Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн
Президентът: Нашето бъдеще зависи от хората, които подкрепяме днес · Радев: Призовавам всички българи да гласуват, да не оставят друг да избира · Красимир Каракачанов повежда партията си към Брюксел с гласа си · Цялата държавна администрацията е изключена заради опасността от кибератака · Каракачанов се надява да изпратим бойци в ЕП, които не свеждат глава · Взрив на търговско пристанище в Тайланд /ВИДЕО/ ·

Select Forum Language:

Hot topics:
В момента е: Нед 26 Май 2019, 11:58
Часовете са според зоната UTC + 2
 Главната страница » ОКЕАН - МОРСКИ ФОРУМ » БЪЛГАРСКИТЕ ВМС
95 години от атаката на "Дръзки"
Модератори: Sea Dog
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
Страница 1 от 2 [27 Мнения]   Иди на страница: 1, 2 Следваща
Автор Съобщение
Victor 3
[Admin]

МнениеПуснато на: Сря 07 Ное 2007, 16:49    Заглавие:  95 години от атаката на "Дръзки"  

95 години от атаката на „Дръзки” срещу „Хамидие”

В нощта на 7 срещу 8 ноември 2007 г. торпедоносецът „Дръзки” на българските ВМС атакува и тежко поврежда турския крайцер „Хамидие”, като това е първата и най-голямата победа на бойния ни флот. По повод 95-тата годишнина в Централните Софийски гробища тържествено бе осветена паметна плоча на капитан I ранг Георги Купов, командвал кораба в паметната нощ. Във военния церемониал участваха началникът на ГЩ на БА генерал Златан Стойков, командващия на ВМС контраадмирал Минко Кавалджиев, заместник-министър Симеон Николов, командирът на вмб Бургас бригаден адмирал Георги Мотев и представителна рота от фрегатата „Дръзки” начало с командира й капитан II ранг Панчо Панчев. Отслужена бе заупокойна молитва и бяха поднесени венци и цветя (подробности в бр. 12/2007) на сп. „Клуб ОКЕАН”)

Текст и снимки Димитър СТАВРЕВ
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла 
Victor 3
[Admin]

МнениеПуснато на: Сря 07 Ное 2007, 16:54    Заглавие:  

Click to see if image is larger
Върнете се в началото
popay_the_sailor
[Admin]

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Сря 07 Ное 2007, 17:48    Заглавие: Re: 95 години от атаката на "Дръзки"  

Victor 3 написа:

най-голямата победа на бойния ни флот.

Това е абсолютно невярно, адаш! Най-голямата ни победа е потопяването на руския миноносец "Лейтенант Пущин". Докога ще принизявама истинските победи? Стига вече сме го крили от хората! "Хамидие" колкото и да ни е мъчно не потъва. След непродължителен ремонт той отново е в строя. Че дори ни е и гостувал. Колкото до миноносеца, то знамето му може да се види (ако имате дебели връзки разбира се) във фондохранилището на НВИМ.

Run, live to fly, fly to live, Aces high.
--------------------------------------------
Есть ложь, наглая ложь и советская историография
Върнете се в началото
ICQ Номер 
Odzava

Местожителство: Хашира Джима

МнениеПуснато на: Сря 07 Ное 2007, 19:12    Заглавие: Re: 95 години от атаката на "Дръзки"  

popay_the_sailor написа:
Колкото до миноносеца, то знамето му може да се види (ако имате дебели връзки разбира се) във фондохранилището на НВИМ.

Не на самия миноносец, на лодката му все пак Smile Барказ май беше.
Иначе според мен "победите" срещу "Лейтенант Пущин" и английския траулер "Лорд Солзбъри" са пасивни и едва ли си струва да ги броим като такива. Морската война е динамична, а дали някой ще посети минното ни поле е въпрос на случайността. Иначе пленените понтон, и ветроход пред Видин 1885 г., рейдовете на миноносците 1-4 ноември и пленяването на румънския кораб, атаката на "Хамидие" 1912 г. - това според мен са примери за наши морски победи. Другото е баласт за увеличаване на бройката.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя 
Dimitar Stavrev
[Admin]

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет 08 Ное 2007, 09:47    Заглавие: 95 г. от атаката на "Дръзки"  

Койчев,
победи с мини, брегова артилерия или авиация може и да са морски победи (доколкото са срещу кораби и подводници на противника), но директно попадение с торпедо в обстановка на реално морско сражение и изваждане на противника ("Хамидие") до края на войната от строя (цитирам словото на командващия на ВМС контраадмирал Кавалджиев вчера в София) е морска победа, при това без аналог в историята на България. При това не съм сигурен дали победите над "лейтенант Пущин" и англичаните при устието на Марица са отразени някъде по света, поне в момента на случването им, а не в исторически изследвания 50-60 години по-късно. Така, че хайде да не си омаловажаваме и малкото светли страници в историята през ХХ век. Готов съм да дискутираме и с другите колеги темата, защото повече мнения винаги позволяват да се стигне до обективната интерпретация на иначе безпорния факт - влизането на "Хамидие" със заровен нос в Цариград. С уважение Димитър Ставрев
Върнете се в началото
dechco

МнениеПуснато на: Нед 11 Ное 2007, 22:17    Заглавие: Re: 95 г. от атаката на "Дръзки"  

Dimitar Stavrev написа:
Койчев,
победи с мини, брегова артилерия или авиация може и да са морски победи (доколкото са срещу кораби и подводници на противника)

Пърл Харбър и Таранто, са сигурно разходка с лодка.
Атаката на торпедоносците няма аналог в нашата история по простата причина, че други НЯМА. "Пущин" е руски есминец. 50 г. беше почти забранено да се пише за българските победи срещу руснаците. Естествено, че в такъв случай торпедната атака ще бъде увековечена. Още повече, че е срещу БРОНЕНОСЕЦ (дефакто бронепалубен крайцер), а не ескадрен миноносец. В средите на учителите на нашите славни моряци и атаката на Лунун беше повече известна от "Война за Атлантика", но каква е истината?
До колкото съм запознат с историята, след атаката турците свалят обсадата на крайбрежието. Но това е вече в полза на простите кашици. Само, че те са викали "На нож", а не "Наздраве".

Традициите са пленените бойни знамена, другото е комплекс за малоценност на белите фуражки.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение 
Sea Dog
[Moderator]

МнениеПуснато на: Нед 11 Ное 2007, 22:34    Заглавие:  

Цитат:
Атаката......няма аналог в нашата история по простата причина, че други НЯМА

Съвсееееееем сигурен ли си,или тъй като се замислиш ще се сетиш за още една,а? Rolling Eyes Rolling Eyes
Laughing

Цитат:
Само, че те са викали "На нож", а не "Наздраве".

Белите фуражки и това викат,ама в обратна последователност,като първата команда е "Към уреда"
Razz

Елемаг
[Moderator]

МнениеПуснато на: Нед 11 Ное 2007, 22:41    Заглавие:  

.........

Последната промяна е направена от Елемаг на Пон 01 Фев 2010, 19:43; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Odzava

МнениеПуснато на: Вто 13 Ное 2007, 21:16    Заглавие:  

Мже ли малко по-подробно за тези втора атака.
Всъщност известните на мен атаки (успешни и не толкова) аз мога да изброя на пръстите си и пръсти остават (вероятно има доста атаки, за които не знам).
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя 
Елемаг
[Moderator]

МнениеПуснато на: Вто 13 Ное 2007, 22:35    Заглавие:  

............

Последната промяна е направена от Елемаг на Пон 01 Фев 2010, 19:44; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
103

МнениеПуснато на: Съб 17 Ное 2007, 23:05    Заглавие:  

Втората успешна торпедна атака в българската история е уникална с това, че се постига попадение в надстройката на кораба-цел. Но баща ми няма нищо общо с това блестящо попадение Smile
Върнете се в началото
Odzava

МнениеПуснато на: Нед 18 Ное 2007, 09:07    Заглавие:  

Кога се е състояло уникалното събитие? Целта да не е атакувана с ракето-торпедо? Laughing
Върнете се в началото
Елемаг
[Moderator]

МнениеПуснато на: Нед 18 Ное 2007, 10:18    Заглавие:  

.................

Последната промяна е направена от Елемаг на Пон 01 Фев 2010, 19:44; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Sea Dog
[Moderator]

МнениеПуснато на: Нед 18 Ное 2007, 12:34    Заглавие:  

Aмиии,случката не е по време на почистване,а при "Преглед и превъртане",за това и апарата е бил развъртян в бойно положение - т.е. насочен към съседния "Бодри".Само че повече няма да кажа.....от уважение към един (по настоящем) контраадмирал.
Laughing

Odzava

МнениеПуснато на: Нед 06 Яну 2008, 23:42    Заглавие:  

Да върнем дискусията към атаката на отряда миноносци. От около половин година събирам всичко, което ми попадне по въпроса с цел да го поместя на "Вимпел". За съжаление колкото повече се опитвам да напиша нещо смислено, толкова повече се разочаровам от липсата (поне достъпни на мен) достоверни източници. А противоречия - дал Господ. Ще помоля да коментирате изложението по-долу или ако можете да ми помогнете с източници. Аз ще имам грижата да ги открия. Ето какво съм успял да намеря за сега:

Миноносците (4 на брой, водени от "Летящи" и т. н.) напускат Варненското пристанище в 22:20 часа. Плават с 15 възела по северния фарватер и в 23:30 миноносците оставят минното заграждение зад себе си.
Тук е и първото противоречие. Ако са плавали с 15 възела за около час ще изминат поне 15 мили. Обаче Минното заграждение е на 4 мили от Варна, ако не ме лъже паметта. Вероятно миноносците все пак са плавали по-бавно.
След това се отправят с неизвестна скорост към н. Калиакра (според описанието на мичман К. Минков). В 00:30 или 00:35 мин е забелязан тъмен силует на 30 градуса в дясно от курса. Мичман Минков дава и координатите на контакта - 7 мили от Калиакра и 32 от Варна. Точката която отговаря на тези координати се намира малко по-източно от самия нос и североизточно от Варна (извинявам се за описанията, обаче картата, която чертах не успявам да я прехвърля в електронен вариант). Всъщност рапорта на мичмана се потвърждава индиректно от други факти - египетските кораби, с които е превозвано оръжието си плават по обичайния маршрут Констанца - Истанбул. А той минавал на 10-15 мили източно от Калиакра. Там капитан Добрев е палнирал да прихване конвоя. Логично е отряда миноносци да плава по курс, който да мине максимално близко до самия нос, за да е сигурен командира в своето местоположение (според мен миноносците са минали на не повече от 3 до 5 мили южно от Калиакра). От всичко казано до тук следва, че от 23:30 до 00:35 миноносците са изминали около 26 мили. А това означава, че са плавали с пълна скорост. Иначе щеше да им трябва повече време, за да стигнат до "Хамидие".
Сега за жертвата - според доклада на Рауф бей крайцерът се отправя надвечер на север, за да замени "Меджидие", чиито бункери се били изпразнили. Според мен "Хамидие е плавал от нос Емине към Калиакра, а не към Варна. Явно е палвал с крайцерска скорост. Въпростъ тук е следния - в момента на атаката какъв курс е държал? Ако е плавал на север (т. е. предполагам, че едва около полунощ е пристигал в района) е възможно да бъде атакуван така, че да получи пробойна в левия борд (доклада на Рауф бей. вярно той говори за две пробойни, но все в левия борд). Тогава обаче защо нашите миноносци завиват на юг (описанието на мичман Минков), за да го атакуват? Според мен трябвало е да завият на север или североизток.
Ето тук има една схема на атаката, според която "Хамидие" е плавал с курс на юг-югозапад ( http://varna.info.bg/1912.htm а ето тук малко анимирана морска история - http://youtube.com/watch?v=_v8MdyzMGmk ). Обаче и в двете схеми "Хамидие" получава пробойна в десния борд. Чони Чонев ( Embarassed Моля да бъда извинен) пише, че "Дръзки" пресича курса на "Хамидие" и го атакува от другия борд. Според мен е тактически невъзможно. А и самия мичман Минков пише, че са се "разминали" с крайцера, а не са пресякли курса му. Самия Рауф бей също не споменава да е атакуван от към двата борда.
Описанието би имало смисъл, ако се приеме, че "Хамидие" е забелязан на 30 градуса в дясно от траверза на миноносците, но мичман Минков пише - вдясно от курса.
Не е ясно и как са се оттеглили миноносците. Според втората връзка (там има и часове) миноносците се оттеглят на югоизток и после на север. Това също си е мъгла.

Та кажете вие какво мислите по въпроса. И дали във Военноморския музей има нещо, което би ми помогнало (не вярвам някой от сътрудниците да иска да го обсъди с мен), но схемичка, описание и т. н. би било добре дошло. А и лятото мисля да наобиколя натам.
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 1 от 2 [27 Мнения]   Иди на страница: 1, 2 Следваща
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » ОКЕАН - МОРСКИ ФОРУМ » БЪЛГАРСКИТЕ ВМС
Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

[ Time: 0.1216s ][ Queries: 12 (0.0060s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker