Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн
САЩ увеличиха помощта за Украйна до 700 милиона долара · Санкт Петербург иска да приеме финала в Шампионската лига през 2021 г. · Латвия ще формира основно подразделения за спецоперации · Локомотивът на дерайлиралия в Пловдив влак бил този от инцидента при Хитрино · Меркел в Мюнхен: Светът сега е като пъзел - разпаднал се е на малки парченца · Стоян Мавродиев с горещи подробности за рекордните 1.5 млрд. евро, договорени с Китай ·

Select Forum Language:

Hot topics:
В момента е: Съб 16 Фев 2019, 16:08
Часовете са според зоната UTC + 2
 Главната страница » ОБЩА СТАЯ » ОБЩ АРХИВ » "Оръжие"
Бъдещето на военното образование в България
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения Предишната тема :: Следващата тема
Страница 1 от 6 [83 Мнения]   Иди на страница: 1, 2, 3, 4, 5, 6 Следваща
Автор Съобщение
T-72
[Admin]

Местожителство: Burgas

МнениеПуснато на: Сря 13 Яну 2010, 10:50    Заглавие:    

Еххх веселие Wink
Калине,стига с тези лични пристрастия.
Заслепяват те и не можеш да погледнеш обективно на нещата от историческа гледна точка!

ICQ Номер 
Елемаг
[Moderator]

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря 13 Яну 2010, 11:17    Заглавие:  

marinecor написа:
При тази ситуация дали няма да е по- евтино да пращаме 50-60 младежи в Сандхърст ,Уест Пойнт или Анаполис (всъщност И Уест Пойт и Анаполис не са баш Военно Училище а по-скоро военнизиран колеж) или пък да въведем двугодишен курс за завършили вече више образование? Или просто да намерим полезно приложение на НВУ ИЗВЪН подготовката на шепа офицери за нуждите на БА ? (Сещам се поне за 15 идеи които съм споделял с ръководството на НВУ.)

Това е възможно най-голямата глупост! Българското военно образование е по принцип висше и не трябва да го принезяваме до западното! Още повече че в България има ВУЗ-ве с по-малко студенти от колкото НВУ. Нямаме никаква сметка да плащаме пари на чужденците да обучават армията ни като може тези пари да останат в България и в Българската армия!

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла 
Dimitar Stavrev
[Admin]

МнениеПуснато на: Сря 13 Яну 2010, 11:27    Заглавие:  

МО пусна пари за военните университети

Министерството на отбраната е превело парите на военните университети, съобщи пред PRO.BG началникът на отбраната на Република България ген. Симеон Симеонов.
“Парите са намерени и се надявам, че в най-скоро време ще бъдат възобновени учебните занятия“, уточни ген. Симеонов. Висшият военен подчерта, че обучението, което получават курсантите у нас, е качествено, на много добро ниво и многократно по-евтино, отколкото в чужбина. Той даде и пример: в целия свят най-скъпо е обучението на пилотите, у нас 4-годишното обучение на един летец струва 600 хиляди лева, докато зад граница то вече е милион, милион и половина долара. Ген. Симеонов поясни, че в цял свят ВВС са най-скъпият вид въоръжени сили. Затова не е странно, че и у нас най-скъпото перо в бюджета на ВВС е именно горивото за изтребителите. “На практика, голяма част от бюджета отива за тези консумативи, това не е така само у нас, така е по цял свят“, обясни началникът на отбраната.
Ген. Симеонов припомни, че в тазгодишния бюджет за отбрана, ограниченията са значителни. “Това ще доведе до затруднения, но ние правим всичко възможно да се вместим в обстановката. Винаги е имало дефицит на средства, защото модернизационните промени винаги изискват много средства“, продължи Симеон Симеонов. Той допълни, че на ВВС са нужни нови самолети, защото “старите, по законите на времето, стигат своя край“. Към момента най-неотложната нужда на армията е осигуряването на заплатите и всичките осигуровки на наличния състав, успоредно с поддръжката на бойната готовност в степен, която да поддържа сигурността на България, каза още началникът на отбраната.
На въпрос очаква ли съкращения в армията, ген. Симеонов заяви: “Не изключвам нищо, имайки предвид, че бюджетът определя рамката и като се има предвид, че и сега е съкратен бюджетът. Но това би било политическо решение“.
По повод социалните придобивки на военните, Симеон Симеонов каза, че в световен мащаб те са един от инструментите за набиране на военнослужещи, “в нашата армия също се направиха подобни стъпки“. Средната базова заплата на един редник в армията, е около 600 лева, към месечното възнаграждение има различни видове добавки, допълни ген. Симеонов. “Те са на 24-часово разположение и когато се наложи да изпращаме контингенти - заминават: няма жени, няма деца“, обясни началникът на отбраната.
Ген. Симеонов припомни, че има политическо решение да бъде увеличена числеността на контингента ни в Афганистан с 30 души. “Те ще бъдат изпратени в Кандахар, това са мерки по линия на НАТО и всяка страна-членка трябва да даде своя принос,“ обясни Симеон Симеонов. За момента военно-полева болница няма да изпращаме, защото няма взето политическо решение за това, допълни още началникът на отбраната на Република България ген. Симеон Симеонов.
Върнете се в началото
jestter

МнениеПуснато на: Сря 13 Яну 2010, 11:44    Заглавие:  

Добре че бяха "мръсните комунисти" че имаше толкова военни училища та да има 20години преход какво да се краде и анатемосва. Marinecor дай малко по кротко стига плю всичко съветско и руско. Може и изкуствено да е била раздута армията ни преди 1989г ама поне имаше армия не като сегашните статисти и позьори от "амриканския филм".Не те знам колко курса си изкараш зад океана, аз поне имах удоволствието да изкарам две командировки в Афганистан с 4-ти ескадрон на FFL, и на други места и там ги водях маринесите и тем подобни амрикански войници каква стока са.Добре че са другите да им вържат черната работа.Дядо мраз не могат го хвана от толкова години в Авган със супер прехвалените си оръжия, и как ще го хваната като им е един вид началник и сериала ще свърши Smile. Малко се отклоних от темата.
Та докато има хора които да ликвидират и нашето образование и производство на оръжие ще ставаме все по зависими от амриканците и компания.Не че не могат да намерят пари за воеените училища, просто не могат се разберат кой колко от авантата да взима Smile.
По малко залитайте по иностранните интереси гледайте да налагате българския интерес.Ако ще и със сила.

P.S.: Marinecor, бате влез моляте в политиката и военното министерство и им покажи като в амрикански филм още на началните кадри с участващите как се оправят нещата. Ти можеш. Вярвам/е/ ти Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение 
Thunderchief

МнениеПуснато на: Сря 13 Яну 2010, 20:28    Заглавие:  

Забелязвам, че много народ е наакал много глупости из темата,
А проблема оказва се е много прост. Естествено за липсата на финансова дисциплина у ръководството на НВУ, НВУ "не е" виновно. "Виновно" както винаги според местната аудитория е правителството(което и да е правителство). Ля джадид тахт ел шемс както казват арабите.

Цитат:
При тази ситуация дали няма да е по- евтино да пращаме 50-60 младежи в Сандхърст ,Уест Пойнт или Анаполис (всъщност И Уест Пойт и Анаполис не са баш Военно Училище а по-скоро военнизиран колеж)

Перфектна идея осигуряваща след пет години(и после ежегодно) по 50-60 офицери със свръхкачествено образование. Само трябва да подписват поне 20 годишен договор за служба у нас, че току виж народа от Анаполис и Уест Поинт масово си е наизвадил зелени карти и е хартисал на длъжности за хора с такива документи в USN и на други подобни места

Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Yahoo Messenger 
King_Rat

Местожителство: Пазарджик

МнениеПуснато на: Сря 13 Яну 2010, 20:45    Заглавие:  

Честно казано и аз съм съгласен, че 4 военни ВУЗ-а на сегашния формат на армията са много. Наистина, всички са с традиции и с изградена база, с преподавателски състав... А самите училища са огромни райони, които са строени за съвсем друга обстановка. Вижте какъв прием се обявява и какъв е интересът за него. Излишно е да се залъгваме, че системата ще оцелее в сегашния си вид. Даже промените са позакъснели.
ICQ Номер 
Елемаг
[Moderator]

МнениеПуснато на: Сря 13 Яну 2010, 21:44    Заглавие:  

Cool Cool Cool
Армията има в момента точно два ВУЗ-а! И то съвсем малки.

Върнете се в началото
King_Rat

Местожителство: Пазарджик

МнениеПуснато на: Сря 13 Яну 2010, 21:53    Заглавие:  

С площ колкото Малта.
ICQ Номер 
Елемаг
[Moderator]

МнениеПуснато на: Сря 13 Яну 2010, 21:57    Заглавие:  

Cool Cool Cool
В действителност цялата учебна дейност заема едва 20% от тази площ. Останалата част пустее или е дадена под наем. Площа не е проблем. Проблем е че след 1991 година не се появи дори и един военнен министър с желание да направи армията съвременна! Само се краде! Ако ще цялото военно образование да се свре в една стая пак няма да има пари ако управлението продължава да е толкова идиотско!

Върнете се в началото
Radost :)

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Сря 13 Яну 2010, 22:09    Заглавие:  

аз считам това за престъпление срещу държавата, тъй като се поставят интересите на друга/-и държава/-и над интересите на собствената ни държава! имам предвид мисиите в Афганистан и Ирак, които са естествено в интерес на американците! има пари за мисиите там, а няма пари за обучение на нашите момчета, които да пазят нашата си страна! не го разбирам това, аз ли съм тъпа, не знам...
Върнете се в началото
orka

МнениеПуснато на: Сря 13 Яну 2010, 22:25    Заглавие:  

Елемаг написа:
Cool Cool Cool
В действителност цялата учебна дейност заема едва 20% от тази площ. Останалата част пустее или е дадена под наем. Площа не е проблем. Проблем е че след 1991 година не се появи дори и един военнен министър с желание да направи армията съвременна! Само се краде! Ако ще цялото военно образование да се свре в една стая пак няма да има пари ако управлението продължава да е толкова идиотско!

Като каза 1991 година искам даси кажем честно от тук пишещите колко са със завършено ВВОВУ "В. Левски", а може и с други военни училища.
Аз например съм завършил през 1994 година и съм втори 5 годишен випуск на строевите специалности. Бях в 1 ви КБ.
Междо другото въпросната ситуация с парното и храната ми е позната защота през въпросния период от 1989 до 1994 година се получи пак една такава конфузна ситуация свързана с парно и храна, но тогава държавата помисли и изкара НЗ -ната и ни хранеха с месо на сумати години и стари консерви. Имаше момент хляба ни беше примесен с пясък ... нямаше парно в батальона и старшините на ротите раздаваха по допълнителни одеала ... отделно ган Янчев си спомням как се пенеше че от парното неискаха да има топлоподаване към училишето а го отклоняваха изцяло за града.....
Иначе Калин е прав и не е прав за обучението.
Прав е че за такава армия не е необходим толкова голям университет, когато май може по ефтино да излезе едно убочение в някой чуждо военно училища - тъй и тъй сме я подкарали на разсипия...
За това че много от завършилите , че отиват в МВР, НСО и ... ами някой от тези са връзкарчета още с влизането... по мое време ротния на една рота от 5 -ти КБ като влезеше след клетва дасе запознае с родителите на своите подчинени се чудеше от кой да иска разрешение да остане,.... той беше майор, а те тръгваха от полковник нагоре като поне няколко бяха военни аташета.... Отделно гледат да избягат от армията защото още с изпращането им по частите се сблъскват с простотията - неосигуреност с жилища къде да ги настанят и т.н.
да разправям за мои съвипусници дето ги разпределиха в Звездец ... ми няма сми... още на 6 -тия месец взеха да дават фира , а от там ставаха дружки с нещо с което се поливат звездичките и то редовно ... тези които се усещат по кава пързалка тръгват веднага решават проблема с МВР, където нещата също не са цветущи....
Коментари да правим ли още ...
П.П. Калине като пример пък за вишисти завършили фазанарията ще ти кажа следното ...: пращат ми един старшина школник, а момчето с английска филология , че и отличник бил във " фазанарията" .... решавам да го изпитам зада видя какви са му знанията и установих, че по диплома може да е отличник ама по на практика беше ГВ или образно един младши сержант , който аз съм убочавал в школен взвод знаеше тройно повече от въпросния старшина -школник. Та такова ще бъде и положението и с вишисти завършили още две години за офицери допълнителен курс.
Върнете се в началото
marinecor

МнениеПуснато на: Сря 13 Яну 2010, 23:34    Заглавие:  

Орка а командирът на 3 ти взвод (аз) изготвяше бойна заповед да 10 миути барабар с картите а на командира на 2 ри взвод (прясно завършило ленче от ВУ) му беше необходим половин час. Статистиката нищо не доказва при ходене някъде по задължение а не доброволно - разбираш ми намека надявам се.

Пак да повторя- необходима е адаптация на военното образование в БГ към съвеменните реалности. лично аз виждам бъдещето на НВУ и неговата чудесна материална база в превръщането в школа за специализирано обучение на бойници специалисти - снайперисти, сапьори и прочие.Нещо като "Домът на пехотата" във форн Бенинг. Наскоро общувах с първия уест пойнтер на БГ арми.... не дава да го пипнеш- в смисъл момчето е компетенто по всички теми на съвременните бойни действия....
Върнете се в началото
pgp000
Гост

МнениеПуснато на: Чет 14 Яну 2010, 00:09    Заглавие:  

Пак сме заринати от компетентни мнения, аз само на едно ще обърна внимание:
marinecor написа:
Наскоро общувах с първия уест пойнтер на БГ арми.... не дава да го пипнеш- в смисъл момчето е компетенто по всички теми на съвременните бойни действия....

Познавам човек, завършил Уест пойнт. Гледах го няколко пъти в новините да говори хубави работи. 6 месеца по-късно беше цивилен и продължава да бъде, защото е overqualified за тази армия. И не са виновни хората от времето на ВД - виновни са контролиращите сектора на отбраната цивилни главочи, че не ги натискат да се адаптират! Като ще са мениджъри - да си управляват хората, какво са оставили всичко на самотек?

Погледни двете вечни крайности (за двама потребители говоря, сам ще се сетиш кои) - явно им капят пари отнякъде, по цял ден постват пълни дивотии, пишат глупости из форума, упражняват си "красноречието". За единия времето е спряло някъде 1952ра, другия и той съществува в една алтернативна реалност и пост до поста са им едни и същи. Щото няма кой да ги срита и да им каже, че ако не спрат да постват баластра ще ги изгони. Тъй е навсякъде - и в цивилния и във военния живот.
Върнете се в началото
orka

МнениеПуснато на: Чет 14 Яну 2010, 07:17    Заглавие:  

marinecor написа:
Орка а командирът на 3 ти взвод (аз) изготвяше бойна заповед да 10 миути барабар с картите а на командира на 2 ри взвод (прясно завършило ленче от ВУ) му беше необходим половин час. Статистиката нищо не доказва при ходене някъде по задължение а не доброволно - разбираш ми намека надявам се.

Пак да повторя- необходима е адаптация на военното образование в БГ към съвеменните реалности. лично аз виждам бъдещето на НВУ и неговата чудесна материална база в превръщането в школа за специализирано обучение на бойници специалисти - снайперисти, сапьори и прочие.Нещо като "Домът на пехотата" във форн Бенинг. Наскоро общувах с първия уест пойнтер на БГ арми.... не дава да го пипнеш- в смисъл момчето е компетенто по всички теми на съвременните бойни действия....

Разправяха ми за едно моче дето е завършило Уест пойнт , било е на стаж във ВВОВУ или НВУ и искало да остане на служба, а нашите не са го взели ... за него ли става въпрос ( за въпросния човек ми разправя JOSE).
Междо другото, когато аз бях курсант имаше период делегации в които участниците бяха от НАТО - вски държави, като се започне от курсанти и се стигне да началници на ген. щабове на въоръжени сили на ... държава. Същите тогава се възхищаваха на нашите умения знания и възможности и не на последно място мотивировка .... е имаше и случей на задължителния за българина предателски елемент- състезанието между нашето и турското пехотно училише по стрелба...
За възхищетието на турския началник на Ген Щаба на въоръжениет сили на Турция при една демонстрация с Т-72, когато пред него за норматив заредиха курсантите машините, тръгнаха и удариха мишените с първите изстрели и т.н. и т.н.
За жалост в сила е планът РАН - ЪТ благодарение на който се разсипа икономиката на държавата, а от там започна да важи в сила израза " Слаба икономически държава - слаба армия". И понеже вече можеш да я събереш на един стадион мога да кажа че е слаба", а от там и безмислена. Няма да се учудя, ако целта на този план е по този начин да ни разпределят по лесно другите по - силни държави.... Ето за това свалям шапка на евреите, които държат в Шах всички свои съседи.
Върнете се в началото
боец

Местожителство: софия

МнениеПуснато на: Чет 14 Яну 2010, 10:44    Заглавие:  

marinecor написа:

При тази ситуация дали няма да е по- евтино да пращаме 50-60 младежи в Сандхърст ,Уест Пойнт или Анаполис (всъщност И Уест Пойт и Анаполис не са баш Военно Училище а по-скоро военнизиран колеж) или пък да въведем двугодишен курс за завършили вече више образование? Или просто да намерим полезно приложение на НВУ ИЗВЪН подготовката на шепа офицери за нуждите на БА ? (Сещам се поне за 15 идеи които съм споделял с ръководството на НВУ.)

Не няма да е по евтино! Като пари може би , но когато дойде да се плати истинската сметка ще ни излезе през носа!
Върнете се в началото
ICQ Номер 
Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 1 от 6 [83 Мнения]   Иди на страница: 1, 2, 3, 4, 5, 6 Следваща
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » ОБЩА СТАЯ » ОБЩ АРХИВ » "Оръжие"
Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

[ Time: 0.0723s ][ Queries: 12 (0.0037s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker