Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн

Select Forum Language:

Hot topics:
В момента е: Вто 19 Яну 2021, 13:01
Часовете са според зоната UTC + 2
 Главната страница » КРИЛЕ - РЕТРО АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Ретросалон
Германци в небето над София-1944 г.
Модератори: Penio
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
Страница 4 от 5 [75 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, 4, 5 Следваща
Автор Съобщение
Страж

МнениеПуснато на: Сря 07 Окт 2009, 20:18    Заглавие: Книгата на Руменин излезе!  

Да честитим на Румен Руменин новата му книга. Представянето й бе днес във НВИМ, за съжаление късно разбрах и не можах да присъствам лично... надявам се че скоро ще я четем по- спокойно...Ще питам Руменин дали да покажа номерата, на които да му се обадите !
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла 
Елемаг
[Moderator]

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря 07 Окт 2009, 20:34    Заглавие:  

Cool Cool Cool
Беше интересно. Присъства и министъра. Като изключим тъпите речи на директора на музия в Кюстендил Сапунджиев и бившия ми преподавател по физика Коко Андреев (сега го представиха като председател на старейшините на ГЕРБ Laughing Laughing Laughing ), които бяха пълни с групости . Особенно си заслужаваше да се чуе и представянето които направи полковник Недялков! Каза много интересни неща. До колкото разбрах ще има и трето издание на книгата!

Върнете се в началото
German

Местожителство: Шуменщайн

МнениеПуснато на: Чет 08 Окт 2009, 09:53    Заглавие:  

Предлагам на модераторите да обединят тази тема, с темата за победите от лятото на 1944 г., както и темата(мисля, че имаше такава) за въздушните бомбардировки на София в една обща тема, да речем със заглавие: "Въздушната война над България през ВСВ".
а от пъстрото ѝ одеяние струи нежен аромат.

Върнете се в началото
CATCH 22

МнениеПуснато на: Чет 08 Окт 2009, 21:29    Заглавие:  

German написа:
Предлагам на модераторите да обединят тази тема, с темата за победите от лятото на 1944 г., както и темата(мисля, че имаше такава) за въздушните бомбардировки на София в една обща тема, да речем със заглавие: "Въздушната война над България през ВСВ".

Идеята ти не е лоша. Напоследък взеха да се застъпват много близки въпроси в различни теми. Лошото е, че освен горепосочените 3 теми има още една "сюрия" ценни и интересни теми и темички за паднали крепости, български пилоти, камуфлажи и прочие, все от същия период. Да не споменавам информацията в "Снимки" и "Попитай знаещия".
Не е ли по-добре да има една главна тема "Въздушната война...", в която да се съберат всички адекватни съществуващи теми, но като самостоятелни заглавия, а не в един кюп. Не зная дали е възможно, тъй като всички сегашни теми всъщност са вече "подтеми" на "Ретросалон".

Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение 
German

МнениеПуснато на: Пет 09 Окт 2009, 12:26    Заглавие:  

Може би трябва да се концентрират нещата в 4 главни подтеми: 1.Балканската война, 2.България в ПСВ, 3. Авиацията на Б-я между двете войни, 4.България във ВСВ, и още 3 теми(ПСВ, между войните и ВСВ) за световната авиация. "Попитай знаещия" и "Снимки" да си останат отделни, както и други специфични теми като за отделни летци и т.н.
Но нещо трябва да се предприеме все пак, защото не сме далеч от началото на хаоса. Wink Вече на няколко пъти ми се налага да търся детайли от различни теми, спорове и дискусии и не мога да се справя. Търсачката на форума не върши работа. Sad

Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Пет 09 Окт 2009, 13:57    Заглавие:  

Привет - ще помисля върху идеята ви и събота ще направя необходимото.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя 
CATCH 22

МнениеПуснато на: Нед 11 Окт 2009, 04:44    Заглавие:  

German написа:
На същата дата, над Балкана(много общо, но все пак ставало дума за Б-я), оберфелдфебел Макс Зулцгрубер(Max Sulzgruber) от 6/JG 301 сваля P-51 Mustang.

CATCH 22 написа:
Това за Балкана не е вярно. Balkans е Балк. полуостров - може да е навсякъде между Албания и Румъния. В случая по-скоро означава, че не знаят изобщо къде е. На този ден има свалени 6 Мустанга над "Балканите" - по 3 от 52-ра и 325-та изтр. групи. Местата им на падане са различни, вкл. един над Черна Гора.

Никак не обичам да се самоцитирам, но прилагам горните абзатци, за да припомя за какво става дума. Хаосът в архива (и в главата) ми Embarassed ме подведе. На въпросната дата, 23 юни 1944, над България е свален Дейвид Хенсън (David Hanson) от 325-та изтребителна група с Р-51С. За неговия случай липсва MACR.

Страж

МнениеПуснато на: Нед 11 Окт 2009, 17:49    Заглавие:  

До 2004 г. си пишех с David Hanson, и го попитах за липсващия MACR и за обстоятелствата по свалянето му и живота му в Шуменския лагер. Той ми изпрати само 2 снимки ( публикувани са в http://shumen-camp.info - връзка crews and stories ) и никаква информация. Сякаш не бе склонен да контактува с България...Някой писал ли му е скоро? Не знам дали е още сред живите...
За интересуващите се - подготвяме засега най- пълния списък на пленниците и убитите съюзни авиатори над България и "новите Български земи" . Но тази тема е като бръшнян чувал...Ако ви интересува конкретно име, обадете се...
Върнете се в началото
Страж

МнениеПуснато на: Пет 16 Окт 2009, 16:24    Заглавие:  

Честит празник на всички, свързани с нашата авиация!
Върнете се в началото
German

МнениеПуснато на: Вто 20 Окт 2009, 10:57    Заглавие:  

Страж написа:
Честит празник на всички, свързани с нашата авиация!

Мерси, честит и на тебе, но във форума си има специална тема за това. Виж тук

Върнете се в началото
Moted

МнениеПуснато на: Пон 05 Апр 2010, 17:54    Заглавие:  

Преди време ми беше попаднала снимка на Ме-109 бяла 7 ,различна от тази на втора страница на темата.На нея пред самолета, заедно с пилота, бяха се снимали група български мъже и жени.Но съм я затрил,а сега нея намирам из нета.Интересува ме,на конретната машина имало ли е,оръдия в гондоли под крилата, и зоната под двигателя дали е била жълта.
Върнете се в началото
CATCH 22

МнениеПуснато на: Пон 05 Апр 2010, 18:16    Заглавие:  

Moted написа:
Преди време ми беше попаднала снимка на Ме-109 бяла 7 ,различна от тази на втора страница на темата.На нея пред самолета, заедно с пилота, бяха се снимали група български мъже и жени.Но съм я затрил,а сега нея намирам из нета.Интересува ме,на конретната машина имало ли е,оръдия в гондоли под крилата, и зоната под двигателя дали е била жълта.

Moted, има ЕДНО място за търсене на снимки на Ме 109 в нета, ако си изчерпал всички други възможности Laughing :
Arrow Arrow Arrow http://www.messerschmitt-bf109.de/display.php?lang=de&auth=e&name=ergebnis_suche&fotonummer=2886

Moted

МнениеПуснато на: Пон 05 Апр 2010, 19:30    Заглавие:  

Благодаря!За съжаление, тази не можа да отговори на повдигнатите въпроси, а др.не успях да открия.
Върнете се в началото
German

МнениеПуснато на: Чет 08 Апр 2010, 23:15    Заглавие:  

Moted написа:
Интересува ме,на конретната машина имало ли е,оръдия в гондоли под крилата, и зоната под двигателя дали е била жълта.

Оръдия под крилата тази машина със сигурност няма(снимката на 2 стр. я имам в достатъчно по-добра яркост и контраст за да се установи недвусмислено това). Що се касае до долната част от капота на двигателя, то тя не е боядисана нито в жълто, нито в бяло, а си е с основните цветове на камуфлажа. Макар, че в 5 част от монографията на AJ-PRESS с автор Р.Михулец е дадена в жълто. Но то там бая неща са пообъркани по камуфлажа на тази машина, така че едва ли може да се смята за меродавно. Още повече, че на снимката няма никаква рязка граница в цвета между горния и долния капот.

Върнете се в началото
Moted

МнениеПуснато на: Пет 09 Апр 2010, 12:37    Заглавие:  

Благодаря Тошко,надявах се да чуя тежката ти дума,защото скоро ми предстои боядисване на модела. Smile
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 4 от 5 [75 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, 4, 5 Следваща
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » КРИЛЕ - РЕТРО АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Ретросалон
Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

[ Time: 0.0751s ][ Queries: 12 (0.0052s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker