Private Colleger of transportation  
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн
2017 : Превъоръжаването на руската ПВО с комплекси С-400 е завършено · Цветан Цветанов: Премиерът Борисов е навсякъде приет и навсякъде е желан гост (ОБНОВЕНА) · Страшна находка на пътя Елхово-ГКПП Лесово · Сянката на Пиночет тегне над изборите в Чили · Как се печелят милиони от хора, дарили телата си за науката · Елена Йончева: Позор е, когато научим отвън какво се случва в нашата страна ·

Select Forum Language:

Hot topics:
The time now is Sun 19 Nov 2017, 14:27
All times are UTC + 2
 Forum index » ОРЪЖЕЕН ФОРУМ » Българските поделения и формирования
82 мотострелкови полк - под.22290
Moderators: Super Flanker
Post new topic   Reply to topic View previous topic :: View next topic
Page 2 of 12 [172 Posts]   Goto page: Previous 1, 2, 3, 4, ..., 10, 11, 12 Next
Author Message
dsuzunov

PostPosted: Sun 10 Oct 2010, 21:01    Post subject:  

Елемаг wrote:
Cool Cool Cool
Онзи е друг. И е пълно говедо!!!

Грешката е моя...поправих я.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail 
dsuzunov

PostPosted: Sun 10 Oct 2010, 21:25    Post subject:  

Това е останало от полка:
http://www.panoramio.com/photo/41445885
Back to top
pepipv

PostPosted: Mon 11 Oct 2010, 12:09    Post subject:  

dsuzunov wrote:
Това е останало от полка:
http://www.panoramio.com/photo/41445885
тъжна картинка е.този портал не си знае годините.някъде го има на снимка в нета още като е бил 29 Ямболски пехотен полк.
Back to top
dsuzunov

PostPosted: Mon 11 Oct 2010, 14:55    Post subject:  

Относно бронетехниката, си спомням:
І-ви МСБ беше на БТР-60ПБ. Същият подготвяше командири на мотострелкови отделения.
ІІ и ІІІ МСБ бяха на БТР-60П и БТР-60ПА
Танковият батальон беше на Т-34-85, заменени през 1984 г с Т-55
Артилерийският дивизион беше качен на 122 мм САУ Гвоздика 2С1, през 1984 г. и имаше няколко МТЛБ, също към дивизиона.
Противотанковата батарея, беше на БРДМ-Малютка.., мисля, че бяха 6 машини.
Разузнавачите, бяхме с БРДМ-1 два бр и БРДМ-2 два бр.
Командир на ТБ беше един, по нищо не приличащ на танкист, офицер к-н Димитров, слаб и висок, с походка на патица. Оттам и прякора му-"Патаран"
Командира на противотанкистите, к-н Найденов, беше любимец на войската.
Командира на един от кадрираните МСБ, с фамилия, ако не се лъжа, Ганчев, имаше тик с главата, все едно, че кима и когато човек стои пред него, остава с впечатление че му кима постоянно. Любимото му обръщение беше - "Биволи"
Когато за ПНЩР, в полка дойде Атанас Дженков от 12 МСП Елхово, при първия му наряд като дежурен по полк си спомням следното:
Сутринта на развода, Дженков командва "за среща" на Командира и със строева стъпка тръгва да го посрещне. В ляво и в дясно от мен се чуха коментари, от типа:
-"Марширува като руски гвардеец" Такава маршировка демонстрира същата сутрин, че от този момент се превърна в еталон.
Тъй като го познавах от времето, когато беше к-р на разузнавателната рота на 12 МСП и знаех колко "див кашик" беше, в първите дни се бях стреснал. Смятах, че ще ми се "стъжни службата през оставащите 8 месеца до уволнението. Нищо подобно. Тъй като ротният ни беше по болници, Дженков пое занятията по разузнавателна подготовка. Никога не ми е било толкова интересно, колкото през тези месеци.
В денят на уволнението, го попитах, на какво се дължи промяната в поведението му и ето отговорът му:
-"Преди, в Елхово, бях обикновен строеви офицер, с клина и кубинките. Сега, когато съм в окръжния град, и съм офицер от Щаба, ходя на работа с прав панталон и "нормални" обувки. Разбра ли Узунов, къде е разликата?"
Е...разбрах я.
Back to top
pepipv

PostPosted: Mon 11 Oct 2010, 16:24    Post subject:  

dsuzunov wrote:
І-ви МСБ беше на БТР-60ПБ. Същият подготвяше командири на мотострелкови отделения.
Артилерийският дивизион беше качен на 122 мм САУ Гвоздика 2С1, през 1984 г. и имаше няколко МТЛБ, също към дивизиона.
Командир на ТБ беше един, по нищо не приличащ на танкист, офицер к-н Димитров, слаб и висок, с походка на патица. Оттам и прякора му-"Патаран"
Командира на един от кадрираните МСБ, с фамилия, ако не се лъжа, Ганчев, имаше тик с главата, все едно, че кима и когато човек стои пред него, остава с впечатление че му кима постоянно. Любимото му обръщение беше - "Биволи"
Когато за ПНЩР, в полка дойде Атанас Дженков от 12 МСП Елхово, при първия му наряд като дежурен по полк си спомням следното:
Сутринта на развода, Дженков командва "за среща" на Командира и със строева стъпка тръгва да го посрещне. В ляво и в дясно от мен се чуха коментари, от типа:
-"Марширува като руски гвардеец" Такава маршировка демонстрира същата сутрин, че от този момент се превърна в еталон.
Тъй като го познавах от времето, когато беше к-р на разузнавателната рота на 12 МСП и знаех колко "див кашик" беше, в първите дни се бях стреснал. Смятах, че ще ми се "стъжни службата през оставащите 8 месеца до уволнението. Нищо подобно. Тъй като ротният ни беше по болници, Дженков пое занятията по разузнавателна подготовка. Никога не ми е било толкова интересно, колкото през тези месеци.
В денят на уволнението, го попитах, на какво се дължи промяната в поведението му и ето отговорът му:
-"Преди, в Елхово, бях обикновен строеви офицер, с клина и кубинките. Сега, когато съм в окръжния град, и съм офицер от Щаба, ходя на работа с прав панталон и "нормални" обувки. Разбра ли Узунов, къде е разликата?"
Е...разбрах я.
Не е бил Ганчев този,а друг.По твое време Ганчев е бил командир на 1мсб до 1989 г,после НЩ на полка и негов последен командир.
Back to top
pepipv

PostPosted: Tue 12 Oct 2010, 19:21    Post subject:  

82МСП беше УЧЕБНО-БОЕН полк ,подготвяха се младши командни кадри(командири на отделения) за БА.Но тук е много интересна една истина:през 1990 след поредните ОТЛИЧНИ стрелби на САД-н(вълшебният дивизион),в полка започна подготовката на на младши командни кадри за ВСИЧКИ РОДОВЕ ВОЙСКИ.А самата думичка БОЕН знаете много добре какво значи.
Back to top
pepipv

PostPosted: Tue 12 Oct 2010, 19:27    Post subject:  

dsuzunov wrote:
Е...разбрах я.
през 1989 г. Т-34 бяха сдадени,и оттук като започнем до 2002 г.................
Back to top
pepipv

PostPosted: Tue 12 Oct 2010, 19:33    Post subject:  

Click to see if image is larger това е остатък от полка.
Back to top
1159

PostPosted: Tue 12 Oct 2010, 20:32    Post subject:  

pepipv wrote:
82МСП беше УЧЕБНО-БОЕН полк ,подготвяха се младши командни кадри(командири на отделения) за БА.Но тук е много интересна една истина:през 1990 след поредните ОТЛИЧНИ стрелби на САД-н(вълшебният дивизион),в полка започна подготовката на на младши командни кадри за ВСИЧКИ РОДОВЕ ВОЙСКИ.А самата думичка БОЕН знаете много добре какво значи.

Не беше само артдивизиона Very Happy ,сега си гледах военната книжка-със заповед 048/06.03.1991 г. съм награден от тогавашният Началник РВ и А на 3-та армия с 3 дена домашен отпуск за отлични випускни стрелби Very Happy
Просто всичко в 82 МСП се правеше на висота и от там излизаха отлично подготвени КО.
Back to top
pepipv

PostPosted: Wed 13 Oct 2010, 08:55    Post subject:  

1159 wrote:
pepipv wrote:

Не беше само артдивизиона Very Happy ,сега си гледах военната книжка-със заповед 048/06.03.1991 г. съм награден от тогавашният Началник РВ и А на 3-та армия с 3 дена домашен отпуск за отлични випускни стрелби Very Happy
Просто всичко в 82 МСП се правеше на висота и от там излизаха отлично подготвени КО.
наистина всички занятия и стрелби на полка бяха на страшно ниво, не пропускам и МХ БАТАРЕЯТА.а самата дисциплина в поделението беше на страшна висота.
Back to top
pepipv

PostPosted: Wed 13 Oct 2010, 20:26    Post subject:  

тук е мястото да вметна ,че думата ,,ТРАДИЦИЯ" за 82 МСП беше нещо много важно.и в днешно време може да звучи смешно на много хора,но за мен специално е нещо свято.А НИЕ СМЕ ДЛЪЖНИ ДА УМНОЖЯВАМЕ ТРАДИЦИИТЕ.
Back to top
pepipv

PostPosted: Fri 15 Oct 2010, 15:25    Post subject:  

Бай Ганьо wrote:
Хиляди извинения! Моя грешка - неделя сутрин, след тежка съботна вечер... Наистина 42ТП имаше разузнавателен взвод, а не рота. И Джебо (лека му пръст) беше ПНЩР на полка, а не к-р на взвода. Взвода (със сигурност Smile ) беше на БРДМ-2.
Колкото до изцепката с вдигнатите по тревога разведки и с арестуването на милиционерите, съм чувал, че случката се е разиграла на ж.п. гара Горна Оряховица.
В ямбол е .,,на гарата -преврат,по центъра -разврат,а в покрайнините -глад."Тед,попитай Харито-той знае за това,при него е станала случката.
Back to top
dsuzunov

PostPosted: Fri 15 Oct 2010, 15:31    Post subject:  

Quote:
Колкото до изцепката с вдигнатите по тревога разведки и с арестуването на милиционерите

Май, вече няма такива офицери, а?
Back to top
pepipv

PostPosted: Fri 15 Oct 2010, 15:33    Post subject:  

ами.................... Rolling Eyes
Back to top
dsuzunov

PostPosted: Fri 15 Oct 2010, 15:38    Post subject:  

Ами я...
Сега са такива лигльовци, че равни си нямат по лигавене.
Вчера едно пияно "еленче" (знаеш на кои викахме така) ми се закани да ме разжалва.
Щял да ми скъса пагоните, (дето ги нямам от близо 6-7 години)
И то защото го спрях с колата да не кара.
Те ВП ще му видят сметката днес.
Back to top
Page 2 of 12 [172 Posts]   Goto page: Previous 1, 2, 3, 4, ..., 10, 11, 12 Next
Post new topic   Reply to topic View previous topic :: View next topic
 Forum index » ОРЪЖЕЕН ФОРУМ » Българските поделения и формирования
Jump to:  

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum

[ Time: 0.2755s ][ Queries: 14 (0.0038s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker