Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн
САЩ доставят резервни части за военната авиация на Тайван, Китай протестира · Германия иска да продаде БЛА Eurohawk на Канада · ЧEЗ и "Инepиoм" иcиaт дa финaлизиpaт cдeлиaтa, гoтoвят ce дa ceзиpaт EK · Тръмп не възнамерява да се среща с президента на Иран · Иран заплашва да удари с ракети столиците на Саудитска Арабия и ОАЕ · Започват ходовите изпитания на шестия китайски десантен кораб-док проект 071 ·

Select Forum Language:

Hot topics:
В момента е: Вто 25 Сеп 2018, 17:41
Часовете са според зоната UTC + 2
 Главната страница » ОРЪЖЕЕН ФОРУМ » Българските поделения и формирования
53 МСП - поделение 22210 -Грудово
Модератори: Super Flanker
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
Страница 2 от 6 [85 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, 4, 5, 6 Следваща
Автор Съобщение
Феро

МнениеПуснато на: Нед 07 Окт 2012, 16:08    Заглавие:  

Днес , в предаването на Росен Петров имаше гости - - 19 годишни българи.

Младежите показаха снимки от останките на поделението ни в Грудово.

СРАМНА РАБОТА !

Росен Петров едва не се разплака- аз не се сдържах.

Какво става в тази държава ? Какво се случи с народа ни?

Най-добре Аню Ангелов и шайката му да се извинят публично и да се изнесът в Афганистан ,за да помогнат на братския афганистански народ да построят капитализма и да имат поделения като нашите.

Последната промяна е направена от Феро на Нед 07 Окт 2012, 18:01; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла 
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Нед 07 Окт 2012, 17:12    Заглавие:  

Аз имам приятели във ФБ, които са служили там и скоро бяха на посещение и имат също снимков архив - ще пусна снимките скоро.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя 
Феро

МнениеПуснато на: Нед 07 Окт 2012, 19:34    Заглавие:    

Click to see if image is larger

Това намерих в мрежата -- Без коментар !
Върнете се в началото
топчията

Местожителство: единна България

МнениеПуснато на: Сря 31 Окт 2012, 14:55    Заглавие:  

СРЕЩА на поделение 22210 гр.Средец

‎17 ноември 2012 г. в 19:00 в(ъв) гр.Средец, местността "Божура" - хижа "СТРАНДЖА"
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение 
Елемаг
[Moderator]

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря 31 Окт 2012, 20:10    Заглавие:  

Cool Cool Cool
За съжаление няма да мога да присъствам! Пожелавам весело изкарване на срещата!!!

Върнете се в началото
Феро

МнениеПуснато на: Пет 22 Фев 2013, 19:44    Заглавие:  

Снимката която публикувах по-рано вече не е актуална.

Ето една съвсем прясна.

НЕМА ТАКАВА ДЪРЖАВА !!! - от песента на Слави

Това е КПП-то.

това пък е корпуса на ІІІ - ти Батальон и танковия батальон

Върнете се в началото
Феро

МнениеПуснато на: Пет 22 Фев 2013, 20:07    Заглавие: ЩАБА  

Това не го ли познахте? - Това е щаба
Върнете се в началото
Rifler

МнениеПуснато на: Сря 10 Юли 2013, 18:47    Заглавие:  

Когато пристигнах като мл.лейтенант от ВНВУ" В.Левски" в края на август 1970 г.в 53 мсп,тогава беше поделение 70320.Командир беше един стар
полковник с очила- Китанов-партизански кадър/после отиде във ВНВУ/..Всички комбати и на дивизиони бяха подполковници,НЩ-майори,и надолу-нищо.Ние пристигнахме трима офицера мотострелковаци
в полка и потънахме като пирон в кисело мляко.Полка имаше към 1200 души л.състав,и изнесен 1 МСБ в Болярово-под.18930,който бе окомплектован по щат с
около 300 души/постоянно създаваше проблеми на командването с крутите си мерки за обучение и възпитание на ЛС-но затова-друг път/.Аз получих назначение като командир на 1 мсв от 6 мср на 2 МСБ.Командир на 2 МСБ беше подп.Цонков,НЩ-майор Михов.Командир на 6 мотострелкова
рота беше лейтенант Стоян Цирков.Втория и третия взвод от ротата имаха старшини-школници.Цирков им нямаше голямо доверие,бяха зле с дисциплината и мл.сержантите ги командваха.Сутрин след развод ,аз поемах с моя взвод
от 30 войници към полигона Чибук дере или под "глухите"/така казвахме на ракетния дивизион в дъното на казармения район/,а Цирков поемаше другите два.Той бе добър футболист
и играеше в местния "Странджа'.И в полка организираше футболни турнири.Аз не крия,че от него съм се учил на точна стрелба.Старшината на ротата -един кокалест ,як българин -Савов,
сутрин си знаеше-1 сандък с патрони за АК и 1 сандък за манлихер/бяха безотчетни и ни насърчаваха да ги ликвидираме,че задръстваха оръжейните складове на Великин баир.
Любимо място за стрелба му беше Чибук дере.Следеше стрелбата на войниците лично.Ако е зле-от автомата отива на манлихера-и след 10 изстрела,рамото му подпухва от отката.
Любима военна дисциплина му бе щафетна стрелба.Неговия автомат се пазеше отделно,беше с изпилен мерник.През 1972 г. в 12 МСП -Елхово се организира дивизионен многобой на 7 мсд.
Искаха да пращат Цирков с един взвод,а той им каза-давам ви командира на 1 мсв,той ще ви свърши работа.И прати мен.След две седмици трениробка и стрелби по 2 сндъка дневно,
взехме купата и с една газка бяхме,я докарах в полка.Цирков беше много доволен.И по-късно,като командир на 1 мсб в Болярово,стрелбата бе главната му страст.
Върнете се в началото
Феро

МнениеПуснато на: Пон 19 Авг 2013, 06:12    Заглавие:  

Това си е доста отдавна.

Като споменахте за 2-ри батальон ето малко снимки от зимата ,но сигурно вече не са актуални

Нашите мургави братя работиха доста усърдно .
Върнете се в началото
Ringlord

МнениеПуснато на: Сря 06 Ное 2013, 00:28    Заглавие:  

Видях тази тема и си припомних миналото. Бях там от септември 1989 до март 1991. Всъщност отначало ме пратиха на школа в Търговище, така че в Грудово бях плътно от март 1990. Бях ВУА - взвод за управление на артилерията към щаба на полка, не към дивизиона. По мое време командир беше майор Куртев. Прост човек но на такова място кой друг би бил командир. Иначе моите преки началници по ред нагоре бяха ст.л-т Ангелов - Плачко, майор Руси Белев Русев - Консервата и майор Павлов - Устава. Много колоритни истории могат да се разкажат. Тогава си беше чанч и мизерия, но сега се сещам с някаква носталгия - сигурно заради младостта, приятелите, емоциите които имахме.

Случките естествено са много но тук ще разкажа само 2-3. Лятото на 90та давахме наряд през ден. Бяхме останало само две нарядни групи в полка и се надлъгвахме с кемафите кой как да се скатае, кой да вземе караула на Виликин баир (Вили бийч) - там беше по-скатано, а не на Пънчево. С един Димитров, който беше някъде от Плевенските села често се пишехме в една смяна и например когато бяхме 2ра смяна на Вили Бийч изнасяхме телевизора с едно одеяло нагоре по някаква пътека към караулното. На другия ден - телевизора обратно "на ремък" надолу Smile. На тези летни караули нощем едва ли някой е минавал там по постовете. Стоеше само подчасовия плюс 2 автомата облегнати на стената отвън със сложен пълнител - ако се зададе проверка само тогава часовите изхвърчаха навън, грабваха по един автомат и бегом към постовете. Затова на Виликин баир беше по-хубаво, на Пънчево такива номера нямаше как да станат.

Какво ли не е било ... Дългите разговори кой какво иска да прави като се върне в цивилизацията. Бяганията през оградата за пиене. Или до Бургас - ако не те хванат. Един път един изрут от кемафите, дежурен по полк, ме засече точно тъкмо бях прескочил оградата до лечебницата и пресичах покрай входа на кемафският корпус. Подгони ме с викове "Стой ще стрелям", но аз бях по-бърз. Скрих се в подвала на нашия корпус, от другата страна на щаба, долу в някаква дупка на свръзките. Чувахме над нас по етажите как се вихри бурята "падни, стани, кой беше". После всичко утихна. А ние долу със свръзките изпихме моето шише, изпихме и техните запаси и късно през нощта се прибрахме след купона Smile Тоя офицер не го помня как се казваше. Иначе имаше един Гери - Каишката - където когото хванеше и го праща в ареста и му взима колана. Ходеше с цял сноп колани. Или пък Данчо Шемета - той беше някакъв капитан на кашиците, кадрираните 2-ри и 3-ти батальон. Пешо Мъката Smile Капитан Богданов - НЩ на дивизиона. Образи всякакви.

Гадно ми стана като видях разрушението там. Колко сме си мечтали да дойде някой мангал посред нощите на поста че да изкараме 10 дни отпуск. Само че тогава те бяха по-ниски и от тревата и по-тихи от водата. Ще е хубаво някога да се засека с някой от моите набори, само че кой знае накъде ги е пръснал живота.
Върнете се в началото
dragon x

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Сря 06 Ное 2013, 17:16    Заглавие:  

Явно добре сте пазили южната граница Laughing Хубу, че никой изрут не ни е нападнал по това време.
Ringlord

МнениеПуснато на: Сря 06 Ное 2013, 18:00    Заглавие:  

Писах за емоциите, не за занятията. Стрелбите и ученията също бяха много. Мога да твърдя, че във военните си специалности бяхме много добри. Натоварването е едно от нещата, което даваше името на "Триъгълника на смъртта". Нашето поделение не беше гранично. Това е МСП - мото-стрелкови полк, от първа линия заедно с Елховският и Звездец. Бил съм и на границата, на занятие по тревога. Нашата позиция беше в самата гранична полоса, зад кльона. Гледал съм се с турските войници през браздата. Поздравихме се Smile - те отдават чест, когато измежду нас има хора с по-висок чин, както си е по устав.
Върнете се в началото
Елемаг
[Moderator]

МнениеПуснато на: Сря 06 Ное 2013, 18:35    Заглавие:  

Cool Cool Cool
Я гледай ти! Ние май сме се засекли в Грудово. Аз служих в 3 батарея и се уволних през 1989 г.

Върнете се в началото
Ringlord

МнениеПуснато на: Сря 06 Ное 2013, 19:57    Заглавие:  

Засекли сме се значи Smile
Аз отначало бях няколко седмици в поделението, преди Руси Консервата да ни избере 10-тина човека и да ни пратят към школата в Търговище. Помня "заешките стрелби". Караха ни да чистим поляната на Пънчево от тръни защото щеше да идва някакъв генерал от 3та армия - мисля, че беше Мутафчиев, после той стана МО. Чистенето беше без инструменти - риташ с кубинките, скубеш с ръце. След стрелбите едната гаубица, като я прибирали към поделението заседнала в някакво дере. И нас, новобранците нещастни, ни хванаха да я чистим от кал. Беше се напълнила с тиня. Отпред, където е трансмисията чистихме между разните му там зъбчатки и валове с едни клечки с парцалчета Smile Имаше някакъв механик-водач, един с бръсната глава и дрезгав глас - много страшен ми изглеждаше. Сега като си помисля, че сме били 19-20 годишни момченца смешно ми става Smile
Върнете се в началото
Елемаг
[Moderator]

МнениеПуснато на: Сря 06 Ное 2013, 20:19    Заглавие:  

Cool Cool Cool
За заешките стрелби на есента на 1989 г ли става дума? Бях на тях. Вече бях страшина-школник. Бяхме двата фазани от 3 батарея. Аз и Панчо - Панайотов.Беше от Тополовград. Помня по физиономия и двата ти стари от ВУА. Бяхме с тях в Търговище.За съжаление не им помня имената . Едния беше спортист ,лека атлетика а с другия се срещнахме след армията. Учеше в ВИАС.

Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 2 от 6 [85 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, 4, 5, 6 Следваща
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » ОРЪЖЕЕН ФОРУМ » Българските поделения и формирования
Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

[ Time: 0.0744s ][ Queries: 12 (0.0040s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker