Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн
В момента се разиграва рекорден джакпот от 1, 6 милиарда долара! · Най-големият радиотелескоп в света за извънземни сигнали (ВИДЕО) · Почина бившият холандски премиер · Руските власти не разрешиха бдението за жертвите на режима на Сталин да се проведе на Лубянския площад · Отиват ли си Иване, Стояне... от българския език? · Военен "Блек Хоук" се разби в Колумбия ·

Select Forum Language:

Hot topics:
В момента е: Съб 20 Окт 2018, 23:08
Часовете са според зоната UTC + 2
 Главната страница » Администрация » ОН-ЛАЙН КНИЖАРНИЦА "ЕЪР ГРУП 2000".ПАЗАРУВАЙ СЕГА!
"Ние бранихме тебе, София" - нова книга за 100 години бг ВВС
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
Страница 2 от 4 [50 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, 4 Следваща
Автор Съобщение
centara

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря 13 Апр 2011, 09:45    Заглавие:  

...
Последната промяна е направена от centara на Съб 31 Дек 2011, 08:44; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение 
German

Местожителство: Шуменщайн

МнениеПуснато на: Сря 13 Апр 2011, 09:54    Заглавие:  

Допълненията(поне тези, които касаят обучението в Германия) са негови, но неиздавани досега. Мисля, че синът му Веселин Стоянов има заслугата те да видят бял свят. А за измененията не мога да кажа чие дело са. Не зная защо и е премахнат предговора на самия автор към третото издание. От него поне досега ставаше ясно, че си е водил дневник, когото заедно с бойните дневници и донесения на 3/6 орляк е ползвал при написване на книгата.

П.П. Всъщност, като стана дума по-горе за комунистическа цензура, ще кажа, че ще установя наличието или липсата на такава едва като завърша прочита на книгата. Тук съществено влияние ще играе наличието и начина на описване на събитията след края на войната. Wink

а от пъстрото ѝ одеяние струи нежен аромат.

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла 
GIG

Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Сря 13 Апр 2011, 10:40    Заглавие:  

Явно има значителни разлики спрямо третото издание. Затова искам да попитам German: има ли смисъл да търся второто или третото издание (надявам се да се намери на пл. Славейков) за да прочета и него? Или настоящето е достатъчно?

P.S. В началото на 80-те съм чел книгата (предполагам, че е било първото издание, бях го заел от библиотека), но нямам много спомени от тогава.
Върнете се в началото
Dimitar Stavrev
[Admin]

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря 13 Апр 2011, 12:20    Заглавие:  

Вчера бе заредено ново количество от книгата в кжижарница "Палитра" във Варна.
Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Сря 13 Апр 2011, 14:33    Заглавие:  

Вече и в "Пингвини":

http://www.pe-bg.com/?cid=3&pid=47876
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя 
German

МнениеПуснато на: Сря 13 Апр 2011, 16:12    Заглавие:  

GIG написа:
Явно има значителни разлики спрямо третото издание. Затова искам да попитам German: има ли смисъл да търся второто или третото издание (надявам се да се намери на пл. Славейков) за да прочета и него? Или настоящето е достатъчно?

P.S. В началото на 80-те съм чел книгата (предполагам, че е било първото издание, бях го заел от библиотека), но нямам много спомени от тогава.

Взимай си смело новото и си свиркай. Орязаните от третото издание неща имат отношение не толкова от фактологичен, колкото от морален характер(аз още не съм систематизирал точно кое го няма, но само на бърз преглед установих, че например в третото има цитирани куплети от песни, които заедно със свързаните им текстове тук липсват - т.е. понамалени са патоса и апломба Very Happy ). Още повече, че само в новото има снимков материал(който не е неизвестен, де).
Ако обаче, като мен имаш съображения и от по-други естества, например носталгични Laughing - друг въпрос. Мен сега ме е яд, че навремето като излезе третото, си подарих второто, но човекът ми е под ръка, смятам да го "обработя" и да си върна книгата, още повече, че го снабдих с новото издание. Виж, с първото нещата са проблематични, засега съм заложил капани на сергии за стари книги в Шумналъ, но те са само две. Вероятно на "Славейков" в София ще е по-голяма възможността да се намери. В тази връзка, ще замоля някой от софийските съфорумци, ако го мерне - да ми се обади веднага!

Върнете се в началото
su27
[Moderator]

МнениеПуснато на: Сря 13 Апр 2011, 17:14    Заглавие:  

На Славейков шанса да се намери клони към 0. Тествано е преди 1-2 години без резултат (вкл. и за "Спомени на летеца").
Върнете се в началото
German

МнениеПуснато на: Чет 14 Апр 2011, 07:57    Заглавие:  

su27 написа:
На Славейков шанса да се намери клони към 0. Тествано е преди 1-2 години без резултат (вкл. и за "Спомени на летеца").

Твърде обезсърчително. Ще чакаме и ще търсим. Бърза работа нямам.
Междувременно, приятел ми подсказа линкове на антиквариати, които я предлагат, но прекалено дебело - 25 лв. Shocked

Върнете се в началото
Жоро

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Чет 14 Апр 2011, 13:14    Заглавие:  

През 1978 или 79, в казармата ми попадна първото издание. Като човек за когото познанията по авиация се свеждат до това да различи самолет от вертолет, книгата ме впечатли много. Самата книга беше уникална и с това, че имаше автограф от автора. Жалко, че набора прояви немарливост като я оставил на вън и сутрешната роса доста я беше намокрила. Не знам после как я върна на собствекика. Тогава в предговора ме подразни едно изречение. Цитирам по памет: "В книгата не добре и малко е засегната ролята на партията." Сега си я чета пак като за първи път.

А сега да попитам нещо, как се произнася и какво означава 2/6 орляк, 3/6 орляк и т. н.
Върнете се в началото
yuri_ninov

Местожителство: Плевен

МнениеПуснато на: Чет 14 Апр 2011, 13:24    Заглавие: за ,,книгата,,
Описание на темата: същото

Колега, ,,Капитан Жоро,, , споменатия цитат е на генерал - полковник Захари Захариев , герой на СССР и НРБ ! Автор на предговора към книгата .
Върнете се в началото
Жоро

МнениеПуснато на: Чет 14 Апр 2011, 13:45    Заглавие:  

Моите уважения към генерал-полковник Захариев и неговите отличия, но ми е трудно да разбера каква ще да е била ролята на партията в тези въздушни боеве, и дали в името партията тези момчета са излитали да се бият с превъзхождащ ги противник.
Последната промяна е направена от Жоро на Чет 14 Апр 2011, 16:08; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
German

МнениеПуснато на: Чет 14 Апр 2011, 14:04    Заглавие:  

Капитан Жоро написа:
Тогава в предговора ме подразни едно изречение. Цитирам по памет: "В книгата не добре и малко е засегната ролята на партията."

А сега да попитам нещо, как се произнася и какво означава 2/6 орляк, 3/6 орляк и т. н.

Точно! Сега и аз се сетих, че имаше такива изречения в предговора! Smile Изразяваше се даже неудовлетворение от това, че слабо е засегната подполната организация и нейната работа във Въздушни войски! Laughing

Изговаря се "втори шести" и "трети шести". Означава "втори"("трети") орляк от 6-ти изтребителен полк. Приблизително сравнение - орляк = полк по сегашните критерии, полк= дивизия. Ескадрилата се е наричала "ято". Само да не си помислиш, че като сме имали 6-ти полк, сме имали и други изтребителни полкове тогава. Smile
Де факто са били три орляка: 1/6, 2/6 и 3/6.

Последната промяна е направена от German на Пет 15 Апр 2011, 09:37; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Жоро

МнениеПуснато на: Чет 14 Апр 2011, 14:19    Заглавие:  

Благодаря "German"!
Върнете се в началото
yuri_ninov

Местожителство: Плевен

МнениеПуснато на: Чет 14 Апр 2011, 14:22    Заглавие: за книгата
Описание на темата: същото

Колеги ,нима сте забравили за ,,ръководната роля на Партията,, ? За Партията ,,кърмилница,, ? Същата която си преписва доста ,,заслуги ,, от това време !
Върнете се в началото
German

МнениеПуснато на: Пет 15 Апр 2011, 09:47    Заглавие:  

А, "нищо не е забравено и никой не е забравен", Нинов! Честно казано, от носталгия ли какво ли, но взеха да ми липсват тези неща.. Laughing Мен например и сега ме викат на съвещания(служебни) често, но нямам възможността да си подремна(точно обратното - стрес до спукване) като едно време. Тогавашните речи и доклади ми действаха просто като най-сладки приспивни славееви песни.. Laughing
Колегата Жоро просто не е уловил тънката ти ирония, смятам аз... Wink

Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 2 от 4 [50 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, 4 Следваща
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » Администрация » ОН-ЛАЙН КНИЖАРНИЦА "ЕЪР ГРУП 2000".ПАЗАРУВАЙ СЕГА!
Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

[ Time: 0.0954s ][ Queries: 12 (0.0060s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker