Private Colleger of transportation
image image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн
Катар е придобил китайски оперативно-тактически ракетни комплекси с ракети BP-12A · НОВА СТРАТЕГИЯ! Тръмп посочи Русия за конкурент · Кола пробва да пробие охраната на американска военовъздушна база във Великобритания · Индия започна модифицирането на 40 изтребителя Су-30МКИ с цел да бъдат въоръжени със свръхзвукови крилати ракети Brahmos · Част от МКС може да се превърне в космически хотел · ОТ ЦАРСТВОТО НА ЛЕГЕНДИТЕ И ПРЕДАНИЯТА: ВИЖТЕ АТЛИМАНСКАТА ОГЪРЛИЦА! ·

Select Forum Language:

Hot topics:
В момента е: Пон 18 Дек 2017, 20:36
Часовете са според зоната UTC + 2
 Главната страница » ОРЪЖЕЕН ФОРУМ » Оръжейна
Големокалибрени снайпери
Модератори: Super Flanker
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
Страница 4 от 6 [84 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, 4, 5, 6 Следваща
Автор Съобщение
ValBo

МнениеПуснато на: Съб 13 Фев 2010, 00:46    Заглавие:  

marinecor написа:

Не знам кога и с какво си стрелял ....

Предимно с фунийки пред блока...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение 
marinecor

МнениеПуснато на: Съб 13 Фев 2010, 01:38    Заглавие:  

ValBo написа:
marinecor написа:

Не знам кога и с какво си стрелял ....

Предимно с фунийки пред блока...

А аз в последно време предимно с 6мм. пластмасови топчета. Поне по хора де.
Идеята е следната - на примерно дистанции до 200 м. 7.62х51 има по- добра точност от .338 поради причината че все още се "стабилизира" в полет. На дистации над 800 м. разликата между двата проектила е в пъти. Има един термин балистичен коефициент Very Happy Навремето братят Маузер ако не ме лъже склерозата са го определили емпирично и експериментално като проектил с калибър 11 мм. и цилиндроконична форма. Колкото по близо до 11 мм. е проектила - толкова по- добре за точността на пределни дистанции. по тази причина ако опита ти с пушка с оптически прицел е на база 7.62 направо ще се изумиш колко по- висока е точността на калибри .338 и .408.

Пропускаш един малък факт а именно че повечето снайперисти в Афган работят от предварително подготвени позиции и по "простреляни " полоси. Пак не знам до каква степен си запознат с воденето на бележки при стрелбя (т.нар. снайперски дневник )и неговото значение за въвеждането на поправки. А по отношение на т. нар "Бенч Рест" спортистите отдавна са минали военните на пета:

Click to see if image is larger

Това е световният рекорд на Tom Sarver - 3 см на 1000 ярдя.

Ето ти един чичко от Армията на САЩ с група половин ъглова минута - демек 15 см на същата дистанция:

Ако четеш американските форуми например Снайпер хайдс и подобните му , ще видиш че дори М107 прави около 1 МОА на 1000 м. сиреч 30 см. Въпросният Мак Милан на канадците прави групи 0.5 МОА.

Корекциата на спотера за която ти говорих играе също голяма роля- само да сведение спотера коригира по "трасето" демек следата от куршума във въздуха а не по местото на попадение
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла 
Mig-28

Местожителство: Pld

МнениеПуснато на: Съб 13 Фев 2010, 02:00    Заглавие:  

Цитат:
Много ми е интересно има ли сходно нещо у нас. На един филм за Афганистан нашенски генерал мецаше, че имали два модела снайпери и единия стрелял до 1200 метра и можел да поразява бронирани цели, ама предполагам ЗЗКИ

У нас има ей тоя блазер в кал.338

И друго по интересно , бай Ганьо беше споменал за една нашенска разработка в кал14.5мм която била разработена в сътрудничество с БАН, сега е момента да разкаже малко по подробно за нея, ако иска де.
Върнете се в началото
marinecor

МнениеПуснато на: Съб 13 Фев 2010, 02:06    Заглавие:  

Mig-28 написа:
Цитат:
Много ми е интересно има ли сходно нещо у нас. На един филм за Афганистан нашенски генерал мецаше, че имали два модела снайпери и единия стрелял до 1200 метра и можел да поразява бронирани цели, ама предполагам ЗЗКИ

У нас има ей тоя блазер в кал.338

И друго по интересно , бай Ганьо беше споменал за една нашенска разработка в кал14.5мм която била разработена в сътрудничество с БАН, сега е момента да разкаже малко по подробно за нея, ако иска де.

има още такава пушка- поне съм стрелял с една- ПТРС с ПО1

Иначе такива пушки име - Леопарда на ФЕГ и още една на Трувело
Върнете се в началото
Mig-28

МнениеПуснато на: Съб 13 Фев 2010, 02:11    Заглавие:  

Е, ПТРСа е ясен, тя си е противотанкова пушка от началото на ВСВ.
В една друга тема бай Ганьо беше споменал за чисто българска разработка с този калибър която не само че е била разработена, а и била продадена в доста добри бройки , та за нея питах ?
Върнете се в началото
Mig-28

МнениеПуснато на: Съб 13 Фев 2010, 02:38    Заглавие:  

Някой от четящите по руските форуми може ли да каже нещо по подробно за ОСВ-96 интересно е, че се сгъва и според данните тежи към 13 кг. което значи , че преспокойно може да се пренася в една по-голяма раница ( руснаците може би правят и бойни скокове с него ) .
Върнете се в началото
калло

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб 13 Фев 2010, 08:10    Заглавие:  

нт
Последната промяна е направена от калло на Съб 13 Фев 2010, 10:34; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Sea Dog
[Moderator]

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Съб 13 Фев 2010, 09:57    Заглавие:  

...

Последната промяна е направена от Sea Dog на Съб 13 Фев 2010, 12:11; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя 
калло

МнениеПуснато на: Съб 13 Фев 2010, 10:33    Заглавие:  

Благодаря за разбирането. Иначе - доколкото знам, снимката е стара и този не е камикадзе, а май от съпротивата във Фалуджа. Изтривам постингите си по този въпрос, за да не правим ОТ.
ПП - не ми е страшна, нито гнусна - това е животът. Минал съм, все пак и през съдебна медицина, дето и по-така неща се виждат Smile
Върнете се в началото
MoRqK

Местожителство: гр.Търговище

МнениеПуснато на: Съб 13 Фев 2010, 12:53    Заглавие:  

Ще може ли някой да направи един пълен разбор за развитието на снайперското дело в БА и какви са тенденциите за неговото развитие
кога се е зародил снайперизма в БА и дали през ВСВ сме имали обучени снайперисти?Благодаря
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя 
marinecor

МнениеПуснато на: Съб 13 Фев 2010, 13:23    Заглавие:  

MoRqK написа:
Ще може ли някой да направи един пълен разбор за развитието на снайперското дело в БА и какви са тенденциите за неговото развитие
кога се е зародил снайперизма в БА и дали през ВСВ сме имали обучени снайперисти?Благодаря

Хах... от една страна сериозен труд, от друга страна лесно обобщим. През ВСВ сме имали ... някакви снайперисти ... и да бъда конкретен - не съм срещал документални следи за тяхното съществуване , но пък съм срещал "артефакти" - дамек снайпески пушки - К 98 и манлихер М 95. След войната пак без 100% доказателства а по слухове и легенди е имало снайперни школи в мото стрелковите полкове . Тези школи са закрити в края на 50 те или началото на 60 те.
По принцип щатът "снайперист" си остава , но БНА (че и БА) винаги са били тотално неокомплектувани със снайперски пушки. Давам пример - в МСП където по щат бяха над 40 имаше цифром и словом 1 бр. СВД. Дали се е водела някаква подготовка - сигурно - по варианта - сандък патрони и да пострелят.Наставление по снайперска подготовка поне аз не съм виждал с издключение на наставлението за СВД , където има и малко от подготовката. Като цяло ветър и мъгла.
Към настоящият момент единственият документ по снайперска подготовка е една апрокрифна книжнина от 68 Бр СпС, която е изготвена на базата на американските наставления и е леко модифицирана. Пак единствено в тази бригада има снайперски курс на модулен принцип , който горе долу става. По някое време командироваха разни разнообразни от лекопеххотните и прочие бригади на снайперски курс в 68 -а , но поради факта , че липсва елемент на подбор , тези курсове като цяло бяха малко ефективни.

Опити за провеждане на курс за снайперисти беше правен и в НВУ , но там бидеше наблегнато основно на стрелбата и външната балистика.
Върнете се в началото
MoRqK

МнениеПуснато на: Съб 13 Фев 2010, 14:01    Заглавие:  

Калине благодаря ти!Как е възможно все в Ба с всичко да закъсняваме от съвремието-елементарна учебна и нормативна база да няма за снайпер-делото.До колкото съм чувал в Тихина до скоро с мосин-наган караха поради липса на СВД-трагедия
В Гръцко е широко застъпена подготовката както във флота така и в сухопътни воиски имат си и Барет(виждал съм го на тренеровките за парад на флота в тяхните ОУК)
За такива неща като пушка 12,7мм няма смисъл да питам да ли сме имале говоря за снайпер?
Върнете се в началото
marinecor

МнениеПуснато на: Съб 13 Фев 2010, 14:10    Заглавие:  

MoRqK написа:
Калине благодаря ти!Как е възможно все в Ба с всичко да закъсняваме от съвремието-елементарна учебна и нормативна база да няма за снайпер-делото.До колкото съм чувал в Тихина до скоро с мосин-наган караха поради липса на СВД-трагедия
В Гръцко е широко застъпена подготовката както във флота така и в сухопътни воиски имат си и Барет(виждал съм го на тренеровките за парад на флота в тяхните ОУК)
За такива неща като пушка 12,7мм няма смисъл да питам да ли сме имале говоря за снайпер?

Има Блазер .338. Въпроса с т. нар. "Тежък" снапер беше решен в полза на .338. Причините да не се вземе .50 мога да ги обясня.
Приятелю... за да има някакво наставление, учебник и прочие - някой трябва да го напише. Сал един снайперизъм да ни е косура. Проблема е че на 90% от началниците ич не им стопля под шапките , че човек не става "снайперист" като просто му зачислиш снаперна пушка.
Върнете се в началото
MoRqK

МнениеПуснато на: Съб 13 Фев 2010, 14:25    Заглавие:  

Много си прав.Трябва млади и знаещи офицери да се захванат с написването на всички нужни ръководства за БА иначе ако я караме с тактика и оперативно изкуство от 50те няма защо да се очудваме че в Афганистан пазим летище или защо нямаме фрегата краи Сомалия-просто за НАТО ние сме малкото дете което тепърва се учи на занаята....и всичко това го казвам с голямо съжаление.
Преди време в час по тактика(уча в академията на флота в атина) преподавателя ми каза"познаваш ли еди кой си командир на фрегата в БГ" и аз му отговарям не,и той продължи 4е през 2005 е бил на прословутото БРИЗ 04 и се е запознал с него.До тук всичко хубаво.Аз от своя страна го питам "как видях те учението,на нивото ли е на останалите натовски подобни учения"....той се засмя и казва....нивото е слабо,вие тогава още с комуникациите неможехте да се оправите...Sad(((((((((((((представям си как изглеждаме в очите на НАТО
Върнете се в началото
калло

МнениеПуснато на: Съб 13 Фев 2010, 14:34    Заглавие:  

Цитат:
до скоро с мосин-наган караха поради липса на СВД-трагедия

Няма нищо трагично в снайперския вариант на Мосин, особено в сравнение със СВД.
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 4 от 6 [84 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, 4, 5, 6 Следваща
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » ОРЪЖЕЕН ФОРУМ » Оръжейна
Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

[ Time: 0.5131s ][ Queries: 14 (0.0035s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker