Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн
Рискът от война е голям, заяви иранският външен министър! Някои хора я искат · Калин Манолов: Делото за т. нар. Възродителен процес още не е прекратено · МВР със супермодерна лаборатория за криминалистика, микроскоп сравнява гилзи · Зоран Заев сподели престижна награда с българския премиер · Митрополит Гавриил: Свръхлибералният скандинавски подход към децата е страшен · Асад към кюрдите: Американците ще ви продадат на Турция! Ние ще ви защитим ·

Select Forum Language:

Hot topics:
В момента е: Пон 18 Фев 2019, 01:51
Часовете са според зоната UTC + 2
 Главната страница » ОРЪЖЕЕН ФОРУМ » Българска армия - минало и настояще
Каталог на въоръжението в сухопътни войски
Модератори: Super Flanker
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
Страница 5 от 7 [103 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 Следваща
Автор Съобщение
Чукча

МнениеПуснато на: Съб 19 Мар 2011, 12:31    Заглавие:  

Що се отнася до БТ техника след ВСВ всичко що е било на въоръжение е показано в НВИМ. Щом го няма там значи едва ли е било на въоръжение.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение 
Flanker

МнениеПуснато на: Съб 19 Мар 2011, 12:43    Заглавие:  

Чукча написа:
Що се отнася до БТ техника след ВСВ всичко що е било на въоръжение е показано в НВИМ. Щом го няма там значи едва ли е било на въоръжение.

Дали? Rolling Eyes
Например там няма Т-62 или да кажем ЗПУ-14,5-4...
Върнете се в началото
Чукча

МнениеПуснато на: Съб 19 Мар 2011, 13:05    Заглавие:  

Да, прав си. Естествено има и малки изключения в бронетанковата техника. Не са показани също така и някои от помощните машини на танково шаси, но смятам, че основното и масовото е експонирано. Аз например от музея научих, че сме имали и БТР-152. Досега не съм виждал архивна снимка от БНА с такова возило. В интерс на истината имам разни стари сканове от някакъв западен каталог в който за руската техника е описано в кои армии офицялно е приемана въоръжение. Та там срещнах за първи път информацията за БТР-152 в БНА и то доста преди да посетя музея и да се убедя с очите си. Пак в този каталог е посочено че сме приемали и БТР-40
Всъщност не е късно и за още нови попълнения на БТ техника. Сега когато бастисват врачанската експозиция се надявам нещата да ги преместят в НВИМ, ако разбира се не ги изпишат за скрап.
Върнете се в началото
pgp000
Гост

МнениеПуснато на: Съб 19 Мар 2011, 15:06    Заглавие:  

Чукча написа:
Сега когато бастисват врачанската експозиция се надявам нещата да ги преместят в НВИМ, ако разбира се не ги изпишат за скрап.

Те точно това ще я направят - ще я бастисат! Само т.нар. KDF/Kübelwagen на ход колко струва - що ходене по кръчми ще падне... Пък ако е вярно, че имат запазен Феномен Гранит и няколко други хубавини не им мърда хотел на морето, после иди я гони кака си Соня!
Върнете се в началото
Бай Ганьо

МнениеПуснато на: Съб 19 Мар 2011, 15:15    Заглавие:  

Мнението е изтрито по желание на потребителя.
Чукча

МнениеПуснато на: Съб 19 Мар 2011, 15:55    Заглавие:  

Би ли изброил липсващите 4 танка, защото наистина не се сещам кои са те, освен ако не говорим за модификации ?
За БТР-152, не съм надниквал вътре, но и сам се досетих, че са нещо специално още щом видях номерата им. Лошото при този вид еспозиция е че външно виждаш чист БТР и съответно правиш съждение, че е БТР, но никой не те пуска вътре за да видиш, че всъщност не е БТР Very Happy
Върнете се в началото
Бай Ганьо

МнениеПуснато на: Съб 19 Мар 2011, 16:01    Заглавие:  

Чукча

МнениеПуснато на: Съб 19 Мар 2011, 16:39    Заглавие:  

Бай Ганьо написа:
БТР-152 е без покрив. Така че и с невъоръжено око се вижда, че става дума за друго.
Танкове били на въоръжение в БНА:
Т-3; Т-4; Т-5; Т-34; Т-54; Т-55; Т-62; Т-72 = 8 бр.
Танкове представени в експозицията на НВИМ
Т-4; Т-34; Т-55; Т-72 = 4 бр. +Т-55АМ-2
Липсващи:
Т-3; Т-5; Т-54; Т-62 = 4 бр.
за пореден път ще отбележа, че в рамките на Варшавския договор ние единствени (освен СССР) сме имали на въоръжение Т-62.

Списъка ти е пълен, но аз говорех за БТ техника произведена СЛЕД ВСВ. Споменатите Т-3 / 5 ги броя за техника преди 1945.
За Т-62 се съгласявам още след като Flanker го спомена, а за Т-54 какво да кажа ? Гледай Т-55 и си представяй първообраза му Laughing
За музей като нашия дали ще покажеш основната база на дадена машина или производна на нея модификация, която външно потчи не се отличава с големи разлики, няма кой знае какво значение. И макар и да стигнахме до тук мисълта ми започна от Шилка-та. Тя се отличава от всичко останало което сме имали, та в тоя ред на мисли казах, че щом я няма там значи едва ли въобще сме я имали.

А сега може ли да попитам за нещо което на мен ми е било интересно ?
В НВИМ има една открита Уаз-ка на с прикачен отпред инвентар. Разположена е зад БТРите. Наоколо нямаше никаква табелка (апропо и на простовутите БТР-152 нямаше табелки от които да се разбере, че не са чисти БТР-и) Та въпроса ми е какво представлява въпросната УАЗ-ка ?
И другото което ми направи впечатление е една машинария с 3-буквена абревиатура на която все и забравям името. В реални условия стои по летищата отвъд полосата в тревите. Базира се на Зил-130 с фургон с антени и има характена "капандура" на покрива. Обикновенно до нея стои и агрегатчето и което е качено на едноосно ремарке. Същата машинария я има и в НВИМ, но заразлика от всички които съм виждал на тази номера и започва с А вместо с В. Въпроса ми е кои машини са били с такава момерация "А"
Върнете се в началото
Бай Ганьо

МнениеПуснато на: Съб 19 Мар 2011, 17:11    Заглавие:  

Чукча

МнениеПуснато на: Съб 19 Мар 2011, 17:52    Заглавие:  

Мерси!
Въпросния "трал" на Уаз-ката тогава ми се стори по-скоро като минотърсачен апарат Rolling Eyes

П.С. сега се сещам, че сме имали една машина качена на АТ-Л. Отзад е металически фургон покрит с брезент. Мисля, че Преслав беше качил такъв образец в ПАН.Бг, но иначе отделно от това съм я виждал само на страниците на Български войн.
Някой знае ли с какво предназначение е била. За съжаление и тя не е запазена в НВИМ
Върнете се в началото
Бай Ганьо

МнениеПуснато на: Съб 19 Мар 2011, 17:56    Заглавие:  

Kemaff

МнениеПуснато на: Съб 19 Мар 2011, 18:27    Заглавие:  

Подкрепям 100% "Бай Ганьо" за разликата между Т-54 и Т-55 ................. ако "Чукча" си влизал в двете машини , а камо ли да си "пуцал" щеше да си наясно колко голяма е разликата (не визирам модификацията Т-54Б) Embarassed Embarassed Embarassed
Върнете се в началото
Елемаг
[Moderator]

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб 19 Мар 2011, 18:40    Заглавие:  

Cool Cool Cool
Бе той танка в музея си е Т-54. Вижда се отвора за картечницата на механик-водача.

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла 
Бай Ганьо

МнениеПуснато на: Съб 19 Мар 2011, 18:44    Заглавие:  

Чукча

МнениеПуснато на: Съб 19 Мар 2011, 19:40    Заглавие:  

Относно снимка на АЛТ-а съжалявам, но в ПАН не мога да я намеря. Менюто на този сайт ми е трудно и не мога да намеря архива със снимки на техниката.
Някъде там имаше поредица от черно-бели снимки и на една от тях имаше АТ-Л нагазил в река. Само това помня. Помня също че беше фургон с врата на борда и брезентен покрив.
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 5 от 7 [103 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 Следваща
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » ОРЪЖЕЕН ФОРУМ » Българска армия - минало и настояще
Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

[ Time: 0.0597s ][ Queries: 12 (0.0038s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker