Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн

Select Forum Language:

Hot topics:
В момента е: Чет 22 Окт 2020, 01:59
Часовете са според зоната UTC + 2
 Главната страница » Администрация » ОН-ЛАЙН КНИЖАРНИЦА "ЕЪР ГРУП 2000".ПАЗАРУВАЙ СЕГА!
"Ние бранихме тебе, София" - нова книга за 100 години бг ВВС
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
Страница 1 от 4 [50 Мнения]   Иди на страница: 1, 2, 3, 4 Следваща
Автор Съобщение
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Сря 06 Апр 2011, 15:06    Заглавие:  "Ние бранихме тебе, София" - нова книга за 100 години бг ВВС  

От печат излезе допълненото и преработено издание на ген.Стоян Стоянов "Ние бранихме тебе, София".
Това е и първото издание посветено на 100 годишнината на българските ВВС!
Издателство "Еър ГРУП 2000"
Цена: 10 лв.

Arrow Къде да намерим книгата?

Click to see if image is larger

Може и на този адрес да поръчате:
http://www.airgroup2000.com/index.php?page=knigi&action=add_kom&id=107

Анонс:

Поручик Стоян Стоянов участва в 35 бойни полета срещу англо-американските самолети, които прелитат над страната. Признати са му 15 въздушни победи по възприетата от Въздушни войски точкова система на оценка. Той сваля 5 противникови самолета, в т.ч. 3 бомбардировача "Б-24" и 2 изтребителя "П-38" и нанася сериозни повреди на още четири самолета.
Стоянов става ас номер едно на българските Въздушни войски през Втората световна война със следните награди:
- Червен орден "За храброст" - декориран лично от цар Борис ІІІ след победата на 1 август 1943 г., както и Железен кръст от командващият на Луфтвафе.
- Офицерски орден "За храброст" - след последната му победа на 26 август 1944 г.
- Бял командирски орден "За храброст" - единствен даден във Въздушни войски, за участие в бойни полети сещу изтеглящите се на север германски войски в Югославия.

Настоящето четвърто преработено и допълнено издание се посвещава на 100 годишнината на българските ВВС!

Последната промяна е направена от Preslav на Чет 28 Апр 2011, 23:54; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя 
su27
[Moderator]

МнениеПуснато на: Сря 06 Апр 2011, 16:33    Заглавие:  

Разпространяването на книгата не е много добро - 2 дни подред ходя в mall sofia и я нямат, а по принцип я има в списъка на книжарници където трябва да е налична.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение 
Dimitar Stavrev
[Admin]

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря 06 Апр 2011, 16:55    Заглавие:  

Книгата я има в:
- книжарници "Хеликон" в цялата страна
- книжарници "Книгомания" София бул. "Плага" №17 и бул. "Васил Левски" 27
- Пловдив - книжарница "Хобит" ул. "11 август" №2
- Варна книжарница "Палитра" ул. "цар Симеон I" 10 (улицата от гарата към "Валентина", бившето ЖП бюро)
- Варна, Техническа книжарница, ул. "Сан Стефано"
- София, хоби магазин "Хоби свят", ул. "Т. Каблешков" 3
- София, хоби магазин "Хоби модели", ул. "Йордан Йовков" 8
- София, книжарница А4 Прес, ул. "Любен Каравелов" ъгъла с "Граф Игнатиев"
- София, Институт по въздушен транспорт, летище София
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла 
Simeon

МнениеПуснато на: Сря 06 Апр 2011, 18:56    Заглавие: Re: "Ние бранихме тебе, София" - нова книга за 100 години бг ВВС  

Preslav написа:
Стоянов става ас номер едно на българските Въздушни войски през Втората световна война със следните награди:
- Червен орден "За храброст" - декориран лично от цар Борис ІІІ след победата на 1 август 1943 г., както и Железен кръст от командващият на Луфтвафе.
- Офицерски орден "За храброст" - след последната му победа на 26 август 1944 г.
- Бял командирски орден "За храброст" - единствен даден във Въздушни войски, за участие в бойни полети сещу изтеглящите се на север германски войски в Югославия.

За да не стават чукча-комизми ще поясня.
Червен орден За Храброст-няма, защото ако го караме по цветове червените са два. Wink
На 14 август 1943 той получава орден "За Храбрость" 4-та степен втори клас
На 22 септември 1943 той получава Железен кръст втори клас
http://media.snimka.bg/8356/022968225-big.jpg?r=0
На 26 август 1944г., получава орден "За Храброст" 4-та степен първи клас
След свършването на войната той получава орден "За Храбрость" 3-та степен втори клас
Освен това той има орден "За Военна заслуга" 5-та степен съдейки по тази снимка
http://media.snimka.bg/8356/022968227-big.jpg?r=0

От дясната страна на гърдите му също се забелязва лента на орден/медал, но самото отличие не се вижда.
Може би синът му може да ни помогне.

А това тук е документ от Верньойхен

http://media.snimka.bg/8356/022968226-big.jpg?r=0

Mitachi

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Сря 06 Апр 2011, 19:58    Заглавие:  

Днес си купих книгата от бившата Андина във Варна. Продавачката каза, че е получила книгата днес преди обяд. Към 17 часа имаше 3 бройки и аз взех едната. Ще си я чета през почивните дни, ако шефовете не измислят някоя работа тогава.
няма да се дам." Н. Вапцаров
Върнете се в началото
Shilo

Местожителство: Плевен

МнениеПуснато на: Сря 06 Апр 2011, 21:34    Заглавие:  

В Плевен - както винаги...
German

Местожителство: Шуменщайн

МнениеПуснато на: Пет 08 Апр 2011, 09:43    Заглавие:  

Вече взех една за мен и една за CATCH22(по негова молба) от шуменския "Хеликон". Тия хора трябва да ми платят комисионни! Smile Вчера съм навъртял поне 10 лв. разговори с познати и фенове от Шумен за да популяризирам новината. Днес ще ходя да вземам трети брой - поръчка от друг приятел, а доколкото разбрах, п-к доц. Станев(който също научи от мен) дори ще я заявява за библиотеката на ШУ.
Междувременно, започнах да я чета и едновременно направих един бърз преглед "на вентилатор", сравнявайки я с предното, трето издание(с първите две няма какво да я сравнявам, защото те са еднакви и в същото време най-орязаните). Направи ми впечатление, че освен допълнения и размествания на глави и текстове(вероятно за да се оправи нарушена хронология) има и доста "клъцнати" неща. Shocked Защо?! Да смятам ли, че "изрезките", печатани през 1993 г. са били пак неистини и по "партийни повели" или какво? Че така нещата заприличват много на метаморфозите с мемоарите на Жуков, описани така красноречиво от "презряния" Резун!
И още нещо. Таблицата с точките и бойните полети на пилотите от 3/6 орляк накрая е просто преписана от предното издание. Толкова ли не се успя, или нямаше желание да се допълни колона за броя на действително свалените(или повредени) от всеки летец противникови машини? В случая трудът на Й.Миланов можеше да е от полза. Или ви достраша(криворазбран български патриотизъм, може би), че няма да изглеждат така внушително както например "15 възд.победи" на автора или "8 възд.победи" на Кръстьо Атанасов? Да не говорим, че тези данни след толкова години изследвания търпят корекции и нов прочит.
Иначе като цяло няма какво да давам оценки - всичко е ясно, книгата си е един от шедьоврите в този жанр за България. Адмирации за новите допълнения от обучението в Германия(бях ги чел още преди издаването на книгата, за което благодаря на Веско Стоянов Wink ).

а от пъстрото ѝ одеяние струи нежен аромат.

Последната промяна е направена от German на Пет 08 Апр 2011, 10:38; мнението е било променяно общо 3 пъти
Върнете се в началото
su27
[Moderator]

МнениеПуснато на: Пет 08 Апр 2011, 09:49    Заглавие:  

След бая обикаляне и търсене и аз успях да взема 2 броя (последните) от хеликона на Стамболийски, така че някой да не се прекара да я търси там.
Върнете се в началото
SGP

МнениеПуснато на: Съб 09 Апр 2011, 09:40    Заглавие:  

Аз също си купих последната бройка от "Книгомания" на бул. "Прага" в София още в сряда. Казаха, че ще получат по-нататък пак.
Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Съб 09 Апр 2011, 09:48    Заглавие:  

Във вторник пак ще заредим "Хеликон" и "Книгомания". От "Пинвгини" ни казаха, че също от вторник-сряда ще я има в мрежата им в страната. Поздрави.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя 
German

МнениеПуснато на: Съб 09 Апр 2011, 17:36    Заглавие:  

Дотук всичките бройки от Хеликон в Шумен(общо 5 бр.) бидоха изкупени! Продавачите вече ме гледат като извънземен и ужасно се чудят отде тоя интерес към тая книга. Няма пък да им кажа! Нека си се чудят! Laughing

П.П. Един "корифей" ( Very Happy ) вся у мен едно съмнение. Понеже много отдавна се разделих с моя екземпляр на второто издание, сега не мога да си спомня дали наистина съдържанието беше едно към едно с това от първото, или имаше промени и допълнения. Някой може ли да ме подсети?
За обща информация ще направя описание на изданията досега: 1. ако не се лъжа първото издание излиза някъде около 1971-72 г. То е и единственото досега излязло с твърди корици. Цвят сивобежав, с черен силует на бягащ към самолета си пилот долу в десния край на корицата(това по спомени, така че може и да не е точно). Съдържанието започваше направо от главата за първия въздушен бой на 1.08.1943 г. Имаше предговор май от Захари Захариев в типичния за ония години стил. Хех, даже и заглавието на този предговор ми се е набило - "Една необходима книга" Smile Това издание съм го чел и препрочитал в началото на 80-те няколко пъти, но така и не успях да се снабдя с екземпляр, въпреки че замислях(тогава още студент) "похищението" му от Варненската библиотека. Laughing
2. Второто излезе, мисля около 1986 г. Спомням си как се радвахме тогава феновете(Стефан Бошняков, Данчо Андреев - бог да го прости, и моя милост) и ругаехме художника на корицата, който беше изтипосал нещо средно между немска "Щука" и японско "Джуди" прелитащо през пушиляци над кубетата на храма "А.Невски". Обаче ей богу, не мога да си спомня дали имаше промени в текста(снимки нямаше дори и в третото издание)
3. Третото издание е на Военноиздателски комплекс "Св.Георги Победоносец"(не зная дали съществува още това издателство)от 1993 г. с доста читаво нарисувани двойка наши "шмити" в полет на корицата. Предговорът е от самия автор. Тук вече има доста промени и допълнения. Коричната цена е 55 лв. Smile

Сега, като се замислих, оказва се всъщност, че мемоарите на Стоянов не са първите издадени на такава тема у нас. "Спомени на летеца" на Тодор Розев прочетох доста по-късно, но си спомням, че книжката беше издадена нейде през 50-те - мотае ми се нещо като 1957 г.

Върнете се в началото
German

МнениеПуснато на: Нед 10 Апр 2011, 14:56    Заглавие:  

След като вече преминах няколко десетки страници, не мога да се стърпя да не направя още една забележка. Във времето на комуникациите по Интернет, поради честата необходимост от писмено общуване започна да лъсва нелицеприятната действителност относно степента на грамотност на много от участниците. Отдавна мина времето когато ме дразнеше елементарната липса на граматически познания в сие бг-форуми. Вече не обръщам внимание, даже не ми е досадно(това може би е най-лошото). Самият аз нерядко допускам грешки, но 90% от тях са в резултат на техника на боравене с клавиатурата или припряност, не и от незнание. Когато обаче нещата опират до сериозно печатно издание(и то не периодика правеща се "на юруш" поради гонене на срокове), над което би трябвало да "бабува" цяла черда редактори и коректори, грешки от подобен характер са меко казано недопустими. А точно така се е получило в случая с тази книга. Възможно ли е в днешно време да се допуска в официален литературен български език членуване на глаголи в първо лице мн.число?! Айде да е пропуснато от коректора на едно-две места, ама то не е. Грешката е масова, системна! Можеме, изпееме, похвалиме и т.н.... Какво, ще въвеждаме нови правила и ще "осъвременяваме" българския език ли?! Прощавайте, ама без мен!
Навремето, когато излезе първото издание, много се дразнех от това, че коректорът е допуснал дума като "Месершмид". А това просто можеше да е по причина, че не всеки е длъжен да знае името на фирмата(макар, че в случая Е!). Все съм се надявал, че с течение на времето тези неща ще се изгладят и оправят. А то какво се получава - едно сме оправили, а друго - развалили! Не! Ще ме прощавате господа издатели, но не мога да се съглася с вас!

Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Пон 11 Апр 2011, 21:54    Заглавие:  

Днес заредихме "Хеликон" с нови бройки. "Пингвини" от утре казаха, че ги разнасят по мрежата.
Утре зареждаме пак "Книгомания".
Върнете се в началото
=VNVV=Rosev

МнениеПуснато на: Вто 12 Апр 2011, 19:36    Заглавие:  

Новото издание различава ли се по съдържание от тези от преди 1989г.Нали вече няма комунистическа цензура?
Върнете се в началото
ICQ Номер 
German

МнениеПуснато на: Сря 13 Апр 2011, 08:44    Заглавие:  

Различава се и то значително. Има доста допълнения и изменения. За комунистическа цензура не знам - за това се обърнете към издателя. Laughing Факт е обаче, че няма граматическа такава.
Използвам случая да споделя първи впечатления от прочетеното до тук. След като минах главата за първия въздушен бой на 1.08.1943 г. усещам, че тази книга няма да се размине току-така без "оживени" коментари по фактологията. Такива обаче според мен ще настъпят едва след като един от екземплярите, които купих, стигне до Канада. Wink
Например излиза, че "Вещицата" не е паднала веднага след първата атака на Стоянов и даже се е опитала(пилот л-т Дарлингтън) да "придружи" и прибере под закрилата си "Снежанка и 7 джуджета", която пък на свой ред е ударена от Бочев(той пък твърди, че тя се е е пръснала на парчета веднага след атаката му). И всъщност, вторият бомбардировач, за който Стоянов пише, че е повредил, е пак горката "Вещица". Но засега ще спра дотук. Това беше само за наливане на масло в огъня. Laughing

Последната промяна е направена от German на Сря 13 Апр 2011, 09:49; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 1 от 4 [50 Мнения]   Иди на страница: 1, 2, 3, 4 Следваща
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » Администрация » ОН-ЛАЙН КНИЖАРНИЦА "ЕЪР ГРУП 2000".ПАЗАРУВАЙ СЕГА!
Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

[ Time: 0.0667s ][ Queries: 12 (0.0040s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker