Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн
Космическите въоръжени сили на САЩ ще пазят Земята от големи астероиди, твърди НАСА · Турция има 11 военни бази в Ирак · Турция получи два изтребителя F-35 · Тръмп с важна новина: Северна Корея унищожи 4 големи ядрени обекти · Пловдивски лекар към пациентка: Олигофрени, писна ми от Вас! Искате ли да ви зашлевя? · В САЩ стратегически бомбардировач B-1B Lancer кацнал с горящ двигател ·

Select Forum Language:

Hot topics: hot МЕЖДУНАРОДНО ИЗЛОЖЕНИЕ "ХЕМУС" 2018(44)
В момента е: Пет 22 Юни 2018, 03:22
Часовете са според зоната UTC + 2
 Главната страница » ОРЪЖЕЕН ФОРУМ » БЪЛГАРСКО ВОЕННОИСТОРИЧЕСКО НАСЛЕДСТВО
Да спасим "Арадо"!
Модератори: Super Flanker
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
Страница 2 от 10 [136 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, 4, ..., 8, 9, 10 Следваща
Автор Съобщение
Бай Ганьо

МнениеПуснато на: Пет 07 Яну 2011, 23:12    Заглавие:  

Мнението е изтрито по желание на потребителя.
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение 
2C7

Местожителство: Центъра на просффетата

МнениеПуснато на: Пет 07 Яну 2011, 23:17    Заглавие:  

Цитат:
и защо не се започна с "Арадо"?

Вероятно защото не се предвиждаше да се спира работата по възстановяването на експонатите и да се намери решение за поставянето на Арадото под навес или в хангар, след като бъде реставрирано (иначе се губи смисъла).
Не съм запознат в детайли с плановете по възстановяването, участвах с труд и средства, доколкото можах.
Ще се радвам, ако Валко отговори на въпроса защо не се започна първо с Арадото.
Реакцията на показаните снимки е прекалено голяма. Става въпрос за платнената обшивка на самолета, а не за елементи от конструкцията му.
При наличието на специален плат и лак това може да се възстанови от групата от доброволци - справка - реставрираният Злин-326 А в края на 2008 г.
Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Пет 07 Яну 2011, 23:23    Заглавие:  

Сашо, защо да е голяма? На всички ни е болно, какво друго си очаквал?
Защо се стигна дотам? Защо още при първата откъртена частичка не са взети мерки?
Защо от НВИМ не са дали пари на Крумово?
И защо като е малък ремонта, то тогава Соня Пенкова иска огромна сума пари?
И пак - защо като е малък ремонта, хората от Крумово не се хванат да го закърпят с наличните средства?
Но те не са виновни, защото и те знаят, че не е хич малък...
На мен хич не ми се вярва, че само това е...
Много защо-та станаха...
Цитат:
Реакцията на показаните снимки е прекалено голяма. Става въпрос за платнената обшивка на самолета, а не за елементи от конструкцията му.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя 
BDG

Местожителство: Плевен

МнениеПуснато на: Пет 07 Яну 2011, 23:49    Заглавие:  

Наскоро си мислех за тези самолети, оставени на произвола на времето. При все, че музеят е собственост на НВИМ, все пак експонатите са неразривно свързани с българските ВВС. Все си мисля, че в много от закритите (и закриващи се) поделения и бази на Българската армия, могат да се намерят разглобяеми метални халета, които да свършат работа. Въпросът е кой отговаря за тези имоти, как да се доберем до него и има ли юридическа възможност да се ,,дарят" (или нещо подобно) такива халета на музея?
Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Съб 08 Яну 2011, 00:07    Заглавие:  

Едно добро предложение!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя 
Бай Ганьо

МнениеПуснато на: Съб 08 Яну 2011, 00:14    Заглавие:  

WhiteWolf

Местожителство: Провадия

МнениеПуснато на: Съб 08 Яну 2011, 00:50    Заглавие:  

Бай Ганьо написа:
WhiteWolf написа:

Най-добре да бъде предаден на музей, който ще го възстанови, жалко само, че където и да отиде, няма да остане с българските си кокарди, а веднага ще бъде маркиран като немски.

Да не би в Българския НАЦИОНАЛЕН ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ, самолетите да са с оригиналните си кокарди?

Имам предвид, че сега е с български знаци, а ако бъде даден някъде, където и да е ще му бъдат сложени немските кръстове. А идеята е, че той някога е бил продаден на българската армия за нейните цели, вследствие, на което са му поставени български знаци. Никой не би се съобрази, че е самолет на БА, за хората по света това си е преди всичко немски самолет.

Бай Ганьо

МнениеПуснато на: Съб 08 Яну 2011, 09:35    Заглавие:  

su27
[Moderator]

МнениеПуснато на: Съб 08 Яну 2011, 12:10    Заглавие:  

Моята мечта е да има частен музей както е на запад. Под някаква форма експонатите да бъдат предоставени за "ползване" в този музей за период от 10г. без право на продажба (което трябва да се следи и да бъде направен много подробен опис на предаденото). А самия музей да бъде съставен от група хора с достатъчно средства или спонсор за да се погрижат за експонатите. Разбира се всичко това да бъде в някой стар хангар в Божурище или някое пустеещо хале или цех (та дори и бившия магазин Ramstore в западен парк - който е направо перфектен за целта , а в момента пустее). По този начин и хора които имат ценни неща в семейните си колекции биха склонили да ги изложат там знаейки, че за тях ще се полагат грижи и ще бъдат съхранявани в походящи условия.

За съжаление едва ли ще намерят достатъчно влиятелни и заинтересовани от въпроса хора, че тази мечта да бъде реализирана.

Това което ми се вижда най-реално е някакъв навес над арадо-то или да бъде прибрано в хангар-а, където е и По-2 в момента който е явно по важен експонат от него.
Върнете се в началото
dragon x

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Съб 08 Яну 2011, 12:22    Заглавие:  

В последния брой на "Ретросалон" е показан точно такъв музей от САЩ. Всички самолети са в перфектно (дори някои от тях в летящо) състояние. А нашето "Арадо" си е супер зле. Според баща ми, когато самолетът е бил във Варна, си е изглеждал добре, макар и на открито. Явно след "преместването" в Пловдив просто не са полагани никакви грижи за него. С две думи наистина спешно трябва да се прибере "някъде" докато се намерят средства за възстановяването му.
Поздрави и на Бай ти Ганя, който явно вчера е забравил чувството си за хумор на работа.

Бай Ганьо

МнениеПуснато на: Съб 08 Яну 2011, 12:33    Заглавие:  

kapitan

Местожителство: Sf

МнениеПуснато на: Съб 08 Яну 2011, 20:03    Заглавие:  

Арадото може да бъде спасено изключително лесно и почти без пари! Все пак, то няма да лети, единственото, което трябва да се направи, е лека козметика с плат, лак и боя, след което веднага да се прибере в хангара! Работа, която като средства и като усилия вероятно няма да бъде повече от вложеното да речем в първата "освежена" машина, за която се направи и постамент.Абсолютно нищо сложно няма да се пооправи външния въд с платно и ламарина, където трябва. За боята има ли смисъл да говорим... Хангарът е на една крачка. Но има един тежък крак, стъпил на спирачката на всичко, дали ще се вдигне?!?!?!

Няма нужда от частен музей. Има достатъчно примери по света, включително и в бившия соц лагер - Полша, Чехия, не на последно място Русия. Музеят си е държавен, експонатите принадлежат на музея и са изложени в него, обаче около музея гравитират групи доброволци, хора с любов към историята, готови да дадат нещо от себе си, за да бъде възстановено и съхранено нещо, което е и тяхно, и на всички останали /а не бащиния на музейното ръководство, както май се смята у нас!/. Кой помогне с пари, кой директно с работа, под наблюдението на специалист възкресяват неща от нищото! Машини, потънали в река през 1945, през 200х палят и вървят! Мисля, че заинтересовани хора има и у нас предостатъчно! И хора с пари, и хора с инструменти и умения! Единственото, което липсва, е нормално музейно ръководство! Защото на доброволния принцип можеше не само арадото, но и колите в двора на НВИМ да се преведат в нормален вид, че да не кажа и в движение! Но остава с впечатлението, че на всеки, който иска да помогне се гледа така, сякаш иска да бърка в долапа с кюлотите на някой си там?
Върнете се в началото
kapitan

Местожителство: Sf

МнениеПуснато на: Съб 08 Яну 2011, 20:08    Заглавие:  

dragon x написа:
В последния брой на "Ретросалон" е показан точно такъв музей от САЩ. Всички самолети са в перфектно (дори някои от тях в летящо) състояние. А нашето "Арадо" си е супер зле. Според баща ми, когато самолетът е бил във Варна, си е изглеждал добре, макар и на открито. Явно след "преместването" в Пловдив просто не са полагани никакви грижи за него. С две думи наистина спешно трябва да се прибере "някъде" докато се намерят средства за възстановяването му.
Поздрави и на Бай ти Ганя, който явно вчера е забравил чувството си за хумор на работа.

Още във Варна самолетът не е бил много цвете! Още там на място са били разграбени карантиите от кабината и разни други дреболии. Просто е бил по-често боядисван вероятно, но стоенето на открито си е взело своето! Това, което го довършва, е варварското разглобяване /фашистки самолет!/ и изхвърлянето от музея във Варна! Когато този - позволете ми да го нарека герой - Й. Киранов го прибира в Пловдив, той е много зле, на няколко части, а обширни пространства от обшивката липсват. Подозирам, че именно кръпките, направени при прибирането на самолета в Пловдив, са отнесени от бурите тази година. И пак, дълго са издържали, като имаме предвид колко години е на сняг, дъжд, вятър и пек!

Между другото, преди може би десетина години Й. Киранов написа една книга, нещо от рода на Кой кой е в авиацията. Нещо като сборник от кратки биографични справки за дейци на нашите въздушни сили, малко хаотично, от най-първите, та до действащи военни. Имах я с автограф, но за съжаление я дадох за прочит и вече 7-8 години си я чакам да се върне Laughing Laughing Laughing Но ако някой я има тази книга, имам някакви спомени, че там бяха сложени снимки на арадото във вида, в който пристига в Пловдив. Ако някой я има, хубаво ще е да покаже снимките. Или ако може някой да се свърже със самия автор? Отдавна не съм чувал нищо за него, жив ли е, здрав ли е?
Върнете се в началото
pgp000
Гост

МнениеПуснато на: Съб 08 Яну 2011, 23:27    Заглавие:  

Sorry to be the one to piss on your parade, again, ама дотук всичко е много приказки на пазара. И пак политически момент - не ви ли писна бе, мамка му? Колкото написахте "истината" за Списаревски... Много е лесно просто да се критикари и да се раздава акъл. Това всеки го може. И аз го мога, само чети надолу!

Има нужда от частен музей - очевидно. Има нужда от хора с нещо зад гърба си (било то средства, познания, мерак и най-вече - време), а не треперищи за службицата си хора. Комбинацията от двете ще даде качество.

Защото в държавния музей, пълен с услужливи чиновници, безделна охрана и назначени по шуробаджанашка линия хрантутници, които доят бюджета в полза на неква залязла партийка - няколкото човека-мераклии, които трудно ще си намерят друга работа (дали поради спецификата на познанията си или възрастта си) няма да спасят експозициите. И интернет експерти, които пишат наляво-надясно и накрая така си и остават с анонимната изява няма да променят това положение. Ма никак.

Фондации, сдружения, клубове, партии, писания, подписки в интернет - накрая всичко си е същото. От цялата работа пак ще си останат само приказките. Колкото танковете станаха част от експозицията на НВИМ, на общинския музей в Ямбол, колкото немецът е дал 109ка на музея и колкото се върна Щуга обратно - или обвинените за кражбата му немци - точно толкова ще "спасите" Арадото с подобни надписвания. Още повече с политическите чупки в кръста, които неизменно някой вкарва в тях. Нещо ще стане с 196цата и темата ще си падне в дъното като тая за плочата на американските граждани пред тяхното посолство.

Станете си от д-тата, елате на едно събиране (в ОП си има тема за срещата) да видим нещо може ли да се направи и какво - и пишете като се случи нещо колкото искате.

Освен ако музеят не са даде на някаква войнска част, която изпълнява НАТОвски ангажименти - останат ли експозициите в подчинение на МО при това ниво на активност от електорато-населението ВСИЧКО ЩЕ ИЗГНИЕ, помнете ми думата. Ако не се продаде - ще изгние.

Продължете да пишете сега - и да ми кажете какво знаменце да си сложа на аватара, за да оправдава по-добре представата ви за мен.
Върнете се в началото
Бай Ганьо

МнениеПуснато на: Нед 09 Яну 2011, 10:39    Заглавие:  

Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 2 от 10 [136 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, 4, ..., 8, 9, 10 Следваща
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » ОРЪЖЕЕН ФОРУМ » БЪЛГАРСКО ВОЕННОИСТОРИЧЕСКО НАСЛЕДСТВО
Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

[ Time: 0.0749s ][ Queries: 12 (0.0035s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker