Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн

Select Forum Language:

Hot topics:
Aktuelles Datum und Uhrzeit: Di 04 Aug 2020, 04:14
Alle Zeiten sind UTC + 2
 Forum-Index » ОРЪЖЕЕН ФОРУМ » Оръжейна
Големокалибрени снайпери
ModeratorenSuper Flanker
Neues Thema erцffnen   Neue Antwort erstellen Vorheriges Thema anzeigen :: Nдchstes Thema anzeigen
Seite 4 von 6 [84 Beitrдge]   Gehe zu Seite: Zurьck 1, 2, 3, 4, 5, 6 Weiter
Autor Nachricht
ValBo

Beitrдge: 219

BeitragVerfasst am: Sa 13 Feb 2010, 00:46    Titel:  

marinecor hat Folgendes geschrieben:

Не знам кога и с какво си стрелял ....

Предимно с фунийки пред блока...
Benutzer-Profile anzeigen Private Nachricht senden 
marinecor

Beitrдge: 1920

BeitragVerfasst am: Sa 13 Feb 2010, 01:38    Titel:  

ValBo hat Folgendes geschrieben:
marinecor hat Folgendes geschrieben:

Не знам кога и с какво си стрелял ....

Предимно с фунийки пред блока...

А аз в последно време предимно с 6мм. пластмасови топчета. Поне по хора де.
Идеята е следната - на примерно дистанции до 200 м. 7.62х51 има по- добра точност от .338 поради причината че все още се "стабилизира" в полет. На дистации над 800 м. разликата между двата проектила е в пъти. Има един термин балистичен коефициент Very Happy Навремето братят Маузер ако не ме лъже склерозата са го определили емпирично и експериментално като проектил с калибър 11 мм. и цилиндроконична форма. Колкото по близо до 11 мм. е проектила - толкова по- добре за точността на пределни дистанции. по тази причина ако опита ти с пушка с оптически прицел е на база 7.62 направо ще се изумиш колко по- висока е точността на калибри .338 и .408.

Пропускаш един малък факт а именно че повечето снайперисти в Афган работят от предварително подготвени позиции и по "простреляни " полоси. Пак не знам до каква степен си запознат с воденето на бележки при стрелбя (т.нар. снайперски дневник )и неговото значение за въвеждането на поправки. А по отношение на т. нар "Бенч Рест" спортистите отдавна са минали военните на пета:

Click to see if image is larger

Това е световният рекорд на Tom Sarver - 3 см на 1000 ярдя.

Ето ти един чичко от Армията на САЩ с група половин ъглова минута - демек 15 см на същата дистанция:

Ако четеш американските форуми например Снайпер хайдс и подобните му , ще видиш че дори М107 прави около 1 МОА на 1000 м. сиреч 30 см. Въпросният Мак Милан на канадците прави групи 0.5 МОА.

Корекциата на спотера за която ти говорих играе също голяма роля- само да сведение спотера коригира по "трасето" демек следата от куршума във въздуха а не по местото на попадение
Benutzer-Profile anzeigen Private Nachricht senden E-Mail senden 
Mig-28

Beitrдge: 981

BeitragVerfasst am: Sa 13 Feb 2010, 02:00    Titel:  

Zitat:
Много ми е интересно има ли сходно нещо у нас. На един филм за Афганистан нашенски генерал мецаше, че имали два модела снайпери и единия стрелял до 1200 метра и можел да поразява бронирани цели, ама предполагам ЗЗКИ

У нас има ей тоя блазер в кал.338

И друго по интересно , бай Ганьо беше споменал за една нашенска разработка в кал14.5мм която била разработена в сътрудничество с БАН, сега е момента да разкаже малко по подробно за нея, ако иска де.
marinecor

BeitragVerfasst am: Sa 13 Feb 2010, 02:06    Titel:  

Mig-28 hat Folgendes geschrieben:
Zitat:
Много ми е интересно има ли сходно нещо у нас. На един филм за Афганистан нашенски генерал мецаше, че имали два модела снайпери и единия стрелял до 1200 метра и можел да поразява бронирани цели, ама предполагам ЗЗКИ

У нас има ей тоя блазер в кал.338

И друго по интересно , бай Ганьо беше споменал за една нашенска разработка в кал14.5мм която била разработена в сътрудничество с БАН, сега е момента да разкаже малко по подробно за нея, ако иска де.

има още такава пушка- поне съм стрелял с една- ПТРС с ПО1

Иначе такива пушки име - Леопарда на ФЕГ и още една на Трувело
Mig-28

BeitragVerfasst am: Sa 13 Feb 2010, 02:11    Titel:  

Е, ПТРСа е ясен, тя си е противотанкова пушка от началото на ВСВ.
В една друга тема бай Ганьо беше споменал за чисто българска разработка с този калибър която не само че е била разработена, а и била продадена в доста добри бройки , та за нея питах ?
Mig-28

BeitragVerfasst am: Sa 13 Feb 2010, 02:38    Titel:  

Някой от четящите по руските форуми може ли да каже нещо по подробно за ОСВ-96 интересно е, че се сгъва и според данните тежи към 13 кг. което значи , че преспокойно може да се пренася в една по-голяма раница ( руснаците може би правят и бойни скокове с него ) .
калло

Beitrдge: 7774

BeitragVerfasst am: Sa 13 Feb 2010, 08:10    Titel:  

нт
Zuletzt bearbeitet von калло am Sa 13 Feb 2010, 10:34, insgesamt einmal bearbeitet
Sea Dog
[Moderator]

Beitrдge: 3529

BeitragVerfasst am: Sa 13 Feb 2010, 09:57    Titel:  

...

Zuletzt bearbeitet von Sea Dog am Sa 13 Feb 2010, 12:11, insgesamt einmal bearbeitet
Benutzer-Profile anzeigen Private Nachricht senden E-Mail senden Website dieses Benutzers besuchen 
калло

BeitragVerfasst am: Sa 13 Feb 2010, 10:33    Titel:  

Благодаря за разбирането. Иначе - доколкото знам, снимката е стара и този не е камикадзе, а май от съпротивата във Фалуджа. Изтривам постингите си по този въпрос, за да не правим ОТ.
ПП - не ми е страшна, нито гнусна - това е животът. Минал съм, все пак и през съдебна медицина, дето и по-така неща се виждат Smile
MoRqK

Beitrдge: 25

BeitragVerfasst am: Sa 13 Feb 2010, 12:53    Titel:  

Ще може ли някой да направи един пълен разбор за развитието на снайперското дело в БА и какви са тенденциите за неговото развитие
кога се е зародил снайперизма в БА и дали през ВСВ сме имали обучени снайперисти?Благодаря
Benutzer-Profile anzeigen Private Nachricht senden E-Mail senden Website dieses Benutzers besuchen 
marinecor

BeitragVerfasst am: Sa 13 Feb 2010, 13:23    Titel:  

MoRqK hat Folgendes geschrieben:
Ще може ли някой да направи един пълен разбор за развитието на снайперското дело в БА и какви са тенденциите за неговото развитие
кога се е зародил снайперизма в БА и дали през ВСВ сме имали обучени снайперисти?Благодаря

Хах... от една страна сериозен труд, от друга страна лесно обобщим. През ВСВ сме имали ... някакви снайперисти ... и да бъда конкретен - не съм срещал документални следи за тяхното съществуване , но пък съм срещал "артефакти" - дамек снайпески пушки - К 98 и манлихер М 95. След войната пак без 100% доказателства а по слухове и легенди е имало снайперни школи в мото стрелковите полкове . Тези школи са закрити в края на 50 те или началото на 60 те.
По принцип щатът "снайперист" си остава , но БНА (че и БА) винаги са били тотално неокомплектувани със снайперски пушки. Давам пример - в МСП където по щат бяха над 40 имаше цифром и словом 1 бр. СВД. Дали се е водела някаква подготовка - сигурно - по варианта - сандък патрони и да пострелят.Наставление по снайперска подготовка поне аз не съм виждал с издключение на наставлението за СВД , където има и малко от подготовката. Като цяло ветър и мъгла.
Към настоящият момент единственият документ по снайперска подготовка е една апрокрифна книжнина от 68 Бр СпС, която е изготвена на базата на американските наставления и е леко модифицирана. Пак единствено в тази бригада има снайперски курс на модулен принцип , който горе долу става. По някое време командироваха разни разнообразни от лекопеххотните и прочие бригади на снайперски курс в 68 -а , но поради факта , че липсва елемент на подбор , тези курсове като цяло бяха малко ефективни.

Опити за провеждане на курс за снайперисти беше правен и в НВУ , но там бидеше наблегнато основно на стрелбата и външната балистика.
MoRqK

BeitragVerfasst am: Sa 13 Feb 2010, 14:01    Titel:  

Калине благодаря ти!Как е възможно все в Ба с всичко да закъсняваме от съвремието-елементарна учебна и нормативна база да няма за снайпер-делото.До колкото съм чувал в Тихина до скоро с мосин-наган караха поради липса на СВД-трагедия
В Гръцко е широко застъпена подготовката както във флота така и в сухопътни воиски имат си и Барет(виждал съм го на тренеровките за парад на флота в тяхните ОУК)
За такива неща като пушка 12,7мм няма смисъл да питам да ли сме имале говоря за снайпер?
marinecor

BeitragVerfasst am: Sa 13 Feb 2010, 14:10    Titel:  

MoRqK hat Folgendes geschrieben:
Калине благодаря ти!Как е възможно все в Ба с всичко да закъсняваме от съвремието-елементарна учебна и нормативна база да няма за снайпер-делото.До колкото съм чувал в Тихина до скоро с мосин-наган караха поради липса на СВД-трагедия
В Гръцко е широко застъпена подготовката както във флота така и в сухопътни воиски имат си и Барет(виждал съм го на тренеровките за парад на флота в тяхните ОУК)
За такива неща като пушка 12,7мм няма смисъл да питам да ли сме имале говоря за снайпер?

Има Блазер .338. Въпроса с т. нар. "Тежък" снапер беше решен в полза на .338. Причините да не се вземе .50 мога да ги обясня.
Приятелю... за да има някакво наставление, учебник и прочие - някой трябва да го напише. Сал един снайперизъм да ни е косура. Проблема е че на 90% от началниците ич не им стопля под шапките , че човек не става "снайперист" като просто му зачислиш снаперна пушка.
MoRqK

BeitragVerfasst am: Sa 13 Feb 2010, 14:25    Titel:  

Много си прав.Трябва млади и знаещи офицери да се захванат с написването на всички нужни ръководства за БА иначе ако я караме с тактика и оперативно изкуство от 50те няма защо да се очудваме че в Афганистан пазим летище или защо нямаме фрегата краи Сомалия-просто за НАТО ние сме малкото дете което тепърва се учи на занаята....и всичко това го казвам с голямо съжаление.
Преди време в час по тактика(уча в академията на флота в атина) преподавателя ми каза"познаваш ли еди кой си командир на фрегата в БГ" и аз му отговарям не,и той продължи 4е през 2005 е бил на прословутото БРИЗ 04 и се е запознал с него.До тук всичко хубаво.Аз от своя страна го питам "как видях те учението,на нивото ли е на останалите натовски подобни учения"....той се засмя и казва....нивото е слабо,вие тогава още с комуникациите неможехте да се оправите...Sad(((((((((((((представям си как изглеждаме в очите на НАТО
калло

BeitragVerfasst am: Sa 13 Feb 2010, 14:34    Titel:  

Zitat:
до скоро с мосин-наган караха поради липса на СВД-трагедия

Няма нищо трагично в снайперския вариант на Мосин, особено в сравнение със СВД.
Beitrдge der letzten Zeit anzeigen:   Sortieren nach:   
Seite 4 von 6 [84 Beitrдge]   Gehe zu Seite: Zurьck 1, 2, 3, 4, 5, 6 Weiter
Neues Thema erцffnen   Neue Antwort erstellen Vorheriges Thema anzeigen :: Nдchstes Thema anzeigen
 Forum-Index » ОРЪЖЕЕН ФОРУМ » Оръжейна
Gehe zu:  

Du kannst keine Beitrдge in dieses Forum schreiben.
Du kannst auf Beitrдge in diesem Forum nicht antworten.
Du kannst deine Beitrдge in diesem Forum nicht bearbeiten.
Du kannst deine Beitrдge in diesem Forum nicht lцschen.
Du kannst an Umfragen in diesem Forum nicht teilnehmen.

[ Time: 0.0705s ][ Queries: 12 (0.0041s) ][ Debug Ein ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker