Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн

Select Forum Language:

Hot topics:
В момента е: Нед 24 Яну 2021, 20:14
Часовете са според зоната UTC + 2
 Главната страница » КРИЛЕ - РЕТРО АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Ретросалон
ВИРТУАЛНА ГАЛЕРИЯ - СНИМКИ НА БЪЛГАРСКИТЕ ВВС (началото)
Модератори: Penio
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
Страница 17 от 19 [278 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, ..., 15, 16, 17, 18, 19 Следваща
Автор Съобщение
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Чет 17 Фев 2011, 14:39    Заглавие:  

Български самолети Focke Wolf 58 в полет

Български Focke Wulf

Цар Борис ІІІ прави преглед на авиаторите и техниката

Нещо по въпроса??? Къде е паднал?

Паднал български самолет

Още една на падналия самолет...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя 
German

Местожителство: Шуменщайн

МнениеПуснато на: Чет 17 Фев 2011, 16:11    Заглавие:  

В първата снимка има една странност - две машини с един и същ борден номер... Exclamation Shocked
На втората не е Focke-Wulf, а Heinkel 51
Катастрофиралият самолет е учебен Bucker Jungmann, но не мога да кажа къде е.

Преславе, потърсиха ли те от Адела Медия?

а от пъстрото ѝ одеяние струи нежен аромат.

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла 
BDG

Местожителство: Плевен

МнениеПуснато на: Чет 17 Фев 2011, 17:03    Заглавие:  

German написа:
В първата снимка има една странност - две машини с един и същ борден номер... Exclamation Shocked

На вертикалния стабилизатор има по-малки номера, които са различни - 6 и 7. Rolling Eyes
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение 
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Чет 17 Фев 2011, 17:06    Заглавие:  

А катастрофиралия самолет, сградата зад него много ми прилича на Парламента. Very Happy
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя 
WhiteWolf

Местожителство: Провадия

МнениеПуснато на: Чет 17 Фев 2011, 18:56    Заглавие:  

Търся снимки на български FW-189, интересува ме камуфлажа, каква му е схемата, какви знаци и цифри има по тялото. Също и интериора - ако снимки и на него. Предстои ми да правя модел на този самолет и искам да е български, за това ме интересува окраската му.
Ако може да ми помогнете, ще съм благодарен.

CATCH 22

МнениеПуснато на: Чет 17 Фев 2011, 19:32    Заглавие:  

German написа:

Това не са същите бордни номера, като по-късно. Напр. всичките подарени от Борис III "Прилепи" (Do 11) са с номер 55 плюс още един пореден номер. Има няколко снимки на Хайнкели (He-45A) в полет и всичките са с номер 33 на тялото, но различен пореден номер на опашката. Мисля, че Иван беше го обяснил в една от книгите си, но ако не е да ме прощава.

Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение 
German

МнениеПуснато на: Пет 18 Фев 2011, 08:57    Заглавие:  

WhiteWolf написа:
Търся снимки на български FW-189, интересува ме камуфлажа, каква му е схемата, какви знаци и цифри има по тялото. Също и интериора - ако снимки и на него. Предстои ми да правя модел на този самолет и искам да е български, за това ме интересува окраската му.
Ако може да ми помогнете, ще съм благодарен.

Ако не ти е спешно, до неделя ще се помъча да ти представя каквото мога. Просто в службата не поддържам копие на архивите си.

Върнете се в началото
WhiteWolf

МнениеПуснато на: Пет 18 Фев 2011, 12:10    Заглавие:  

Да, устройва ме. Най-вече ми трябва да разбера краищата на крилата и опашките в какви цветове са, както и самите знаци по самолета. Интересува ме и кокпита - какво има в кабината като цяло. Просто модела ми няма интериор и се налага да изградя такъв наново, от нищото. Smile

Благодаря за помощта!

German

МнениеПуснато на: Нед 20 Фев 2011, 11:13    Заглавие:  

Сега. Аз ще постна тук каквито материали намерих за WhiteWolf, но не знам доколко ще отговарят на темата, така, че ако модераторът реши, може да ги премести в РЕТРОСАЛОН в отделна тема(не си спомням там имахме ли вече отваряна тема за Fw 189).

Започвам със снимките на български машини. Както ще забележите, най-сниман от всички е борден номер "14". Имам и две хартиени негови снимки, които евентуално мога да сканирам и постна тук впоследствие, но ракурсът е все един и не вярвам да дадат кой знае колко повече информация от настоящите.

Click to see if image is larger
"Четворката" и "седмицата" в полет. Тук, поради лошото качество на снимката, единствено може да се твърди, че пръстените и вертикалните кормила са в жълто, защото бялото в ОЗ стои по-ярко.

Кабината откъм носа. Кокът явно е бял отпред, но задната му част е по-тъмна, най-вероятно тъмно-зелена.

На тази снимка не се виждат никакви подробности, но обърнете внимание на пръстените около опашката. Личи си, че преди бялото(евентуално), там е имало друг цвят пръстен. Или пък е следа от ремонт?

Една, сравнително добра снимка на борд 14. Тази машина е жив пример за моята теория, че в нашата авиация от този период много често не са се спазвали никакви стандарти и изисквания при маркировката. Докато вертикалните кормила най-вероятно са жълти, то пръстените са бели, че и комбинирани с още един цветен пръстен(зелен или червен?). Тук иде момент да се направи връзка с горната снимка.

Отново същата машина. Нищо, което да бъде добавено към предния коментар.

Пак същата машина, гледана отзад. Като че ли хоризонталното кормило също е в жълто, но не мога да бъда сигурен.
Преди да завърша с българските снимки, ще постна и няколко цветни профила. Но имайте предвид, че те са от чужди издания, така че може да има и грешки.

Веднага се виждат разминаванията със снимките, но пък е възможно машината да е имала такава маркировка в друг период, за който авторите са имали инфо, а аз - не.

Борд "9". Нищо особено, но съм дал страничката защото най-долу е даден камуфлажът отгоре, който е стандартния германски, ползван от всички държави имащи на въоръжение машината.

Пак "девятката" в полет.

Стандартното камуфлиране отгоре.

Ето още три снимки на наша ктастрофирала машина(борд 5), които обаче не дават кой знае каква информация. НЕ се виждат ясно цифрите в белия триъгълник на вертикалния стабилизатор, но като се знае правилото, че числителят над чертата съответства на бордния номер, а знаменателя на типа машина(трябва да потърся, имах ги някъде за тези машини, ако не, надявам се Иван Бориславов да помогне), това лесно може да се идентифицира.

От тук надолу - интериор и други технически аспекти:

Наявам се да съм бил поне малко полезен. Embarassed

Върнете се в началото
pgp000
Гост

МнениеПуснато на: Нед 20 Фев 2011, 13:26    Заглавие:  

Благодаря, German! Много поучително - както винаги!
German написа:
Една, сравнително добра снимка на борд 14. Тази машина е жив пример за моята теория, че в нашата авиация от този период много често не са се спазвали никакви стандарти и изисквания при маркировката.

Съгласен съм с теб - историята с "Емилите" е друг показател. В постнатите от теб снимки май нямаше две машини, чиито бордни номера да са изписани с един и същи шрифт. Някои използват немския "блок шрифт", други са с шрифт, подобен на чешкия, еднакви цифри в 9 и 19 са изписани по тотално различен начин. На 14-ката пък номерът е и отгоре на крилото... Май всичко е опирало до художествените умения на техниците и къде евентуално е ремонтирана и пребоядисвана машината.
Върнете се в началото
WhiteWolf

МнениеПуснато на: Нед 20 Фев 2011, 14:08    Заглавие:  

pgp000 написа:
На 14-ката пък номерът е и отгоре на крилото... Май всичко е опирало до художествените умения на техниците и къде евентуално е ремонтирана и пребоядисвана машината.

И аз много благодаря за информацията, German, на този етап това е напълно достатъчно и изчерпателно, много благодаря отново.
Може ли да си позволя още два-три въпроса?
Къде на борд 14 се намира номера отгоре, защото на едната снимка, която го показва и от горе, не го видях? Ако има отгоре номер, има ли от долу?
И още нещо - щом кормилата за жълти, означава ли това, че и краищата на крилата също са жълти, или те са бели?

German

МнениеПуснато на: Нед 20 Фев 2011, 14:51    Заглавие:  

WhiteWolf написа:

Къде на борд 14 се намира номера отгоре, защото на едната снимка, която го показва и от горе, не го видях? Ако има отгоре номер, има ли от долу?
И още нещо - щом кормилата за жълти, означава ли това, че и краищата на крилата също са жълти, или те са бели?

Да поясня, че в случая pgp000 според мен има предвид "14"-ка Bf 109E, а не Fw 189.
Колкото до краищата на крилата, в случая със "4" и "7", да, склонен съм да мисля, че са жълти. Но при въпросната "14" не се наемам да твърдя това. Колкото и да се взирах в снимките, можех да ги приема и за бели и за жълти. В ракурсите отпред и отстрани ми изглеждат повече да са бели, но при погледа отзад или въобще отгоре ги няма, или са жълти. Rolling Eyes Изобщо, с тези стъписващи многоцветни пръстени около опашката, тази машина е доста специфична и ако не се знаят подробности от някакви документи или спомени, човек може да изпадне в заблуждение каквито и хипотези да гради. Затова на твое място бих заложил на сигурното и бих направил "4"-ката или "7"-цата. При "5"-цата пък си личи ясно пръстена около опашката, но дали е зелен или червен.... ?!?! Аллах керим! Laughing

Върнете се в началото
WhiteWolf

МнениеПуснато на: Нед 20 Фев 2011, 15:50    Заглавие:  

notworthy

Разбрах, смятам да заложа на номер 7, за сега модела е в много ранен етап на сглобяване, но като го довърша ще го покажа (дано да стане добре)
Иначе досега, като първоначална информация, преди тези снимки, гледах само модела на valko-bg. Той е пресъздал номер 14, като полукрилата и кормилата са бели, а ивиците на опашките са зелена/бяла/зелена

German

МнениеПуснато на: Нед 20 Фев 2011, 17:59    Заглавие:  

Да, след още няколко взирания съм склонен да приема, че краищата на полукрилата на 14-ката са бели, но вертикалните кормила - в никакъв случай. Но решението, което си взел е най-разумно, мисля. Успех! Наистина ще ми е интересно да видя моделчето като го завършиш! Smile

Върнете се в началото
German

МнениеПуснато на: Вто 22 Фев 2011, 17:36    Заглавие:  

Така. Значи изясних и номера в знаменателя на белия тригълник на вертикалния стабилизатор. За Fw 189 той е 7106. Така че за теб(Белия вълк) ще се получи "7" в числителя и "7106" в знаменателя.

Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 17 от 19 [278 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, ..., 15, 16, 17, 18, 19 Следваща
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » КРИЛЕ - РЕТРО АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Ретросалон
Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

[ Time: 0.0700s ][ Queries: 12 (0.0023s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker