Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн

Select Forum Language:

Hot topics:
В момента е: Вто 19 Яну 2021, 14:13
Часовете са според зоната UTC + 2
 Главната страница » КРИЛЕ - РЕТРО АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Ретросалон
Легендите за мините-капани
Модератори: Penio
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
Страница 1 от 3 [33 Мнения]   Иди на страница: 1, 2, 3 Следваща
Автор Съобщение
Octagon

Местожителство: LBPD

МнениеПуснато на: Съб 22 Май 2010, 21:04    Заглавие:  Легендите за мините-капани  

Тук-там се срещат легенди, че бомбардировачи на САЩ и Англия през ВСВ са хвърляли над България мини-капани във вид на детски играчки, писалки и др. Има ли достоверни сведения за това? По-важно, има ли запазени документи - властите и армейските поделения са били длъжни да издадат такива.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение 
Simeon

МнениеПуснато на: Съб 22 Май 2010, 22:42    Заглавие:  

Виж Румен Руменин-той дава инфо по въпроса, даже и имена на хора засегнати от тези мини.
Octagon

МнениеПуснато на: Нед 23 Май 2010, 00:11    Заглавие:  

Виждал съм го. Тъкмо тези приказки смятам за легенди - нито едно док. потвърждение. Минимум - известие до населението да се пази от такива предмети и да вика властта. А над Райха хвърляни ли са такива неща?
Върнете се в началото
Shilo

Местожителство: Плевен

МнениеПуснато на: Нед 23 Май 2010, 04:48    Заглавие:  

Octagon написа:
А над Райха хвърляни ли са такива неща?

Да. Логично е.

dragon x

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Нед 23 Май 2010, 09:53    Заглавие:  

И що да е логично?
Alexxx

МнениеПуснато на: Нед 23 Май 2010, 11:03    Заглавие:  

Имаше преди такава тема, май се казваше играчкобомби? Иван Бориславов писа активно там.
Върнете се в началото
Sea Dog
[Moderator]

МнениеПуснато на: Нед 23 Май 2010, 11:07    Заглавие:  

От моята майка знам, че като деца са ги предупреждавали за такива "играчки-бомби". Тя казва, че в училището й, са им показвали такива играчки и са ги "инструктирали" да не пипат подобни намерени предмети, а да информират някой отговорен - родител, учител, милиционер и т.н. Важното в случая е, че не става дума за ВСВ, защото тя е родена 1948г.
pgp000
Гост

МнениеПуснато на: Нед 23 Май 2010, 12:01    Заглавие: Re: Легендите за мините-капани  

Octagon написа:
Тук-там се срещат легенди, че бомбардировачи на САЩ и Англия през ВСВ са хвърляли над България мини-капани във вид на детски играчки, писалки и др. Има ли достоверни сведения за това? По-важно, има ли запазени документи - властите и армейските поделения са били длъжни да издадат такива.

Никакви легенди не са и далеч не само над България са хвърляни такива "безобидни" предмети.

Холандски плакат
Click to see if image is larger

Италианска статия
Click to see if image is larger

Още: http://www.airgroup2000.com/forum/viewtopic.php?t=1374&start=703
Върнете се в началото
Octagon

МнениеПуснато на: Нед 23 Май 2010, 14:05    Заглавие:  

А, благодаря много! Вече има поне някакъв документ. Ще поразпитам и зад граница малко.
Върнете се в началото
dragon x

МнениеПуснато на: Сря 26 Май 2010, 18:56    Заглавие:  

Навремето съм чел и един български роман по въпроса, май "Воля" се казваше, може би базиран на истинска история. Но и мен са ме предупреждавали навремето за такива "оставени" предмети.
pach

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет 27 Май 2010, 08:01    Заглавие:  

То и това не са документи в точния смисъл, защото са "агитационни" материали да не се пипа и т.н. Тост се явават като част от пропагандата по онова време...
Такива неща, като истински документи биха изскочили в архивите на...полицията и военните , които са събирали и обезвреждали предметите - поне някъде докладите трябва да са останали, но май никой не ги е търсил.
Но за България това се е случвало гарантирано - майка ми (1932 година на раждане) е намерила такава писалка в двора на училището и тъй като е била твърде лъскава да е загубена от съученик , лично е завела стражар (така казваше на полицайте) да я прибере. После са викали баща и в полицията за "сверка", щото се е оказала "много послушно момиченце".Но имали силни съмнения, дали от бомбардировка или от "наземен" екип не се е появила там писалката.
Но и аз нямам документи по въпроса освен разказите на майка и на дядо ми, който се смееше с тази случка - все пак чак когато се явява за "справка" (не му е било до смях - зер властите го викат), едва тогава разбира, че дъщеря му е проявила бдителност.
Майка си спомняше, че учителите са ги предупреждавали за писалки, кукли, детски автомобилчета и метални кутий с бисквити - тоест предмети които гарантирано биха привлекли детско внимание... Evil or Very Mad

CATCH 22

МнениеПуснато на: Чет 27 Май 2010, 19:08    Заглавие:  

pgp000 написа:
Никакви легенди не са и далеч не само над България са хвърляни такива "безобидни" предмети.

pach написа:
То и това не са документи в точния смисъл, защото са "агитационни" материали да не се пипа и т.н. Тост се явават като част от пропагандата по онова време...

Не зная кой от двата артефакта по-горе по НЕ ПОДХОЖДА за каквато и да е аналогия с евентуално хвърляни над България играчки-бомби.
1. Холандският плакат: Холандия е окупирана от Германия страна (освободена по-късно от съюзниците) имаща активна антигерманска нелегална съпротива. Паднали над страната британски екипажи напр., са укривани от населението, а емигранти, напуснали преди страната, се връщат тайно (нелегално) от Великобритания. Че плакатът е германска пропаганда, мисля няма никакво съмнение. Базира ли се обаче пропагандата на реални случаи? Надали някой сериозно ще приеме, че "лошите" съюзници са пускали тайно играчки-бомби, за да осакатяват холандски деца и сетне (може би Rolling Eyes) да хвърлят вината на "подлите" германци. Такива засукани схеми от типа "Щирлиц срещу Мюлер" трудно издържат на логиката.
2. Италианската статия: Италия през октомври 1944 год, (виж датата най-горе на статията) е разделена на две части държава, като съюзниците са преминали вече през Рим и Южна Италия е на тяхна страна. Савона (градът, където е отпечатан вестникът) е в най-северозападната част на Италия, т.нар. "Социална Република" на Мусолини. Северна Италия има повече проблеми с партизани и "саботьори"по това време. В текста и дума не става (аз поне нищо не намерих) за американски/британски произход на писалките-мини. На писалките-мини и бездруго по им отива да бъдат разпръснати или оставени от хора на земята, отколкото да бъдат разпръснати от самолет. Мисля, че в текста става дума само за една писалка, намерена край пътя, което прави хвърлянето й от въздуха абсурдно, но някой с по-добри познания по италиански да ме поправи, ако трябва.

Последната промяна е направена от CATCH 22 на Пет 28 Май 2010, 04:46; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
piston

МнениеПуснато на: Чет 27 Май 2010, 20:30    Заглавие:  

В училище (преди 1989 г.) ни разказваха за човек, осакатен от такава играчка, който загубва двете си ръце (до китките) и се научава да пише, притиснал химикалката между двете си предмишници. Дори ми се върти спомен, че става директор на "ЗОМ" или "Изида" - гара Елин Пелин. Спомням си, че беше с много специфично първо име, нещо подобно на Зарко, но за това, последното, може и да греша. Възможно е да е писал биография.
Върнете се в началото
kapitan

Местожителство: Sf

МнениеПуснато на: Чет 27 Май 2010, 22:33    Заглавие:  

Трябва да е много добре документирано, за да се вярва. Може наистина да е бил без ръце, може и наистина да е свързано със самолети - да се е заиграл с намерен боеприпас, каквито доста са паднали от /и заедно със/ самолети през войната. Един познат ми е разказвал, как са гърмяли американски картечни боеприпаси, като пиратки, едвали не рутина. Ама намерили и един малко по-голям, явно снарядче, никой не искал да го удари, докато моят познат се престрашил - и така гръмнало, че едвали не салто назад направил! Ако е било в ръцете му, гаранция са щяли да бъдат най-малко 2 по-малко!
Върнете се в началото
Simeon

МнениеПуснато на: Пет 28 Май 2010, 21:55    Заглавие:  

piston написа:
В училище (преди 1989 г.) ни разказваха за човек, осакатен от такава играчка, който загубва двете си ръце (до китките) и се научава да пише, притиснал химикалката между двете си предмишници. Дори ми се върти спомен, че става директор на "ЗОМ" или "Изида" - гара Елин Пелин. Спомням си, че беше с много специфично първо име, нещо подобно на Зарко, но за това, последното, може и да греша. Възможно е да е писал биография.

http://www.krumblagov.com/investigations/volya.php

Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 1 от 3 [33 Мнения]   Иди на страница: 1, 2, 3 Следваща
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » КРИЛЕ - РЕТРО АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Ретросалон
Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

[ Time: 0.0819s ][ Queries: 12 (0.0038s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker