Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн
Ердоган: Идват още руски ракети · В САЩ говорят за оръжията на "Страшния съд" на Русия · Военните формирования на Сухопътните войски показаха отлично взаимодействие на съвместното тактическо учение с бойни стрелби на учебен полигон Корен · Кораби от състава на ВМС заминават за участие в операции и учения зад граница · ВМС получиха подводен движител · ТРИ ПЪТИ ЕГЕО ИЛИ НАСЛЕДНИЦИ НА БЕЛОМОРЦИ! ·

Select Forum Language:

Hot topics:
The time now is Sat 19 Oct 2019, 12:00
All times are UTC + 2
 Forum index » krile.net - ПЪРВИЯТ БЪЛГАРСКИ ВОЕНЕН АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Българските военни самолети
МиГ-17 в България
Post new topic   Reply to topic View previous topic :: View next topic
Page 12 of 13 [187 Posts]   Goto page: Previous 1, 2, 3, ..., 10, 11, 12, 13 Next
Author Message
pgp000
Guest

PostPosted: Tue 05 Apr 2011, 16:03    Post subject:  

Ми аз по принцип не знам, отговорих по простата логика, че е нанасян на Су-22, който е летял в Добрич. Знам, че има Л-29 с такава емблема. Все пак...

http://airgroup2000.com/gallery/albums/userpics/32046/Photo0676.jpg
http://airgroup2000.com/gallery/albums/userpics/12122/Untitled-6~45.jpg
http://airgroup2000.com/gallery/albums/userpics/12122/Untitled-23~12.jpg
http://airgroup2000.com/gallery/albums/userpics/12122/Untitled7.jpg
http://airgroup2000.com/gallery/albums/userpics/12122/34~0.jpg
Back to top
Preslav
[Admin]

PostPosted: Tue 05 Apr 2011, 16:13    Post subject:  

Л-29 с тази емблема са щръклевски бордове.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website 
M-4

PostPosted: Tue 05 Apr 2011, 16:53    Post subject:  

pgp000 wrote:
Ми аз по принцип не знам, отговорих по простата логика, че е нанасян на Су-22, който е летял в Добрич. Знам, че има Л-29 с такава емблема. Все пак...

Очевидно си прав. Иначе, ето още едно соколче, което се нанася на Л-29. По-различна е емблемата от добричката, но напомня.

Arrow http://www.bgspotters.net/pictures/pic.php?subm=3&oprt=2&form_PicId=12134

Чукча

PostPosted: Tue 05 Apr 2011, 19:08    Post subject:  

Ха интересно !
заговорили сте и за символиката.

И така...емблемата за която М-4 пита е мишелова на Добрич но това не е същата птица за която Преслав се сеща. Птицата на Щръклево е орел и същата се изобразява както на носа на Л-ките, така и на наръкавната емблема на базата. Разликата не е малка. Автор на добричкия мишелов е подп. Кр.Омеров и ако не ме лъже паметта преминава в резерва през 2001 г. Споменатия Л. Благоев не знам да има отношение към тази емблема още повече, че в самия текст е написано, че е назначен за командир в съвсем друга база, която поставя по самолетите си съвсем друга емблема от друг автор. С две думи текста под снимката е писан от някой "колега" чукча. Не е вярно и че емблемата е само за отличници.
Но кое е по-интересно в случая ?
Мишелова "кацва" по носовете на добричките машини в седата на 90-те, но тогава просто няма как този МиГ-17 от снимката да е носил тази емблема. Казано иначе този борд не е носил емблема докато е летял, тъй като тя се появява на по-късен етап. Вероятно е нанесена по-късно при изпращането на самолета в музея. Държа да отбележа и още 1 интересен факт за добричкия мишелов. Неговото най-голямо изображение може да срещнете на фасадата с картата на България намираща се в Крумово (там където преместиха реставрирания МиГ-17ПФ от групата на Валко).
Back to top
View user's profile Send private message 
M-4

PostPosted: Tue 05 Apr 2011, 20:59    Post subject:  

Чукча,

Радвам се, че откликна и внесе яснота. Това ме кара да ти задам още един въпрос, който действително е по-нтересен, но за него - след малко.

За емблемата с мишелова. Освен борд 71 съм я виждал и на борд 85 (също камуфлиран). Ако се разровя- ще намеря снимката, но смятам, че ще ми повярваш и така Laughing На Л-29 емблемата я има в линка по-горе в предходния ми постинг. Иначе - да, зад постамента с борд 22- на стената отзад е нанесен същия мишелов с трибагреника.

Сега на въпроса - имаш ли идея какво означават буквените символи в бордните номера на МиГ-15 (изписват се след номера като индекс). Тези 15-ки са били от Графа, периода за който става дума е края на 50-те и началото на 60-те на миналия век. Срещал съм буквите А, М, У, Д и К (може би да има и още) . Ако можеш да помогнеш- ще се радвам, че много пъти съм се интересувал- но нищо сериозно. Предположенията ми ще ги кажа после.

Чукча

PostPosted: Tue 05 Apr 2011, 23:41    Post subject:  

Да, напълно възможно е шаблона с емблемата да е ползван и на други брдове, но пак повтарям, че тя е била измислена във времената, когато МиГ-17 вече е бил снет от въоръжение. Камуфлирането на машините става през 80-те и за съжаление тогава се заличава първата емблема на добричките бордове, която се нанасяла пак на носа пред бродния номер, но е била по-различна.
По принцип ползването на букви се прави с цел да се прави по-лесно разграничение. При автомобилната техника букви се нанасяха по вратите и значеха Т-транспортен, У-учебен, С-строеви. Правеха го с контролна цел, за да се проследява дали някой не кара автомобил, който не трабва да се кара. Същата овча мисъл вероятно е ползвана и при бордовете на самолетите за да се вижда отдалеч, кой каква машина ползва. Ако сме имали дублиращи се бордове, добавянето на буква е начин за раграничаването им.
Back to top
M-4

PostPosted: Wed 06 Apr 2011, 07:46    Post subject:  

Благодаря за мнението!

Сега да кажа това, което аз зная- чувал съм за варианта с дублирането, за аналогията с автомобилното предназначение на тези символи- сега се замислям Wink Възможно е.

Аз имам предположения за две от буквените значения - Д - "Демилитаризиран" и У - "Усилвател" (хидро... / бустер). Ако някой друг може да помогне- ще е добре.

Preslav
[Admin]

PostPosted: Wed 06 Apr 2011, 13:36    Post subject:  

Относно означенията.
Владимир Пампоров сподели, че макар и той да се е докосвал до МиГ-15, не знае.
Казва, че от СССР са дошли без тези букви.
След това във всеки авиополк са ги слагали - със сини и червени цветове.
Няма си на идея и той, питал е - но все са му казвали, че това е секретно означение.
Предполага, че по този начин са се припознавали поделенията, но пък примерно на едно летище е виждал и У и К от един авиополк.
Тайната остава полуразкрита.
Back to top
M-4

PostPosted: Wed 06 Apr 2011, 14:22    Post subject:  

Жалко. Щом той не знае, кой ли ще знае... Може би летци от по-предните випуски.
Preslav
[Admin]

PostPosted: Tue 31 May 2011, 09:54    Post subject:  

МиГ-17, борд 025

Български пилот

В кабината

Преди полет

МиГ-17 - борд 111, 59, 113

Друг кадър на борд 111

МиГ-17 - борд 109 и 12

МиГ-17 - борд 76

Много МиГ-17 на Чешнегирово

В кабината

След полет

МиГ-17, борд 111

Докъдето ти стигне погледа - Мигове

Почти същия кадър

И още МиГ-17

Още няколко МиГ-а

[size=18]МиГ-17, борд 64

Нощна снимка на МиГ-17 на Доброславци

За тази Пампоров каза, че 2 мнения по въпроса няма - Доброславци, макар че на снимката отзад пишеше Габровница:
МиГ-17

Двойка МиГ-17

Когато имахме авиация

На Доброславци

Пак на Доброславци

[/size]
Back to top
Shilo

PostPosted: Tue 20 Mar 2012, 19:26    Post subject:  

Click to see if image is larger
Preslav
[Admin]

PostPosted: Tue 20 Mar 2012, 19:33    Post subject:  

Леле! Ненормален кадър! Браво!
Back to top
Pretor

PostPosted: Sat 20 May 2017, 19:47    Post subject:  

МиГ-17 "Сейбър"
Back to top
plevenski

PostPosted: Sat 27 May 2017, 13:35    Post subject:  

Защо "Сейбър"? Не му ли викаха Фреско натовците?

Прекрасна картинка!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail 
Pretor

PostPosted: Sat 27 May 2017, 14:55    Post subject:  

plevenski wrote:
Защо "Сейбър"? Не му ли викаха Фреско натовците?

Прекрасна картинка!

"Сейбър" са наричани Миг-17 от безфорсажния вариант, в нашите авиополкове. Има ли сме 9 ескадрили или 108бр. в следните изтребително-бомбардировъчни полкове : 21ви (Узунджово), 22ри (Безмер) и 25ти (Чешнегирово).

Миг-17Ф
Back to top
Page 12 of 13 [187 Posts]   Goto page: Previous 1, 2, 3, ..., 10, 11, 12, 13 Next
Post new topic   Reply to topic View previous topic :: View next topic
 Forum index » krile.net - ПЪРВИЯТ БЪЛГАРСКИ ВОЕНЕН АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Българските военни самолети
Jump to:  

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum

[ Time: 0.0989s ][ Queries: 12 (0.0060s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker