Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн
ВИДЕО ОТ ДНЕС : B-2 най-опасният бомбардировач в света · Тайната падна: Ето защо западните оръжия бяха безсилни в Саудитска Арабия · Вижте ракетите, които взривиха пазара на петрола /ВИДЕО/ · 11-годишна прогонила въоръжен апаш в хранителен магазин /ВИДЕО/ · Мадуро готов да преговаря с опозицията · Братя Григорови за шпионския скандал: Бърка се шпионаж със слугинаж ·

Select Forum Language:

Hot topics:
Aktuelles Datum und Uhrzeit: Do 19 Sep 2019, 06:11
Alle Zeiten sind UTC + 2
 Forum-Index » krile.net - ПЪРВИЯТ БЪЛГАРСКИ ВОЕНЕН АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Българските военни летища
Авиобаза Чешнегирово (25 ИБАБ)
Neues Thema erцffnen   Neue Antwort erstellen Vorheriges Thema anzeigen :: Nдchstes Thema anzeigen
Seite 16 von 16 [240 Beitrдge]   Gehe zu Seite: Zurьck 1, 2, 3, ..., 14, 15, 16
Autor Nachricht
zero

Beitrдge: 1

BeitragVerfasst am: Mo 11 Nov 2013, 17:27    Titel:  

Здравейте на всички и поздравления за хубавия форум Smile Често ме налягаха спомени за авиобазата макар че аз там съм бил просто обикновен войник, а за повечето войници казармата не е най- хубавото място за което искат да си спомнят. Но за мен си остана хубаво и незабравимо преживяване, имах късмета да служа там през 1994-1995г. Та реших да разпитам гугъл какво знае тои за 25 авиобаза и хоп попаднах на тази хубава тема, а в нея се оказва че има доста сериозни хора, пред които се чувствам доста неловко с моите елементарни познания по авиация и спомени от Чешнигирово. Като гледам с какви подробности помните и разказвате всичко чак ме хваща срам че не ми е останало много като спомен Smile
Както казах постъпих там март месец 1994 като планшетист, (самолетите винаги са ме влечели, като малък няколко години се занимавах с авиомеделизам и имам няколко участия в окръжни и републикански първенства) и това много ме радваше че ще съм в по близка връзка с тях, не знам що ама все ме питаха кои ми бил връзката, пък честно без връзки ме бяха сложили на този пост Smile Та току бях постъпил и командния пункт беше прясно изгорял, изкарах цялата служба на фургони в западния краи на пистата където беше импровизиран команден пункт, а спяхме в станцията на радиолокационния пункт. Голям кеф бяха нощните полети, спомням си в началото при нощни сме водили по 10 тина цели, а няма да забравя каква красота беше когато водех полети горе от кулата където всичко се виждаше на далече Smile Там наи често се случваше да водя с Цветков , Тенев, и Спасов, по чинове не ги помня много помня че Спасов стана полковник пред 94та. Тенев и Цветков маи още бяха подполковници. Е с Цветков не беше особено приятно да се води особено ако някои от младите летци го ядоса с някоя уж елементарна грешка за него Smile Имахме много интересен случаи една неделя към 10 часа беше леко мъгливо, както опъвахме кълки в КП-то и по едно време се чува шум от двигатели, капитана скача и вика " кво става бе, някои обади ли се за кацащ самолет" ние вдигаме раменете и се услушваме като гърмяни зайци, споглеждаме се, и с недоумение излизаме на вън и поглеждаме към пистата и докато се чудим кво става и къде бръмчи самолет а дежурния капитана върти телефони до кулата и един румънски (по спомен маи товарен самолет) си кацна като пич на пистата Smile спря в началото на рульожката и зачака, явно се беше усетил че не е кацнал където трябва Smile После идва Калчо Танев , други величия и уж се оказа че бил объркал пистата с Крумовската, аз не знам тва възможно ли е и каква беше тая случка но доста ни разнообрази и без това скучната неделя Smile
Доста често се сещам за авиобазата и ме налягат спомени, много ми се ходи там да се разходя из нея, много мъчно ми стана като видях снимките какво е останало от нея, и нарязаните самолети съвсем ми скапаха настроението, а помня тяхни номера които съм водил в полети, помня думите на ръководител полетите, наистина жалко, и това при положение че просто съм отбивал службата си там, а не знам за тези от вас които са прекарали голяма част от живота си там, които са били в сърцето на авиобазата, всеки ден покраи самолетите, а за онези които пък са били вътре в тях по време на полет и сега ги гледат накълцани на земята Sad(( много тъжно. Някой съжаляват цял живот за загубеното време в казармата, аз не съжалявам и за миг за дните ми в Чешнигирово, въпреки че ми е само на 20км. не знам кога ли ще ми се отдаде възможност да отида там и ако мога да влезна да разгледам и малко така да ми се върнат спомени. Искам да влезна да се разходя по централната алея, да видя щаба и кулата където се катерехме по една тясна стълба за да се качим горе от където се откриваше невероятна гледка. Да се разходя на долу където ни беше спалното в западната част точно до ГСМ-а, да обиколя зона А и Б къде брах страх през нощите на наряд, ще взема да се хвана на пролет да отида хем да поснимам малко. Малко се отплеснах в приказки, успях да изровя само една единствена снимка от тогава, имам и още но те са лични, едва ли им е мястото тук;- група войници снимани на фона на радиолокационната станция "Христо" Изчетох цялата тема с интерес с учудване открих че летци освен в небето има и тук на земята и то в форум Smile шапка Ви свалям и благородно ви завиждам, за съжаление само съм конструирал самолети но едва ли ще се кача да пилотирам някои, дори не съм се возил, но да се возя ме е страх, искам контрола да е в мои ръце Smile Винаги над главата ми като бръмне самолет и вдигам очи на горе, жалко е че не виждам красивите силуети на изтребителите ни от 25 та авиобаза Sad [img]Click to see if image is larger[/img]
Benutzer-Profile anzeigen Private Nachricht senden E-Mail senden 
Preslav
[Admin]

Beitrдge: 42470

BeitragVerfasst am: Di 12 Nov 2013, 20:21    Titel:  

Браво за спомените! Качи и личните си снимки, няма проблеми, ще им се радваме! Все пак и това е Чешнегирово.
Benutzer-Profile anzeigen Private Nachricht senden E-Mail senden Website dieses Benutzers besuchen 
torta

Beitrдge: 481

BeitragVerfasst am: Di 31 Dez 2013, 18:37    Titel:  

Здравейте Zero. бихте ли разказал по-детайлно за случката с този румънския самолет? как точно кацна?? викаш че е било леко мъгливо?? т.е как е намерил пистата, беше ли осветена?.. тия в РВД не са ли го насочвали... много странно....
Preslav
[Admin]

BeitragVerfasst am: Sa 14 Jun 2014, 10:35    Titel:  

C-27J SPARTAN ОПЕРИРА ОТ ГРУНТОВИ ПОЛОСИ

Click to see if image is larger

Benutzer-Profile anzeigen Private Nachricht senden E-Mail senden Website dieses Benutzers besuchen 
lz1cam

BeitragVerfasst am: Mi 24 Sep 2014, 22:04    Titel:  

Здравейте "Чешнегировци"! Зарадвах се на темата и ви благодаря за споделените спомени и снимки. И аз бях обикновен войник в авиобазата 1986-88г. в АТР на батальона - под. 32570. Моят баща като ми идваше на свиждане и му се оплаквах, че на въпроса му "какво ново има при мен" не можех да му отговоря нищо освен, че е все същото войнишко, еднообразно и затъпяващо ежедневие. Тогава ми каза, че ще дойде време когато ще искам да се върна тук-в Чешнегирово, но няма да мога. Е, 26 години по-късно това време дойде, но с тази разлика, че много исках да се върна и можах. Върнах се в поделението, разрових старите спомени и сълзи напълниха очите ми от носталгията и разрухата, която заварих, едновременно. Гледах към небето (където се надявам, че е татко) с пълни със сълзи очи и му казвах на ум: Позна, наистина поисках да се върна, но и не позна - все пак можах се върна. И ми се струва, че татко ми се усмихва там, от синьото небе над Чешнегирово.
Тук наистина времето е спряло - за мен някъде преди 30 години и аз съм още току що завършил техникума младеж, вече войник,все още съвсем здрав, млад и силен. Нищо от онова което животът по-късно ми поднесе сякаш никога не се е случило. Сякаш все още целият ми живот още е пред мен... Мирисът на гората, централната алея, сградите, това вълшебно синьо небе над авиобазата - всичко това буди толкова много спомени и непреодолима носталгия у мен. А тук бях само прост войник, само 2 години. Предполагам служилите като авиатори и техници тук могат доста по-добре да обяснят магията на това място...
Няколко пъти по-горе се постави въпроса за погрешка кацналия през 1994г. румънски самолет на Чешнегировската ПИК. Имам спомени от 1-ва ръка за това събитие, понеже бях в дежурната смяна на РВД на Крумово. Мисля, че ВС беше АН12. Полетът се ръководеше от вече пенсионирания ръководител ЛКК. Екипажът на ВС доложи, че вижда ПИК и каца, но ... минаха няколко минути и него все още го нямаше. На повикването на РП екипажът отговори, че вече са кацнали, което ни изуми и силно ни разтревожи. Оказа се, че заради силна турболенция по време на кацането, екипажът вижда Чешнегировската полоса и не съобразява, но каца на нея. Поне това бяха по-късните им обяснения. Отначало, докато разберат, че ВС е било на връзка на ЛКК в Крумово, Чешнегировци арестуват ЕВС, а след като се свързахме с тях и ситуацията се изясни, решиха да се изхитрят и да им искат такса за кацане. Накрая, след като всичко свърши добре се смяхме от сърце, но само преките участници знаеха и споделяха колко страх са брали в тази ситуация
ggeorgiev

Beitrдge: 3

BeitragVerfasst am: So 04 Jan 2015, 19:33    Titel:  

Здравейте,
попрегледах темата, но не открих каквото търсих. А то е :
През кои години и по колко броя са получавани МиГ-23БН.
Знам, че първите са през 1976, после нещо се споменава за доставки през 1981. Също така имам информация, че през 1979 в Чешнегирово има 24 БН-а. Ако това е било вярно, то тогава са били разпределени по 12 в ескадрила или едната е била "непопълнена".

Благодаря на отзовалите се Smile
Preslav
[Admin]

BeitragVerfasst am: Mi 25 Mдrz 2015, 09:25    Titel:  

Екипажи от „EAATTC 15-1” изпълниха задачи на летище Чешнегирово (снимки&видео)

http://pan.bg/view_article-58-28832-Ekipazhi-ot-EAATTC-15-1-izpylniha-zadachi-na-letishte-Cheshnegirovo-snimkiampvideo).html#sthash.2G3lZtNq.dpuf
torta

BeitragVerfasst am: Do 26 Mдrz 2015, 22:39    Titel:  

Добре де .. като няма навигационна система , няма "кула" нито нищо как става това или за учението има екипи там сега?
sluchaen

Beitrдge: 958

BeitragVerfasst am: Fr 27 Mдrz 2015, 19:34    Titel:  

torta

BeitragVerfasst am: Fr 27 Mдrz 2015, 22:18    Titel:  

Случаен ... Р 831 ? или Р 832 ? а и какво общо има това? това че кацат самолети означава че това летище макар и това че не работи се води действащ обект с нац. значение?
torta

BeitragVerfasst am: Sa 25 Apr 2015, 23:06    Titel:  

След дълго прекъсване отново съм на линия. Така днес говорих случайно, много случайно даже, с един техник по електро и радио оборудване служил в Чешнегирово дл 2002 г. Стана въпрос за Миг-23 и конкретно че е бил техник на падналия самолет номер 49 през 1994г. Най-много ме заинтригува това че каза, че в миналото (така и не разбрах за коя година става дума) всички самолети са били на земята цели 2 години тъй като били открити пукнатини и т.нар. питинг по лопатките и лагерите на двигателите. Били ремонтирани и след това самолетите са летяли още дълго. Въпроса ми е: знае ли някой кои годин иса престояли на земята? знам че този уред се нарича борескоп, но изобщо имало ли е такова нещо..? благодаря предварително.
Motostrelkovak90

Beitrдge: 78

BeitragVerfasst am: Mo 27 Apr 2015, 10:57    Titel:  

Имало е такъв период ама не и за 2 години
стоил

BeitragVerfasst am: Mo 08 Jun 2015, 17:58    Titel: авиобазата чешнегирово отворена ли е за посещения  

ggeorgiev hat Folgendes geschrieben:
Здравейте,
попрегледах темата, но не открих каквото търсих. А то е :
През кои години и по колко броя са получавани МиГ-23БН.
Знам, че първите са през 1976, после нещо се споменава за доставки през 1981. Също така имам информация, че през 1979 в Чешнегирово има 24 БН-а. Ако това е било вярно, то тогава са били разпределени по 12 в ескадрила или едната е била "непопълнена".

Благодаря на отзовалите се Smile
Preslav
[Admin]

BeitragVerfasst am: Mo 08 Jun 2015, 18:43    Titel:  

Ето...
http://pan.bg/view_article-16-7874-Spisyk-na-samoletite-MiG-23-na-vyoryzhenie-v-aviobaza-Cheshnegirovo-i-tqhnata-sydba.html
torta

BeitragVerfasst am: Mi 02 Jan 2019, 23:49    Titel:  

Здравейте за много години на всички Smile живи и здрави. Много искам да питам дали тука има някой който е бил по свръзките и радиосистемите. Понеже отдавна летището не работи, навремето на каква честота е била връзката земя- въздух ..
Beitrдge der letzten Zeit anzeigen:   Sortieren nach:   
Seite 16 von 16 [240 Beitrдge]   Gehe zu Seite: Zurьck 1, 2, 3, ..., 14, 15, 16
Neues Thema erцffnen   Neue Antwort erstellen Vorheriges Thema anzeigen :: Nдchstes Thema anzeigen
 Forum-Index » krile.net - ПЪРВИЯТ БЪЛГАРСКИ ВОЕНЕН АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Българските военни летища
Gehe zu:  

Du kannst keine Beitrдge in dieses Forum schreiben.
Du kannst auf Beitrдge in diesem Forum nicht antworten.
Du kannst deine Beitrдge in diesem Forum nicht bearbeiten.
Du kannst deine Beitrдge in diesem Forum nicht lцschen.
Du kannst an Umfragen in diesem Forum nicht teilnehmen.

[ Time: 0.0765s ][ Queries: 12 (0.0067s) ][ Debug Ein ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker