Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн
Украйна готова да денонсира споразумението с Русия за Азовско море, но изчаква · Станцията около Луната ще е радиоактивна · За пръв път две жени ще излязат едновременно в открития Космос · НАСА: Новите космически кораби на САЩ са по-опасни от руските "Союз" · Футболният съюз реагира остро за публикации, че България е в топ 3 по съмнителни мачове в света · Какво целят чистките на Ким преди втората среща на върха ·

Select Forum Language:

Hot topics:
В момента е: Чет 21 Фев 2019, 20:55
Часовете са според зоната UTC + 2
 Главната страница » ОРЪЖЕЕН ФОРУМ » Българска армия - минало и настояще
Книгата "Унищожаването на БА" по време на прехода
Модератори: Super Flanker
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
Страница 3 от 8 [107 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 Следваща
Автор Съобщение
pgp000
Гост

МнениеПуснато на: Сря 21 Дек 2011, 20:09    Заглавие:  

Избързах и аз да изкажа подкрепата си за писанието. Колкото по-далеч стигам в произведението - толкова повече се съгласявам с dechco, вкл. за езиковата култура на компилаторите (повече от един, явно - поне според стила на "разсъжденията" след пейстнатия текст). Подозирам, че част от тях са неслужили, а освен това са редовни автори на гръмки мнения в настоящия форум.

И да, удобно се пропуска периода на съдействие на анти-юго коалицията и още доста "дребни" "нещица", и с нескрит полтически плам се подбират определени личности, а за други се мълчи. Избирателно са цитирани и облагодетелстваните фирми, някои така и не са намерили място на 136те страници. А пък доводът, че утилизацията на стари боеприпаси е едва ли не последния пирон в ковчега на въоръжените сили е меко казано смехотворен. За това как професионалните войници били такива само между 8 и 17 часа, че имат повече дни отпуска годишно и т.н. приказка няма да отварям. Такива общи лафове съм чел за почти всяко съсловие - лекари, учители, полицаи, данъчни, счетоводители и т.н. Най-много ми допада извода, че основен показател за бойната ценност на ВС е тяхната численост и затова е от критична важност да има наборна служба.

Много рядко се пише за конкретно "формирование" и още по-рядко има конкретни цифри. В интерес на истина аз така и не знам от толкоз полкове, дивизии, три армии, дивизиони, ескрадрили, ИБАП, ЩАБ, и т.н. какво имаме в момента, с каква численост е проектирано и какви са реалностите, както и тяхната бойна ценност.

И материалът така и не прави адекватно сравнение, което следва да е негова основна цел - да покаже не колко неща са нарязани и продадени, а с какво може да се бори днешната БА спрямо БНА през 1988, например.

Последно - под снимка на кораб с борден номер 703 се мъдри надпис "Минен заградител", макар че лично според мен това е някакъв МДК с преден апарел. Някой обясняваше, че 1 или 2 са конвертирани в заградители, ма все пак.
Върнете се в началото
Sea Dog
[Moderator]

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Сря 21 Дек 2011, 20:30    Заглавие:  

pgp000 написа:

Последно - под снимка на кораб с борден номер 703 се мъдри надпис "Минен заградител", макар че лично според мен това е някакъв МДК с преден апарел. Някой обясняваше, че 1 или 2 са конвертирани в заградители, ма все пак.

Абсолютно вярно, за МДК-то и конвертирането де.

Още по-лаишко е разсъждението относно придобиването на "безумно скъпи" корвети, и тяхната ненужност, но пък жалим за лишаването от два есминеца от втората световна....

Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Сря 21 Дек 2011, 20:32    Заглавие:  

Това последното - "за безумно скъпите корвети" съм го пропуснал, чакайте пак да я прегледам.
Този път по-подробно, и ще си кажа и аз мнението и за другите пропуски и грешки, макар че на мен познанията ми с родната армейска действителност са след 2005 г.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя 
ghost

МнениеПуснато на: Сря 21 Дек 2011, 21:21    Заглавие:  

Предварително искам да направя уточнение, че това е скромно мнение. Не претендирам да съм много вещ в реформите, съкращенията и проблемите пред БА.
Изядохте го човека за това което е написал. Било COPY, PASTE; бил откраднал авторски снимки на еди кой си от еди къде си "ще речеш че някой е снимал БТР-ите на ЩИТ 82??????"; бил преписвал от вестници и авторски статии и т.н и т.н. Може и да го е направил човека, но поне е написал нещо и според мен вместо да бъде хулен и наричан непрофесионалист е добре темата започната от него да се развие и допълни за да стане известно, че бавно и методично БА се води, ако вече не е доведена до едно жалко подобие на въоръжени сили (не искам да обидя никого). Всеки дърпа чергата към него си: ВВС искат нови самолети, да ама те струват пари, ама много пари (а някой замислил ли се е колко типа летателна техника имаме на въоръжение, и колко от нея лети), ВМФ и те нормално искат нови кораби (да ама изгорихме горивото още на кея, а кой сключи такава сделка, на кого му пука), СВ и те нормално е да искат нова техника и въоръжение (да ама Мерцедеса се обслужва в сервиз, Хамъра и той не е по-различен, Гардиана и него не можеш го ремонтира както едно време БТР-ите и МТЛБ-тата и т.н. и т.н.). Реформите в армията не стават за 4-ри години, но уви все още никой не го е разбрал (или така му е по-лесно). Преди време бях писал и пак ще го напиша - БА е едно минало, жалко е че не се вижда светлина в тунела. Скандал след скандал, план след план, реформа след реформа, съкращения след съкращения - приказка без край. Докога ли??????
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение 
pgp000
Гост

МнениеПуснато на: Сря 21 Дек 2011, 21:40    Заглавие:  

С условието, че генерализирам от позицията на неслужил и "цивилка", и не се обръщам конкретно към ghost пиша следното:

За мен в БА има много малко останали хора със сърце и с топки - мъжки такива. Не знам дали да стигна чак до късните години на БНА, ама предвид че толкова време военните не скръцнаха със зъби, а само се плака за славното минало - ми сами са си виновни. И никакво писане няма да го промени това.

Можеха поне да кажат "Оставяте държавата със смъкнати гащи, ако искате да пестите пари изберете от какво да го правите, не режете поголовно." и да предложат някакви варианти. Да се изведат несвойствените дейности в реален стопански субект - ТВ канал, издателство, месопреработвателно дружество, кетъринг такова и т.н., които постепенно да се раздържавят, приемерно. Ама не. Мълчаха и си вардиха службите - от командващи станаха президентски съветници, зам-министри и министри, посланици. А през това време политиците оставиха от добре охранената БНА (като мат. осигуряване) един скелет, от който сега има няколко кокала без мускули и сухожилия и определено без главен мозък - тук-таме гръбначен, колкото да се поема въздух, когато някой тлъст министър (как пък нямаше един хилав???) отпусне хватката.
Върнете се в началото
ghost

МнениеПуснато на: Сря 21 Дек 2011, 21:51    Заглавие:  

По делата им ще ги познаете, и по постовете които заемат. И един скромен въпрос, на 20.12. бяха ли поднесени венци на паметника на Д.Списаревски от представители на ВВС и ако бяха, кои присъстваха на събитието. Жалко, че много бързо забравяме героите си, може би затова сме в това положение.
Върнете се в началото
pgp000
Гост

МнениеПуснато на: Сря 21 Дек 2011, 22:06    Заглавие:  

Забравяме и героите, и зложелателите си - поне едно от двете да ни беше от полза.
Върнете се в началото
S377

МнениеПуснато на: Чет 22 Дек 2011, 19:06    Заглавие:  

pgp000 написа:

Малко в страни от темата, но все пак.Кораб с бордови номер 703 се водеше минен заградител, както и дивизиона се казваше 7-ми дивизион минни заградители.От оригиналния проект за малък десантен кораб се различава по допълнителните уширения на бордовете с минните пътища и крановете(минбалки) за вдигане и развъртане на мини.Корабите бяха 3 до ликвидиране на дивизиона.А причината за конвертирането им се обесняваше като това, че поради някакъв договор не можело да имаме десантни кораби, което е странно като се има предвид че имахме и 2 средни десантни кораба които няма как да се маскират като нещо друго.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла 
КОМУНИСТ

МнениеПуснато на: Вто 27 Дек 2011, 08:59    Заглавие:  

СТРАХОТНО НА ВСИЧКИ ИМ ЛЪСНАХА КИРЛИВИТЕ РИЗИ !!!
Върнете се в началото
Антифашистa

МнениеПуснато на: Вто 27 Дек 2011, 15:10    Заглавие:  

Единственото което лъсва в тази книга са емоциите на авторите и тоталното им непознаване на материята по която са се изказали.
Върнете се в началото
Octagon

Местожителство: LBPD

МнениеПуснато на: Вто 27 Дек 2011, 22:29    Заглавие:  

+1
Върнете се в началото
general

МнениеПуснато на: Сря 28 Дек 2011, 12:36    Заглавие:  

Каквато и да е книгата, каквито и недостойнства да има, все пак досега никой не написа друго. Поздравявам автора и се надявам тази книга да повлече крак и всеки един критикар да напише по един поне материал. На мен като лаик не ми трябва лупа и "точни данни" за да забележа видимото от самолет, не, от космоса, че Българската армия е УНИЩОЖЕНА. Виновните за това трябва да бъда назовани поименно и цитирани с факсимилета на документи. Всичко това да се събере в няколко тома и когато дойдат българите на власт всички тия да отговарят за държавна измяна. За огромно съжаление, списъкът няма да бъде хич къс и повечето там ще са с болтове Evil or Very Mad
Върнете се в началото
general

МнениеПуснато на: Сря 28 Дек 2011, 12:41    Заглавие:  

казвам "българите на власт", защото сега и в последните 2 десетилетия ни управляват антибългари. В 14 вековната ни история няма българин, който да е посегнал на Армията. Българинът това е Армията
Върнете се в началото
seka4a

МнениеПуснато на: Сря 28 Дек 2011, 18:32    Заглавие:    

напълно подкрепям горното мнение,по добре половинчата истина отколкото никаква,а тези които само критикуват-ами направете по добра!
Върнете се в началото
Антифашистa

МнениеПуснато на: Чет 29 Дек 2011, 11:06    Заглавие:  

"Който знае, не говори.
Който говори, не знае"
Истина многократно доказала се през всичките 27 века откакто е изречена. В България е станало традиция хора които нищо не знаят да говорят и да пишат. Доказателства:
ЗКПЧ което никога не е летяло на самолет пише стихотворения за това какво е да си летец-изтребител
ЗКПЧ което никога не е скачало с парашут пише стихотворения за това как се чувства десантчика докато скача с парашут
Хора никога не летяли с изтребител пишат "професионални" очерци за изтребители
Хора никога не стъпвали за повече от час на палубата на боен кораб пишат очерци за бойни кораби
Хора никога не влизали в танк пишат репортажи за танкове
Хора никога не стреляли с картечница пишат за стрелково оръжие
Хора не знаещи нищо за армията вземат решения в МО
Тази тъй наречена книга също е крещящо доказателство
"Който знае, не говори.
Който говори, не знае"
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 3 от 8 [107 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 Следваща
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » ОРЪЖЕЕН ФОРУМ » Българска армия - минало и настояще
Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

[ Time: 0.0602s ][ Queries: 12 (0.0039s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker