Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн
Кремъл се наслаждава на изтеглянето на САЩ от Сирия и бъркотията в Украйна · ЕС осъди на думи турската военна операция в Сирия · Д-р Пламен Димитров: Турция пренарежда сирийския геополитически пасианс · От външно с важни препоръки към българите в Барселона · Началниците на генералните щабове на Русия и Турция обсъдиха ситуацията в Сирия · Ердоган: Армията ни ще е в Сирия докрай ·

Select Forum Language:

Hot topics:
В момента е: Вто 15 Окт 2019, 04:12
Часовете са според зоната UTC + 2
 Главната страница » ФОРУМИ ЗА МОДЕЛИЗЪМ » Стендов моделизъм
За новаци
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
Страница 1 от 1 [9 Мнения]  
Автор Съобщение
ZIZO

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря 04 Юли 2007, 11:14    Заглавие:  За новаци  

Здравейте. Купих си моделчета на Миг-29 и Су-37 и все се каня да почна да си ги сглобявам. Имам необходимите материали - Бои, четки лепило, а вече отделих и време за тях, но не знам с кое да започна - с лепенето или с боядисването Exclamation Question Exclamation Question . Мои колеги ми споделят различни мнения, че било по-добре първо да се сглоби..... други казват че първо боядисването после събирането. Може ли някой да ми обясни с коя операция да започна, евентуално плюсовете и минусите и защо така, а не иначе? Благодаря ви, и се надявам тук да изкоментираме и други евентуални проблеми свързани със сглобяването на моделчетата, които биха помогнали и на други новаци като мен.

(П.П. извинявам се на модератора ако темата ми се презастъпва, но не намерих нищо конкретно по моя въпрос в другите теми)

pgp000
Гост

МнениеПуснато на: Сря 04 Юли 2007, 11:55    Заглавие:  

пробвай така: отдели поне по-големите части и ги сглоби на сухо, като следиш диаграмата в упътването. загледай се кое ще ти е трудно да боядисаш в случай, че първо ще го залепиш.

можеш отделно да сглобиш първо кабината и да я боядисаш (преди да я затвориш във фюзелажа). същото е със стойките на шасито, въоръжението (с все пилоните), соплата, створките (капаците) на шасито и т.н. -> това са неща, които са по-малки по площ, за това пък с повече и по-сложни за боядисване повърхнини, често повече цветове на малки площи, които искат прецизно полагане. с боядисването им отделно ще избегнеш после мъки "ама как да завра четката там", замазване с друга боя където не трябва или оставяне на небоядисани зони.

иначе големите елементи на фюзелажа, крилото и опашното оперение можеш направо да сглобиш, китваш, шлайфаш и боядисаш след това. след като поставиш и декалите ще ти остане само да "закачиш" с по малко суперлепило вече боядисаните външни елементи - шасито, въоръжението, евентуалните антени и т.н.

ако боядисаш отделно (преди лепенето) фюзелаж, крила, оперение и т.н. има голяма вероятност да излезе лепилото в точките, в които контактуват после при монтажа и да ти се развали вида на машината, респ. настроението след всички положен труд.

аз не съм много напред в моделизма, нищо мое няма да видиш по изложбите - просто споделям какво научих с времето. как точно ще правиш своите модели - решаваш сам - а защо не след време самият ти да научиш другите на нещо!

приятно забавление и успех!!
Върнете се в началото
ZIZO

МнениеПуснато на: Сря 04 Юли 2007, 13:31    Заглавие:  

Голямо благодарско, макар че за кит и шлайфане за първи път чувам, но ще потърся Smile
pgp000
Гост

МнениеПуснато на: Сря 04 Юли 2007, 14:56    Заглавие:  

ZIZO написа:
Голямо благодарско, макар че за кит и шлайфане за първи път чувам, но ще потърся Smile

кит (на братския английски език "putty") се ползва ако някъде остане "дупка" - дали между залепени детайли; някъде ако е имало проблем при леенето или сам си си направил проблема Wink можеш да потърсиш моделистки кит в разните магазини за модели, вкл. магазини Бонжур; отделно можеш да видиш за дърводелски кит - скоро видях да се работи с италиански кит за дърво - много фин - и ми хареса, а и се боядисва/лакира добре.

шлайфането - шкурки или такива "палки" с каквито каките си оправят маникюра (комплекта е около 1,50). ползват се ако някъде се зацапа с лепило или стане друг гаф, евентуално ако има нужда от малка корекция на частите - дали след някаква операция, или след като отделиш детайлите от рамките (понякога се вижда къде са се съединили двете половини на формата и там остава релефна "черта", която е хубаво да скриеш). само внимавай да не изпилиш нещо, дето трябва да си го има на модела - гледай плановете, снимките и рисунките, които са ти под ръка.
Върнете се в началото
ZIZO

МнениеПуснато на: Сря 04 Юли 2007, 19:32    Заглавие:  

Е, имам някаква техническа култура, знам какво е кит , створки и т.н. утре почвам Smile) мерси за съветите - ако ми изникне нещо ще се възползвам от опита ти Smile мерси
pach

МнениеПуснато на: Пон 13 Авг 2007, 16:26    Заглавие:  

Явно никой не се сеща за тук да пусне едно линкче
http://www.scalemodels-bg.com/library.html
това заедно с този от "чалъми" като за новаци май стига , а !??!!! Laughing
http://scalemodels.ru/modules/myarticles/index.php?topic_id=3&storynum=10&start=0
Този се оказва че има много готин транслатор на английски така че ...!!! Освен руски език де!!!
Cool Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла 
pgp000
Гост

МнениеПуснато на: Пон 13 Авг 2007, 17:44    Заглавие:  

ми с линк е най-лесно. а ако статията там не отговаря на въпросите на човека какво правим? препращаме го на друг линк? да помогнеш на някого е част от хобито. не ме мързи да го напиша на ръка.
Върнете се в началото
pach

МнениеПуснато на: Вто 14 Авг 2007, 07:37    Заглавие:  

pgp000 написа:
ми с линк е най-лесно. а ако статията там не отговаря на въпросите на човека какво правим? препращаме го на друг линк? да помогнеш на някого е част от хобито. не ме мързи да го напиша на ръка.

Нема лошо , Very Happy , аз съм за !!! Ама като няма време понякога и линка върши работа нали!!! Не е лошо да уеднаквим термините за да говорим на един език !? При това всеки има различен опит и не е зле освен тук , да се прочете и нещо от най-опитните (аз не съм от тях и за това знам какво на мен ми е помогнало) Laughing Е добре ,не съм искал някого да засягам така , обещавам щом намеря време ще подготвя нещо от типа , нещо като в стаята за леярството например!!!
Само време трябва (е и снимките да станат)!!! Cool
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла 
pgp000
Гост

МнениеПуснато на: Вто 14 Авг 2007, 10:40    Заглавие:  

pach, не е за засягане, човек, просто навсякъде се прави само с линкове и преводи статии. май е време да има шанс всеки да попита какво го интересува за неговия случай.

идеята е, че ако е само въпрос на линкове няма да е форум, ами link exchange. ако някой се сблъска с индивидуален проблем е хубаво да получи индивидуален отговор - нека си питат хората (а има и такива дето не ползват чужди езици). пък кой с каквото може - да помага!
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 1 от 1 [9 Мнения]  
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » ФОРУМИ ЗА МОДЕЛИЗЪМ » Стендов моделизъм
Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

[ Time: 0.0778s ][ Queries: 12 (0.0051s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker