Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн

Select Forum Language:

Hot topics:
В момента е: Чет 28 Яну 2021, 16:03
Часовете са според зоната UTC + 2
 Главната страница » КРИЛЕ - РЕТРО АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Ретросалон
Бомбардировките на София ...
Модератори: Penio
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
Страница 2 от 16 [232 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, 4, ..., 14, 15, 16 Следваща
Автор Съобщение
German

Местожителство: Шуменщайн

МнениеПуснато на: Сря 09 Фев 2005, 09:50    Заглавие:  

Миро, не се сърди, но човекът е прав: това направо боде очите всеки път като отварям списъка с темите. Вземи я оправи, нищо няма да ти коства! Confused
а от пъстрото ѝ одеяние струи нежен аромат.

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла 
EvM
Гост

МнениеПуснато на: Чет 10 Фев 2005, 11:31    Заглавие:  

Иван написа:
Не знам дали някой от участниците във форума е виждал "на живо" това от снимките. Аз съм играл из руините на "Раковски" и пл. "Славейков", на мястото на "Сатиричния театър" и т.н. И то през петдесетте години. Някои от снимките показват местата, където сега са ЦУМ, Министерският съвет, Президентството... И там всичко беше руини в началото на петдесетте.
Затова много "обичам" американците и не ме трогват нещастията, които ги спохождат заради политиката им, заради което някои техни фенчета от форума ме мразят. Дано след като видят снимките, малко да изтрезнеят.
И още нещо - снимките са правени доста след "гостуването" на задокеанските ни "приятели". Разказвали са ми какво е било през януари-април 1944 г... Shocked

Абсолютно си прав.

Между другото баба ми ми разказа, че над Витошката и Конявската планина са се виждали пожарите от горящата София, а тя ги е видяла от Кюстендил! Значи просто за какво става въпрос... Трябва да е било след нападението на 10 март.
Върнете се в началото
MiG-25RBT

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет 10 Мар 2005, 16:23    Заглавие:  

Мои приятели, чиито дядовци и баби саа живеели в полите на Витоша, са ми казавали, че щом чуели и видели бомбардировачите, са бягали нагоре в палнината. Но за щастие там такъв ужас не се е случвал.
ICQ Номер 
Barona

МнениеПуснато на: Чет 10 Мар 2005, 21:10    Заглавие:  

ГЛЕН относно снимките за София,че и за други градове има сайт на колекционерите на пощенски картички , но попитай симо от жп раздела
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение 
Иван
[Moderator]

МнениеПуснато на: Пет 11 Мар 2005, 00:02    Заглавие:  

Съпругата ми е родена в къща на ул. "Борова гора", на колелото на трамваите на пл. "Журналист". Скрват се в бомбеното скривалище под солидната кооперация на площада. Съпругата ми е била бебе, в една раница. Шуреят ми е бил на 6 години. Тъстът ми е бил в доброволната ПВО, да гасят запалителни бомби, да упътват хората към скривалищата. Тъща ми сяда на пейка в скривалището и слага раницата до левия си крак. Гърмят зенитки, земята се тресе от разриви все по-близо. В един момент тъща ми решава да премести раницата от дясната си страна, бебето да е до братчето си. Секунди след това косо попадение на фугасна бомба удря сградата. Бетонен трегер пада там, където е била раницата. Кракът на тъща ми е счупен на 14 (четиринайсет) места. Спасява го един военен хирург, д-р Чернев, който след това до 70-те години работеше в Четвърта градска болница. Тъща ми почина през 2002 г. на 92 години, като всяка сутрин и правехме превръзки на левия крак, защото имаше незарастващи рани и непрекъснато излизаха малки парченца от начупените кости.
Ето една истинска случка. Жена ми живее втори живот благодарение на едно случайно действие на майка си - да премести раницата!

German

Местожителство: Шуменщайн

МнениеПуснато на: Пет 11 Мар 2005, 11:12    Заглавие:  

Ндааа... съдба човешка.
а от пъстрото ѝ одеяние струи нежен аромат.

Върнете се в началото
Fighterland

МнениеПуснато на: Съб 12 Мар 2005, 10:06    Заглавие:  

Един човешки живот, оцелял по волята на съдбата...
Иван написа:
... Гърмят зенитки, земята се тресе от разриви все по-близо...

А тука ми е интересно - каква е била зенитната система на бъздушни войски? Знам, че има около 7-8 тежко засегнати от нея и единици свалени, но нищо по-конкретно... Знаете ли как е действала, къде са били основните точки? Няма я тая ефективност на наземната ПВО в сравнение с немската ми прави впечатление...

Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Yahoo Messenger 
ICQ Номер 
Panzergrenadier

Местожителство: Варна/София

МнениеПуснато на: Съб 12 Мар 2005, 11:45    Заглавие:  

Което е наистина добър показател като се има впредвид, че доста голям процент от флака ни е с малък калибър (20мм. или 37мм). Но въпроса е наистина интересен и бих искал някой да го разясни.
Тук е може би мястото да попитам за ефективносттта и бойните действия на британските бомбардировачи над България. Поради малкия брой техни рейдове почти нищо не е известно и би ми било интересно да науча повече.

Panzergrenadier

Metamorphoses Publii Ovidii Nasonis; VIII, 185-187
Върнете се в началото
reaper

Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Съб 12 Мар 2005, 12:18    Заглавие:  

Г-н Бориславов моят блок се намира в същия квартал където са живели родителите на жена ви, само че малко по-надолу (близо до Римската стена). Кооперацията е строена през 1948 г. и съм си мислил дали не е построена върху някоя засегната или разрушена сграда. Само че няма как да разбереме.
Долната част от Лозенец е била силно засегната от бомбардировките. Не знам точно какви стратегически обекти е имало (освен Семинарията Very Happy ). Като дву-триетажните къщи бяха значителен брой чак до 80-те.
Даже в двора на една от съседните къщи имаше една голяма яма, пълна с боклуци дето като бях дете си говорехме че била кратер от бомба. Даже влизахме вътре да търсиме осколки. Градски легенди. Ама си скъсах тогава един панталон вътре в ямата на някакво желязо. та майка ми ме навика здраво и ме наказа за това Very Happy .

ICQ Номер 
Иван
[Moderator]

МнениеПуснато на: Съб 12 Мар 2005, 14:04    Заглавие:  

Преди години бях си направил труда да ходя по следите на бомбените серии в София. Много е интересно как заобикалят Двореца. Една дълга серия свършва до Народния театър. Друга е минала успоредно през улиците "Търговска" и "Леге", като почти ги е изтрила от картата на София. На картата, намерена в останките на сваления от Списаревски самолет, отпечатана на копринен плат, Дворецът и Военното министерство са оградени с червено и е забранено да бъдат бомбардирани. Имайте предвид, че за разлика от англичаните, които просто ръсят бомби, американците правят прицелно бомбопускане. Наистина странни са сериите над лозенец, където по онова време е имало къщи с дворчета Shocked
Dibo

МнениеПуснато на: Нед 13 Мар 2005, 15:43    Заглавие:  

Panzergrenadier написа:
Което е наистина добър показател като се има впредвид, че доста голям процент от флака ни е с малък калибър (20мм. или 37мм). Но въпроса е наистина интересен и бих искал някой да го разясни.
Panzergrenadier

Защитаващите София зенитни средства са предимно прочутите 88мм, каквито защитават и немските градове. Количеството им варира с постоянно увеличаване през годините и достига няколко десетки оръдия за София към 1944г.
20мм оръдия са стандартни за войсковата ПВО (9те 37мм се използват само за Бронираната бригада) - всяка ПД трябва да има 15 по щат. Използвани са разбира се и за обектова ПВО.
Към 09.1939г. България има 412 20мм и 20 88мм зенитни оръдия, както и няколко стари зенитни оръдия от Балканската и Първата световна война.
Към 01.1944 България има 500 20мм, 9 37мм, 20 75мм, 35 76.5мм, 215 88мм оръдия.
През 1944 са доставени още десетки 88мм оръдия.
Освен това са доставяни прожектори, далекомери, командни уреди, радиоизмервателни уреди. Използвани са на моменти и немски ПВО части.
ПВО сваля за цялата война до 09.1944 50-60 самолета и поврежда доста повече.
Върнете се в началото
ICQ Номер 
Fighterland

МнениеПуснато на: Нед 13 Мар 2005, 19:06    Заглавие:  

Dibo написа:

Искаш да кажеш всичко общо или само от зенитната артилерия? Защото 53 (ако не се лъжа) са свалени и документално потвърдено от нашите изтребители.

Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Yahoo Messenger 
ICQ Номер 
Гост
Гост

МнениеПуснато на: Нед 13 Мар 2005, 19:15    Заглавие:  

Fighterland написа:
Dibo написа:

Искаш да кажеш всичко общо или само от зенитната артилерия? Защото 53 (ако не се лъжа) са свалени и документално потвърдено от нашите изтребители.

Само зенитна артилерия.
Върнете се в началото
Panzergrenadier

Местожителство: Варна/София

МнениеПуснато на: Нед 13 Мар 2005, 20:07    Заглавие:  

Dibo, благодаря за информацията. Би ли разкрил източника си? При условие, че София я нападат бомбардировачи, които летят високо, наистина е логично да има повече голямокалибрени оръдия.

А случайно някой да знае къде са били разположени батареите? Ако не се се лъжа 88мм. оръдия, а и 75 мм ако не се лъжа са Rheinmetall. Би било интересно някой да напише и какви марки са оръдията.

Panzergrenadier

Metamorphoses Publii Ovidii Nasonis; VIII, 185-187
Върнете се в началото
su27
[Moderator]

МнениеПуснато на: Нед 13 Мар 2005, 20:18    Заглавие:  

Аз пък казвам,че самолетите свалени от зенитната артилерия са 38 Smile
справка от историята на зенитната артилерия и ЗРК войски.
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 2 от 16 [232 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, 4, ..., 14, 15, 16 Следваща
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » КРИЛЕ - РЕТРО АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Ретросалон
Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

[ Time: 0.0942s ][ Queries: 12 (0.0234s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker