Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн
С военен ритуал почитат загиналите преди 15 години вертолетчици и пожарникар · Министърът на отбраната Красимир Каракачанов ще посрещне 35-ия контингент от Афганистан · s.Да излезеш от подводницата в открито море · s.Опълчението е основата на Българската земска войска · s.В преследване на скитащия Радичков балон · s.Легендарното Самарско знаме има пет копия ·

Select Forum Language:

Hot topics: hot СНИМКИ: УЧЕНИЕ БРИЗ 2018 С УЧАСТИЕТО НА ВМС, ВВС И СВ(21)
В момента е: Пон 23 Юли 2018, 11:38
Часовете са според зоната UTC + 2
 Главната страница » krile.net - ПЪРВИЯТ БЪЛГАРСКИ ВОЕНЕН АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Събития и Коментари
Авиационната война в Южна Осетия
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
Страница 3 от 7 [101 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 Следваща
Автор Съобщение
прр1

Местожителство: В. Търново

МнениеПуснато на: Вто 12 Авг 2008, 16:07    Заглавие:  

Не знам да имат. Може и да е нащо "мобилизационно" или "кастрирано" пардон исках да кажа "кадрирано"... Мисля, че всички БМ 21 бяха събрани в Асеновград, но не съм сигурен. Все пак не се интересувам от тези проблеми. НО за мое огромно съжаление лично и с очите си и бях трезвен дори! видах към 20-тина БМ-а в "Ивайло". И, ако аз съм сбъркал във вида на машините или в бройката, то не бях сам. С мен беше уважавания съфорумец и известен трезвеник Онуфрия. Опита е показал, че влезе ли една машина в "Ивайло" или ще я продадат или ще я нарежат. А за "Тунджите" - един или два разчета пролет не правят.
andrei141984

Местожителство: София-по-рядко Бургас.

МнениеПуснато на: Вто 12 Авг 2008, 16:10    Заглавие:  

прр1 написа:
Не знам да имат. Може и да е нащо "мобилизационно" или "кастрирано" пардон исках да кажа "кадрирано"... Мисля, че всички БМ 21 бяха събрани в Асеновград, но не съм сигурен. Все пак не се интересувам от тези проблеми. НО за мое огромно съжаление лично и с очите си и бях трезвен дори! видах към 20-тина БМ-а в "Ивайло". И, ако аз съм сбъркал във вида на машините или в бройката, то не бях сам. С мен беше уважавания съфорумец и известен трезвеник Онуфрия. Опита е показал, че влезе ли една машина в "Ивайло" или ще я продадат или ще я нарежат. А за "Тунджите" - един или два разчета пролет не правят.

Благодаря за отговора!Обаче сметката не излиза?До 1990г. имахме 222 броя БМ-21 ,,Град"!В Ямбол да имаме най-много 72 броя?Другите по складове-,но пак не излиза?

,,Тунджи" трябва поне 300 да имаме?Или тия дори и 120мм ,,малка" артилерия не ни оставиха?
А аз си мечтая за М-270? Sad
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла 
andrei141984

МнениеПуснато на: Вто 12 Авг 2008, 16:16    Заглавие:  

Много ми е интересно двете ни мех. бригади ,с по колко батальона са?Предполагам до 7 броя?
Иначе на живо видях МТ-ЛБ?Изключително НЕСЕРИОЗНА работа ми се видя!Артилерийски влекач-лекоброниран , полу-пригоден за бронетранспортьор, а до скоро в 13-та бронетанкова бригада и 61-ва Стрямска бригада се ролзваше и още се ползва като БМП!ДА ,АМА НЕ!Не става!Умрела работа е!

Видях ги на ,,трелери" МТ-ЛБ-та по пътя Самоков-Дупница в края на май тази година?Единият от трейлерите (много ми приличаше на камиона на ПУ на ,,Луна-М") беше спрял и спокойно по обяд огледах тази ,,бойна" машина?Не бях очарован! Rolling Eyes
Върнете се в началото
прр1

МнениеПуснато на: Вто 12 Авг 2008, 16:19    Заглавие:  

Как ги смяташ? Тия 222 БМ-а са се водили някъде. И малко ми се виждат тия машини. На мен не ми излиза сметката. И "Тунджите" защо точно 300? Най-приблизително точна сметка ще изкараш като умножиш броя на първоешелонните полкове по 18. По-вече трябва да са. И резерв има. Все пак.
andrei141984

МнениеПуснато на: Вто 12 Авг 2008, 16:24    Заглавие:  

Dimitar Stavrev написа:
адените по-долу съобщения са добър повод за размисъл на българските политици и военни - Грузия има в мирно време ВС с численост 31 000, 10 самолета, 150 танка и 40 РСЗО, във военно време мобилизираните са 110 000, на мисия има 1800 военни. Бъэлгария има в мирно време ВС с численост 32 000, 160 танка и около 60 РСЗО. При мобилизация трябва да има под знамената 100 000, на мисия са 800.
И сега какво излиза - Грузия хвърля всичко срещу Южна Осетия, Руснаците спокойно шетат в цяла западна Грузия и превземат градовете й като цигане круша. Щото там няма пукнат и кьорав грузински войник.А от 10-те самолета май са останали половината, но пък те няма от къде да излитат, защото още в първия ден пистите на всички летища, без гражданското в Тбилиси, бяха разбомбени и изведени от строя.
Налага се простия извод, че ако се наложи БА да се намеси в някое кътче на страната, останалата част - вълцши я яли. В Южна Осетия нагледно бе демонстрирано несъстоятелността на разчетите на САЩ и НАТО за "малка, но модерна и мобилна армия". Добре е всички в България да се поучим от тези уроци написани с кръв и добре да преосмислим цялата отбранителна концепция, планове за численост и дислокация на БА и за модернизацията.
От друга страна добре се видя, че при умело използване танковете си остават отлично средство и за огнево подавяне на противника и за бързи маневрени действия. Да се пита човек защо закрива единственвите ни танкови бригади във София и Сливен, защото ако е само за липса на танкисти поради мижаво заплащане на доста хора с фуражки и с писалки трябва да им хвръкнат главите.
А сега "матреала":
Российские войска ушли из Сенаки
Российские миротворцы ликвидировали опасность обстрелов территории Южной Осетии и миротворческих позиций с грузинской военной базы в Сенаки и ушли из города, сообщает РИА Новости. Ранее сообщалось, что российские миротворцы проводят превентивные мероприятия в Сенаки, где расположена вторая пехотная бригада вооруженных сил Грузии.
Российские войска вошли в Поти
Премьер-министр Грузии Владимир Гургенидзе сообщил в телевизионном обращении, что российские войска вошли в грузинский портовый город Поти, передает AFP. "Российские войска вступили в Поти. Человеческих жертв нет", - приводит слова грузинского премьер-министра агентство. В свою очередь, в Минобороны РФ опровергли эту информацию, сообщив, что миротворческие части и приданные им подразделения не входили в город. По словам представителя ведомства, "такой задачи никогда не ставилось". Он, однако, добавил, что в Поти "кратко побывала разведка, которая уже покинула его". При этом он отметил, что разведгруппа не входила в город, а лишь дошла до моста, расположенного близ Поти. Кроме того, в своем телевизионном обращении Гурдженидзе отметил, что на данный момент российские войска также контролируют города Сенаки и Гурдиди.
В то же время, ранее сообщалось, что российские миротворцы ушли из Сенаки, ликвидировав опасность обстрелов территории Южной Осетии и миротворческих позиций с грузинской военной базы в городе. Эту информацию позже подтвердили в Минобороны РФ.
Ако човек добре рлазгледа картата дето я постнах по-горе, ще види че става въпрос горе долу за същата територия като България и подобен релеф. Както се казва, аналогията е очевадна.

Това беше едно от най-смислените мнения в темата(що се касае до изводите за България- за ,,малка ,мобилна армия" и други краварски глупотевини).Сега очаквам Тъндърчийф или някой друг от ,,крлитиците" да ни оплюят с Елемаг ,че сме били ,,милитаристи" ,че сме искали ,,гора от стомана" ,,масовка" и т.н.!
Фактите са си факти- Русия ще отнесе Грузия като ,,куцзо пиле -домат"!
Същото ще се случи и с България ,ако ,,стане някоя бела" с гърците или турците! Evil or Very Mad Разсипаха ни армията!Да те е срам като гледаш парада- 1 брой ,,консерва" М1117!ПУУУУУУУУ!
Върнете се в началото
andrei141984

МнениеПуснато на: Вто 12 Авг 2008, 16:27    Заглавие:  

прр1 написа:
Как ги смяташ? Тия 222 БМ-а са се водили някъде. И малко ми се виждат тия машини. На мен не ми излиза сметката. И "Тунджите" защо точно 300? Най-приблизително точна сметка ще изкараш като умножиш броя на първоешелонните полкове по 18. По-вече трябва да са. И резерв има. Все пак.

Ама ,какви моб. полкове"?може би говориш ,за времето ,когато си бил на активна служба?Сега нямаме резерв!реже се и леко стрелково оръжие.

А иначе съм чел навсякъде ,че сме имали 222 броя ,,Град"

ПРР1- до скоро(всъщност до преди 4-5 дни) мслех ,че тази морално остаряла РСЗО не е ефективна- промених си мнението след кадри от ,,обработката" на Цхинвали с един само дивизион ,,БМ-21".но иначе системата е с малка далекобойност(поне в нашия случай,в България)!
Върнете се в началото
прр1

МнениеПуснато на: Вто 12 Авг 2008, 16:31    Заглавие:  

Е, уважаеми andrei141984, допускаш същата грешка, като оная булка от вица - "бъркаш кхрварлъка с политиката". Никой и никога не е казвал, че МТ-ЛБ-то е БМП. Дори и в БНА, когато нашето оружие беше (ама НАИСТИНА!!!) най-доброто в света. Простено ти е, не си видял на живо М 113. Това е аналога. Не си бутал в калта БТР 60 ПБ. (става дума за оригинала, как е след модернизацията, нищо не мога да кажа, но ако е онуй нящо дето го видях на един от "Хемусите" с Бае ти Ганя - по-добре жив да не съм!) Да, леко брониран е. Съвършенната истина! НО при специфично натоварване по-малко от 500 гр/см2, запас от ход над 500 км (по твърди пътища! не в орница или оризище!) автомобилен двигател - ЯМЗ 238 (всеки дападжия ще ти го ремонтира, ако си толкова загубен! и резервни части колкото искаш) и много, ама МННОГО удобен за личния състав (много във военното му разбиране и за ЛЕКА!!! ВЕРИЖНА машина!!!) при грамотно използване машината си е на място. Една машина - войник. Просто си върши работата - вози хора и товари на предния край. Нищо по-вече!
andrei141984

МнениеПуснато на: Вто 12 Авг 2008, 16:32    Заглавие:  

За танковете и мен ме е много яд1да си оставим столицата без танкова бригада ,която при това беше категория ,,А"? Evil or Very Mad ПЕДЕ....И !Аз питам- Българияднес може ли да извърши частичва мобилизация на 100 000 войници?Откровено се съмнямвам!Простете ми ,за което.А и да са 100 000 могат ли да прикрият успешно тунджанското и Маришкото направление?
Последната промяна е направена от andrei141984 на Вто 12 Авг 2008, 16:35; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
прр1

МнениеПуснато на: Вто 12 Авг 2008, 16:34    Заглавие:  

Уважаеми колега, мисля, че "спамим" темата. С удоволствие ще отговоря и за МТ-ЛБ-то и за "първоешелонните" полкове, а не за "мобилизационните", но на по-подходящо място!
andrei141984

МнениеПуснато на: Вто 12 Авг 2008, 16:37    Заглавие:  

прр1 написа:
Уважаеми колега, мисля, че "спамим" темата. С удоволствие ще отговоря и за МТ-ЛБ-то и за "първоешелонните" полкове, а не за "мобилизационните", но на по-подходящо място!

Добре преместете я!Само не трийте.......моля ви!В ,,Оръжейния форум"!

Иначе си мисля ,че поне официално такава част като ,,полк" В БА няма след ,,План 2004"?
Върнете се в началото
прр1

МнениеПуснато на: Вто 12 Авг 2008, 17:00    Заглавие:  

В "Оръжейния форум" за пехотата си има тема - мисля, че беше точно така озаглавена - мотопехотата, за артилерията си има тема, за театъра на военните действия си има тема, за камионите си има тема. Само избери, къде да пишеш Laughing
Fallschirmjaeger

Местожителство: Градът на трите лъва

МнениеПуснато на: Вто 12 Авг 2008, 17:47    Заглавие:  

A330-200 написа:
Знам че на Уикипедия неможе да се вярва много-много, но поне е някакъв ориентир:
Air Defence

* 15 SA-11 (Бук)
* 38 SA-3 (Нева)
* 18 SA-8 (Оса)
* 35 ZSU-23-4 (Шилка)
* 15 S-60 (57мм С-60)
* 40 MT-LB with towed ZU-23-2

Нормално е да не е много точна, затова има и други версии освен англоезичната. Руската уикипедия дава:
Цитат:

ПВО
Центральный командный пункт ПВО в Тбилиси

2 зенитно-ракетных дивизиона
1 отдельный дивизион ПВО
5-6 постов РЛС
8 ПУ ЗРК «С-125М „Нева-М“»
2 ЗРК 9К33М2 «Оса-АК»
1 ЗРК 9К33М3 «Оса-АКМ»
3 ЗРК 9К37М1 «Бук-М1»
15 ПЗРК 9К31 «Стрела-2M»
10 ПЗРК 9К38 «„Игла“»
15 23-мм ЗСУ-23-4
до 15 С-60
2 РЛС 36Д6-М
4 РЛС 1РЛ131 «Терек» П-18
1 РЛС «Кольчуга»

зрдн Тбилиси С-125- СНР-125, 4x ПУ-5П73 (4 ракеты каждая)
зрдн Поти С-125- СНР-125, 3x ПУ-5П73 (4 ракеты каждая)
оздн Кутаиси

пост РЛС в 1.5 — 5 км от пос. Шавшевеби (р-н Гори) 1 РЛС 36Д6-М
пост РЛС Тбилиси 1 РЛС 36Д6-М
пост РЛС Алексеевка (Тбилиси) 1 РЛС П-18
пост РЛС Марнеули 1 РЛС П-18
пост РЛС Поти 1 РЛС П-18
пост РЛС Батуми 1 РЛС П-18

гражд. РЛС р-н Поти-Батуми закуплена во Франции. Радиус действия — 450 км
гражд. РЛС Кутаиси
гражд. РЛС Телави
гражд. РЛС Марнеули

Dimitar Stavrev
[Admin]

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто 12 Авг 2008, 21:57    Заглавие:  

Драги Npp1 и другите колеги - за съжаление реалностите за военния потенциал на България са меко казани трагични. На въпросчетата:
2С1 „Гвоздика” в 61-ва Стрямска има 1 дивизион в Казанлък с най-накрая въведената на въоръжение СУО „Вулкан”, 5-та Шипченска също има един с „Вулкан” в Шумен. Дивизион има и в Асеновград. Другите са или в базите, или нарязани, има и продадени.
БМ-21 „Град” – има в Кабиле в 76-реактивна бригада, сега може и да е полк. Има и в Асеновград. До преди 1-2 години имашще и в мобилизационните бази на артилерията в Самоков и Търговище. Къде са сега - не знам.
120 mm „Тунджа” има в 61-ва и 5-та, може и в Хасково и Ямбол, другите са по базите, има нарязани и продадени.
Идва обаче най-голямато престъпление на идеолозите на План-2004/2015/2018 – ликвидирането на танковите бригади. С абсурдното обяснение, че няма кяндидяти за механик-водачи и пълначи. За 160 танка едва ли са нужни повече от 350 човека за тези позиции, толкова не намериха пари да им дадат по 700 лв. И щеше да има тълпи от желаещи. В резултат 9-та танкова от Т-72, 2С1 и ЗРК „Стрела-10” мина на МТЛБ, СПГ-9 и „Стрела-2М” – поне за мен това е да минеш от „Калашник” на берданка. 13-та се превърна в нещо не съвсем ясно - „Център за подготовка на танкови екипажи” – да де, ама танкови батальони или роти в бригадите поне засега няма! Между другото някой да може да посочи столица на „бяла” държгава, която да няма танково поделение до нея? (Освем българската София има предвид)
БТР-60ПВ-М2 – мисля, че след 15 години лутане се получиха добри машини, ама са само 30 – в Стара Загора, другите батальони на 2-ра Тунджанска в Хасково и Ямбол са си с МТЛБ. В Карлово и Казанлък са с БМП-1, 5-та Шипченска в Шумен, Враца и Плевен с БМП-23. КЩМ-ите им и другите обслужващи звена са си на МТЛБ. Същото е и в разузнавателния полк в Свобода плюс БРДМ.
Тия БТР-и и БРДМ-и дето ви ги пуснах от гарата във Варна същото са от запасите дето скоро ще свършат
Що се отнася до използване на полеви летища от Су-25 и трениране на екипажите и логистичните служби за опериране от другаде освем базовото и смяна няколко пъти на ден – забравете. Те дори на „Тракийска пролет 2008” не кацаха на Окоп. Не са виновни пилотите и командирите в Безмер – те и така не им дават гориво, а от 39 самолета едвам оставиха 14 и до за още 2-3 години. За начина по който махнаха на Су-22М4 трябва да има обесени, защото по План 2013 го имаше до тогава.
Вертолетите в Крумово летят тая година доста, но главно „Кугър”-ите де са голи като соколи. С 2 налични Ми-24 как едновременно да подготвяш екипажи и да тренираж подготовки.
Да не говорим за сечта в ЗРВ – там е направо страшно. Добре – създадоха единна структура – 1-ва ЗРБр, ама като махнат тая година всички дивизиони с С-75, колко ще ни останат с С-125/200 и 300? Да не говорим, че стрелбите на Шабла са си чиста проба имитация на дейност – да се стреля по парашутна мишена в началото на XXI век си е направо подигравка с разчетите. Никой не мисли да използва снеманите от въоръжение ракети да се преоборудват в мишени, а има уникален български опит при това успешен – справка М-11. Да не говорим, че вместо Свинаров да разиграва цяла България със Скъдовте, Луната и СС-23 можеха спокойно да ги издумкат за 3-4 години на учения и ЗРВ да стреля по тях. За действие на РТВ в условията на активни смущения и множество цели – може да е имало, но през 80-те.
За сведение на любопитните - горните сведения са само от открити източници като „Българска армия”, бюлетините на МО, годишните справочници на Jane’s и сие.
Така, че колкото и да не ни се иска да си признаем – остава да се молим и да палим ката ден свещи някой около нас да не се размърда, че ще стане страшно. Особено западно от нас.
Върнете се в началото
Dimitar Stavrev
[Admin]

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто 12 Авг 2008, 22:03    Заглавие:  

Нещо за десерт, преди да се впуснем в нощния живот - доста интересно четиво:
Представитель Пентагона признал победу РФ в Грузии
Неназванный представитель Министерства обороны США, слова которого приводит CNN, заявил о достижении Россией своих ключевых военных целей в Грузии. По словам чиновника, значительный урон нанесен грузинской системе ПВО. Кроме того, Тбилиси, по словам источника телекомпании, теперь с трудом может координировать свои военные операции. Американские спутники-шпионы, как говорится в сюжете телекомпании CNN, зафиксировали переброску в Южную Осетию следующего российского контингента: от восьми до десяти тысяч военнослужащих, 150 танков Т-72 и Т-62, более 300 бронемашин, 100 единиц артиллерии. По данным США, российские войска, начиная с 8 августа, запустили по позициям противника более 15 ракет малого радиуса действия с установок SS-21 (так в западной классификации обозначается российский оперативно-тактический ракетный комплекс "Точка"). Грузинская сторона в зоне конфликта в Южной Осетии, по данным источника телекомпании, имеет около ста танков, несколько десятков бронемашин и несколько тысяч военнослужащих. Эти войска, как сообщает CNN, уходят из региона. 12 августа на специальном заседании представителей стран-членов НАТО будет решаться вопрос об оказании Грузии военной помощи. Как ранее сообщал "Интерфакс", за такой помощью к странам альянса с нотой обратился МИД Грузии. Вместе с тем, в эфире CNN эксперт по вопросам безопасности и международной политики из Brookings Institution Майкл О'Хэнлон (Michael O'Hanlon) отказался даже рассматривать возможность направления в регион американского контингента. По словам эксперта, интересы Вашингтона в данном случае не так значимы, чтобы оправдать риск вовлечения в конфликт с ядерной державой, какой является РФ
Върнете се в началото
lubo_juve

МнениеПуснато на: Вто 12 Авг 2008, 22:12    Заглавие:  

Smile
Последната промяна е направена от lubo_juve на Пон 21 Май 2012, 12:33; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 3 от 7 [101 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 Следваща
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » krile.net - ПЪРВИЯТ БЪЛГАРСКИ ВОЕНЕН АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Събития и Коментари
Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

[ Time: 0.0749s ][ Queries: 12 (0.0046s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker