Private Colleger of transportation
panair2018

Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн
Полски пистолети с паметни имена · ЗА ЛЕКА НОЩ : ЕДНА НЕЗАБРАВИМА "ЛУННА СОНАТА" · Издателство Еър груп 2000 с летящ старт на Коледния панаир на книгата · Руските военни моряци са в недоумение от американско изявление · Китай задържа бивш канадски дипломат · Египет ограничи продажбата на жълти жилетки ·

Select Forum Language:

Hot topics:
В момента е: Сря 12 Дек 2018, 05:17
Часовете са според зоната UTC + 2
 Главната страница » ОРЪЖЕЕН ФОРУМ » Учения на Българската армия
"Ново село 2009" - съвместно българо-американско обучение
Модератори: Super Flanker
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
Страница 5 от 6 [81 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, 4, 5, 6 Следваща
Автор Съобщение
andrei141984

Местожителство: София-по-рядко Бургас.

МнениеПуснато на: Пон 12 Окт 2009, 01:17    Заглавие:  

marinecor написа:
Написал съм пехотен... не повече от 200 милиона ЛЕВА. На ниво американска лека пехота.....че и отгоре....

Имаш ли представата при доставката на едно 72 нови играчки за ВВС след колко точно години ще дойде ред на СВ? При не повече от 200 милиона евро за нови придобивки в бюджета на МО?

И друго- лесно ще ги купим а после? Ако ще стоята на склад в хангара и ще ги вадим на показ мерси........ Изобщо искаш ли да се хванем на едно басче, че нови гарги преди 2015 няма да има?

нови гаубици трябваше да се купят 2012 , пак тогава още БТР/БМП - за една бригада.....

Да разбира си.С радост бих почерпил съфорумник като теб, а и не съм дребнав. Smile

АААА пехотен батальон, лека пехота-добре, ама нещо ме съмнява ефективността на такова подразделение.Доста слабичко ми се вижда.Трябва и ПТРК за него. Ами 200 млн. лева не са нищо особено като сума, дори за България.

Казваш интересни неща- нови гаубици и БМП та-защо обаче употреби ,,трябваше" - в смисъл отлагат се за ,,неопределено време"(в смисъл на никога ) ли покупките за СВ?Тоест няма да се купят до 2012г. така ли?

Пак опираме до генералния въпрос- ЗА РАЗМЕРА НА ВОЕННИЯ БЮДЖЕТ КАТО ДЯЛ ОТ БВП НА БЪЛГАРИЯ-
аМИ С 1,9 % НИЩО НЕ МОЖЕ ДА СЕ НАПРАВИ.аКОБЯХМА ПО-ОРГАНИЗИРАНИ ЩЯХМЕ ДА ФОРМЕРАМЕ ,,ОПЕРАТИВЕН ФОНД ЗА ЦЕЛЕВО ФИНАНСИРАНЕ МОДЕРНИЗАЦИЯТА НА бЪЛГАРСКАТА АРМИЯ"-ТОЕСТ фонд за обезпечаване на големите покупка, който да бъде извън ежегодния военен бюджет.На всички тук е ясно, че 1,2 млрд долара на година НЕ СТАВА едновременно модернизацияя и текуща издръжка, на една вече изцяло кадрова армия.

Но да се върнем на СВ-мисля си ,че на нас е нужна нормална механизирана пехота.В смисъл екипирана с достатъчто тежки БМП и/или БТР-и.Не сме толкова богати , а и не сме в сигурен регион, че да разчитаме на лека пехота, както например унгарците.
Това, което си визирал напрактика е МОТОРИЗИРАНА пехота.

Виж например СВ на Румъния и на сърбия.сигурен съм имаш доста по-подробна от мен представа за екипиравката им.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла 
marinecor

МнениеПуснато на: Пон 12 Окт 2009, 01:37    Заглавие:  

андрей.....

1.Употребил съм "трябваше" защото не съм чел още ревизирания план 2015. Скоро не съм имал и близки срещи от трети вид (на дружеско кафе с около 10 цигари от моя страна) с никой от дву и три звездните- а и те не обичат да "снасят" подобни неща предварително. Слухраза говори за БТР/БМП 6х6 или 8х8 до края на 2011 - поне за една бригада, но малко ми звучи като просовиденията на гладни кокошки. По въпроса за артилерията - колкото и да ми е мъчно си мисля , че няма да е Pzh 2000 а по скоро нешо от вида на Атмос -колесно шаси (по всяка вероятност на база на Актрос или подобна играчка). До тук написаното от топчиите е 155 L52 - и толкоз. Отделно проекта за модерницзация на машините за предни артилерийски наблюдатели си ба мамата май....

2. За това че ни трябва мотопехота съм съгласен с теб - но по всяка вероятност поне първоначално "Експедиционните" ще са доста по- лекички.....

3. СВ на румъния доста добре го дават..... Сега бъбрят с еврейчетата по темата за една нова чудесийка.... Да видим. Сърбите - последно с Югоимпорт си говорихме че имат големи надежди за "Лазар"- дори мислехме да правим нещо заедно с тях, но ...... Турция май е по- перспективна - проблема там е че FNSS имат огромен процент участи от "Империята на злото" или "Бугимен", както доста хора наричат БАЕ системс. БАЕ са чудесен пример по отношение на схемата "Подадът ли ти пръст отхапи ръка". - а си ги пуснал в един проект а са дошли с гайдите (шотландските).

4. ПТРК.... За Лахат на шаси Хамър или нещо подобно се говори вече доста сериозно. За БТР/БМП съвсем спокойно може да се сложат дистанциононо управляеми платформи с 25-30 мм. оръдие и Спайк ове. Спайка към настоящият момент го водят за един от най- съвременните ПТРК. Нашите искаха Джавелин - и поне за ССО и Експедиционните , но не знам кво стана.

3. За бюджета.... склонен съм да мисля, че с влизането ни в еврозоната 2012 и съответната отмяна на валутния борд нещата повече или по- малко ще си дойдат на местото. Апропо с дата преди няколко часа чух един шикозен слух, че се обсъждало много сериозно да вземем Мираж от Францата като компенсация за неизпълнената сделка с корветите..... Друг по- стар слух е за едни Хариери на любимата ми Мор Пех на САЩ дето не им трябвали ... и щели да ни ги харижат. Надеждите ми в това правителство са , че поне няма да отказват подаръци..... като някой предишни.
Върнете се в началото
andrei141984

МнениеПуснато на: Пон 12 Окт 2009, 01:56    Заглавие:  

,,Хариер"-еми и подарък не ни трябва.

Колкото до колесните САУ- ами явно братята евреи са по-настойчиви.Това обече за нашия полу-пресечен терен не е удачно.Трябва си верижно САУ.

Благодаря за отговора. Smile
Като цяло явно е ТЕМНА МЪГЛА в главите на отговорните фактори в МО.
Инак турците показваха на няколко изложения солидни ,,хоум-мейд" свои БМП-та, включително и самоходни 120 мм МХ.
Доколкото знам румънците са доволни от ПТРК ,,СПАЙК"- знам че купиха от Израел за техните щурмови вертолети.
Върнете се в началото
marinecor

МнениеПуснато на: Пон 12 Окт 2009, 02:06    Заглавие:  

andrei141984 написа:

Колкото до колесните САУ- ами явно братята евреи са по-настойчиви.Това обече за нашия полу-пресечен терен не е удачно.Трябва си верижно САУ.

Инак турците показваха на няколко изложения солидни ,,хоум-мейд" свои БМП-та, включително и самоходни 120 мм МХ.
Доколкото знам румънците са доволни от ПТРК ,,СПАЙК"- знам че купиха от Израел за техните щурмови вертолети.

Въпроса не е до настойчивост и KMW имат колесно САУ в консорциум с БАЕ. Въпроса е в съчетанието цена- поддръжка- логистика. Ако е на шаси на Зетрус, Актрос или MK.25 - MTVR ще върви дори повече от верижното сау на танково шаси..... А и модернизацията на 2С1 с ново оръжие не е чак такава научна фантастика.

Самоходни МХ - може за начало да се модернизират Тунджите, а като се направи избор за 8х8 - на същото шаси. Тука само не искам да е Патрия защото Немо то има сериозни проблеми.

Румънците не само за вертолетите купиха СПАЙК Very Happy След следващото посещение в светите земи ще гледам да щракна снимка на RCWS а който са си поръчали за Пиранките.
Върнете се в началото
andrei141984

МнениеПуснато на: Пон 12 Окт 2009, 02:25    Заглавие:  

marinecor написа:
andrei141984 написа:

Въпроса не е до настойчивост и KMW имат колесно САУ в консорциум с БАЕ. Въпроса е в съчетанието цена- поддръжка- логистика. Ако е на шаси на Зетрус, Актрос или MK.25 - MTVR ще върви дори повече от верижното сау на танково шаси..... А и модернизацията на 2С1 с ново оръжие не е чак такава научна фантастика.

Самоходни МХ - може за начало да се модернизират Тунджите, а като се направи избор за 8х8 - на същото шаси. Тука само не искам да е Патрия защото Немо то има сериозни проблеми.

Румънците не само за вертолетите купиха СПАЙК Very Happy След следващото посещение в светите земи ще гледам да щракна снимка на RCWS а който са си поръчали за Пиранките.

Да тия влахчета дето им се смеехме много дръпнаха.Особено като армия са бая напред.
Имат си и колесна 155мм САУ , съвместна разработка с евреите от ,,Изреъл Милитъри Индъстрийз".

Само ние............биеме чикии и гледеме отстрани новичка техника.
Върнете се в началото
onufrii

Местожителство: вилает Боляристан

МнениеПуснато на: Пон 12 Окт 2009, 12:53    Заглавие:  

Thunderchief написа:
Та Калната Кокошка примерно е оборудвана много по-добре за ликвидиране на силно укрепени позиции на противника отколкото който и да е щурмовик.

Аз не мога да разбера що омешахте така ударната и щурмовата авиация!

marinecor написа:
Да не говорим че ГШ то с 200 патрона на фона на GAU-8/A Avenger с 1174 парчака у него, като за нещо което ще ми помага да боря гадовете от ниско ми звучи кхъ кхъ....

Първо вземи да се запознаеш с ограниченията за ползване на GAU-8/A. След 3сек серия му трябва 5мин охлаждане - дееба и поддръжката дето ще правиш с него! После виж какво разсейване дава, а каква е точността на ГШ-30-2. Да не говорим, че ако 105кг срещу 280кг /ама това е масата само на топа, с всичките му съпътстващи глупости минава половин тон/ не е толкова фрапантна разлика, то проблема да навреш някъде из самолета 6,40м дирек си е значително по-голям от 204см! И ако това до тук не те е убедило, то бойната практика е превърнала в основно оръжие на А-10 не топа, а AGM-65.

marinecor написа:
Аз предлагам да си купим два три AC-130H Spectre Very Happy Very Happy Very Happy

По-голяма глупост на света няма!

marinecor написа:
Фикали са му "Фолтофа дъга" Very Happy Как е ползвано - справка книгата на на генерал Кърт Стайнер (мене много по- добре ми звучи Курт Щайнер Very Happy ) и Том Кланси Very Happy Very Happy

А пише ли, че са ги викали само като им опре яйцето и няма друго спасение? Щото са намилали всичко и доста пъти са отнасяли както Чарли, така и собствени позиции. То и няма как - тоя самосвал да го разтовариш от 10 000м си е божа работа къде ще падне! Ако беше толкова лесно, американците щяха да си карат само на Buff, а не да си дават труд да модернизират А-10. Които уж бяха решили да ги свалят от въоръжение, но след последните войни странно решиха да запазят, че и да повишават бойните им възможности.

grim realm написа:
Относно Хариър - еми то си е чист щурмовик. Бавен, грозен, идеаален Laughing

Нали - едномоторен, неброниран Laughing ! Че е щурмовик - щурмовик е. Че е грозен - грозен е!

Thunderchief написа:
SCALP или SLAM-ER

Тъй-тъй - едно време и топовете от изтребителите бяха махнали, ама що ли ги върнаха! Високите технологии са хубаво нещо, ама не са панацея - има си задачи където трябва да се навреш вътре в боя.

andrei141984 написа:
Примар - преди 20-21 години с Република Турция бяхме на прага на война.

Тъй ли? Ама вярно? Това по новините ли го казаха?

marinecor написа:
Апропо с дата преди няколко часа чух един шикозен слух, че се обсъждало много сериозно да вземем Мираж от Францата като компенсация за неизпълнената сделка с корветите.....

Айде няма нужда!

marinecor написа:
Друг по- стар слух е за едни Хариери на любимата ми Мор Пех на САЩ дето не им трябвали ... и щели да ни ги харижат.

Вай-вай-вай-вай!!!

Si vis pacem, para bellum - 26030

Прайм червени шишета на бели!
Върнете се в началото
marinecor

МнениеПуснато на: Пон 12 Окт 2009, 14:08    Заглавие:  

Цитат:
Първо вземи да се запознаеш с ограниченията за ползване на GAU-8/A. След 3сек серия му трябва 5мин охлаждане - дееба и поддръжката дето ще правиш с него! После виж какво разсейване дава, а каква е точността на ГШ-30-2. Да не говорим, че ако 105кг срещу 280кг /ама това е масата само на топа, с всичките му съпътстващи глупости минава половин тон/ не е толкова фрапантна разлика, то проблема да навреш някъде из самолета 6,40м дирек си е значително по-голям от 204см! И ако това до тук не те е убедило, то бойната практика е превърнала в основно оръжие на А-10 не топа, а AGM-65.

3 сек с каква скорострелност? Не съм стрелял с GAU-8/D, но пък съм с 7,62 милиметровия му братовчед и там темпа на стрелба се регулираше. Хубу... ГШ то е точно - ГАУ то не.... но 200 бр. като свършат какво правим? Връщаме се на летището нали? За АГМ 65 съм съгласен, но не и срещу талибан ефенди.... поне по разкази на очевидци от Ирак и Афган. А за масата и размерите.... нали точно за А 10 се разказва , че това е самолет построен около оръдието си Very Happy

А за Волтовите дъги- спора беше дали е ползвано или не е ползвано.... никой не е казал , че са били върха на сладоледа (еле па за екипа за дълбоко разузнаване "пропуснат" в сметката.

А за Спектъра подчертах, че се шегувам , въпреки че не е зле ВВС да купят един два - да покажат загриженост към калните пехотинци един вид.

За Мираж... чух слух само.
Върнете се в началото
onufrii

МнениеПуснато на: Пон 12 Окт 2009, 14:47    Заглавие:  

И какво като са 200? Напълно достатъчни за 3-4 атаки. Оръдието е спомагателно оръжие! Главния калибър на Су-25 е 57 или 80мм. Ето затова ГШ-30-2 е идеално оръдие - малко, леко, не ти пречи в мисията /защото във въздуха масата има голямо значение/, а когато ти потрябва е отлично. Тоя начин на мислене `да залеем лошите` е доста сбъркан! А колкото до талибаните - има си достатъчно и разнообразни бомби и НУРС с които се върши много повече работа. А това за АС-130 е пълна глупост - много по-добре е да се прати звено ударни вертолети.

Върнете се в началото
marinecor

МнениеПуснато на: Пон 12 Окт 2009, 14:55    Заглавие:  

onufrii написа:
И какво като са 200? Напълно достатъчни за 3-4 атаки. Оръдието е спомагателно оръжие! Главния калибър на Су-25 е 57 или 80мм. Ето затова ГШ-30-2 е идеално оръдие - малко, леко, не ти пречи в мисията /защото във въздуха масата има голямо значение/, а когато ти потрябва е отлично. Тоя начин на мислене `да залеем лошите` е доста сбъркан! А колкото до талибаните - има си достатъчно и разнообразни бомби и НУРС с които се върши много повече работа. А това за АС-130 е пълна глупост - много по-добре е да се прати звено ударни вертолети.

Ми 24 ли? Преди или след ремонт и модернизация? Very Happy
Върнете се в началото
onufrii

МнениеПуснато на: Пон 12 Окт 2009, 15:09    Заглавие:  

Не виждам да съм уточнявал какъв.

Върнете се в началото
marinecor

МнениеПуснато на: Пон 12 Окт 2009, 15:32    Заглавие:  

onufrii написа:
Не виждам да съм уточнявал какъв.

Щото други май нямаме..... Апопо за МИ 24 съм навит да ги модернизираме.... Very Happy Бъбрихме с един американец от въздушната кавалерия и той каза че с изключение на глупавото решение на десантния отсек (че не е отворена рампа) е много вчипетлен Very Happy Ако ме подобриш авиониката и УР тата ще върши работа
Върнете се в началото
калло

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон 12 Окт 2009, 15:33    Заглавие:  

не че нещо, но това щурмовик с оръдието - САМО ако лошите нямат ПВО, ама НИКАКВО. тук-таме в Афганистан, или по бягащи грузинци по пътищата - става. Иначе - в съвременни условия - не. Еле пък основната му роля - да чупи танкове.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение 
калло

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон 12 Окт 2009, 15:34    Заглавие:  

Цитат:
той каза че с изключение на глупавото решение на десантния отсек (че не е отворена рампа) е много вчипетлен

тоя отсек като цяло е глупово решение, щото не се ползва по предназначение почти никога.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение 
onufrii

МнениеПуснато на: Пон 12 Окт 2009, 15:47    Заглавие:  

marinecor написа:
Щото други май нямаме..... Апопо за МИ 24 съм навит да ги модернизираме.... Very Happy Бъбрихме с един американец от въздушната кавалерия и той каза че с изключение на глупавото решение на десантния отсек (че не е отворена рампа) е много вчипетлен Very Happy Ако ме подобриш авиониката и УР тата ще върши работа

Кажи на въпросния Жентълмен да се запознае с идеите на другаря Михаил Леонтиевич когато е създавал Ми-24. Изключително напредничаво виждане е имал и Ми-24 е бил само една част от цялостната система замислена от него. А колкото до това какъв да е вертола - за парите които ще потрошим за идеята ти да купуваме два АС-130 можем да вземем звено каквито си искаме вертоли - кеф ти Апачи, кеф ти Ми-28, кеф ти Ка-52, и да си хвърчат и пуцат до откат.

Върнете се в началото
marinecor

МнениеПуснато на: Пон 12 Окт 2009, 15:50    Заглавие:  

Кавалериста беше силно впечатлен от някакви фитри на въздухосборниците (сори ако не съм коректен, но ми е трудно тъй като терминологията от английски на БГ ми е малко мътна в авиацията), които не налагали уборка на района при всяко излитане и кацане..... Very Happy Отделно бил "куче" в смисъл понасял половината неща по него да не работят и пак летял.
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 5 от 6 [81 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, 4, 5, 6 Следваща
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » ОРЪЖЕЕН ФОРУМ » Учения на Българската армия
Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

[ Time: 0.0732s ][ Queries: 12 (0.0039s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker