Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн

Select Forum Language:

Hot topics:
В момента е: Съб 26 Сеп 2020, 13:28
Часовете са според зоната UTC + 2
 Главната страница » КРИЛЕ - РЕТРО АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Ретросалон
Позивни, термини, жаргон и т.н. в царската авиация
Модератори: Penio
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
Страница 1 от 1 [2 Мнения]  
Автор Съобщение
Граматски

МнениеПуснато на: Нед 21 Юни 2009, 16:34    Заглавие:  Позивни, термини, жаргон и т.н. в царската авиация  

Здравейте!

Трябва ми информация относно какви позивни са използвани от българските пилоти през Втората Световна Война? Също и дали се използват някакви специфични термини (например жаргонно име за вражески изтребител, бомбардировач) и т.н. От известно време мисля да започна работя по български voice-pack за симулатора Il-2 1946 (вече за доста самолети съм направил текстури), но ми се иска да звучи по-автентично. Хърватския, италианския и подобрения английски "звуков пакет" определено звучат страхотно и много автентично, особено последния, където направо се водят диалози и се използва доста авиация терминология и жаргони.

Например, как би се обърнал водещия на орляка към отделните ята, към отделните пилоти в ятата и т.н.? Между картечаря, бомбардира и пилота в щурмовите и бомбардировъчни машини? Към кулата ("наземен контрол", кула" или диспечер") и други подобни. И освен краткото "Лайтнинги"/"Мустанги", което съм срещал често, нашите пилоти имали ли са сборно прозвище за вражеските съюзнически изтребители?

Ако някой има възможност, нека пусне откъси от мемоари на български пилоти, където има "пряка реч".

Благодаря, надявам се някой да може да помогне! Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение 
German

Местожителство: Шуменщайн

МнениеПуснато на: Пон 22 Юни 2009, 08:26    Заглавие:  

Това, което си спомням от книгата на Стоянов е, че неговата позивна в определен момент е била "Варна-1"(бордов номер зелена единица, длъжност командир на ято). "Варна", може би защото е бил родом от там?! Laughing
Освен това, има описан един бой на наша група изтребители срещу една "крепост"(мисля точно самолета на Робърт "Боб" Джонсън, който идва у нас на посещение 2004 г.), в която Стоянов направлява колегите си по радиото по време на атаките им срещу самотния бомбардировач, като се обръща към тях в ефир с прав текст, директно по фамилии. Не зная доколко е достоверно това, макар, че то си е било направо като учение на полигон.

а от пъстрото ѝ одеяние струи нежен аромат.

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла 
Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 1 от 1 [2 Мнения]  
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » КРИЛЕ - РЕТРО АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Ретросалон
Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

[ Time: 0.0556s ][ Queries: 12 (0.0059s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker