Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн
Египет ще си създаде сателитна групировка в Космоса · Видео: "Локхийд Мартин" предложи на Индия съвсем нов F-21, който да се сглобява на място · Естония се готви за война · Експерти: Оставка няма, защото не вярват, че могат да спечелят изборите · БСП бойкотира пускането на Македония в НАТО (обзор) · Починаха седемте близнаци, родени наведнъж, едва 8 дни след появата им на бял свят ·

Select Forum Language:

Hot topics:
В момента е: Чет 21 Фев 2019, 09:43
Часовете са според зоната UTC + 2
 Главната страница » ОРЪЖЕЕН ФОРУМ » Българските поделения и формирования
ЯХБЗ -Химически войски,ВФ22790-Г.Оряховица,42600 – Мусачево
Модератори: Super Flanker
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
Страница 1 от 2 [19 Мнения]   Иди на страница: 1, 2 Следваща
Автор Съобщение
SpensX

МнениеПуснато на: Съб 31 Яну 2009, 23:33    Заглавие:  ЯХБЗ -Химически войски,ВФ22790-Г.Оряховица,42600 – Мусачево  

Здравейте всички.
Нов съм във форума и с интерес чета различните теми.
Служил сам в това поделение като химик-дегазатор на АРС-14.
Някой има ли представа какво е състоянието на химическия полк в момента -дано не е както с ракетни войски и ВВС.
Не мога да твърдя със сигурност ,но мнението ми е че преди демокрацията и десетина години след това България има може би най-добрите химически войски , да не говорим че димовата рота е била единствена на Балканския полуостров.
Слушал съм какви ли не истории ,дори че същата рота редовно е била командирована за снимки на български филми към студио Бояна,дори за филма "Хан Аспарух" .
Какво става с двете химически МТ-ЛБта-така и не ме огря да го покарам -само им проверявах окомплектоването Sad
Защо в БА не съм виждал на друго място ,освен в Горна Оряховица КБСО (комплект бордови за специялна обработка) на транспортната техника .
Какво е състоянието със приборите за химическо и радиационно разузнаване.Все още ли са със РР-51А и ВПХР(Войскови прибор за химическо разузнаване ) или подобно на Граждаснка защита вече се разполага със съвременни прибори ,например Dregger.
Това са ми въпросите.Надявам се някои запален химик да може да ми отговори .
И тук е мисля мястото да споделя негативното си отношение спрямо журналистите (дано не обийдам някой)
Няма да забравя как по новините даваха изпращамето на Българска полева баня и пералня в Афганистан.Едва ли не беше споменато като подигравка че България.Не можах да старпя жъзмущението си тогава.От кадрите Видях че е нещо като ДДА и АГС заедно ,и базирано на Урал.Все пак до тогава бях вийдал ДДА на Джоган и Молотовка и АГС на Зил 130.
И тогава никои не спомена защо НАТО са поискали ДДА и АГС ,може би и някои АРС-14.Ами много просто -НАТО няма подобни аналози,а съществуващите до тогава ,за които знам са били някакви смешки-ремаркета проличащи на полеви кухни .Вместо да се гордеем ........
Имаме ли нужда от този род войски или Гражданска защита е достатъчна ако стане нещо в Козлодуй или Нефтохим.
Иначе някои от вас знаят ,че над половината личен състав на Гражданска защита са служили именно в споменатото поделение Smile ,дори настоящия шеф
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла 
Ginev

МнениеПуснато на: Нед 01 Фев 2009, 15:40    Заглавие:  

Привет.Миналата година бях на комндировка там за запознаване с района.Поделенето го има.Мисля,че за същото става въпрос.Демонстрираха ни различни неща. С орязан състав е като навсякъде.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение 
SpensX

МнениеПуснато на: Нед 01 Фев 2009, 20:31    Заглавие:  

Е все е нещо че съществува полка.
Наистина не знаех за танковете.
Мисля че една от причините да го има още е че някаде по селата около Горна Ор. има 200 АРС-12.Мисля че е някакъв резерв.Нищо че е на Praga V3S-работят си дараците.
Явно няма много химици сред вас.Дайте още инфо .
Върнете се в началото
Ginev

МнениеПуснато на: Нед 01 Фев 2009, 21:11    Заглавие:  

Ще се опитам да збарам снимки, но не обещавам! Cool Cool Cool
Върнете се в началото
Боцман

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Нед 01 Фев 2009, 21:52    Заглавие:  

Почти същата химическа техника имаше и в армейските батальони, които за съжаление вече не същетвуват. Very Happy
Върнете се в началото
прр1

Местожителство: В. Търново

МнениеПуснато на: Нед 01 Фев 2009, 22:01    Заглавие:  

Навремето и в "9та тракторна" имаше в хим рота "химически МТ-ЛБ. За съжаление забравил съм и името на таз машинка...
AGRESOR

МнениеПуснато на: Чет 30 Апр 2009, 19:20    Заглавие:  

Здравейте, регистрирах се заради химически войски. Служил съм в легендарния полк като "старшина школник" полка от 2007г. с министерска заповед е батальон. Нова техника няма -няма и да има, армията е обезкървена. Мусачево по моето време беше складова база сега е полк софето придърпа и това направление. На година излизат по 2-3 офицери от новите "ЯБХЗ" войски. Гражданска защита не разполага с такива ресурси както химически войски, не може да изпълнява такива задачи по международни стандарти "hazmat"- рискови материали от тежък тип инциденти за това има гражданско-аварийно военно планиранел.Това са термини от "INSARAG", ръководство за спасителни операции след земетресението в Армения през 1988г. писано е от тийм лидъри участвали в реални ситуации. Тенденцията е тясно взаимодействие с армията. Прагите ги изкупиха горските секачи, АРС-14 вече са морално остарели има много по-нови модификации базирани на "Урал" с подгряване на водата и по-голямя цистерна.ДДА няма изправни и в ""НС"ГР.З" в армията може би се броят на пръстите на едната ръка. Няма такъв глагол в българският език "деконтаминейшън" има обеззаразявам. Старите термини отговаряха точно на целите-дезактивация, дегазация, дезинфекция, дезинсекция, дератизация.Това е мое мнение. Разузнаването е на ниво "Варшавски договор" тея "Маяк "са също изживяли своя век, сега има много хубави нови съвременни апарати, подчертавам прибор е русизъм в които е асемблирана(вградена )нано технологията. Бившите съюзници работят с такива. НЯМА ВЕЧЕ АРМИЯ НЯМА И ГРАЖДАНСКА ОТБРАНА. КОЙТО НЕ ЧУВА ЗВЪНА НА КАМБАНИТЕ ЩЕ ЧУЕ ГРОХОТА НА ОРЪДИЯТА.

СПАСОВ ЩЕ ТЕ СКЪСАМ ДЕТО ОТВОРИ ТАЗИ ТЕМА-ЗНАЕШ ЗА МОСКОВСКИЯ.
Върнете се в началото
AGRESOR

МнениеПуснато на: Чет 30 Апр 2009, 19:30    Заглавие:  

Забравих да спомена за МТ-ЛБ казваха се "Тунджа" или "Марица" едното е с минохвъргачка другото е химическа същото като "Маяк " но с по-голяма защитна мощност заради бронята, и с апарат за движение по азимут.В момента мога да изброя почти цялото оборудване и задълженията на разчета, но както се пее в една песен "За чем ета наша чужая земля"
Върнете се в началото
pehotineca

МнениеПуснато на: Сря 20 Яну 2010, 15:20    Заглавие:  

Абе тоя полк,не се ли реорганизира в батальон,ако някой има снимки от поделението,да ги качи моля и ако може някакъв линк или насоки къде се намира даденото хим.поделение в Горна?
Благодаря предварително.
Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Вто 30 Мар 2010, 14:24    Заглавие:  

Поделение 22 790 - Г. Оряховица отпразнува 75 годишнината си

30.03.2010 | Светослав Стефанов

Химическо поделение 22 790 – гр. Г. Оряховица, с командир подполковник инж. Цветан Цветков, отбеляза 75-годишнината от своето създаване. Поделението се смята за пряк наследник на създадената на 30 март 1935 г. Общовойскова химическа рота към 1-ви Инженерен полк в София. До юли 2007 г. поделението бе със статут на химически полк, след което бе реорганизирано като 59-ти батальон за ЯХБЗ и Е към 38-ми полк за ядрена, химическа и биологическа защита в Мусачево.
Сред официални гости поканени да присъстват на тържеството бяха полковник Димитър Пенелов - началник отдел “ЯХБЗ и Е” към Дирекция “Операции” в Щаба на отбраната на БА, полковник Георги Шимов - началник направление “ЯХБЗ и Е” в Щаба на Сухопътни войски и полковник Анатоли Грозданов, командир на 38-ми полк за ядрена, химическа и биологическа защита и екология – Мусачево. Сред присъстващите бяха бившият началник на Химически войски о.р. ген.-лейтенант Кирил Цветков, бивши командири на поделение 22 790, представители на общинската организация на резервистите в Г. Оряховица.
Слово за развитието на поделението през годините прочете неговия началник подполковник инж. Цветан Цветков. Той поздрави личния състав с постигнатите високи резултати във всички направления, като припомни, че през годините то си е спечелило названията “Люлка на химическите войски” и “Магнаурска школа”.
Приветствие поднесоха и началникът на отдел “ЯХБЗ” към Дирекция “Операции” в Щаба на отбраната на БА полковник Димитър Пенелов, който благодари за полаганите усилия при изпълнение на поставените задачи пожела успех на военнослужещите в бъдещата им работа.
О.р. ген.-лейтенант Кирил Цветков поздрави командването и личния състав на 59-ти батальон за ЯХБЗ и Е., като подчерта, че цели 75 години поделението е в челните редици по осигуряване на защитата от ядрено, химическо и биологическо оръжие и химическо осигуряване на операциите на войските. Той припомни, че от поделението са израснали много високо подготвени командири, а сега в него служат едни от най-добрите офицери, сержанти и войници. Вие наистина сте достойни наследници и продължители на най-добрите военни традиции на вашите предшественици, обърна се към военнослужещите от батальона Кирил Цветков.
От името на общинската организация на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва – Г. Оряховица личният състав бе поздравен от о.р. полковник Тома Иванов, бивш командир на поделението.
С военен ритуал пред паметника на патрона на поделението - героят старшина I степен Димитър Атанасов Димитров бе поднесен венец.По случай празника на поделение 22 790 за постигнати високи резултати бяха прочетени заповеди за обявяване на благодарност на военнослужещи, а трима души бяха повишени в по-горно сержантско звание.
Гостите на празника имаха възможност да разгледат Музея на поделението. По-късно в няколко учебни центрове бе направен показ на новопостъпилите в батальона технически средства за ЯХБЗ и Е ­ прибори и средства за индивидуална защита, модулна станция за специална обработка на въоръжение и техника, автомобил за радиационно и химическо разузнаване и др.
Една от най-важните задачи, които в момента стоят пред командването и личния състав на поделение 22 790 – Г. Оряховица е подготовката на една рота и два отделни взвода за Силите за отговор на НАТО (NRF). Преди година и половина в 59-ти батальон бе сертифицирана и Рота за специална и санитарна обработка към декларираните сили на ЕС в областта на европейската политика за сигурност и отбрана (ЕПСО).
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя 
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Сря 20 Юни 2012, 12:51    Заглавие:  

Arrow Военнослужещи от Сухопътните войски отбелязаха деня на войските за ЯХБЗиЕ
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя 
bashnemaystora

МнениеПуснато на: Пон 24 Сеп 2012, 18:17    Заглавие:  

Закрито ли е вече това поделение ?
Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Чет 02 Май 2013, 08:16    Заглавие:  

Arrow Битка по пътя - ЯХБЗ или 38-и батальон
Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Сря 15 Май 2013, 17:31    Заглавие:  

Arrow Командирът на 38-и батальон подполковник Васко Михайлов: Имаме колектив и пазим традициите!
Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Нед 26 Май 2013, 20:38    Заглавие:  

Arrow ЯХБЗ - Баланс на скъсена дистанция
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 1 от 2 [19 Мнения]   Иди на страница: 1, 2 Следваща
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » ОРЪЖЕЕН ФОРУМ » Българските поделения и формирования
Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

[ Time: 0.0674s ][ Queries: 12 (0.0053s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker