Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн
Китайската плаваща БМП WZ-551 ("Тип 92") · ЕС отпуска още 30 милиона евро на Колумбия за справяне с мигрантската вълна от Венецуела · Първа флотилия от бойни дронове ще започне да действа от 2020 · Русия: Има опасност от ядрена война · Дипломатическият вятър на промяната: Доналд Тръмп готов за нова среща с Ким Чен -ун · Йорданка Фандъкова: София се промени и продължава да се променя ·

Select Forum Language:

Hot topics:
В момента е: Сря 18 Сеп 2019, 11:07
Часовете са според зоната UTC + 2
 Главната страница » krile.net - ПЪРВИЯТ БЪЛГАРСКИ ВОЕНЕН АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Българските военни самолети
МиГ-17 в България
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
Страница 12 от 13 [187 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, ..., 10, 11, 12, 13 Следваща
Автор Съобщение
pgp000
Гост

МнениеПуснато на: Вто 05 Апр 2011, 16:03    Заглавие:  

Ми аз по принцип не знам, отговорих по простата логика, че е нанасян на Су-22, който е летял в Добрич. Знам, че има Л-29 с такава емблема. Все пак...

http://airgroup2000.com/gallery/albums/userpics/32046/Photo0676.jpg
http://airgroup2000.com/gallery/albums/userpics/12122/Untitled-6~45.jpg
http://airgroup2000.com/gallery/albums/userpics/12122/Untitled-23~12.jpg
http://airgroup2000.com/gallery/albums/userpics/12122/Untitled7.jpg
http://airgroup2000.com/gallery/albums/userpics/12122/34~0.jpg
Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Вто 05 Апр 2011, 16:13    Заглавие:  

Л-29 с тази емблема са щръклевски бордове.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя 
M-4

МнениеПуснато на: Вто 05 Апр 2011, 16:53    Заглавие:  

pgp000 написа:
Ми аз по принцип не знам, отговорих по простата логика, че е нанасян на Су-22, който е летял в Добрич. Знам, че има Л-29 с такава емблема. Все пак...

Очевидно си прав. Иначе, ето още едно соколче, което се нанася на Л-29. По-различна е емблемата от добричката, но напомня.

Arrow http://www.bgspotters.net/pictures/pic.php?subm=3&oprt=2&form_PicId=12134

Чукча

МнениеПуснато на: Вто 05 Апр 2011, 19:08    Заглавие:  

Ха интересно !
заговорили сте и за символиката.

И така...емблемата за която М-4 пита е мишелова на Добрич но това не е същата птица за която Преслав се сеща. Птицата на Щръклево е орел и същата се изобразява както на носа на Л-ките, така и на наръкавната емблема на базата. Разликата не е малка. Автор на добричкия мишелов е подп. Кр.Омеров и ако не ме лъже паметта преминава в резерва през 2001 г. Споменатия Л. Благоев не знам да има отношение към тази емблема още повече, че в самия текст е написано, че е назначен за командир в съвсем друга база, която поставя по самолетите си съвсем друга емблема от друг автор. С две думи текста под снимката е писан от някой "колега" чукча. Не е вярно и че емблемата е само за отличници.
Но кое е по-интересно в случая ?
Мишелова "кацва" по носовете на добричките машини в седата на 90-те, но тогава просто няма как този МиГ-17 от снимката да е носил тази емблема. Казано иначе този борд не е носил емблема докато е летял, тъй като тя се появява на по-късен етап. Вероятно е нанесена по-късно при изпращането на самолета в музея. Държа да отбележа и още 1 интересен факт за добричкия мишелов. Неговото най-голямо изображение може да срещнете на фасадата с картата на България намираща се в Крумово (там където преместиха реставрирания МиГ-17ПФ от групата на Валко).
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение 
M-4

МнениеПуснато на: Вто 05 Апр 2011, 20:59    Заглавие:  

Чукча,

Радвам се, че откликна и внесе яснота. Това ме кара да ти задам още един въпрос, който действително е по-нтересен, но за него - след малко.

За емблемата с мишелова. Освен борд 71 съм я виждал и на борд 85 (също камуфлиран). Ако се разровя- ще намеря снимката, но смятам, че ще ми повярваш и така Laughing На Л-29 емблемата я има в линка по-горе в предходния ми постинг. Иначе - да, зад постамента с борд 22- на стената отзад е нанесен същия мишелов с трибагреника.

Сега на въпроса - имаш ли идея какво означават буквените символи в бордните номера на МиГ-15 (изписват се след номера като индекс). Тези 15-ки са били от Графа, периода за който става дума е края на 50-те и началото на 60-те на миналия век. Срещал съм буквите А, М, У, Д и К (може би да има и още) . Ако можеш да помогнеш- ще се радвам, че много пъти съм се интересувал- но нищо сериозно. Предположенията ми ще ги кажа после.

Чукча

МнениеПуснато на: Вто 05 Апр 2011, 23:41    Заглавие:  

Да, напълно възможно е шаблона с емблемата да е ползван и на други брдове, но пак повтарям, че тя е била измислена във времената, когато МиГ-17 вече е бил снет от въоръжение. Камуфлирането на машините става през 80-те и за съжаление тогава се заличава първата емблема на добричките бордове, която се нанасяла пак на носа пред бродния номер, но е била по-различна.
По принцип ползването на букви се прави с цел да се прави по-лесно разграничение. При автомобилната техника букви се нанасяха по вратите и значеха Т-транспортен, У-учебен, С-строеви. Правеха го с контролна цел, за да се проследява дали някой не кара автомобил, който не трабва да се кара. Същата овча мисъл вероятно е ползвана и при бордовете на самолетите за да се вижда отдалеч, кой каква машина ползва. Ако сме имали дублиращи се бордове, добавянето на буква е начин за раграничаването им.
Върнете се в началото
M-4

МнениеПуснато на: Сря 06 Апр 2011, 07:46    Заглавие:  

Благодаря за мнението!

Сега да кажа това, което аз зная- чувал съм за варианта с дублирането, за аналогията с автомобилното предназначение на тези символи- сега се замислям Wink Възможно е.

Аз имам предположения за две от буквените значения - Д - "Демилитаризиран" и У - "Усилвател" (хидро... / бустер). Ако някой друг може да помогне- ще е добре.

Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Сря 06 Апр 2011, 13:36    Заглавие:  

Относно означенията.
Владимир Пампоров сподели, че макар и той да се е докосвал до МиГ-15, не знае.
Казва, че от СССР са дошли без тези букви.
След това във всеки авиополк са ги слагали - със сини и червени цветове.
Няма си на идея и той, питал е - но все са му казвали, че това е секретно означение.
Предполага, че по този начин са се припознавали поделенията, но пък примерно на едно летище е виждал и У и К от един авиополк.
Тайната остава полуразкрита.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя 
M-4

МнениеПуснато на: Сря 06 Апр 2011, 14:22    Заглавие:  

Жалко. Щом той не знае, кой ли ще знае... Може би летци от по-предните випуски.
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Вто 31 Май 2011, 09:54    Заглавие:  

МиГ-17, борд 025

Български пилот

В кабината

Преди полет

МиГ-17 - борд 111, 59, 113

Друг кадър на борд 111

МиГ-17 - борд 109 и 12

МиГ-17 - борд 76

Много МиГ-17 на Чешнегирово

В кабината

След полет

МиГ-17, борд 111

Докъдето ти стигне погледа - Мигове

Почти същия кадър

И още МиГ-17

Още няколко МиГ-а

[size=18]МиГ-17, борд 64

Нощна снимка на МиГ-17 на Доброславци

За тази Пампоров каза, че 2 мнения по въпроса няма - Доброславци, макар че на снимката отзад пишеше Габровница:
МиГ-17

Двойка МиГ-17

Когато имахме авиация

На Доброславци

Пак на Доброславци

[/size]
Върнете се в началото
Shilo

Местожителство: Плевен

МнениеПуснато на: Вто 20 Мар 2012, 19:26    Заглавие:  

Click to see if image is larger
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Вто 20 Мар 2012, 19:33    Заглавие:  

Леле! Ненормален кадър! Браво!
Върнете се в началото
Pretor

МнениеПуснато на: Съб 20 Май 2017, 19:47    Заглавие:  

МиГ-17 "Сейбър"
Върнете се в началото
plevenski

Местожителство: България

МнениеПуснато на: Съб 27 Май 2017, 13:35    Заглавие:  

Защо "Сейбър"? Не му ли викаха Фреско натовците?

Прекрасна картинка!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла 
Pretor

МнениеПуснато на: Съб 27 Май 2017, 14:55    Заглавие:  

plevenski написа:
Защо "Сейбър"? Не му ли викаха Фреско натовците?

Прекрасна картинка!

"Сейбър" са наричани Миг-17 от безфорсажния вариант, в нашите авиополкове. Има ли сме 9 ескадрили или 108бр. в следните изтребително-бомбардировъчни полкове : 21ви (Узунджово), 22ри (Безмер) и 25ти (Чешнегирово).

Миг-17Ф
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 12 от 13 [187 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, ..., 10, 11, 12, 13 Следваща
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » krile.net - ПЪРВИЯТ БЪЛГАРСКИ ВОЕНЕН АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Българските военни самолети
Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

[ Time: 0.0739s ][ Queries: 12 (0.0048s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker