Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн
Президентът на Австрия уволни всички министри · Захариева: Германия разчита на България · КФН: 10 лв. обезщетение за пътник в катастрофиралия до Своге автобус е незаконно, законът е предвидил 50 000 · Турски бронемашини Kirpi II в Либия · Европа се оказа "между два огъня" в търговската война на САЩ и Китай · Франция оборудва своите кораби с GPS приемници с повишена надеждност ·

Select Forum Language:

Hot topics:
В момента е: Вто 21 Май 2019, 20:50
Часовете са според зоната UTC + 2
 Главната страница » ОРЪЖЕЕН ФОРУМ » Българска армия - минало и настояще
Министър Ангел Найденов
Модератори: Super Flanker
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
Страница 1 от 16 [236 Мнения]   Иди на страница: 1, 2, 3, ..., 14, 15, 16 Следваща
Автор Съобщение
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Сря 29 Май 2013, 16:54    Заглавие:  Министър Ангел Найденов  

Arrow Днес Ангел Найденов заяви намеренията си за възстановяване на отнети социални права на военнослужещите
Последната промяна е направена от Preslav на Вто 11 Ное 2014, 08:24; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя 
Dimitar Stavrev
[Admin]

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет 30 Май 2013, 08:41    Заглавие:  

29 май 2013 г.
Министърът на отбраната Ангел Найденов: Ще работим за възвръщане на престижа и достойнството на военната професия

Създаване и осигуряване на условия за изпълнение на конституционно възложените задачи и отговорности на въоръжените сили и на Министерството на отбраната и процесът на трансформация на Българската армия с акценти върху професионализацията и модернизацията – това са двата основни приоритета, които
Ангел Найденов посочи при приемането на поста „министър на отбраната“ от досегашния министър Тодор Тагарев.

Церемонията се проведе вчера, 29 май, в Министерството на отбраната и на нея присъства висшето цивилно и военно ръководство на Министерството на отбраната и Българската армия.

„Приемам ръководството на Министерството на отбраната с ясното съзнание за задълженията, за ангажиментите, които нося и ще нося, и за задачите, които предстои да решаваме, с отговорност пред и за хората, свързана с работата за гарантиране на сигурността и отбраната на страната“ , каза той в обръщението си.

Министър Найденов очерта и три ключови посоки, в които ще бъдат насочени усилията на неговия екип – грижата за хората – възвръщане на престижа и достойнството на военната професия и на военната служба, възстановяването на баланса между цивилната и военната експертиза и възстановяването на отнети социални права на българските военнослужещи.
Той посочи, че работата ще се фокусира и върху грижата за семействата на военнослужещите, за осигуряването на стабилност и сигурност на военната кариера и възстановяването на спокойствието като среда за работа и служба. „Ако трябва по друг начин да посоча тези ангажименти, разбира се, на преден план ще излезе преразглеждането на Плана за развитие на българските Въоръжени сили, вероятно неговото временно спиране, но бързам веднага да подчертая – тук ще разчитам изцяло на военната експертиза“, отбеляза министър Найденов.

По отношение на възстановяването на социални права на българските военнослужещи той заяви: „Трудностите сигурно са някакво обяснение, но те не могат да бъдат постоянно извинение за орязване на права, не на привилегии, на права, които според мен държавата дължи на хората, ангажирани с отбраната и военната сигурност на страната“. Министър Найденов каза още, че ще бъдат преразгледани условията за пенсиониране на българските военнослужещи.

Той отбеляза, че споделя и част от насоките, които са разработени от екипа на служебния кабинет, под ръководството на досегашния министър Тодор Тагарев, като дългосрочен ангажимент: необходимостта от нов стратегически преглед на системата за сигурност и за отбрана; разработването на нов дългосрочен план за развитието на българските Въоръжени сили и необходимостта от ясна, достатъчно финансово осигурена дългосрочна програма за инвестиции и модернизация на отбранителните способности, с ясни източници на финансиране, с ясни цели, отговарящи на националните и съюзни задължения.

В обръщението новоизбраният министър подчерта още, че няма да приеме превръщането на икономическата криза в основа за решения, продиктувани от партийна или политическа целесъобразност. Освен това няма да допусне безпринципни уволнения в министерството, в структурите, подчинени на министъра на отбраната или в Българската армия. „Държа и ще разчитам на професионализма, на професионалната почтеност, на отговорността, на откровеността, на лоялността към интересите на страната, към интересите на въоръжените сили, към интересите и отговорностите на ведомството, към което всички ние имаме честта да служим“, заяви той.
Ангел Найденов благодари на служебния кабинет на Министерството на отбраната за свършената работа и пожела успех на всички в името на Република България.

По традиция по време на церемонията досегашният министър на отбраната Тодор Тагарев връчи на новоназначения министър Ангел Найденов иконата на св. Георги Победоносец - патрон и защитник на Българската армия.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла 
Dimitar Stavrev
[Admin]

МнениеПуснато на: Чет 30 Май 2013, 12:34    Заглавие:  

С Ъ Ю З Н А В О Е Н Н О И Н В А Л И Д И Т Е И В О Е Н Н О П О С Т Р А Д А Л И Т Е
ОСНОВАН 1915 ГОДИНА

ДО
МИНИСТЪРА НА ОТБРАНАТА
НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
Г-Н АНГЕЛ ПЕТРОВ НАЙДЕНОВ

П О З Д Р А В И Т Е Л Е Н А Д Р Е С

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН НАЙДЕНОВ,
За мен е изключителна чест и удоволствие, от името на Управителния съвет на Съюза на военноинвалидите и военнопострадалите (СВВП) и лично от мое име, да Ви поздравя по повод избирането Ви от 42-то Народно събрание за министър на отбраната на Република България.
Изразявам нашето удовлетворение от избора на министър-председателя г-н Пламен Орешарски, по повод номинацията и избирането Ви на тази изключително важна за държавността и държавата ни длъжност. Също така отчитаме и факта, че поемате военното ведомство в изключително тежък за държавата и нацията ни момент, а армията ни – в състояние на демотивация, предизвикана от хаотичните и необмислени реформи, граничещи с опасни експерименти. В тази връзка Ви уверяваме, че винаги можете да разчитате на професионалната експертиза с която СВВП разполага и на подкрепа от наша страна.
Изразяваме нашето уважение към Вас, за упоритата Ви работа като народен представител в пет последователни състава на Народното събрание и за полаганите от Вас усилия в интерес на укрепването на националната отбрана, авторитета и влиянието на Българската армия. Като организация с почти 100-годишна история, ние военноинвалидите и военнопострадалите, сме убедени, че във Ваше лице ще намерим институционална подкрепа и съдействие за законодателното разрешаване на натрупалите се през годините тежки социални проблеми на военноинвалидите и военнопострадалите. Убедени сме, че в качеството Ви на министър на отбраната и политик със социално мислене, ще продължите с още по-голяма енергия да отстоявате принципите на достойно отношение към гражданите, пострадали в мир и бран, и отдали на Българската армия и на България най-ценното – живота и здравето си.
Пожелаваме Ви много здраве и енергия за един успешен мандат като министър на отбраната!

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА УС НА СВВП МЛ. ЛЕЙТ. О.З. ИНЖ. ПЕТЪР ВЕЛЧЕВ
29 май 2013 г., София
Върнете се в началото
Dimitar Stavrev
[Admin]

МнениеПуснато на: Пон 03 Юни 2013, 11:07    Заглавие:  

Интервю на министъра на отбраната Ангел Найденов
Нова телевизия за предаването „На светло“ на 1 юни 2013 г.
Ангел Найденов за наследството на ГЕРБ и колко велик е българският войник

Водещ: Новият министър на отбраната от кабинета на Пламен Орешарски Ангел Найденов е първият ни гост в „На светло” днес. В тази връзка се сетих за едно забавно сравнение, което стана популярно по време на протестите. При първите бунтове пред парламента на 14-ти декември 1989 г. първият президент Петър Младенов изпусна репликата
„Време е танковете да дойдат”, след което трябваше да подаде оставка. По време на народните бунтове през април Бойко Борисов отишъл при военния министър Аню Ангелов и му казал „Време е танковете да дойдат”. „И двата ли, господин премиер?”, попитал Аню Ангелов, след което правителството на Борисов подаде оставка. Въртим се, въртим се в
кръг. С какъв кредит на доверие за предстоящи реформи започва новата власт? Отговорът от Ангел Найденов.

Репортер: Ангел Найденов, политик. Завършва специалност „Инженер навигатор” във Висшето военно морско училище „Н. Вапцаров” в гр. Варна. Народен представител от парламентарната група на Коалиция за България в 37-то, 38-то, 30-то, 40-то, 41-то и 42-то Народно събрание. Бивш кмет на община Димитровград, бивш областен управител на Хасково, министър на отбраната в правителството на Пламен Орешарски.

Водещ: Здравейте, господин Найденов.
Ангел Найденов: Добро утро.
Водещ: Добро утро. Питах се с кой въпрос да започна днес и реших да започна с един въпрос, който е достоен за военен министър, за министър на отбраната. Страх ли Ви е?
Ангел Найденов: Сигурно всеки нормален човек изпитва някаква доза страх. Ако ме питате дали ме е страх от поемането на отговорностите на министър на отбраната, не.
Водещ: От какво?
Ангел Найденов: Споменах вече, това са чисто човешки опасения, страхове, включително свързани с природа, с условия на живот. Включително, страховете, които човек носи у себе си, свързани със здравето, но не и страхове, които да са свързани с изпълнението на възложените ми отговорности и задачи. Впрочем…
Водещ: Ето Тони Ганчев как ви е видял като миротворец. Харесвате ли се? Папионка в защитен цвят, хубав ви е видял.
Ангел Найденов: Много удачен колаж, да. Поздравления. Искам да кажа, че Вие всъщност имате в случая и удоволствието, и късмета да бъде първата ми поява при вас като министър на отбраната, имам предвид телевизионна проява.
Водещ: Това е Ваш късмет, или мой късмет, или е взаимно?
Ангел Найденов: Нека да кажем, че е взаимно.
Водещ: Надявам се да е взаимно. Попитах дали Ви е страх, защото
този парламент започна много мъчително, бих казала отвратително в някои аспекти. Мнението на хората по улиците е ужасно, да знаете, за атмосферата, която цари в парламента, за грубостта на някои хора вътре, на някои народни представители, които демонстрират по някакъв начин, сякаш те са тартори на този парламент. Не се ли безпокоите, че
излъчен в такъв крамолен дух, този парламент ще носи белезите от това вътрешно сякаш усилие?

Ангел Найденов: Не. Не се страхувам от това, че ще бъде прехвърлен този вътрешен негативизъм и битка от парламента като облик на правителството. Но Вие сте права, че първите дни от дейността на 42-рия парламент не събуждат особено надежда. Аз бях свидетел, бях и участник в първите дни във всичко това, което се случва в парламента и наистина това е доста стряскащо. Аз имам достатъчно дълъг парламентарен опит, за да кажа, че отдавна не бях виждал прехвърчането на толкова искри, напрежението, което можеш да усетиш дори физически влизайки в пленарната зала. Тук
веднага искам да кажа, че не бива отговорността да бъде разпределяна по равно върху всички парламентарни групи и върху всички народни представители. Струва ми се, че без това да ви звучи като гледната точка на човек, който до скоро е бил в опозиция и който сега търси някакъв реванш в качеството си на управляващ, този тон се задава от колегите от ГЕРБ. Те играят ролята на силно разсърдено дете, което изведнъж е осъзнало, че любимата му играчка вече не е при него и реагират по този начин. С много писъци, с много остри реакции, дори ако щете в някаква степен търсейки
съзнателно, провокирайки напрежението в пленарната зала. Сега, ще добавя веднага. Ние също в някаква степен влизаме в този тон, което не е добре. Трябва да се опитаме дори и при провокации да запазим спокойствието и да
се опитаме да зададем друга атмосфера.
Водещ: Ще успеете ли? Защото да се превръща, има нещо подозрително, дори и за хората, които са гласували против ГЕРБ, има нещо подозрително само един да е виновен. Все пак се излъчват представленията на живо, вижда се някакъв, в много случаи се вижда кой точно задава тона на омразата, на истерия дори, на заплаха. Силова работа, създава се усещането, че това правителство, което има доста миролюбив вид, даже като го видях в първия момент състава му,
употребих думата не изглежда враждебно. Но се създава усещането, че това правителство е излъчено на вълната на това насилие, на непременното желание един да бъде нарочен предварително, да бъде заклеймен.
Ангел Найденов: Нямате основание за подобен коментар.
Водещ: Нямам ли? Бих била щастлива, ако е така.
Ангел Найденов: Аз имах вече възможност в първото си обръщение при приемането на ръководството на Министерството на отбраната да заявя, че не съм човек, който е обладан от реваншизъм. И не пристъпвам прага на Министерство на отбраната с желанието на лов на вещици и ровене в миналото и вадене на скелети от гардероба, за да покажа колко лоши са предишните, спестявайки усилията си да показвам колко аз съм по-добър. Нямам тази нагласа. Ако имате предвид желанието ни да изясним откъде тръгваме, то това не е проява на реваншизъм, нито е обладаване от крайна
враждебност. Ние трябва да бъдем наясно къде и на какво стъпваме. Аз имах вече възможност във вчерашния ден да изслушам командването на въоръжените ни сили в лицето на началника на отбраната, в лицето на командирите на въоръжените сили. Ще ви кажа, не защото това е образно казано добрият тон, ще Ви кажа, че това което чух е доста по-тревожно от мнението, което имах преди това изслушване.
Водещ: Какво чухте?
Ангел Найденов: Чух за сериозни затруднения, чух за състоянието на въоръжените сили, които предизвикват загриженост. Дори ако погледнете от гледна точка на материално-техническото снабдяване, което е близо до най-
ниския процент на изпълнение. Дори от гледна точка на осигуряването на въоръжените сили, дори от гледна точка на степента на изпълнение на бюджета на въоръжените сили. Имаме основанието да кажем, че например авиацията ни, българските ВВС са една от въоръжените сили, които предизвикват най-висока степен на загриженост.
Водещ: Защо, какво се е случило?
Ангел Найденов: Аз споменах вече какво се е случило. Дълго време орязване на средствата по бюджета, дълго време неосигуряване на средства, за да се гарантират ремонтите. Дълго време не е било осигуряване онова, което е необходимо, включително и от гледна точка на тренираност на пилотите. Доброто е, бързам веднага да добавя, че нямаме основание да се съмняваме в способностите на българските въоръжени сили. И изводът, който беше направен, и който аз споделям е, че те са в състояние да изпълнят конституционните си задължения, съюзните си задължения и същевременно да развиват нови способности. Тук веднага обаче следва едно „но“. Но с много голямо напрежение за личния състав.
Водещ: Сега ще говорим за личния състав, ще говорим въобще за това какво заварвате като наследство, ще говорим за това дали сте готови наистина да спрете ваденето на скелети от гардероба. Вие знаете, че има напрежение около избора на този кабинет, има разнопосочно обществено мнение. Във форумите вървят интересни задявки с членовете на кабинета и въобще с начина, по който той е избран. Аз моля колегите да покажат един от тези колажи, който се разхожда из
Интернет, който показва кой с кого – шуробаджанащината се казва, кой с кого, как е свързан. Вие сте посочени под знак на любовта, сърцето заедно с Мая Манолова. Министърът на културата и на образованието бивши. Министърът на околната среда е жена на осъдения за източване на Държавния резерв Станислав Копаров. Наистина навсякъде е любов
на първия ред. Зинаида Златанова приятелка на Моника Йосифова. Човекът на „Дюнигейт” Калин Тихолов заменен от колегата му много близък в архитектурния /…/ и т.н. Кристиан Вигенин, любов, любов и пак любов. Въпросът е в това как ще опровергаете тези закачки или съмнения, че правителството, което от една страна сякаш търси обновление на физиономиите, а не е плод на такъв будоарен замисъл?
Ангел Найденов: Нямам намерение да опровергавам. Не бих влизал в тази полемика и в спиралата на непрекъснати обяснения. Отминавам го с хумор. Мисля си, че не заслужава внимание всичко онова, което се появява да
бъде коментирано и да бъде опровергавано. То е несъстоятелно. Как бихме го опровергали? С работа и с максимална откритост и прозрачност. Не виждам друг начин. Със сигурност има хора, които са непрекъснато обладавани от
желанието да търсят нещо различно и друго под повърхността. Има хора, които са обладани от конспиративното мислене. Те винаги са привърженици на сложните схеми, на взаимовръзките, на зависимостите, на отношенията на различни нива. Винаги виждат зад кулисите няколко редици, които кроят планове. Мисля си, че това е неуместно.
Водещ: Няма ли напрежение в собствената ви партия по повод на начина, по който беше избран този кабинет? Така се чува, че някои от ключовите лица…
Ангел Найденов: Аз не изключвам да има хора, които са останали неудовлетворени и хора, които са имали…
Водещ: Кои например? Ангел Найденов: …не, казвам, че не изключвам, не зная. Сигурно е имало хора, които са имали своите очаквания и своите надежди и очевидно е, че не всички могат да бъдат реализирани на министерски постове.
Водещ: Янаки Стоилов сам показа нещо като червен не, ами жълт картон, нали на…
Ангел Найденов: Човешко е. Нека да проявим в случая разбиране, но това са хора, включително…
Водещ: В смисъл към човешка слабост или идейно предупреждение.
Ангел Найденов: Човешко е човек да носи някакви надежди и очаквания и след това да има огорчение. Но и Янаки нееднократно е показвал, а и достатъчно много хора от редиците на БСП са показвали, че могат да преглътнат личните си огорчения, собствените си сметки и да работят в името на една по-голяма цел. По-голямата цел в случая е успехът на
правителството. Разбира се този успех не е, за да сложим успеха като брошка на ревера си, а успех, за да се реализират онези намерения, които са заложени в управленската програма на министър-председателя Орешарски на този кабинет. Това са приоритети, които бяха посочени като три акцента –държавност, развитие, справедливост. Зад тях обаче какво можем да прочетем? Можем да прочетем желанието да търсим посоката на увеличаването на доходите, намаляването на безработицата. Да търсим решение на проблема, то дори е слабо да се каже проблем. Това е една кошмарна действителност за повече от половината български домакинства, които са превърнали или, за които мизерията и бедността са превърнати в основен начин на живот.
Водещ: Ако чуете въпроса кой реално стои зад този кабинет, какво ще отговорите, господин Найденов?
Ангел Найденов: Политическите формации, които го подкрепиха и които гласуваха „за”. Няма друг начин, по който да бъде определяна политическата отговорност и съответно да се търси отговорът на въпроса кой стои зад този кабинет. Вие ще продължите…
Водещ: Но кой реално ще носи политическата отговорност?
Ангел Найденов: Реално я носят включително и членовете на кабинета, реално я носят лидерите на политическите формации, които подкрепиха този кабинет, всеки един, който е гласувал. Не бива зад тази обща формулировка политическа отговорност да спестяваме отговорността на всеки един. И всеки един от народните представители си дава сметка, тогава когато гласува.
Водещ: Но чисто психологически погледнато даже да висиш на един глас и то на свой бивш опонент като Волен Сидеров, изглежда доста пясъчна почва.
Ангел Найденов: Ние с вас говорихме, ако изходната позиция е разбирането, че в момента България не се нуждае от нестабилност и хаос, и че всъщност това е пътят, по който можем да задълбочим кризата и да изострим проблемите, с които се сблъскват българските граждани, очевидно ще търсим другото. Ще търсим другата гледна точка. Другата гледна точка е България да има правителство. България да има правителство, което е в състояние от първия ден да започне да работи и да решава проблеми.
Водещ: Каква е цената, според Вас, на този един глас на Волен Сидеров? Спомняме си недалечни времена, когато БСП и Волен бяха във война. Когато течаха разследванията и произшествията на магистрала „Тракия”, обвинения, гняв, лъжи, истини, кръстосани в някакво огнено кълбо. Сега, цената на тази подкрепа, на този глас?
Ангел Найденов: Ако мислите, че зад този глас стоят някакви тайни договорки, уговорки и парцелиране на територии и властови позиции – не, няма такава цена.
Водещ: Просто ето така, той е доброволен?
Ангел Найденов: Аз не случайно казвам, ако стигнем до разбирането коя е гледната точка на хората, които са гласували и които по някакъв начин са подкрепили създаването на този кабинет, тогава отговорите са в съвсем друга посока. Но нека да добавим, за да бъдем справедливи, „Атака” и господин Волен Сидеров не са подкрепили кабинета. Те не са гласували. Водещ: Именно. Но дадоха един глас, за да може въобще да бъде избран.
Ангел Найденов: А защо трябваше да се провали заседанието на Народното събрание? Защо? Това ли е начинът, по който можеш да изразиш позиция. Не случайно казвате и вие започнахте с коментара на тази атмосфера в Народното събрание. Извинявайте, но този театър с влизане в пленарна зала, с излизане, с изчакване, за да блокираш поради липса на кворум, това не е обяснимото и разумно поведение. Да, то е парламентарно поведение, ползват се тези похвати, то е инструмент на политическата опозиция, но зависи в кой момент реализираш този инструмент. Аз се опасявам, виждам че поглеждате часовника, напредва времето, сякаш не ни остава много време да говорим за отбраната и въоръжените сили.
Водещ: Сега да поговорим. Искам да поговорим обаче и затова, защото първо се говори, че ще се връща задължителната военна служба. И сякаш, че има нагласа в обществото затова, мислили ли сте по тази
тема?
Ангел Найденов: Да, говори се. И трябва да ви кажа, че с идването ми тук в студиото, разговаряхме и с Вашия екип, където също имаше противоположни мнения. Не, аз нямам намерение да стартирам процеса на връщане на задължителната наборна военна служба. Включително и дори заради това, че като председател на Комисията по отбрана стартирах процеса на професионализацията на Българската армия. Нееднократно съм казвал, тогава когато имате близо 50 хиляди младежи, които подлежат на задължителна наборна военна служба, колкото и да създавате условия за
тяхното освобождаване, каквото и да правите, за да намалите този натиск по отношение отслужването на наборната военна служба, винаги при намаляване числеността на българската армия, имате един огромен контингент, който се увеличава през годините на хора, които са задължени да служат, но хора, които няма къде да реализират това задължение. А това е очевидно, че създава проблеми. Включително и по отношение на тяхната професионална реализация, по отношение на тяхното образование.
Водещ: Значи майките и татковците да са спокойни, няма да им вземат момчетата?
Ангел Найденов: Аз разбирам,че като казвате майките и татковците, има един друг проблем. Това е проблемът с дисциплината, с възпитанието, с умението. Но това е въпрос, който може да бъде решаван по друг начин, а не
чрез връщането на задължителната наборна военна служба. Например това са часове по образно казано военна подготовка, нека тук да не скандализираме пацифистите. Става дума затова, че в средното училище могат да бъдат
предвидени часове за обучение на учениците в горните класове за реакция при кризисна ситуация. Да придобият допълнителни умения, квалификации, които да им позволяват да реагират по адекватен начин. Разбира се да стигнат
ти до овладяването на известни умения, които се възпитават в казармата.
Водещ: А съкращения и чистка в армията ще има ли?
Ангел Найденов: Аз вече имах възможност да разпоредя преразглеждане на плана за организационното развитие на въоръжените сили. Част от този план са съкращенията, предислокациите на военни части. И бързам веднага да кажа, това е начин по който да се даде необходимата тежест на военната експертиза. С въвеждането на сегашния интегриран модел на Министерство на отбраната в някаква степен военната експертиза и военните в отбраната бяха подценени. В някаква степен дори понякога се игнорираше тяхното мнение за сметка на решения от гледна точка на политическа целесъобразност. Ясно е, че трябва да се чуе тяхното мнение къде какво трябва да се промени. Не бива онова, което се случва във въоръжените сили, сега ще кажа след малко по отношение на реформа, онова което се случва не бива да се свежда само и единствено до механично съкращаване на личния състав. Сигурно ще ме питате за реформата в Българската армия – това е дума, която е натоварена с много негативизъм в отбраната и във въоръжените сили, повярвайте ми. Неведнъж съм се сблъсквал с това отношение. Защото, ако има система по отношение, на която да използваме израза най-реформирана, то това е армията, то това е системата на отбраната. За съжаление реформата винаги се е свеждала до механично съкращаване на личен състав. Това не върви паралелно с модернизиране, с
развиване на съвременни отбранителни способности, почиващи на превъоръжаване. Да, развиваме отбранителни способности, но с много по-бавни темпове, от онова, което е необходимо, за да се гарантира наистина съвременна сигурност, в случая съвременна военна сигурност.
Водещ: Кажете и за възрастта за пенсиониране, защото това беше конфликт?
Ангел Найденов: Моето намерение е да отменим промените, които настъпиха в края на 2012 г. и това е въвеждането на пределна възраст за военнослужещите. Отворих и още една възможност – ако военнослужещите желаят, то това може да стане със съответен гратисен период. Видях, че имаше доста коментари, които съдържаха в себе си съмнението, дали това, което съм казал като втора възможност, не е начин да се откажа от първия си ангажимент? Не, не е начин. И смятам освен разговорите с военнослужещите, освен мненията на командването на въоръжените сили, освен мнението на
Легия „Раковски”, да стартирам един процес на социологическо проучване, чрез което да се опитам още веднъж да чуя какво е мнението, за да вземем окончателно решение. Не правя отстъпление. Моето намерение е да преразгледам и съответно да отменим тази пределна възраст.
Водещ: Значи все пак намерението е да се отмени пределната възраст за военнослужещите? И последен въпрос – провалът на референдума в „Змейово”. Вашата позиция лична за или против закриването на този полигон е? Да не говорим за лошата организация на този референдум.
Ангел Найденов: Аз нямам нито един аргумент, който да използвам да кажем като мнение за закриване на полигона. Аз тук съм донесъл всичко онова, което е направено от 2008 г. насам и имам предвид начинът, по който се контролира, онова което се случва на полигона. Включително вижте има Web камера на централната огнева позиция, която следи в реално време, какво се случва. Това се излъчва на електронната страница на министерството. Имаме неограничен достъп на представители на неправителствени организации, на гражданския сектор на територията на полигона. Имаме специалист, който е излъчен и присъства, това е всъщност специалистът за връзки с обществеността, а тя е излъчена от
неправителствения сектор. Има автоматични станции, които следят и контролират замърсяемостта на въздуха.Няма нито един аргумент, който да ми подсказва, че причина за замърсяването в Стара Загора е полигонът в „Змейово”. Бързам веднага да кажа – хората са в правото си да изпитват съмнения, тогава когато не знаят кой е източникът. Но когато не знаят кой е източникът, не бива да посочваш първият, който ти се изпречи образно казано пред погледа и да смяташ, че това е полигонът в „Змейово” и съответно онова, което се извършва на полигона.
Водещ: Да, вие успокоявате хората. Да или не на изтребителите, за които се размечта господин Плевнелиев? С една дума, просто ми е интересно.
Ангел Найденов: То това не е мечта само на президента Плевнелиев. Това е мечта на всеки един, който е свързан с военно-военно-въздушните сили. Да, България има нужда от нов тип многоцелеви изтребител, но нямаме финансовата възможност сега, за да си позволим придобиването на този нов тип. Аз си давам сметка колко огромно е финансовото натоварване, колко огромни са финансовите потребности и на други бюджетни сектори, колко средства са необходими, за да се реализира социалната част на програмата на господин Орешарски. Но нека да кажа – това не бива да бъде непрекъснато извинение за орязването на проектите за модернизация на Българската армия.
Водещ: Значи хлябът в момента пред небето. Когато му дойде времето и на небето ще му дойде времето.
Ангел Найденов: Нека да кажем – да, до тогава, докато му дойде времето и възможностите, но нека да не забравяме, че това са потребности, които са свързани със сигурността и с отбраната на страната, със сигурността
на всеки един от българските граждани.
Водещ: Благодаря Ви, господин Найденов. Желая ви успех в министерското поприще и до нови срещи.
Ангел Найденов: Благодаря. Убеден съм, че сте искрена.
Водещ: Естествено.
Водещ:Люба Кулезич
Върнете се в началото
Dimitar Stavrev
[Admin]

МнениеПуснато на: Пон 03 Юни 2013, 11:13    Заглавие:  

Интервю на министъра на отбраната Ангел Найденов за в. „Телеграф“ от 3 юни 2013 г.
Военният министър Ангел Найденов: Генералите пак ще имат думата за реформата

- Г-н Найденов, кои са първите три неща, които разпоредихте като министър на отбраната?
- Първото нещо, което разпоредих, е да ми представят справка с жените, подлежащи на обезщетения за загубена работа в резултат на преместването на техните съпрузи военнослужещи. Това обезщетение е замразено на 270 лв., а моето намерение е да се вдигне на нивото на минималната работна заплата и да се върже с нея. Същото се отнася и за
обезпечението, но за участниците в мисии. По първоначални данни става въпрос за 2000 човека. В тази посока ще търсим решение. Второто, което заявих като намерение, е да се преразгледа планът за развитие на въоръжените сили. Ще търся мнението на военната експертиза.
- Говорите за мнението на генералите и офицерите?
- Образно казано - да. Това ще бъде и типичният пример за разбирането ми, че трябва да се търси балансирано отношение между гражданската и военната експертиза. При прилагането на интегрирания модел имаме в някаква степен обезценяване, да не кажа, игнориране на военната експертиза. Това според мен е меко казано неудачно и неуместно.
- Може ли да дадете пример?
- Намеренията за закриване на част от базите на бригада „Логистика". Изниква въпросът къде и как ще се съхраняват боеприпаси, имущество, въоръжението, което се пази в тях? Или да кажем предислокацията на военни
части, в резултат на което има огромни съкращения. Да оставим настрана факта, който създава допълнително безработицата, съответно с обезлюдяването в определени райони. Третото нещо, което поисках, е да се направи подробна справка за обществените поръчки и договорите, които се реализират в Министерството на отбраната и структурите, подчинени на него, както и видовете въоръжени сили. Очаквам да получа и подробен анализ за
състоянието като цяло на въоръжените сили от началника на отбраната и от командирите на авиацията, флота и пехотата.
- Какво очаквате да излезе като резултат от тези анализи?
По-пълна картина за начина на реализиране на обществените поръчки и договорите, степента на тяхната осигуреност с финансови средства, целите на тези поръчки и контракти. Казвам всичко, защото голямата част от проблемите са продукт на постоянното орязване на бюджета на Министерството на отбраната. Виждам тревожно състояние от гледна точка
на степента на осигуреност на Въоръжените сили и степента на осигуреност на плана за материално-техническото осигуряване. Най-голяма загриженост предизвиква състоянието на авиацията.
- Там няма пари за керосин, за поддръжка на изтребителите, а както се оказва средства липсват и за проекта за нов изтребител.
- Права сте, положението е тежко. Към този момент пари за нови изтребители няма. Това е пределно ясно. Що се отнася до решението за придобиването на новия тип боен самолет, предстои да чуя по-подробен анализ за свършеното до момента от работната група. Трябва да видя и командването на ВВС, след това ще формирам окончателно мнение. Давам си сметка за незавидното състояние на финансите на страната. Имах възможност да чуя една оценка на премиера и на министъра на финансите за степента на изпълнение на приходната част. Там състоянието е доста сложно. Очертава се
неизпълнение, което към края на годината може да стигне недостиг към 80 млн. лв. или дори 1 млрд. лв. Непоносимо ще бъде при това положение да купуваме нови изтребители.
- Откъде ще дойдат парите за увеличение за съпругите на военните?
- Първо трябва да видим колко е общата сума, какви са възможностите на бюджета на Министерството на отбраната и тогава ще видим дали са необходими допълнителни средства, колко са те и т.н. Първо ще опитаме да решим въпроса със собствени средства.
- Казахте, че ще върнете социалните права на военните. С кои ще започнете?
- Една от посоките, в които търсим възстановяването, е преразглеждане условията за пенсиониране. Очертах две възможности. Едната е отмяната на въведената пределна възраст в края на 2012 г., която предизвика сериозно
недоволство във военнослужещите. Втората е въвеждане на гратисен период. Видях част от коментарите, които бяха съпроводени с известна доза подозрителност, дали няма да се откажа от ангажимента. Не, няма да се откажа. Казвам, че е възможност. Зависи от мнението на военните. Искам да чуя тяхното мнение.
- Как ще стигнете до мнението на военнослужещите?
- Чрез структурите, легия „Раковски", чрез мнението, което изразяват командирите, щаба на отбраната и в разговорите, които ще имам с военнослужещи. Не виждам друг начин, освен ако не проведем специално социологическо изследване. А защо не?
- Има ли вариант да намалите задължителния стаж от 27 на 25 г., както беше преди промяната?
- Това засега остава и не стои на дневен ред. Това, което също така съм помолил да бъде прегледано, е съкращаване на срока за изплащане на обезщетенията при пенсиониране. Това обаче трябва да се прецени в съответствие с разполагаемите финанси на Министерството на отбраната. Искам веднага да добавя, че няма смисъл да се формират нови слухове. Нямам никакви намерения да премахвам парите при пенсиониране.
- Има ли вариант за вдигане на заплатите?
- Ако имате предвид в рамките на бюджета до края на тази година, не - няма възможност. Макар че съм убеден, че трябва да вървим в тази посока.
- Ще има ли още съкращения във войската или напротив?
- Именно съкращенията са повод да се преразгледа планът за развитие на Въоръжените сили и като продукт може да бъде промяната му. Убеден съм, че ни трябва нов стратегически преглед на системата за сигурност и на отбраната. Ясно е, че трябва да дадем отговора на въпроса - какво се случва след 2014 г. Трябва да имаме ясна програма за модернизацията по години, със срокове и, разбира се, с ясни финансови разчети и източници.
- Как ще вдигнете престижа на армията?
Очевидно, че това не е продукт само на едно решение. Престижът е резултат на комплексни усилия, и то не само моите като министър. Това е отношението към военната експертиза, мястото на военните, на офицерите в системата на отбраната, социалния статус, усещането, че държавата има ангажименти към тях и семействата им. Хората формират в себе си неудовлетвореност и несигурност. Тук говорим за права, а не за привилегии. Трябва да бъде ясно, че това са права на хора, които 24 часа са на разположение на държавата, които реализират служба в интерес на страната и
обществото, залог за която е техният живот.
- Какво ще правите с пенсионерите в армията?
- Пенсионерите са около 10% от състава на администрацията в министерството. Нямам намерение да разширявам тази практика. Разбирам основанието да се задава този въпрос, особено когато има над 30% младежка безработица. Същевременно обаче си давам сметка, че има работни места, на които трябва да служат опитни хора, преминали военна служба, с опит, квалификация и експертиза. Но ще преразгледам местата, които се заемат от пенсионери, без предубеждението, че трябва да бъдат съкращавани.
- Да очакваме ли рокади на генерали, на висши началници?
- Няма да има лов на вещици. Не съм човек, който е обладан от реваншизъм и който заради това, че хората са работили с други министри от друга политическа сила, трябва да бъдат уволнявани. Подчертах водещите критерии за мен - професионализъм, почтеност, отговорност, лоялност.
- Колегата ви, вътрешният министър Цветлин Йовчев, ще проверява подчинените си за лоялност. Вие?
- Не. Аз говоря за лоялност, която следва да бъде проверявана и тествана на 6 месеца. Говорим за лоялност към интересите на сигурността и отбраната на страната. Тук компромис не може да има.
- Ще правите ли ревизия на кабинета „Аню Ангелов"?
- Без да го разглеждате като ревизия, вече съм поискал справка за обществените поръчки и договорите, които се реализират в отбраната.
- Възможно ли е да изскочат притеснителни неща - корупция, тъмни сделки, некомпетентно управление?
- Възможно е. Тогава ще се действа безпощадно. Силно се надявам, че няма да има такива сделки, не бих искал Министерството на отбраната да дава повод да се говори за корупция, тъмни сделки и далавери.
- Говори се, че хората плащат рушвети, за да отидат на мисии.
- Едно от нещата, за които вече предупредих, е, че няма да позволя компромис със степента на осигуреност на мисиите зад граница. Особено по отношение на снабдяването им с въоръжение, техника и средства за индивидуална защита. За съжаление вече имам информация за лошо качество на униформите. Това са неща, които ще проверим и няма да позволя
компромис на каквото и да е било ниво
.- Какво си донесохте в кабинета, за да ви носи късмет?
- Добре ме подсетихте, бях го забравил (смее се). Засега нямам нищо лично и го приемам като мой пропуск.
Интервюто взе: Виктория Илчева
Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Пон 03 Юни 2013, 14:17    Заглавие:  

Arrow Найденов: Стига съкращения в армията!Ситуацията е доста по-тревожна от това, което описваше бившия военен министър
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя 
Dimitar Stavrev
[Admin]

МнениеПуснато на: Пон 03 Юни 2013, 14:39    Заглавие:  

3 юни 2013 г.
Министърът на отбраната Ангел Найденов ще участва в срещата на министрите на отбраната на страните-членки на НАТО

Министърът на отбраната Ангел Найденов заминава днес, 3 юни, за Белгия, за участие в двудневната среща на министрите на отбраната на страните –членки на Алианса. Тя ще се проведе в Главната квартира на НАТО в Брюксел.
По време на работните сесии на Северноатлантическия съвет, които ще започнат на 4 юни, министрите на отбраната ще обсъдят процеса на изграждане на способности на НАТО, включително целите за способности за 2013 г., проекти от инициативата за „Интелигентна отбрана“, както и развитието на способностите на Алианса в областта на кибернетичната отбрана.

Във фокуса на дискусиите ще бъдат поставени и темите за споделяне на отговорностите между съюзниците, операцията на НАТО в Афганистан и бъдещето на мисията след 2014 г.

В рамките на срещата ще се проведе заседание на Комисията НАТО – Грузия, на което министрите на отбраната ще обсъдят реформата в сектора за отбрана и областите на сътрудничество.
Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Пон 03 Юни 2013, 16:56    Заглавие:  

Arrow Проблемни въпроси обсъдиха министър Ангел Найденов и висшият команден състав
Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Пон 03 Юни 2013, 16:58    Заглавие:  

Arrow Запасното войнство възлага големи надежди на министър Ангел Найденов
Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Пон 03 Юни 2013, 17:36    Заглавие:  

Arrow Трима министри в проектокабинета са възпитаници на Морското училище!
Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Пон 03 Юни 2013, 17:59    Заглавие:  

Arrow Aнгел Найденов: Няма пари за нов изтребител
Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Пон 03 Юни 2013, 20:35    Заглавие:  

Arrow ВИДЕО И ФОТООКО от приемането на поста министър на отбраната от Ангел Найденов
Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Пон 03 Юни 2013, 21:54    Заглавие:  

Arrow Поздравителен адрес до Ангел Найденов от БВМК
Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Вто 04 Юни 2013, 19:22    Заглавие:  

Arrow Найденов: Спиране на плана за развитие на въоръжените сили, ще се запозная със ситауцията във ВВС и за новия изтребител
Върнете се в началото
Dimitar Stavrev
[Admin]

МнениеПуснато на: Пет 07 Юни 2013, 11:53    Заглавие:  

Отчет: Правителството на ГЕРБ дължи 800 хил. лева на Министерството на отбраната
Министър Ангел Найденов ще предостави на специалната комисия пълна справка за военните полети у нас и в чужбина
Публикувано: 7 юни 2013, 12:50 | Обновено: 7 юни 2013, 12:50

За времето от 1 юли 2009 г. до 31 декември 2012 г. с военно транспортни средства са изпълнени 67 задачи в интерес на правителството на Бойко Борисов. Това е струвало на бюджета на МО 812 325 лв. и не е ясно дали сумата е възстановена на ведомството. Това каза в отговор на въпрос на депутата Венцислав Лаков на парламентарния контрол военният министър Ангел Найденов.
Министърът на отбраната Ангел Найденов даде справка по години за извършените полети с военни самолети и вертолети от правителството на ГЕРБ. През 2009 г. е изпълнена една специална задача със самолет “Спартан” за дирекция “Правителствен протокол” на МС. През 2010-та задачите са 6 за правителството и 2 за МВнР. През 2011-та полетите за Борисов нарастват на 22 пплюс още 2 за МвнР и 2 за МВР. През 2012-та по заявка на парвителствения протокол са извършени 24 полета с вертолет “Кугър” и 1 със “Спартан” плюс още 4 полета за МВР.

Целта на полетите е била за осигуряване на въздушен транспорт на правителствени делегации, хуманитарна помощ и превоз на пленени български граждани Според министър Найденов трябва да има строг контрол за превоза на делегации с военни самолети и вертолети, тъй като това не поддържа летателната подготовка на екипажите, а гълта от бюджета на ведомството.

Военният министър ще предостави пълна справка на комисията, която ръководи Венцислав Лаков, за пълния брой на полетите с военно-транспортни средства и цената на всеки един от тях. /БЛИЦ
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 1 от 16 [236 Мнения]   Иди на страница: 1, 2, 3, ..., 14, 15, 16 Следваща
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » ОРЪЖЕЕН ФОРУМ » Българска армия - минало и настояще
Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

[ Time: 0.1035s ][ Queries: 12 (0.0026s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker