Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн

Select Forum Language:

Hot topics:
В момента е: Съб 24 Окт 2020, 02:58
Часовете са според зоната UTC + 2
 Главната страница » ОБЩА СТАЯ » ОБЩ АРХИВ » "Оръжие"
Новите GORE-TEX униформи
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
Страница 1 от 4 [54 Мнения]   Иди на страница: 1, 2, 3, 4 Следваща
Автор Съобщение
Xwing

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет 20 Мар 2009, 12:13    Заглавие:  Новите GORE-TEX униформи  

Здравейте, предполагам сте чули за новите гортексови униформи, с които замина поредната ни рота за Кабул.Разбира се пак се заговори за скандали относно избора на фирмата изпълнител и т.н. Бях намерил и позицията на самият министър в неговият блог, която като цяло удобрявам - тоест и 1000 лева са нормална цифа за 2 комплекта такова облекло , и то е абсолютно наложително за нуждите на армията, особено пък за контингентите. Да не говорим за каските от кевлар, които са абсолютно задължителни в днешно време. В медиите разбира се има доста глупости по въпроса "натовски униформи" и прочее тъпотии, единственото вярно е че изоставаме с едно 20години що се отнася до екипировката на кадровия войник.

Та въпроса ми е защо аджеба новите униформи са идентични с американския пустинен камуфлаж, който ползваха след края на първата операция в Ирак до преди въвеждането на дигиталния.

Click to see if image is larger

поне аз невиждам никаква разлика.

на втората снимка на калъфките в-у каските ясно се вижда разликата с ползвания до сега от бг армията пустинен камуфлаж.Който и без това беше единствения що-годе приличен от сегашните (говоря като шарка, оставяме нулевите му качества на материята). Защо не са запазаили досегашната шарка и просто да сменят материала, поредната стряскаща глупост Confused ... И как точно нашите войски ще се чувстват комфортно и "няма да се срамуват" като първо са с 2 вида униформи, и второ едните са пълно копие на старите американски. Evil or Very Mad Да не говорим, че така приличат на разните армиики облечени със стари американски и британски камуфлажи...

всички снимки http://dariknews.bg/view_photo_topic.php?photo_topic_id=731&see_all=1
източник http://dariknews.bg/index.php

Ако някои знае подробности по въпроса може да пише, впрочем от това ,което знам от приятел, който следва в Търново се очаква цялостна подмяна на униформите , тъй като се оказа че сегашните нови май за нищо не стават ,а глупости като ВВС камуфлаж не се и нуждят от коментар. Само да стане така, че да се говори 2 години и накрая да лъснем с 1:1 копие на добре познатия ни us woodland ..
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла 
Thunderchief

МнениеПуснато на: Пет 20 Мар 2009, 14:44    Заглавие:  

Цитат:
Та въпроса ми е защо аджеба новите униформи са идентични с американския пустинен камуфлаж

Много е вероятно фирмата изпълнител да е купила голямо количество изостанал материал в тези разцветки и сега да го пуска в употреба.
Иначе 1000 за два комплекта гортексови дрехи са особено прилична цена - който не вярва може да влезе в произволно избран магазин за ски и да види колко струва комплекта яке и панталон от гортекс

Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Yahoo Messenger 
Бай Ганьо

МнениеПуснато на: Пет 20 Мар 2009, 16:35    Заглавие:  

Мнението е изтрито по желание на потребителя.
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение 
Xwing

МнениеПуснато на: Пет 20 Мар 2009, 16:52    Заглавие:  

На тази снимка се виждат най-добре разликите в шарката, за които говоря, юнака с цаките е американски военен със старият им вече пустинен к-аж . Останалите са от наша рота разбира се.

Наистина е 1:1 с "новите ни натовски унифроми".

Бай Ганьо, наистина щом се отанся за голяма поръчка цените трябва да са значително по-малки от пазарните ,но все пак gore-tex-а е доста скъпа материя , тъй като е много лека, дишаща и издържлива на атмосферните условия. Самите влакна за материяа я правят специална и от там скъпа, като наистина едно скиорско яке е към 700 лева от същата материя. В смисъл такъв ,че в повечето магазини за ловно-рибарски пособия облеклата са със съмнително качество и далеч не са ошити със специални материи. Разбира се има и магазини за специлизирана е-овка, където има такива но и там цените са доста соленички.
Янките до колкото знам вече въвеждата материи с още по-специални влакна и нишки, с цел да се запази максимално здравословното състояние на войниците при различни ситуации.
Върнете се в началото
Thunderchief

МнениеПуснато на: Пет 20 Мар 2009, 18:30    Заглавие:  

Бай Ганьо написа:
Aми Тъндъре, не знам как са цените по спортните и ловно-рибарските магазини, ама преди няколко месеца си купих от Harods едно комплектче на Barbour - непромокаемо и дишащо (не знам дали е точно от Gore Tex), на доста сносна цена. А мисля че армията ни едва ли купува униформите от въпросния магазин. И като човек, по неволя занимаващ се от време на време с алъш - вериш, си мисля че все може да се постигне по-нормална цена.

Mи към 300 кинта и нагоре е само яке от гортекс. Е може и за към 200 да намериш някоя мембрана на Salewa, ама тя пази само от вятър и донякъде от влага и от опит мога да ти кажа, че носенето и по средно студено време води до грип. А, че може да се постигне по-нормална цена е сигурно още повече че май поне две български фирми могат да ушият свестни дрехи от разни прилични материи(работните дрешки на фамилната фирма ги ши Диел, аз лично всяка зима тормозя активно един комплект, е не бих си купил чужбински дрехи за ски).

Що е то Harods?

Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.
Върнете се в началото
Бай Ганьо

МнениеПуснато на: Съб 21 Мар 2009, 01:51    Заглавие:  

Мнението е изтрито по желание на потребителя.
Thunderchief

МнениеПуснато на: Съб 21 Мар 2009, 04:16    Заглавие:  

Бай Ганьо написа:
Thunderchief написа:

Що е то Harods?

Същото като Harrods, само че леко оселенено Very Happy

Ааа, на Мохамед Ал Файдед дюкяна демек. Е имал си късмет явно. Я виж на кое се казва да ти откинат главата от кръста.
http://www.harrods.com/HarrodsStore/find/c/men,holshopmens

Върнете се в началото
прр1

Местожителство: В. Търново

МнениеПуснато на: Нед 22 Мар 2009, 20:46    Заглавие:  

То хубаво гледаме шарката, хубаво гледаме и ветроустойчивостта и паропропускливостта, но какво става с тези дребни работи като устойчивост на изтъркване, ремонтопригодност (всички мембрани при нарушаване на целостта спират да работят в този участък), устойчивост на ГСМ, на органични разтворители и окислители (да ме пощават съфорумците, ама ако "покафеним" униформата отзад какво ще стане при изпирането и?), как се държи и пере окървавена мембрана, в същност как гори това чудо бе? В чантата на санитаря полагащото се ножче ще може ли да реже тези дрешки? "Новата" униформа с плата на МАК Гб съм я виждал как гори и от тогава искам шаяк, и то от стария. И лятос ще си го нося и в пустинята също! Пък и от военнослужещи съм чувал, че подплатата е от полар. За мембрани никой нищо не каза.
Успешен ден на съфорумците!

Thunderchief

МнениеПуснато на: Нед 22 Мар 2009, 22:29    Заглавие:  

прр1 написа:
То хубаво гледаме шарката, хубаво гледаме и ветроустойчивостта и паропропускливостта, но какво става с тези дребни работи като устойчивост на изтъркване, ремонтопригодност (всички мембрани при нарушаване на целостта спират да работят в този участък), устойчивост на ГСМ, на органични разтворители и окислители (да ме пощават съфорумците, ама ако "покафеним" униформата отзад какво ще стане при изпирането и?), как се държи и пере окървавена мембрана, в същност как гори това чудо бе? В чантата на санитаря полагащото се ножче ще може ли да реже тези дрешки? "Новата" униформа с плата на МАК Гб съм я виждал как гори и от тогава искам шаяк, и то от стария. И лятос ще си го нося и в пустинята също! Пък и от военнослужещи съм чувал, че подплатата е от полар. За мембрани никой нищо не каза.
Успешен ден на съфорумците!

Koлегата повдигна добър въпрос. Ако искаме свестна поддръжка на гортекс и подобни материи автоматично ставаме клиенти(всеки индивидуален военнослужещ) на една британска фирма наречена Nickwax(поне в цивилния живот, за овенните не знам). С други думи ако искаме порите на материала да си останат отпушени, той се пере само и единствено с това

и тотално с никакви други препарати. И веднъж на определено време(в нормалния живот се препоръчва да е на две години, но в запрашена и замърсена среда би трябвало да е по на често) се гизне на в това

Цитат:
В чантата на санитаря полагащото се ножче ще може ли да реже тези дрешки?

Поне с цивилни дрехи от гортекс няма проблеми. Спасителите от ПСС със сигурност са накълцали някой и друг гортексов панталон и определено не са ползвали кавалерийска шашка за целта.

А да и още нещо. Мембрана по по-сложному викат примерно на това

По простонародному се вика гъзовейка и пази от мокро и вятър, но не и от студ

Върнете се в началото
rokosovski

Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пон 23 Мар 2009, 00:14    Заглавие:  

Ако новите унифрми ще трябва да се перат само с тия препарати просто можем спокойно да му турим кръст на "Гор-текс" ефекта! Т.е. файда от това сложно упражнение за войската няма. Дано поне да не горят като старите, да не се закачат трънките по тях и ако се закачат да не ги порят! Laughing Щото аз друга файда от тези висикотехнологични произведения не виждам.
Върнете се в началото
ICQ Номер 
AShotInTheDark

МнениеПуснато на: Пон 23 Мар 2009, 00:27    Заглавие:  

Thunderchief написа:
А да и още нещо. Мембрана по по-сложному викат примерно на това

Не е точно. Мембрана е названието на всеки плат, който има регулирана пропускливост, включително платовете с марка GORE-TEX. От сайта на GORE-TEX за Обединеното кралство:

The properties of the GORE-TEX® membrane at a glance:

Durably waterproof
Very breathable
Highly cold resistant
Extremely light
Resistent to flexing

The secret of GORE-TEX® fabrics lies within its revolutionary bi-component membrane.

The expanded PTFE portion of the membrane contains over 9 billion microscopic pores per square inch. These pores are approximately 20,000 times smaller than a drop of water, but 700 times bigger than a molecule of moisture vapour. So whilst water droplets cannot penetrate the GORE-TEX® membrane, moisture vapour (a gas) can easily escape.

Integrated into the ePTFE structure is an oleophobic, or oil hating substance that allows moisture vapour to pass through, but creates a physical barrier to contaminating substances such as oils, cosmetics, insect repellents and food substances.

The result is a totally waterproof, windproof and breathable membrane.

www.gore-tex.co.uk
Върнете се в началото
AShotInTheDark

МнениеПуснато на: Пон 23 Мар 2009, 00:46    Заглавие:  

Thunderchief написа:
Бай Ганьо написа:
Aми Тъндъре, не знам как са цените по спортните и ловно-рибарските магазини, ама преди няколко месеца си купих от Harods едно комплектче на Barbour - непромокаемо и дишащо (не знам дали е точно от Gore Tex), на доста сносна цена. А мисля че армията ни едва ли купува униформите от въпросния магазин. И като човек, по неволя занимаващ се от време на време с алъш - вериш, си мисля че все може да се постигне по-нормална цена.

Mи към 300 кинта и нагоре е само яке от гортекс. Е може и за към 200 да намериш някоя мембрана на Salewa, ама тя пази само от вятър и донякъде от влага и от опит мога да ти кажа, че носенето и по средно студено време води до грип. А, че може да се постигне по-нормална цена е сигурно още повече че май поне две български фирми могат да ушият свестни дрехи от разни прилични материи(работните дрешки на фамилната фирма ги ши Диел, аз лично всяка зима тормозя активно един комплект, е не бих си купил чужбински дрехи за ски).

Що е то Harods?

Като планинар смятам, че един зимен комплект облекло с марката GORE-TEX (яке, панталон, ръкавици, гети) струва около и над 1000 лева. Отделно от това най-евтините летни обувки с GORE-TEX не слизат под 150 лева, зимните са с цени над 300.
Върнете се в началото
Thunderchief

МнениеПуснато на: Пон 23 Мар 2009, 03:41    Заглавие:  

rokosovski написа:
Ако новите унифрми ще трябва да се перат само с тия препарати просто можем спокойно да му турим кръст на "Гор-текс" ефекта! Т.е. файда от това сложно упражнение за войската няма. Дано поне да не горят като старите, да не се закачат трънките по тях и ако се закачат да не ги порят! Laughing Щото аз друга файда от тези висикотехнологични произведения не виждам.

Аз ненапразно писах, че такава е случката в цивилния живот. Де да знам дали за военни цели няма някой по-евтин препарат в по промишлени опаковки. А иначе за горенето, имайки предвид, че е само химия съм леко скептичен. Би трябвало да си гори качествено(да му мислят докторите и бацилите) освен ако не е обработван по някакъв начин, та да забавя горенето(мойте сходни парцалки се гладят със студена ютия и се перат на ниска температура). Всеки случай над определена температура, верояно спокойно достигаема при горене на ГСМ, гумени уплътнения, бандажи, кабели и т.н. най-вероятно си гори като сух вестник

Върнете се в началото
AShotInTheDark

МнениеПуснато на: Пон 23 Мар 2009, 05:18    Заглавие:  

Thunderchief написа:

В туристическите среди с поетичното име гъзовейка най-често се нарича яке от промазан, гумиран или мембранен плат с дължина до около чатала и с качулка, което обикновено е еднослойно (без подплата) и е водо- и ветронепропускливо. Синоним - ветровка.
Върнете се в началото
Pirin

Местожителство: LBSF

МнениеПуснато на: Пон 23 Мар 2009, 12:51    Заглавие:  

При пожар горко му е на войник облечен в Горе-Текс. Нали за това има заповед американски воиници да не носят в Ирак дрехи от бързосъхнещи платове. Драйлон, горе-тех и другото. Има и още едно нещо - при контакт с ГСМ мембрана отива на ... Не сте малки и знаете накъде.
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 1 от 4 [54 Мнения]   Иди на страница: 1, 2, 3, 4 Следваща
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » ОБЩА СТАЯ » ОБЩ АРХИВ » "Оръжие"
Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

[ Time: 0.0772s ][ Queries: 12 (0.0072s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker