Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн
Рискът от война е голям, заяви иранският външен министър! Някои хора я искат · Калин Манолов: Делото за т. нар. Възродителен процес още не е прекратено · МВР със супермодерна лаборатория за криминалистика, микроскоп сравнява гилзи · Зоран Заев сподели престижна награда с българския премиер · Митрополит Гавриил: Свръхлибералният скандинавски подход към децата е страшен · Асад към кюрдите: Американците ще ви продадат на Турция! Ние ще ви защитим ·

Select Forum Language:

Hot topics:
В момента е: Пон 18 Фев 2019, 07:52
Часовете са според зоната UTC + 2
 Главната страница » ОРЪЖЕЕН ФОРУМ » Оръжия и събития до края на 20 век
Битката при Драва
Модератори: Super Flanker
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
Страница 2 от 4 [60 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, 4 Следваща
Автор Съобщение
T-72
[Admin]

Местожителство: Burgas

МнениеПуснато на: Пон 02 Авг 2010, 15:45    Заглавие:  

Колко години бяхме съюзници на немците?
На колко км бяха "Руснаците" като обявихме война на дойчовците?
Колко години прославените царски офицери подържаха неконституционният цар, хем виждаха че родината отива на заколение?
Излязаха "нови" стари документи за тогавашните събития.
Имало е вариант да пуснем немците но да не влизаме в пакта.Англичани и руснаци са разбирали много добре че сме сами и помощ няма.... но англичаните са ни съветвали да постъпим като датчаните -да стреляме във въздуха.
Да ама това означава - окупация и сваляне на царя от немците.
Как да го иска прославеният "Цар обединитеЛ

ICQ Номер 
pepipv

Местожителство: пловдив

МнениеПуснато на: Пон 02 Авг 2010, 17:15    Заглавие:  

моите двама дядовци са служили в 29 ямболски полк....и разказваха как единият ден са с германците ,а другият вече с русия.имаше много интерсни разкази за всичко и за предателство и за героизъм,но двамата бяха единодушни...че трябва са служи на България честно и всеотдайно и ,никога да не сме завоеватели,че войната е най-лошото нещо.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла 
FW-189

МнениеПуснато на: Пон 02 Авг 2010, 18:05    Заглавие:  

Уважаеми колеги, има опасност темата да се изроди в полемика "германофилство срещу русофилство". Нека бъдем БЪЛГАРИ, преди всичко, и да не изпадаме в сляпо преклонение пред Големите братя. Темата е "Битката при Драва". Който има какво да каже по тази тема, да го сподели: факти, спомени на очевидци, снимки.
Безсмислените спорове са излишен баласт във Форума.
Върнете се в началото
NEO

Местожителство: Велинград

МнениеПуснато на: Пон 02 Авг 2010, 21:50    Заглавие:  

Smile Абсолютно те подкрепям. "Фобията" и "филията" вного често вгорчават по начало интересни теми. Надявам се, който има близки , които са участвали в боевете(защо не и в самата война) да поразпитат още и да пишат тук.Както и ако някой има достъп до документални източници, нека също сподели наученото.
Поздрави..

Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение 
прр1

Местожителство: В. Търново

МнениеПуснато на: Вто 03 Авг 2010, 08:17    Заглавие:  

Уважаеми колеги, мислите ли, че ако участието на нашата армия беше "тотална издънка" някой щеше да покани ген. Стойчев на парада на Победата. Там човека участва в качеството си на командващ армия в Трети украински фронт.
NEO

Местожителство: Велинград

МнениеПуснато на: Вто 03 Авг 2010, 08:54    Заглавие:  

Уважаеми npp1, изобщо не мисля, че някой смята, или иска да изкара участието на нашите бойци издънка. Просто лично мен гръмките хвалебствия и високопарни писания силно ме смущават. Точно за това са ми така интересни спомени на ветерани и архивна информация. Ще е добре кой, каквото научи да го сподели. Също ще поразпитам и моя дядо, който не е участвал в боевете, а е бил железничар тогава, но сигурно ще има какво да разкаже.Аз лично вярвам, че нашите войски са се сражавали достойно.
T-72
[Admin]

МнениеПуснато на: Вто 03 Авг 2010, 09:41    Заглавие:  

Дядо ми споделяше че много лошо са ги хранели.
Абсолютната мизерия!

ICQ Номер 
bobich7

МнениеПуснато на: Чет 05 Авг 2010, 01:17    Заглавие:  

Интересна тема, май тук почти всеки от нас има дядо който е участвал във въпросната битка. Всичко което помня от разказите на дядо ми е как е убил един немски войник - иначе той е щял да го убие. Помня че като си е вадел канчето от мешката е било пробито от куршум, а лъжицата му е била нагъната. И нещото което тогава много ме учуди - все пак бях на 12 когато дядо ми беше жив - руските войници тръгвали в атака задължително пияни. Носели им бурета с водка. После старшини или някакви политически им удряли по една реч и ги пускали пияни напред.
Върнете се в началото
Reagan

МнениеПуснато на: Съб 07 Авг 2010, 09:21    Заглавие:  

Само да уточня по въпроса за датското поведение. Дания по това време няма териториални спорове за решаване, датчаните нямат опасения от други военни действия. Макар че Югославия е германски съюзник англичаните до последно я смятат а свой съюзник (то така и става преврата де). Та значи предложението на британците не е да се изстрелт 2 снаряда във въздуха, а заедно с югославия, гърция и британски войски да се организира "противогермански вал на дунава". Навярно в София са засияли от щастие като са разбрали че на наша територия ще влязат сръбски и гръцки войски а в бъдеще са обещавали и турски. Това е бил много сериозен проблем. Защото ако България застане на страната на съюзниците гръцки и британски войски няма как да не навлязат на наша територия. Отделно са се опасявали че и турски войски може да ни дойдат в помощ. И става мазало.
Върнете се в началото
Simeon

МнениеПуснато на: Сря 11 Авг 2010, 11:09    Заглавие:  

Reagan написа:
Отделно са се опасявали че и турски войски може да ни дойдат в помощ. И става мазало.

Турски войски са оперирали на територията на България още по време на ПСВ-Добруджански фронт, така, че не виждам какъв е бил проблема.
Тук можем да си чешем пръстите и клавиатурите до утре. Very Happy
Едно е ясно на 100%-нашите хора са нямали манджа и патрони.

Мечка

Местожителство: у гората

МнениеПуснато на: Съб 14 Авг 2010, 08:02    Заглавие:  

Относно битката при Драва, "червените баби доброволки" и окичването им с ордени:

Покойната ми баба, родена 1923г. е участвала в сраженията при този участък, като доброволка.
Същата е била там в качеството й на санитар и медицински помощник, тъй като е била завършила
училище за мед. сестри преди това (колебая се дали не е било колеж).
Наградена е заедно с още санитарка за извличането на ранени от бойното поле под обстрел
и спасяването на живота на командир на рота.
Само веднъж като по-голям ми разказа за ужасът й като цяло от войната и конкретно как
Провидението я е спасило, след като излиза за бинтове от една полусрутена къща без покрив,
където са били настанени ранените и двете й най-добри приятелки
и как малко след излизането й, върху полу-къщата има пряко попадение.

В последствие при всяка една годишнина и други вече измислени поводи, също е награждавана
с медали, но не ги слага нито веднъж, именно от ненавист към войната.
След 1992г. изхвърли всички медали.

С уважение,

Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя 
=VNVV=Rosev

МнениеПуснато на: Съб 14 Авг 2010, 14:53    Заглавие:  

Евала на баба ти!Впрочем ВСВ уж не е прекалено отдавна а в нашата история има доста бели петна ,примерно за ей този санитарен ешелон:
http://www.lostbulgaria.com/?s=%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B5%D0%BD
Дали е трябвало да влизаме в тристранния пакт-ами внуците след време може да питат кой ва би в главата да влизате в НАТО?Като служех през 1981-83г това същото НАТО ни беше най злия враг!За хората тогава да се бият със Германия не е било въпрос на лично осъзнаване а на дълг пред отечеството.То ние и сега пращаме насам натам войска ,доколкото още я има.Българската история е изпълнена с политически грешки още от междусъюзническата война насам и да смятаме че през 1940г някой е можел да предположи как ще свърши войната е фантазия.
Конкретно за Драва и аз съм слушал че руската войска яко си е попийвала ,че никак не се е церемоняла с унгарското население.Нашите също са реквизирали ,преди всичко фураж за конете ,дори веднъж им дали отровно зърно та половината коне измрели та реквизирали унгарски коне.
Има и нещо което също сега ми прави впечатление -никой от ветераните не споменаваше за немски танкове на Драва -самолети да но не и танкове....
Върнете се в началото
ICQ Номер 
pgp000
Гост

МнениеПуснато на: Съб 14 Авг 2010, 15:42    Заглавие:  

=VNVV=Rosev написа:
.Нашите също са реквизирали ,преди всичко фураж за конете ,дори веднъж им дали отровно зърно та половината коне измрели та реквизирали унгарски коне.

Би ли посочил къде си чел за това?
Цитат:
Има и нещо което също сега ми прави впечатление -никой от ветераните не споменаваше за немски танкове на Драва -самолети да но не и танкове....

Колко немска авиация при тоталното въздушно преъзходство на анти-хитлеристката коалиция по това време? А танкове все още е имало, и то доста. И артилерия, миномети...
Върнете се в началото
T-72
[Admin]

МнениеПуснато на: Съб 14 Авг 2010, 16:07    Заглавие:  

дядо ми е разказвал за разузнавателни немски самолети.
Обаче не на Драва(понеже не бил там) а към "албанска" сърбия

ICQ Номер 
=VNVV=Rosev

МнениеПуснато на: Съб 14 Авг 2010, 16:20    Заглавие:  

За зърното ми го е разказал дядо,като взводен командир имал кобила,от унгарското зърно тя и други коне измрели -затова в следващото село те реквизирали коне на мястото на умрелите.Къде точно се е случило това не мога да кажа ,само знам че там някъде са минавали край някакво селище на което викали "Малкия Сталинград" и там имало следи от много жестоки боеве...
Върнете се в началото
ICQ Номер 
Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 2 от 4 [60 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, 4 Следваща
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » ОРЪЖЕЕН ФОРУМ » Оръжия и събития до края на 20 век
Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

[ Time: 0.0623s ][ Queries: 12 (0.0038s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker