Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн

Select Forum Language:

Hot topics:
The time now is Mon 01 Jun 2020, 08:01
All times are UTC + 2
 Forum index » ОКЕАН - МОРСКИ ФОРУМ » ГАЛЕРИЯ - МОРСКА БЪЛГАРИЯ
Товарни кораби "Галата", "Созопол", "Обзор", "Бяла"
Moderators: Sea Dog
Post new topic   Reply to topic View previous topic :: View next topic
Page 2 of 2 [22 Posts]   Goto page: Previous 1, 2
Author Message
Preslav
[Admin]

PostPosted: Thu 11 Nov 2010, 22:39    Post subject:  

Е, ама в завода е с име "Обзор".
Или то просто прозира по време на ремонта?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website 
Sea Dog
[Moderator]

PostPosted: Thu 11 Nov 2010, 22:50    Post subject:  

Надписът "Обзор" е с релефни метални букви, оригиналните, а надписът "Morelia" е изтрит........ (ся, да не питаш що Laughing )
polaris

PostPosted: Fri 12 Nov 2010, 00:03    Post subject:  

Sea Dog wrote:
Надписът "Обзор" е с релефни метални букви, оригиналните, а надписът "Morelia" е изтрит........ (ся, да не питаш що Laughing )

AIS казва че на 18 Септември 2010 е преминал Босфора на юг с име Морелия за да се подвизава в Средиземно море. Собственик: Timberlake Investment Co.
Delaware City DE, U.S.A. Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail 
Preslav
[Admin]

PostPosted: Mon 31 Jan 2011, 13:30    Post subject:  

Нещо тъжно относно "Галата", със снимка на потъналия кораб.

http://morskivestnik.com/spomeni/firstttr.html

ПЪРВИЯТ РЕЙС
Мишо Керемидчиев живееше на главната улица, срещу църквата „Свети Никола” във Варна. Много високо, здраво момче с буйна черна къдрава коса. Винаги усмихнат и лъчезарен. Не може да не го обичаш. Освен общи приказки, с него нямахме махленска близост. Навремето, не знам защо, не идваше да играе на Шишковата градинка с нас, момчетата. Това, че и той нямаше баща, ме караше да го чувствам особено близък. Влезе и завърши, след мен, Морското училище. През тези няколко години почти не бяхме се виждали.
Настана времето, когато адски трудно беше да те приемат в Параходство „Български морски флот”. Нямаше кораби, а моряците бяхме много. По него време, то беше 1959 - 60 година, започна и строителството на малките 150-тонни кораби от типа „Галата”. Това много ни обнадеждаваше.
В един много студен и ветровит декемврийски ден срещнах Мишо в пристанището. Целият грееше от щастие. Спусна се към мен, ръкувахме се и той поверително, със стеснение, каза: „Няма да повярваш, назначен съм на „Галата” като помощник-капитан. Утре отплаваме за Балчик. Това е първият рейс в живота ми”. Дълбоко в съзнанието ми изплува завистлива мисъл - кой ли го е вредил на първия новопостроен кораб. Грейналото, радостно лице на Мишо и топлината, с която ме прегърна, потопиха обратно черната ми мисъл.
„Галата” потеглил въпреки засилващия се североизточен вятър. От контролната кула при входа на пристанището, предупредили капитана, че освен щорма се очакват и заледявания. Отговорът бил: „Капитан Цветков не се страхува от морето. Морето се страхува от капитан Цветков”. Това е последният контакт с кораба. Той не пристигна в Балчик този ден. Нито на другия ден. Нито следващите дни и месеци.
След година, когато потъналият кораб „Галата” бе изваден от дъното, разследването установи: В снежната вихрушка корабът се отклонил от курса си и тъй като, освен един компас, нямал никакви други навигационни прибори, се блъснал в брега западно от Каварна. Капитанът дал заден ход и се изтеглил от брега, но от пробойната в корпуса корабът се наводнил и веднага потънал.
Нямаше нито един спасен човек. Така и не се разбра кой е бил „щастливецът”, приютен от екипажа да преспи през нощта на топло в кораба и когото бяха забравили да събудят, преди да отплават. Името му го няма в екипажния списък. Какво ли е изживял Мишо в последните мигове на своя първи рейс!
Капитан Асен ДРЕМДЖИЕВ
Back to top
Preslav
[Admin]

PostPosted: Sun 29 May 2011, 13:21    Post subject:  

И още една за архива, в бургаското пристанище:

Click to see if image is larger
Back to top
Preslav
[Admin]

PostPosted: Fri 30 Sep 2011, 22:43    Post subject:  

Да си продължим темата с чертеж:

Click to see if image is larger
Back to top
kilikanzer1

PostPosted: Wed 22 Aug 2012, 21:38    Post subject: кораб Обзор  

Баща ми потъва с Обзор през 63 година .Една година преди да се родя!Но не мога да си спомня къде точно се е случило.И на мене вече спомените взеха да ми се губят.Разбира се всички са останали живи.Иначе нямаше да бъда роден.Точно така му казваше -финикийският флот.Тогава е бил към 30 годишен .Пенсионира се в БМФ с последният рейс на „Васил Априлов“като моторист.Две години след това почина.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail 
Page 2 of 2 [22 Posts]   Goto page: Previous 1, 2
Post new topic   Reply to topic View previous topic :: View next topic
 Forum index » ОКЕАН - МОРСКИ ФОРУМ » ГАЛЕРИЯ - МОРСКА БЪЛГАРИЯ
Jump to:  

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum

[ Time: 0.0757s ][ Queries: 12 (0.0056s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker