Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн

Select Forum Language:

Hot topics:
The time now is Wed 20 Jan 2021, 06:02
All times are UTC + 2
 Forum index » КРИЛЕ - РЕТРО АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Ретросалон
Носталгия
Moderators: Penio
Post new topic   Reply to topic View previous topic :: View next topic
Page 1 of 2 [18 Posts]   Goto page: 1, 2 Next
Author Message
German

PostPosted: Wed 02 Jan 2013, 11:58    Post subject:  Носталгия  

Първо - ЧЕСТИТА НОВА ГОДИНА на всички! Да сте живи и здрави и злото да ви забрави! Smile

От едно известно време започнах разчистване на архивите си. Книги, модели, снимки, изрезки, папки с досиета(не на агенти, естествено Smile ).... Вероятно много скоро ще обявя някои неща(книги и модели) тук отново за продан. Но това, което ме подтикна да направя тази тема на пръв поглед остава малко встрани.... Ровейки и отделяйки уж непотребните неща, непрекъснато се натъквах на "архивни" единици, за чието съществуване просто съм забравил, а и те датират доста отдавна. Голяма част от тях направо отиде на боклука, защото сметнах, че няма да свършат никаква работа никому. Над някои обаче се замислих доста. Например, навремето, още като ученик в гимназията(1975-79 г.), единственият ми прозорец към авиацията(и по точно нейната история) бяха списания като "Авиация и космонавтика" и "Крылья Родины". В тях най-много ми допадаха материалите посветени на случки и авиационното ежедневие от войните. Имаше една поредица "Годы, люди, подвиги", може би по-възрастните от вас си я спомнят. Та там, наред със съответния разказ, често публикуваха и картинки нарисувани от Е. Селезньов - тогавашен доста известен съветски художник-авинист. Мога смело да кажа, че тези негови рисунки(които аз със съответното ученическо прилежание изрязвах и подреждах по папките си с тематични досиета) ми дадоха един от първите тласъци към авиофенството. Преди няколко години се опитах да издиря в нета негов сайт или нещо подобно, където бих могъл да ги намеря в цифров вид, но уви - нищо не открих. Затова сега реших каквото изскочи при разчистването да го сканирам, за да бъде "запазено за поколенията" Very Happy , а хартията най-вероятно ще отиде "по предназначение". А след като така и така ще ги сканирам, си рекох, защо пък да не ги кача във форума, та да им се порадват и останалите... и да си дадат сметка, за каква разлика става дума в източниците на информация и тяхното качество от онова време и сега... Значи, да предупредя, че рисунките са не само на Селезньов, има и такива от кутиите на модели, а също и други пак от стари времена.
Разбира се, няма да стане на един път, а на порции - съгласно самото сканиране. И така:

Click to see if image is larger

а от пъстрото ѝ одеяние струи нежен аромат.

Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail 
yuri_ninov

PostPosted: Wed 02 Jan 2013, 13:23    Post subject: носталгия
Subject description: същото

Колега ,,Джерман ,, , пропуснал си освен изброените , ,, историческата серия ,, в ,,Техника - молодьожи ,, ! ЧНГ и от мен !
Back to top
German

PostPosted: Wed 02 Jan 2013, 15:59    Post subject: Re: носталгия

yuri_ninov wrote:
Колега ,,Джерман ,, , пропуснал си освен изброените , ,, историческата серия ,, в ,,Техника - молодьожи ,, ! ЧНГ и от мен !

Да, вярно, за нея не се сетих! Но може би причина за това е , че там имаше повече проекции и цветни профили, отколкото рисунки на въздушни боеве.

Back to top
dimitar vasilev

PostPosted: Wed 02 Jan 2013, 18:29    Post subject:  

German страхотна идея- с интерес ще очаквам продължението и ЧНГ на всички съфорумци salute
Back to top
Preslav
[Admin]

PostPosted: Wed 02 Jan 2013, 18:52    Post subject:  

ЧНГ и за много години на г-н Драгиев. Страхотна идея!
И ние в КРИЛЕ имаме доста архиви от гореспоменатите, но напоследък не остава никакво време за нищо, за съжаление.
Та ако г-н Драгиев като свърши свойте архиви и ги сканира, да заповяда и при нас. Very Happy
Надявам се като поотмине кризата, да наемем някой за минимално заплащане и за добро желание да сканира всичко от архива и да го публикува тук. Скоро ще пусна един док файл какво имам.
Иначе темата е прекрасна, ще следя с интерес.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website 
German

PostPosted: Thu 03 Jan 2013, 12:14    Post subject:  

Благодаря за поздравленията!
Продължавам:

Тази ми е особено близка. Тя е една от първите, на които за сефте виждах отблизо "тайнствения" Ме 109(именно "Ме", а не "Bf", съветската преса от онова време не беше много наясно с обозначенията Laughing ).. макар и горящ! Smile Това обаче го правеше още по-тайнствен и интересен и аз жадно отново и отново търсех такива картинки в списанията... Е, вече може би донякъде се досещате за една от причините да стана фен на германската авиация от войната.. Wink

Това пък е от славното и много по-качествено за тогавашните норми ГДР-ейско Flieger Revue. Усетих се обаче да се абонирам за него едва в началото на 80-те години, вече като студент... какво да се прави, поумнявах бавно... Very Happy

И накрая за да не остане "капо" и колегата Ninov, нещо от споменатата поредица в "Техника Молодежи":

Продължението - в някой от следващите дни...

Back to top
German

PostPosted: Fri 04 Jan 2013, 09:35    Post subject:  

Нататък...

А това е друга една поредица, пак от "АиК"(от 1974-76 г.) за която също си спомням с умиление. "Самолеты Второй Мировой Войны". Спомням си как с часове съм разглеждал там проекциите на Fw 190(първото ми по-обстойно запознаване с него), Hawker Typhoon, F4U Corsair, и др. Сега се сещам и друго едно интересно обстоятелство във връзка с тази серия. Тогава списанията си ги купувах от т.нар. тогавашни РЕП. Струваха някакви си 30-40 ст(всъщност като си помисля сега, точно колкото един пакет "Арда"-дизел... по същото време правех първите си стъпки като тютюнопушач Laughing ). Нямах толкова акъл, че да се сетя, че има и вариант с абонамент. Естествено, че при наличието само на два свестни РЕП-а в Шумен, не успявах да "прехвана" всички броеве. Така се случи, че пропуснах броя с Bf 109E. По онези времена в резултат от внушенията на съветската литература си мислех, че "месершмитът" е задължително с "отрязани" краища на крилете. Затова, когато взех броя с Bf 109G дълго време се чудех що за "шмит" е това, още повече, че буквата "G" беше напечатана нескопосно, ретуширана, личеше си, че в печатницата са нямали латиница за точно този шрифт(ще пусна сканировка за да го видите). Реших, че става дума за някаква опитна и по-неизвестна серия, и онзи, с "обрублеными концами", си остана кумирът ми, но така и му нямах добра снимка и проекции. Кой да ми каже тогава, че "Густав" всъщност е най-масовия?! Smile .... Ееех, младост, младост....

Back to top
CATCH 22

PostPosted: Fri 04 Jan 2013, 20:32    Post subject:  

German wrote:
А това е друга една поредица, пак от "АиК"(от 1974-76 г.) за която също си спомням с умиление...

Ще си позволя да те допълня с още 2-3 заглавия, защото съм сигурен, че си "минал" през тях, пазиш (или не) копия от същите или най-малкото ще се сетиш от кой РЕП си можел да ги купуваш преди 35-40 години. Laughing
Тъй като моето запознаване с авиацията мина по почти същия път като твоя и по абсолютно същото време +/- 1 година, се мисля, че няма как да не си държал в ръце руското "Моделист-конструктор", в което винаги имаше монография за някакъв самолет (танк, автомобил, кораб и т.н.), преимуществено свързан с историята на Русия или СССР. Цветните илюстрации винаги бяха драматични Laughing битки във въздуха или на земята, а сравнителните рисунки и ТТД на описвания обект с 2-3 други подобни ми се струваха незаменим източник на информация, подобен само на сериите на "Техника молодежи". Преди година открих, че всички тогавашни броеве (някои наивни до умиление с "изобретенията" описани в тях) са публикувани в дигитален вид Arrow http://publ.lib.ru/ARCHIVES/M/''Modelist-konstruktor''/_''Modelist-konstruktor''.html
Друго издание, което за (моя) жалост предлагаше много по-рядко исторически, отколкото моделистки теми, беше българското "Млад конструктор". Пазя в архивите си изключително ценните (за мен, разбира се) и подробни чертежи и описания, тип "чаршаф", на Як-9, Ту-2 и Ла-7, като безплатни (!!!) приложения на броеве от 1974-1977 година. Това за мен беше първото издание, в което видях български самолет с ОФ-знаци (Як-9 на С. Стоянов).
И третото списание, което беше вече лукс-категория, с изключителни (пак според мен) снимки и описания, от които обаче не разбирах повече от 10%, беше чешкото Letectví a kosmonautika. Него, естествено го изкупуваха "големите" по реповете (сигурно са го продавали само на централния РЕП в родния ми Добрич) и го разглеждах предимно в читалнята на градската или окръжната библиотеки. Ако не ме лъже паметта, точно в него видях първата статия за "Арадо" 196, със снимки на самолета от Варненския музей и някакви профили със синьо-зелен (може би цветът на отпечатаните снимки е бил синкаво-зелен Rolling Eyes ) камуфлаж и български знаци. За жалост не притежавам копие от броя.

View user's profile Send private message 
yuri_ninov

PostPosted: Sat 05 Jan 2013, 07:33    Post subject: за носталгията

Благодаря Ви ,колеги !По това време ,нямаше друг начин за набавяне на такава ,,информация ,,! Голямо обикаляне беше по ,,Реповете,, и молби на разни ,,лелки,,. Броиките бяха малко и дори абонамента беше ограничен за някой от изданията ! А точно в Плевен ,беше още по трудно ,защото ,два пъти в седмицата ,градът ,,посиняваше ,, от курсанти в ,,градска отпуска , ! А и те бяха ,,гладни ,,за информация ! Поздрави : ЮНН Плевен
Back to top
NEO

PostPosted: Sun 06 Jan 2013, 13:48    Post subject:  

Smile Благодаря за хубавата тема. Има страхотни рисунки. Рядко съм срещал Ил2, а май за първи път виждам рисунка на едноместен Ил 2.
View user's profile Send private message 
dragon x

PostPosted: Sun 06 Jan 2013, 22:05    Post subject:  

Тука си прав. Едно време и ние бяхме абонирани за "Авиация и космонавтика", но за едно местните Ил-ове до 1943 година разбрах чак отпосле. Иначе картинките на Герман-а са доста интересни.
Ravenlost

PostPosted: Mon 07 Jan 2013, 11:01    Post subject:  

Еййй, евала за Моделист конструктор-а!
Имах ги савлени и записани на диск, но нещо се омаза.

Razz

German

PostPosted: Mon 07 Jan 2013, 13:30    Post subject:  

CATCH 22 wrote:

Ще си позволя да те допълня с още 2-3 заглавия, защото съм сигурен, че си "минал" през тях, пазиш (или не) копия от същите или най-малкото ще се сетиш от кой РЕП си можел да ги купуваш преди 35-40 години. Laughing
Преди година открих, че всички тогавашни броеве (някои наивни до умиление с "изобретенията" описани в тях) са публикувани в дигитален вид Arrow http://publ.lib.ru/ARCHIVES/M/''Modelist-konstruktor''/_''Modelist-konstruktor''.html

Разбира се, че и "моделиста" също ми беше не прицел. Smile Но той не e бил винаги или изцяло на авиационна тема, затова и не се сетих да постна нещо. Иначе благодаря за линка, ще пробвам да ги издърпам и ако са качествени, един кашон от тавана ще поеме към "Вторични..". Smile Дефакто, през 70-те години събирах 4 списания: "Крылья Родины", "Авиация и космонавтика", "Моделист-конструктор" и "Техника молодежи". С "Flieger Revue", "Letectví a kosmonautika" и полското "Skrzdlata Polska" започнах да имам допир от началото на 80-те, като даже и се абонирах за тях, както и за "АиК" и "КР". От чешкото издание имам най-много броеве, като годишнините 85-90 са ми най-пълни. Но то също може да се намери(и то и доста по-стари броеве 70-те, 60-те, че и даже от 50-те г.) в armourbook.com .
Българскато "Млад конструктор" по ми убягваше, от него имах само чертежите на Ла-7. Имаше и едно "Патриот", от него пък се сещам за материал и чертежи за Ар-2 изготвени от небеизвестния нам Стоян Попов. Laughing
Имаше и още едно ГДР-ейско, Model Bau Heute, но то също не беше само с авиационна насоченост. От него имам запазени един материал за LaGG-3 и един брой за испанските И-16.

CATCH 22 wrote:

Това за мен беше първото издание, в което видях български самолет с ОФ-знаци (Як-9 на С. Стоянов).

В тази връзка, макар че пуснах вече запитване по skype до Пеньо Пенев, някой има ли ДОСТОВЕРНА информация каква е модификацията на Як-9, подарен от Покришкин на Стоянов(онзи с дарствения надпис) - "М", "Т", "Д" или пък "П"? Един приятел води дискусия с негов познат, та по негова молба се ангажирах да проверявам.

Back to top
German

PostPosted: Mon 01 Apr 2013, 10:10    Post subject:  

German wrote:

А това е друга една поредица, пак от "АиК"(от 1974-76 г.) за която също си спомням с умиление. "Самолеты Второй Мировой Войны". Спомням си как с часове съм разглеждал там проекциите на Fw 190(първото ми по-обстойно запознаване с него), Hawker Typhoon, F4U Corsair, и др. Сега се сещам и друго едно интересно обстоятелство във връзка с тази серия. Тогава списанията си ги купувах от т.нар. тогавашни РЕП. Струваха някакви си 30-40 ст(всъщност като си помисля сега, точно колкото един пакет "Арда"-дизел... по същото време правех първите си стъпки като тютюнопушач Laughing ). Нямах толкова акъл, че да се сетя, че има и вариант с абонамент. Естествено, че при наличието само на два свестни РЕП-а в Шумен, не успявах да "прехвана" всички броеве. Така се случи, че пропуснах броя с Bf 109E. По онези времена в резултат от внушенията на съветската литература си мислех, че "месершмитът" е задължително с "отрязани" краища на крилете. Затова, когато взех броя с Bf 109G дълго време се чудех що за "шмит" е това, още повече, че буквата "G" беше напечатана нескопосно, ретуширана, личеше си, че в печатницата са нямали латиница за точно този шрифт(ще пусна сканировка за да го видите). Реших, че става дума за някаква опитна и по-неизвестна серия, и онзи, с "обрублеными концами", си остана кумирът ми, но така и му нямах добра снимка и проекции. Кой да ми каже тогава, че "Густав" всъщност е най-масовия?! Smile .... Ееех, младост, младост....

Мдам. Ето ги въпросните:

И продължавам:

Следващите две не са от съветски списания, но ей богу - нямам никакъв спомен как са се появили в архива ми! Всъщност, и двете са преснимани от Стефан Бошняков от някакви източници, нейде през 80-те години на миналия век.

Нещо твърде интересно - това е преснета изрезка от едновремешната "Скшидлата полска". Проекции на фантасмагоричния секретен немски транспортник от "По следите на изчезналия кивот"(1981) с Харисън Форд в ролята на Индиана Джоунс. Smile

И накрая(за днес), две снимки на нашето Арадо, още докато беше във Варненския музей. Черно-бялата не знам от кого е(аз по това време също съм му правил снимки), а цветната - на "Сър" Бошняков.

Back to top
German

PostPosted: Tue 14 May 2013, 10:16    Post subject:  

Нататък...

Докато изравях горните "апокрифи" Smile се натъкнах на тази снимка. Доколкото знам, Покришкин е воювал на 4 типа машини - МиГ-3, Як-1, И-16 и P-39 Airacobra. Тази кабина на снимката обаче, според мен не е на нито един от изброените самолети. На Bf 109(известно е, че през 43-а е изпитвал такава пленена машина)няма как да е. По-скоро ми прилича на кабина на ЛаГГ-3. Той има посещение при Лавочкин, но чак да е изпитвал ЛаГГ-3...?! Rolling Eyes Знае се много добре отношението на А.Иванович към всичко съветско, което не е МиГ-3 Wink , така че тази снимка бая ме озадачи... Естествено, надписа отдолу няма нищо общо с действителността. Някой знае ли повече подробности около това фото?

Back to top
Page 1 of 2 [18 Posts]   Goto page: 1, 2 Next
Post new topic   Reply to topic View previous topic :: View next topic
 Forum index » КРИЛЕ - РЕТРО АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Ретросалон
Jump to:  

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum

[ Time: 0.1119s ][ Queries: 12 (0.0054s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker