Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн
Иранският танкер остава в плен (ВИДЕО) · Забранява се предлагането на прясно свинско месо · Русия: САЩ прехвърлят наемници в Сирия · САЩ: Невидими изтребители могат да поразят С-400 · Бриз 2019 Част 3 Борба с нелегален трафик и MEDEVAC (ЕКСКЛУЗИВНА МОРСКА ГАЛЕРИЯ) · Борисов няма да уволнява в НАП заради хакера, ЦРУ и Путин минали на пишещи машини ·

Select Forum Language:

Hot topics:
В момента е: Пет 19 Юли 2019, 16:46
Часовете са според зоната UTC + 2
 Главната страница » Авиофотография » Авио архиви
Именни и безименни герои от ВВС-снимки
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
Страница 1 от 8 [119 Мнения]   Иди на страница: 1, 2, 3, ..., 6, 7, 8 Следваща
Автор Съобщение
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Пет 18 Апр 2008, 15:25    Заглавие:  Именни и безименни герои от ВВС-снимки  

от в."Българска армия"

Пилотът се разделя с армията

Майор Марко Тодоров с Ми-17 ще открие парада на 6 май

На военния парад, който ще се проведе в столицата на 6 май - Ден на храбростта и празник на Българската армия, националният флаг ще носи вертолет Ми-17 от авиобаза "Крумово". Това е записано в заповедта на министъра на отбраната Веселин Близнаков за организиране на честването. Командир на екипажа ще бъде майор Марко Тодоров. С него разговаряхме на летище Балчик по време на съвместните полети с авиобаза "Безмер" за изпълнение на задачи по морската подготовка. Разбрахме, не без съжаление, че този отличен пилот, който има сериозен принос и за преодоляване на различни кризисни ситуации в страната и извън нея при природни бедствия и аварии, след няколко месеца ще трябва да напусне армията поради навършване на пределна възраст за кадрова военна служба.

- Г-н майор, колко години направихте в авиацията?

- На 12 април направихме 28 години с командира на авиобазата бригаден генерал Стефан Петров. Ние сме един випуск с него.

Ми-17 отново ще открие военния парад

- Какво си спомняте от лейтенантските години?

- Летяхме много, за разлика от сегашните лейтенанти. Летяхме много както в училището, така и в бойните части.

- На какъв самолет започнахте службата?

- От военното училище излязох на МиГ-17. Като лейтенанти останахме от април до есента на летище "Каменец". Там летяхме като офицери. Завършихме нощна подготовка, включително бомбопускане нощем. И оттам доста по-подготвен отидох в Узунджово. Колегите взеха втори клас на втората година. Ние застъпихме в бойно дежурство в Узунджово през пролетта. В училището се получаваше много висока подготовка. Много бързо в бойните части влизахме в строя. Такива бяха времената.

- След Узунджово накъде ви отведе военната професия?

- След Узунджово отидох в Крумово. Беше през 1983 г.

- Защо?

- Защото се разболях. Тогава авиобазата в Узунджово се превъоръжаваше с МиГ-21. През лятото на 1982 г. направиха курс. През следващата година сформираха другата ескадрила. Аз като нямах годност, не можах да мина на самолетите. Всяко зло за добро, както казват хората.

- Защо е за добро?

- Ако бях на самолетите, може би нямаше толкова години да летя. Второ, прибрах се по-близо до родния край. Аз съм от Стамболийски. Макар че тогава не липсваха предложения. Можеше да отида и в транспортния полк или в дозвуковите самолети в Безмер.

- През 1983 г. не беше ли малко в задния двор вертолетната авиация?

- Малко, да. Причината е, че имаше много самолети и не се виждаше трудът на вертолетчиците и може би затова се гледаше малко пренебрежително. Аз съм летял и на самолет, и на вертолети. Мога най-добре да преценя. Всяко летателно средство си има своите особености. Не може да се каже, че вертолетът е по-лесен за пилотиране. Напротив, има си много особености и този, който не е летял на него, не може да ги прецени.

- На какъв вертолет започнахте?

- На Ми-8. Много малко часове направих на него. През 1984 г. започна курс за приучване на Ми-17. Бях един от първите. Имахме руски инструктор.

- Какво ви даде вертолетът Ми-17?

- Надеждност и сигурност. Това е, както казват руснаците, работен кон. Здрава машина, сигурна! Няма някакъв отказ, нещо да ми се е случило. Просто много надеждна машина.

- Колко часа имате във въздуха с Ми-17?

- Около 2200-2300 часа. Точно не мога да кажа сега.

- Вие бяхте един от хората, които участваха в гасенето на редица пожари, включително и в съседни страни. Как оценявате мястото на вертолетната авиация в такива ситуации?

- Мястото го знае всеки. Пожари се гасят и с вертолети, и със самолети. Това е въпрос на възможности на държавата да развива използването на нашата авиация за тази цел. Ние тази дейност сме я извършвали, имаме подготвени кадри, защо да не се вложат средства за нейното развитие. Това е въпрос на политика.

- Появи се новият вертолет "Кугар". Има ли конкуренция между машините? Как виждате в тази ситуация бъдещето на Ми-17?

- По принцип винаги има конкуренция, винаги се съпоставят нещата. За момента кугарът надделява, защото са повече машини. Явно перспективата е такава. Ми-17 са малко машини. Сега предстои да се ремонтират някои. Дай боже, да ги направят. Да има и модернизация и да летят пилотите, защото машината за мен е много сигурна и много добра. Естествено и "Кугар" също е много добра машина. Има модерно оборудване. Всяко нещо, когато е ново и както "Кугар" - с модерна техника, разтоварва пилота при вземане на решения в такива екстремални ситуации от гледна точка на пилотирането. Освобождава ума от различни други дейности, което е добре. За мен Ми-17 е по-проста машина в инженерната експлоатация. Аз виждам, че техниците губят повече време за обслужването на "Кугар".

- Като инструктор на какво искате да научите най-вече по-младите пилоти?

- Най-вече искам да ги науча на занаята. Нищо не съм крил от това, което знам за пилотирането. Няма и за какво да го крия. Каквото знам, съм го дал. Кой каквото е могъл да вземе, е в негова полза. Да си пилот, не е лесна работа. Но всеки се научава, ако желае.

- Добри ли са младите пилоти в авиобазата?

- Добри са, много са добри. Тези лейтенанти, старши лейтенанти, които летят на "Кугар", са много добри момчета. И от тези, които летят на Ми-17, също има много добри. Те не са летели дълго време, но сега, като възстановихме машините, започнаха да летят. Който си го може, си го може. И да не е летял много време, този, който може, си личи.

- Трябва ли пилотът да има и късмет?

- Абсолютно.

- Имали ли сте ситуации, в които сте благодарили и на късмета си?

- След като нямам такива тежки аварийни ситуации, мога да кажа, че съм имал късмет.

- Участието ви в спасителни операции, включително и при природни бедствия, не е ли рисковано и критично?

- Не бих казал, че когато вдигаме дежурния екипаж за аварийно спасяване и търсене, е толкова рисковано. Това е обмислена дейност. Процесът е сложен. Много хора вземат решение. За мен са по-рисковани ситуациите, които се случват в ежедневието. Летиш, стане нещо изведнъж, трябва да вземеш решение на момента и да действаш мигновено. Тогава са рискови ситуациите. Другото е преценено, ние сме подготвени, че ще бъде трудно. То за мен е рутинна работа.

- Започна да се говори за евентуално участие с вертолети в мисии зад граница. Какво е нужно, кога бихте могли да бъдете готови?

- Нужно е осигуряване. Нашите пилоти имат подготовка. От разговорите с френските инструктори и с други чужд пилоти, които са били на мисии, разбирам, че осигуряването е много важно. Нашите пилоти са подготвени, имат опит и възможности, могат да изпълняват задачите. Необходимо е обаче голямо осигуряване.

- Колко време е необходимо да се подготвят нашите екипажи, за да тръгнат на мисия например в Афганистан?

- Според мен и сега са подготвени, ако бъдат снабдени с необходимите осигуряващи средства.

- Ако трябва да тръгнете на мисия, кой от двата вертолета бихте предпочели?

- Естествено, Ми-17.

- Защо?

- Казах, че имам над 2000 часа на Ми-17. А и тази машина се е доказала в Афганистан.

- Можем ли да кажем, че е дошло златното време на вертолетната авиация?

- Чак за златно време не зная. Мога да кажа, че в момента сме в добра позиция във военната авиация. Трудът ни се оценява. Видяха какво можем.

Пожелаваме на майор Марко Тодоров успех до края на службата и повече сбъднати желания след раздялата с армията. Разбира се, на парада вертолетната ни авиация ще бъде много по-широко представена. С двата Ми-24 ще летят подполковник Иван Николов и старши лейтенант Добромир Мънчев и майор Спас Спасов и старши лейтенант Донко Колев. Резервен екипаж са капитан Васил Димитров и старши лейтенант Венцислав Василев. Водач на тройката на "Кугар" ще бъде полковник Златко Златев, десен воден - майор Йордан Йорданов, а ляв воден - майор Филип Ангелов. Резервен екипаж за "Кугар" ще бъде капитан Димитър Бабачев.

Последната промяна е направена от Preslav на Вто 29 Сеп 2009, 14:38; мнението е било променяно общо 2 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя 
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Чет 11 Сеп 2008, 13:57    Заглавие:  

Click to see if image is larger
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя 
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Чет 11 Сеп 2008, 14:12    Заглавие:  

Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Съб 13 Сеп 2008, 12:33    Заглавие:  

Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Вто 11 Ное 2008, 11:07    Заглавие:  

Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Нед 01 Фев 2009, 01:40    Заглавие:  

О.з. генерал Щерьо Щерев в кабината на Су-22 заедно с подп. Бурлаков.

На долните летци - имената утре.

Последната промяна е направена от Preslav на Нед 08 Фев 2009, 22:03; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Нед 01 Фев 2009, 04:16    Заглавие:  

Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Вто 03 Фев 2009, 09:21    Заглавие:  

Последен полет на ген.Дочев на Безмер със СУ-25
Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Нед 08 Фев 2009, 12:24    Заглавие:  

Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Нед 08 Фев 2009, 12:40    Заглавие:  

Полк. Илия Стратев, летец първи клас.

След полет със Су-22 Димитър Недялков дава отчетен лист.

Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Чет 12 Фев 2009, 22:34    Заглавие:  

Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Нед 15 Фев 2009, 11:35    Заглавие:  

Кмета - ген.Георгиев

Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Нед 15 Фев 2009, 11:38    Заглавие:  

Върнете се в началото
=AirPower=

Местожителство: Plovdiv

МнениеПуснато на: Нед 15 Фев 2009, 15:17    Заглавие:  

Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Пон 16 Фев 2009, 23:18    Заглавие:  

Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 1 от 8 [119 Мнения]   Иди на страница: 1, 2, 3, ..., 6, 7, 8 Следваща
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » Авиофотография » Авио архиви
Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

[ Time: 0.0781s ][ Queries: 12 (0.0062s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker