, 5 Следваща
Автор Съобщение
dedal4o

Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пон 16 Май 2005, 20:38    Заглавие:  КОНВЕРСИЯ на радиоуправляема количка в САМОЛЕТ.  

Понеже това е най-достъпния метод за радиоуправление на кво ли не, а и количките станаха по 20-ина лева /имам предвид с поне 4 команди/ та се заемам да направя тази тема за конверсията на радиоуправляема количка в летящо жувотно. Въпреки трудността, темата сигурно ще е интересна на доста от читателите.
Ще ме извините предварително за бавното напредване по темата /още от сега го предчувствам/, но освен празниците дет наближават и разходките със семейството из страната, имам доста работа и малко свободно време.
И така...
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ! Тази тема е за по-напреднали в електрониката /най-малкото познаващи на външен вид електронните компоненти и работещи с поялник/ и не е много подходяща за съвсем начинаещи! Това, което ще пиша, направено от неподготвен човек най-много да доведе до неработещо радиоуправление, с което няма дори да можете да си възстановите количката в предишните /в смисъл да си бачка отново/ параметри. Просто ще имте една 20 левова играчка на части...

Принципно:
Избира се играчка, която има две ръчки за управление на предавателя- едната от ляво за команди напред и назад с пружинен възврат в средно положение и подобна отдясно, накланяща се в ляво и дясно също с пружинен възврат до средно положение /а бе кат пуснеш ръчките те застават по средата.../-тоест 4 дискретни команди.
Второто нещо за което се гледа е /при включена играчка/ като се даде ляво/дясно ../без да е подадена команда напред назад/ колелата на играчката да завиват. Ако не се отклоняват това е знак, че двете команди не са независими /може да се ползват само с управление на моторчето -газ и чак тогава ляво дясно.../. Ако колелата завиват само в движение, но не и на място, най-вероятно става дума за завой с магнитни спирачки /за нашия случай не много приложимо...а може и да е, но няма как да го разпознаем на пръв поглед/. Т.е. търсиме машина с 2 моторчета /и съответното им управление което се поддържа от предавател-приемник/.
Не бързайте да махате жиците от приемника до моторчетата /най-много да се наложи да се удължат ако не стигат/. Ако ще ги разпоявате обаче- най-добре нарисувайте схема с това къде са били запоени и с какъв цвят са били. Въпреки еднаквостта на чиповете използвани в този вид радиоуправления, схемното решение е доста различно за останалите чаркалаци...С две думи ще ми бъде трудно да помагам при възстановяването на работоспособността...
За рулевите машинки ще пиша повече...но ако погледнете в бившите теми ще намерите и това инфо за един от видовете... /за по-нетърпеливите/.
Ще започна с пълния вариант на 5-те команди /да 5 са!/, а вие ще действате според случая...кой с квато хапаратурка разполага.

Взели сте си например нещо такова, като предавателчето в дясно:
Click to see if image is larger
Първата стъпка е да поразкостиме чаркалаците и да ги огледаме хубаво....
Най вероятно на платката на предавателя ще има чип на който пише TX2, а на приемника друг на който пише RX2. Понякога има моделчета и с други наименования /много рядко/, но тогава като сравниме крачетата на чипа и това дет е вързано към тях, може да се окаже, че името е различно, но чиповете същите.
И така...максималното дето можем да изтискаме от радиоуправлението са 5 команди:
-ляво/дясно;
-напред/назад;
-турбо. /тук ще има малко повече обяснения/
Мислейки за самолета обаче, на нас ще ни трябват малко по-други команди.
-ляво/дясно;
-нагоре/надолу;
-старт/стоп на моторчето.
Точно това и ще направим с тази конверсия.

Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя 
Госта тази сутрин
Гост

МнениеПуснато на: Сря 15 Юни 2005, 11:05    Заглавие: 27Mhz=>по-голям обхват  

dedal4o, човече кажи как да увелича обхвата на дистанционно от количка, работи на 27 Mhz. И работи на не повече от 30m, което според мен е малко.

Имай в предвит, че сега се запалих по Авиомоделизма и несъм много в час.

Но мога да държа поялник, и предполагам мога да сменя някой кондензатор или транзистор.

Понеже явно ги разбираш нещата се мадявам да помогнеш (предполагам не само аз а и други, които немогат да си позволят скъпите и хубади дистанционни)
Върнете се в началото
ivailo stefanov

Местожителство: Лом

МнениеПуснато на: Пон 25 Юли 2005, 14:33    Заглавие:  

Браво много интересно.Аз имам една кола от преди 20г върви само напред и назад /руска/ дали ще може да стане нещо от нея Question ?Ако искаш може да я снимам /този велик експонат/. Само ме притеснява ,че дистанционното е с едно копче.
Мисля да я пробам на планер. Very Happy
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя 
Aragorn

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто 26 Юли 2005, 13:36    Заглавие:  

Тъй като Дедалчо вероятно е в отпуска, ще ти отговоря аз.
За съжаление не знам дали изобщо дистанционното на тази количка, която описваш може да има приложение в летящ модел. Този тип колички в момента в който ги включиш те тръгват напред и когато натистнеш бутона на дистанционното платката вътре обръща поляритета на захранващото напрежение към двигателчето, т.е. тръгва назад. Аз лично не се сещам за приложение.

На въпроса на Госта тази сутрин - да това е нормален проблем. Чудя се дали един ВЧ усилвател на 27-те MHz няма да помогне. Трябва обаче да видя какъв точно е сигнала по форма, т.е. каква е модулацията.

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение 
ICQ Номер 
ivailo stefanov

Местожителство: Лом

МнениеПуснато на: Сря 27 Юли 2005, 02:28    Заглавие:  

Crying or Very sad Crying or Very sad Мерси и аз така мислех ама нали знаеш надеждата умира последна. Crying or Very sad Crying or Very sad
Върнете се в началото
Aragorn

МнениеПуснато на: Чет 04 Авг 2005, 15:42    Заглавие:  

Вчера си взех едно радиоуправляемо джипче (адски грозно) за 27 лв.
4 команди. С малка преработка добавих индикация на предавателя кога е включен (нямаше такава фабрично - много е досадно да няма) и допълнителната команда (за включване и изключване на маршевия двигател) Тия дни ще обработя приемника, трябва да си намеря подходящ транзистор за електронен ключ (в противен случай тока, който двигателя черпи ще изгори интегралната схема) . Ще добавя снимки като мога.

Върнете се в началото
ICQ Номер 
Гого55

МнениеПуснато на: Пет 05 Авг 2005, 08:29    Заглавие:  

приемника и сервотата в една платка ли са?ако да, то и аз имам тъкъво джипче,как смяташ да дигнеш обхвата?за ключ мисля че всеки тиристор или транзистор над 10 А ще вършат работа.
Върнете се в началото
ICQ Номер 
Aragorn

МнениеПуснато на: Пет 05 Авг 2005, 12:08    Заглавие:  

Да, точно такова. Иначе точно в момента се чудя как да вдигна обхвата, макар всъщност да не съм го мерил колко е... Ще разгледам схемата по-подробно, но е благодатна - тези пинове на интегралните схеми, които не са използвани (и в предавателя и в приемника) по предназначение не се използват за нещо друго - просто си висят. Така мога да ги използвам както трябва.
За транзистора знам - вече си взех един биполярен средномощен n-тип.
Другото интересно е, че самото джипче се захранва от пакет 4 Ni-Cd акумулаторчета, а не от обикновени батерии.
За самолетчето, тъй като не ми се троши Щорха (и на него трябва да кача снимки, защото имам малък напредък от последните) смятам да си направя нещо просто, вероятно по-скоро нещо като мото-планер, и по възможност - по-нечупливо, защото до сега не съм управлявал такива с дистанционно. За сега свикнах да управлявам джипчето, когато идва насреща, но все пак самолетчето е малко по-друга работа а и е по-чупливо.

P.S. Малко off-topic от темата - какво стана с твоя Як ? Аз замразих за малко повече от 2 месеца Щорха, ама и ти май направи същото с Як-а. Похвали се, докъде стигна, какво ново ? Very Happy

Малко по-късен едит, но много важен:
Оказва се че има нов вариант на интегралните схеми TX2/RX2 - TX2C/RX2C. За нашите цели той е абсолютно негоден (или става за планер, евентуално), тъй като не е с 5 независими функции. При него Turbo-функцията зависи от Напред-функцията. Т.е. "турбо" има само когато има и "напред"

Върнете се в началото
ICQ Номер 
Гого55

МнениеПуснато на: Пет 05 Авг 2005, 23:55    Заглавие:  

яка върви но бавно ,почти е замразен но от време на време правя по нещо само че ме мързи пък и времето малко за да взема да кача още снимки и после да пиша тук ,наесен след месец два като съм по свободен и почна да вися повече пред компа ще кача снимките и ще напиша ред по ред ко съм правил.
сега търся от некъде да намеря някво трифазно захранване по възможност от готова платка от нещо си,или в краен случаи схема която да е изпробвана и със сигурност да работи добре .вече успях да потроша няколко вида трифазни моторчета и да се запозная с принципа им на деиствие подробно и начините на префасониране за моделизма така че следващия модел след яка да бъде няква електричка с маи че два мотора на крилото ми се върти неква такава идея и така.
наи лошото е че още не съм успял да измисля начин на живеене без да се работи Laughing ,и само да се занимавам с хобита,и затова гледам сега да поработвам по малко, и поради тази причина хобитата отиват на заден план.

Върнете се в началото
ICQ Номер 
Aragorn

МнениеПуснато на: Нед 07 Авг 2005, 13:44    Заглавие:  

То и аз съм така общо взето ...
Между другото аз съм с TX2C, RX2C ... кофти.
Eто за какво конкретно става дума -
На извода "турбо" на приемника има сигнал, само когато на предавателя не е включено друго освен турбото. Ако на предавателя е включено например "трубо" и "ляво" има сигнал на изходите "напред" и "наляво" на приемника, но не и на "турбо". Същото е и надясно. Когато на предавателя са "напред" и "турбо", има сигнал само "напред" изхода на приемника. Върха на всичко е, че просто няма комбинация "турбо"+"назад"... Така че ще трябва да се мисли нещо по-сложно, или просто да се ползва на планер.

Дедалчооо, айде бе, къде си да пишеш за конверсията.

Върнете се в началото
ICQ Номер 
Aragorn

МнениеПуснато на: Сря 10 Авг 2005, 14:19    Заглавие:  

Интересни линкове за конверсия на колички с тези чипове в самолети (микро и indoor):
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=84771 - по-чочно частта RC car conversion
Така също и тук:
http://members.aol.com/rchelicam/microszr/microszr.htm

Върнете се в началото
ICQ Номер 
gofren

Местожителство: не ти трябва да знаеш

МнениеПуснато на: Пон 15 Авг 2005, 22:46    Заглавие:  

Aragorn написа:
То и аз съм така общо взето ...
Между другото аз съм с TX2C, RX2C ... кофти.
Eто за какво конкретно става дума -
На извода "турбо" на приемника има сигнал, само когато на предавателя не е включено друго освен турбото. Ако на предавателя е включено например "трубо" и "ляво" има сигнал на изходите "напред" и "наляво" на приемника, но не и на "турбо". Същото е и надясно. Когато на предавателя са "напред" и "турбо", има сигнал само "напред" изхода на приемника. Върха на всичко е, че просто няма комбинация "турбо"+"назад"... Така че ще трябва да се мисли нещо по-сложно, или просто да се ползва на планер.

Дедалчооо, айде бе, къде си да пишеш за конверсията.

от такива колички едно ще ти кажа. винаги първо се преебава "назад". при мен в крайна сметка от такова с 5 команди гледай кво остана-->>

само "турбо", ако натиснеш "турбо" и "наляво" (или "турбо" и "надясно") спира. "напред" и "назад" няма, нито с "наляво" "надясно", нито без тях. надявам си си представи как се кара това. единствено напред. и като трябва да се завива трябва да се изключи от скорост, остава само малкото инерция благодарение на която се завива.

"Който пие бира не умира"
Върнете се в началото
ICQ Номер 
Aragorn

МнениеПуснато на: Вто 16 Авг 2005, 01:17    Заглавие:  

До момента няма никакви проблеми.
В момента правя едно микро и ултра леко самолетче, на което искам да ползвам "напред" за двигателя, ляво-дясно -> завиване... стоп си е стоп - т.е. кормилото за посока в неутрално положение а двигателя спира... остава една команда - назад. Нея смятам чрез един диод да ползвам за елеватора - издигане (или по-скоро изравняване). При правилно сложен двигател той самият ще издига самолетчето.

Върнете се в началото
ICQ Номер 
gofren

Местожителство: не ти трябва да знаеш

МнениеПуснато на: Вто 16 Авг 2005, 09:01    Заглавие:  

умно, но все пак няма да е зле dedal4o да продължи каквото е започнал

"Който пие бира не умира"
Върнете се в началото
ICQ Номер 
Aragorn

МнениеПуснато на: Вто 16 Авг 2005, 09:56    Заглавие:  

Така е. За съжаление никакъв не се мярка от много време... А му нямам e-mail, телефон или каквито и да е контакти...
Върнете се в началото
ICQ Номер 
Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 1 от 5 [66 Мнения]   Иди на страница: 1, 2, 3, 4, 5 Следваща
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » ФОРУМИ ЗА МОДЕЛИЗЪМ » Действащи модели
Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

[ Time: 0.0775s ][ Queries: 12 (0.0040s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker