Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн
Ген. Димитър Шивиков и Андрей Слабаков влизат в листата на ВМРО · Хванаха мъж с туби с бензин в катедралата Свети Патрик · Първи качествени изображения на китайския "клонинг" на руския изтребител Су-35 · 35 американски бронеавтомобили Hummer пристигнаха в Одеса · За 1 май НАТО с юбилейна мисия за защита на балтийското небе от руснаците · Военен експерт: руският флот може да реагира незабавно на корабите на НАТО в Балтийско море ·

Select Forum Language:

Hot topics:
Aktuelles Datum und Uhrzeit: Fr 19 Apr 2019, 08:55
Alle Zeiten sind UTC + 2
 Forum-Index » krile.net - ГРАЖДАНСКИ АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Космонавтика
България и Космосът
ModeratorenЕлемаг
Neues Thema erцffnen   Neue Antwort erstellen Vorheriges Thema anzeigen :: Nдchstes Thema anzeigen
Seite 3 von 19 [285 Beitrдge]   Gehe zu Seite: Zurьck 1, 2, 3, 4, 5, ..., 17, 18, 19 Weiter
Autor Nachricht
SpaceDreamer

Beitrдge: 807

BeitragVerfasst am: Mi 09 Mai 2007, 15:12    Titel:  

Е, та нищо лошо в това да е хвалебствена - особено ако хвалбите са заслужени.
Освен това, аз виждам в статията повече насоки за развитие, отколкото хвалби, а това е важно.

3 кв.м. оранжерия за 6 човека в нземния експеримент - това е 180 пъти по-малко от посочената в статията норма за такъв екипаж.
Очевидно е, че много неща има да се желаят още, като повечето от тях, естествено, са свързани с ограниченията в масата и пространството на пилотираните комплекси...
Затова много е важно по-соро да се осигури извънземен източник на суровини - най-вече вода и каквото дойде в комплект с нея като баластра...
За лунната и марсианските бази е ясно - ще се експериментира с лунен и марсиански реголит и ако се намери вода в достъпен вид би било супер.
За междупланетните полети най-доброто, което се сещам, е концепцията на Cycler-а, т.е. нещо голямо, което да си обикаля по елиптична траектория между земната и другата орбита.
По-изгоден начин за поддръжка на необходимата колосална оранжерия за експедициите не се сещам от този.
А материалът за тази жива екосистема, много малко вероятно е да се изсреля от земята - най-разумно е да си хванем някой кометен или астероиден отломък с най-удобна начална орбита...
Ето затова трябва да се набляга сега на астероиди и метеороиди, а не да се препуска през куп за грош към Марс (че дори и към Луната).

Но на първо време, т.е. веднага, може да се заложат доста ценни експерименти с оранжерии.
Например не в безтегловност, а в центрофуги с лунно и с марсианско ускорение (имаше такива проекти, но не знам какво става с тях в момента - може-би са замразени поради недостиг на средства?).
Лунният реголит, доколкото знам, е с близък състав до земните минерали. Марсианският вероятно ще трябва да се пречиства от това-онова, за да стане годен за почва. Вероятно се мисли по тези въпроси вече.

Освен това, смятам, че в момента направо се разхищават много от материалите, извеждани сега в орбита на такава висока цена...
Разумно ли е вместо да се направи всичко възможно за максимално рециклиране на тези ресурси в орбита (на МКС), те да се събират наред в "кошчето" и да се изгарят в атмосферата?
Става дума за тоновете отпадъци, с които се тъпче всеки "Прогрес", а също и за самите "Прогрес"-и.
Трябва ни площ за оранжерии - нека използваме за заготовка на оранжерийните отсеци отработени "Прогрес"-и!
Може и ценрофуги да направим от тях!
Вярно, иска известно количество сложни дейности в безтегловност, вкл. и в открития космос, както и доста мисъл на земята, но МОЖЕ да се направи!
Смятам, че просто сме длъжни (хората) да мислим СЕГА в тази насока и да ИЗмислим схемата за все по-близко до 100% рециклиране на "отработените" в орита ресурси.
Какво е това сега - толкова тона нагоре, толкова надолу - не можем да си го позволим това разхищение!
Benutzer-Profile anzeigen Private Nachricht senden 
Елемаг
[Moderator]

Beitrдge: 27531

BeitragVerfasst am: Mi 09 Mai 2007, 20:40    Titel:  

Cool Cool Cool
Тук не мога да кажа нищо. От оранжерии не разбирам.

Benutzer-Profile anzeigen Private Nachricht senden E-Mail senden 
Елемаг
[Moderator]

BeitragVerfasst am: Fr 11 Mai 2007, 09:47    Titel:  

Cool Cool Cool
В столицата вече живеят мутанти, предупреди ст.н.с. д-р Лъчезар Филипов, зам.-директор на Института за космически изследвания при БАН и директор на департамента по астрофизика.
Той присъства на третото издание на Европейския екологичен филмфест в Долна баня. В столицата има всички елементи на Менделеевата таблица. Моята дъщеря, когато отива на по-чист въздух в Банкя, хваща главоболие и алергии, твърди Филипов. Институтът за космически изследвания е готов да снабдява всяка община с данни от спътник на НАСА, но освен Стара Загора, никой не е проявил желание да независима експертиза за своя регион, обясни той. Дори Столична община, в сравнение с която, според проф. Филипов, Старозагорско е курортна зона. Цената на спътниковите данни за въздуха в София е 10 000 лв. за половин година. Тя включва цената на техниката и заплащането на 24-часовите дежурства на двама души. “Преди година изпратихме писма до всички общини с пример за сайта, който регистрира замърсяването на въздуха в Стара Загора. Но никой не пожела такива данни”, коментира зам.-директорът. “Когато предложих ние да решаваме проблемите за наводненията, в министерството на Емел Етем, ми отговориха: Ние ще си назначим специалисти, ще ги обучим и те ще си решават задачите тук. И аз попитах ние за какво сме тогава”, разказа Филипов. Той предложил на ведомството да им предоставят данни. “Но те искат да създадат космически център, да вземат антени, да купуват изображения, да обучат хора и да създадат една нова администрация, при положение, че БАН вече има всичко това”, недоумява той. По думите му от Космоса се виждали и непоправените диги, и неизчистените корита. “Може да стане ясно, че са засети едни растения, а са прибрани парите за други, обявените декари също не винаги съвпадат. Спътниковите данни много помагат при трансгранични замърсявания, където всеки вика „не съм аз виновен”, коментира още специалистът.

Елемаг
[Moderator]

BeitragVerfasst am: Di 15 Mai 2007, 23:16    Titel:  

Cool Cool Cool
Кратка история на космическите проекти след България 1300:
http://www.space.bas.bg/astro/ses2006/Cd/Op1.pdf

Елемаг
[Moderator]

BeitragVerfasst am: Di 22 Mai 2007, 09:48    Titel:  

Cool Cool Cool
Първата спътникова свръзка реализираме на 24 май 1987 г.

Екипажът излиза на местността за развръщане без необходимите карти

Станцията за космическа свръзка беше първата изцяло цифрова апаратура и можеше да осигурява няколко телефонни и телеграфни канала със скорост няколко килобита в секунда, припомни в личните си преживявания капитан II ранг Емил Попов

- Г-н капитан II ранг, кога за първи път се сблъскахте с проблемите на космическата свръзка?

- През 1987 година служех като командир на свързочен взвод. Един ден в края на месец февруари моят пряк командир ме извика в канцеларията си и ми каза, че съм определен за курс за изучаване на нова радиостанция в град Пловдив. Тогава никой в поделението не знаеше никакви подробности за този курс и чак след няколко дни, след като пристигнах в Пловдив, разбрах, че става въпрос за станция, която осъществява свръзка, използвайки ретранслатори, монтирани на борда на изкуствени спътници на Земята. Дотогава само знаех принципа на космическите съобщения и бях чувал, че технологично напредналите държави като Съединените щати, тогавашния Съветски съюз и др. използват такъв вид свръзки, но не знаех никакви подробности. Станцията за космическа свръзка, която започнахме да изучаваме на курса, беше първата изцяло цифрова свързочна апаратура и можеше да осигурява няколко телефонни и телеграфни канала, което се равнява на скорост от няколко килобита за секунда.

- Тези технически възможности звучат днес доста наивно.

- Сега тези технически възможности будят усмивка и чувства на умиление, а телеграфните апарати заемат своето достойно място в музея на техниката.Но тогава, в далечната 1987 година, това беше революция в комуникациите на Българската армия, защото издигаше качеството и скритостта на свръзката на нов, съвсем различен етап, непостижим за масово използваните тогава аналогови апаратури. Станцията беше монтирана на камион, което я правеше мобилна и лесна за експлоатация.

В началото на месец май курсът завърши, станцията беше получена и аз заедно с екипажа си (който се състоеше от няколко старшини) се завърнах във Варна, в поделението, където служех. Започна един период на търсене и подготовка на район, където станцията да бъде развърната за работа, тъй като поради чисто технически причини не всяко място е подходящо за работа на такова свързочно средство. Оказа се, че най-доброто място за целта беше районът на едно поделение в непосредствена близост до курорта "Златни пясъци" край Варна.

- Коя дата може да считаме за рождена, ако имаме предвид космическата свръзка в армията?

- На 24 май 1987 г. с вдигане по бойна тревога започна поредната свързочна тренировка. Аз вече като началник на станцията за космическа свръзка заедно с екипажа извършихме преход до района за работа и развърнахме апаратурата. За начало на свръзката беше определено 10 часа сутринта. В 8 часа всичко беше готово за работа, но се оказа, че в процеса на приготовленията никой не беше взел предвид необходимостта от карта на местността за развръщане. В общия случай, за да се осъществи космическа свръзка, е необходимо да се знае не само положението на спътника в дадения момент на небесната полусфера, но и точните координати на мястото на земята, откъдето се осъществява свръзката, за да може правилно да се насочи антената на земната станция.

- Явно са липсвали днешните GPS системи.

- Точно така е. В онези години нямаше GPS или подобна позиционираща система и единственото място, откъдето можеха да се вземат координатите, беше подходяща карта на местността, с която в онзи момент аз не разполагах. Положението беше доста трудно, защото беше практически невъзможно антената на станцията да бъде ориентирана към спътника, определен за работа през този ден. Като допълнителна екстра към ситуацията командирът на поделението пристигна на проверка, за да се убеди, че всичко е наред. Очаквах да се скара или да обяви някакво наказание, тъй като той се славеше като строг офицер, но командирът не каза нищо. Обади се по телефона в поделението и след около час един колега донесе така необходимата карта. После, след като всичко мина успешно, колегата дълго обясняваше как е минавал през ученическата манифестация на 24 май със служебния джип и с картата в ръце. Командирът на поделението дори извърши изчисленията при определяне на злополучните координати, за да спестим време, докато аз вкарвах данните за спътника в изчислителната машина на станцията. Пет минути преди началото на свръзката натиснах бутона "Старт" и чух бученето на електромоторите, които завъртяха антената на станцията към спътника. След около минута светна и зеленият индикатор "има пилот-сигнал", което означаваше, че станцията е напълно готова за свръзка. Започнах да търся кореспондентите си по апаратурата за служебна свръзка. За съжаление не получавах никакъв отговор. Минутите минаваха бавно и мъчително една след друга. Непрекъснато проверявах настройките на различните блокове само и само да се убедя за пореден път, че всичко е наред. Оттогава и досега не си спомням времето да е текло така бавно за мен. Командирът на поделението стоеше на едно столче зад мен и мълчеше. Много ми се иска този човек, отдавна вече пенсионер, сега след 20 години да прочете написаното тук. В 11ч. 50 мин. получих отговор от моя колега и приятел Антон Иванов, който тогава беше лейтенант. Разменихме си няколко фрази и само след няколко минути сдадохме канала на крайните апаратури. Това означаваше, че вече можеше да се обменя информация, като се използва "моята" станция, ретранслаторът, монтиран на спътника, и "неговата" станция. С това работата по установяване на свръзката практически беше приключена за мен.

Много по-късно, след около седмица, чак като свърши учението, разбрах, че това е било първата спътникова свръзка в историята на Българската армия.

Лейтенантски спомен

Началото беше в една орехова градина преди две десетилетия

Мястото на събитието е орехова градина край с. Ботево, община Тунджа, Ямболска област, спомня си полковник Антон Иванов, който тогава е бил лейтенант. Седя си на стълбичката на космическата станция. Апаратурата жужи кротко зад мен. Съучениците ми днес се срещат на паметника "Майка България" във Велико Търново, да отбележат 5-годишнината от завършване на II гимназия "Васил Друмев".

Щастлив съм. Току-що сме установили първата в историята на БА официална космическа свръзка. Точният термин е "спътникова", но кой знае защо "космическа" придоби по-голяма популярност. Кореспондент ни бе станцията на ВМФ с началник Емил Попов и заместник Павел Павлов.

сержант Валентин Станчев Цанов (също), редник Емил Спасов Стоянов, редник Тони Денчев Илиев и редник Стефан Илиев Стефанов. Само за няколко месеца екипажът бе станал като добре смазана машина и "взвод от отличници". Наистина отлични бойци и мъже, с които и сега сме приятели и можем да разчитаме един на друг.

Предупредиха ме, че наближава командирът на бригадата, с него и други мои началници. Приготвих се да ги посрещна. Те идваха да ни поздравят. Началникът на щаба на бригадата четеше заповедта. Не слушах текста. Не чух дори какви са наградите. За мен бе важно, че всичко бе протекло, както трябваше, че сме успели.

Гордеех се с екипажа си. Бях благодарен на тогавашния началник-щаб на батальона капитан Никола Лазаров, на началника на радиоотдела полковник Янко Ников и неговия помощник по радиото и космическата свръзка полковник Димитър Асенов Димитров, на началника на управлението генерал Киро Киров. Заслугата беше също толкова и на кореспондентите ни от ВМФ, както и на хората, благодарение на които каналите бяха криптирани и сдадени за ползване - старши сержант Валентин Александров, лейтенант Тихомир Тодоров, сегашния началник на управление КИС в ГЩ - бригаден генерал Бойко Симитчиев. Страхувам се да не пропусна някого, та няма да изреждам всички.

Със сегашния си опит (вече полковник, макар и по душа тийнейджър), оценявам какво им е коствало и на моите началници да успеят и да осигурят моя успех. Армията тогава беше най-"закостенялата" структура, почти абсурдно бе да пробие някоя новост. Така беше доста години и от моята служба. Може би едва наскоро започва да се променя това статукво, но много бавно и трудно. Дано някой ден все пак се промени.

Никога няма да забравя думите на един мой началник, когато си "направих устата" да отида на курс за космическата свръзка - все пак бях от първите, докоснал се на живо до подобна техника, и нищо не разбиращ от нея: "Абе лейтенант, къде си тръгнал ти? На такъв курс в СССР ходиха вече поне двайсет човека! Я хващай книгите и учи, нали станцията има документация".

Click to see if image is larger
Комплекс на земна апаратура за космическа свръзка

Елемаг
[Moderator]

BeitragVerfasst am: Di 29 Mai 2007, 11:09    Titel:  

Cool Cool Cool
В Болгарии начато развертывание первой в стране телемедицинской сети на базе технологической платформы SkyWAN компании ND SatCom, входящей в группу компаний ASTRA. В реализации проекта принимает участие болгарский оператор Interactive Technologies.
Сеть создается в интересах Вооруженных сил Болгарии. Она позволит передавать в реальном масштабе времени видеоизображения операций, проводить видео- и телеконференции, а также оперативно осуществлять обмен данными между военными госпиталями и ведущими профильными медицинскими центрами страны, пишет CNews.ru.

- А.Ж.

SpaceDreamer

Beitrдge: 807

BeitragVerfasst am: Fr 08 Jun 2007, 23:22    Titel:  

http://www.dnes.bg/article.php?id=37117
Zitat:
Заразяваме Космоса с български бактерии

04.06.2007 10:20

Денят, в който космонавтите ще тръгнат към Марс, те ще трябва да рециклират максимално боклуците си, за да стигнат дотам. С тази цел българо-руско-белгийски екип се готви да изпрати в космоса "бактерии, хранещи се с боклуци".

"Никога не сме проучвали рециклирането на боклук в космоса. За първи път ще изпратим анаеробни и топлолюбиви бактерии, за да проучим поведението им", обяснява в материал на АФП Кристоф Ласьор от Европейската космическа агенция, ръководител на проекта "Мелиса".

Проектът е стартиран през 1989 г. с цел да подготви пътуването на хора към Марс, което се предполага, че ще продължи три години. Ако изключим мисиите Аполо, които бяха кратки, човекът никога не е напускал земната орбита за повече от няколко седмици, припомня Ласьор.

Малкото разстояние, на което се намира станция МИР, а след това и Международната космическа станция, позволява на космонавтите да носят със себе си всичко, което им е нужно, включително и да върнат със себе си на Земята боклуците, стана ясно след срещата на ЕКА в София.

Това означава, че при евентуална експедиция до Марс това няма да е възможно, защото минималното количество, за да поддържа функциите си на живот на един човек е около 1 кг кислород, 1 кг храна и 3 кг вода. За 6 души, в продължение на 1000 дни, количеството е около 30 тона, което нито един космически кораб не може да пренася.

Решението, предлагано от "Мелиса", е развиването на затворена екосистема, където органичните отпадъци ще бъдат рециклирани от бактерии, които не консумират кислород. Става въпрос за намаляване най-вече на отпадъците, създавани при личната хигиена, защото в космоса космонавтите не вземат душ, а се бършат със салфетки.

Изследването на тези бактерии е поверено на Българската академия на науките от ЕКА, която се опитва да привлече и новите страни членки на Европейския съюз в проектите си. "Като спечелиха това право, българите спечелиха билет за изстрелване на опита си", коментира Ласьор.

Първите бактерии ще бъдат изпратени в Космоса през пролетта на 2009 г. Те ще бъдат в различен стадий на развитие и ще останат там 10 дни. Едновременно ще се направи тест и на Земята, за да се направят сравнения след това, обясняват от БАН.
Benutzer-Profile anzeigen Private Nachricht senden 
Елемаг
[Moderator]

BeitragVerfasst am: Do 14 Jun 2007, 10:45    Titel:  

Cool Cool Cool
Космическата свръзка помага за преминаването от аналогови към цифрови комуникации

В момента много офицери, изучавали космическа свръзка във ВА"Г.С.Раковски", успешно планират и осигуряват спътниковите комуникации на контингентите ни, участващи в мисии зад граница, твърди полковник от резерва Никола Лазаров

- Г-н полковник, вече сте в резерва, но продължавате да ратувате на идеите, свързани с войските за комуникационно и информационно осигуряване. Миналия месец отбелязахме 20 години от първата космическа свръзка. Редно е и вие да кажете нещо по тази тема, която може да считаме и за историческа от професионална гледна точка.

- Има незабравими моменти от предисторията на космическата свръзка за военни нужди в България. Помня, че в онези паметни дни бях началник-щаб на Първи свързочен батальон от 62 свбр - Горна Малина. Командир на батальона беше капитан Георги Симов. По указание от командването на бригадата излъчихме членовете на бъдещия екипаж на станцията за космическа свръзка. Това бяха лейтенант инж. Антон Иванов /отличник и първенец на випуск 1986 г. на ВНВУ "В. Левски"/, старши сержантите Визил Василев и Валентин Цанов - също отличници на средното сержантско училище и радиотелеграфисти на радиостанции средна и голяма мощност I клас. Същите през пролетта на 1987 г. преминаха курс по устройство и експлоатация на полевите станции от комплекса "Кристал" заедно с останалите екипажи от Сухопътни войски и ВМС в гр. Пловдив. В учебния корпус на 62 свбр беше изграден и оборудван първият кабинет за подготовка на специалисти по космическа свръзка с активното участие на целия екипаж.

- Кажете как стояха практически нещата, защото тогава подходите бяха по-различни от днешните.

- През втората половина на май 1-ви свб се изнесе и развърна полеви свързочен възел за нуждите на Генералния щаб на около 2 км, западно от с. Ботево, обл. Ямболска.

Станцията за космическа свръзка извърши марша до района на учението самостоятено.

На екипажа беше връчена схемата-заповед и дадени конкретни указания. Същият извърши рекогносцировка и избра мястото за развръщане на станцията. На 23 май бяха изградени съединителните линии от космическата станция до крайните апаратни за засекретена телефонна и телеграфна свръзка. Привечер лейтенант Иванов докладва, че станцията е готова за изпълнение на възложените й задачи. Тръпката беше огромна не само за екипажа, но и за командването на батальона и бригадата.

По наше предложение на екипажа беше гласувано пълно доверие и ненамеса от други длъжностни лица при подготовката и по време на установяване на свръзката и сдаване на каналите за експлоатация. Така още в 11.00 часа те "виждаха", че на борда на спътника-ретранслатор, намиращ се на геостационарна орбита над Атлантическия океан, са се появили почти всички станции за космическа свръзка. Указанията от началника на Свързочни войски на БА беше най-напред да се установи свръзка със Сухопътни войски, след това с ВМС и на трети план с армиите. За съжаление близо двадесет минути станцията от КП на Сухопътни войски не отговаряше на запитванията от нашия екипаж. Така се стигна до паметния миг 11.20 часа на 24 май 2007г., когато беше изградена първата космическа свръзка между свързочните възли на ГЩ и ВМС. Последва обмен на приветствени телеграми между началника на ГЩ и командващия ВМС, а лейтенант Антон Иванов и капитан-лейтенант Емил Попов влязаха в историята на БА като началниците на екипажите, изградили първата космическа свръзка.

- С какво още ще запомните тази паметна дата? Имам предвид, че сте не само командир, но и много добър психолог.

- След време, разговаряйки с началниците на станциите на КП и ЗКП на Сухопътни войски старши лейтенантите Динко Петров и Иван С. Иванов относно този исторически момент установих, че поради голямото струпване на старши началници при тях напрежението и притеснението са повлияли върху техните действия и оттам върху точното и своевременно изпълнение на задачата. След 12.00 часа всички станции успешно установиха заповяданите им свръзки и бе сглобена за първи път мрежата за космическа свръзка на Българската армия. Мога да се гордея, че екипажът от Горна Малина оправда гласуваното му доверие и остана доайен до преустановяването дейността на мрежата за космическа свръзка в средата на 90-те години.

- Имаше ли достатъчно теория по темата за космическата свръзка, или се разчиташе повече на самоподготовката, с която се ангажираха предимно младшите офицери?

- Първата лекция по основи на космическата свръзка тогава четеше началникът на катедра "Свързочни войски" във ВА "Г. С. Раковски" полковник Васил Василев още в зората на 80-те години. След него в рамките на дисциплината "Военни системи за радиорелейна и тропосферна свръзка" полковник Леон Алмалех провеждаше цял цикъл лекции по космическите свръзки. Това никак не е малко като старт по темата.

През 1991 година като млад преподавател в катедра "Свързочни войски" на ВА "Г. С. Раковски" на мен беше гласувано доверието да подготвя и да стартирам в учебния процес отделна, самостоятелна програма за обучение по "Космическа свръзка". Наред със слушателите по тази програма се обучаваха няколко поредни години и екипажите на станциите за космическа свръзка. Разработени бяха не само лекциите, но и редица учебни пособия и частни методики за специализирани разчети. С разработената методика за определяне видимия ресурс от дъгата на геостационарната орбита бяха направени оперативните разчети при подготовката на българския контингент за участие в конфликта в Персийския залив през 1991 г.

Войсковият опит и научните изследвания по проблемите на космическата свръзка намериха приложение при разработване на проектите за преминаване от аналогови към цифрови комуникации в БА - "Странджа" и "Сакар". Наши експерти и специалисти многократно участваха при лицензирането на различни оператори на мобилни комуникации, в т.ч. "Иридиум", "Глобъ лстар", "Навстар" и др.

- Разговаряли сме за един много актуален труд, излязъл преди около две години. Какво по-точно имахте предвид?

- Имам предвид, че през 2005 г. авторски колектив от ВА "Г. С. Раковски" под ръководството на професор д-р Павел Пенев подготви и издаде единствения до момента труд под заглавие "Космосът и националната сигурност". В момента редица офицери, изучавали космическата свръзка във ВА "Г. С. Раковски", успешно планират и осигуряват спътниковите комуникации на контингентите на БА, участващи в мисии зад граница. Наблюдава се, ако мога така да се изразя, един ренесанс на спътниковите комуникации и навигация. Няма да е честно, разговаряйки днес за историята на първите цифрови комуникации в БА - по старому космически, по новому спътникови, да не отбележим, че без пионерската дързост и прозорливост свързочните войски на БА нямаше да са първите, които са я усвоили и въвели в бойно използване от страните-членки на Варшавския договор, освен СССР. Думата е за генералите от резерва Калпакчиев, Киров и Димов. Редом с тях са полковниците от резерва Янко Ников, Димитър Димитров, Емил Кузманов, Иван Пацев, капитан I ранг Димитров и др.

- Кой още ще похвалим в края на нашия разговор?

- Похвално е, че благодарение на началника на Главно управление КИС на ГЩ бригаден генерал Бойко Симитчиев в 62-ри свбр бе изграден един изключително модерен център за подготовка на специалистите по спътникова свръзка, където идват на стаж и курсантите от НВУ "В. Левски", водени от началника на катедра КИС полковник доц. д-р Наско Загоров. И пак благодарение на бригаден генерал Симитчиев за първи път се отбеляза на 24 май този исторически факт - двадесет години от първата космическа свръзка в БА.

Елемаг
[Moderator]

BeitragVerfasst am: Sa 14 Jul 2007, 10:05    Titel:  

Cool Cool Cool
В света няма друга държава, която спрямо инвестициите в космическите изследвания на човек от населението да е получила толкова много , твърди директорът на Института за космически изследвания към БАН Петър Гецов.

Григор Николов

Ст. н. с. д-р Петър Гецов от 11 години е директор на Института за космически изследвания към БАН и има над 100 научни трудове и разработки. Роден е на 20 октомври 1950 г. в с. Самоводене, Великотърновско. Завършил е ВВВУ в Долна митрополия и е специализирал във Висшата военна летателна академия "Николай Жуковски". Бил е главен инженер на програмата "Шипка" за подготовка на втория български космонавт Александър Александров. По нея са подготвени над 10 космически уреди, които след приземяването на Александров остават да работят в Космоса.

- Как изглежда България от Космоса?
- Още по-малка, още по-панорамна и още по-красива. Малко са държавите с такова съчетание на планини, равнини и море. Даже и околните страни не разполагат с него. Нашите предци, които са избирали мястото, в което да се заселят, са имали вътрешно усещане и са избрали най-подходящото. Малко са страните, в които са съчетани хубавата природа и плодородието. А и самото географско положение предполага една здрава нация.
- Доскоро работехме с бившите соцдържави. Сега с кого работим в областта на космическите изследвания?
- Освен с руснаците се задълбочава и нашето сътрудничество с ЕС. Той прие стратегия, в която приоритети са стимулирането на науката и наукоемките като знания и технологии производства. Тя предвижда ЕС да достигне до 2009 -10 г. в научните изследвания и технологии САЩ. Европейците изстрелват десетки спътници и отделят огромни средства за космически изследвания и наука. Само за тазгодишната Седма рамкова програма са отделени 4 млрд. евро. Част от тях идват и при нас. Проектите ни сега се базират на космическото материалознание и нанотехнологиите.
- За разлика от космическите храни, в които доскоро бяхме водещи?
- България беше третата страна, която произвеждаше лиофилизирани храни, в които по специален технологичен път се премахва водата. Когато в Космоса тя отново се прибави, храните придобиват почти същите качества. Сега вече много държави, които имат космонавти, си ги приготвят. Сега международната космическа станция тежи 500 тона за разлика от малките кораби в миналото - много е просторна, създава почти нормални човешки условия. И в тоя смисъл отношението към храната не е толкова взискателно като проблем.
- Да, но космическата оранжерия е наш патент. И в Космоса се прочухме с домати и краставици.
- Още се спори кой е основоположникът на изследването и израстването на растения в орбита. За да не задълбочавам спора, не казвам, че сме първите, но едни от първите. Ние сме я създали заедно с руснаците и с тях я изстрелвахме няколко пъти. Космическата ни оранжерия има доста дълга история - повече от 20 години. Тя беше и на американската совалка, и на руската орбитална станция "Мир". С руснаците остана в Космоса. През 1995 г. започнахме проект с американците. Имаше известни подобрения на автоматиката и системата. Интересна е не само от практическа гледна точка, а и защото създава интериор на станцията - влага елемента на природна среда. Историята с тая оранжерия продължава. Не е тайна, че Русия и Европа подготвят полет до Марс. Предвижда се до 2018 - 2020 г. да се осъществи. Сега в Москва се организира 500-дневен наземен експеримент за полет до Марс.
- В тази връзка, какво става с българския спътник?
- Ние сме имали два спътника - "България 1300" и "Метеор - Природа", но те са били много големи. Сега на мода са малките спътници - до 50 кг. На тая основа съвременните достижения на микроелектрониката и компютърните достижения дават възможност за намаляване на теглото, размерите и цената. Защото изстрелването в орбита на 1 кг струва от 15 до 25 000 долара. Може да се изстрелят доста спътници с един носител, което още намалява цената. Ние разработихме национална космическа програма, в която определихме 3 основни цели - да станем член на Европейската космическа агенция, да се включим активно в един проект на Европа за глобална система за мониторинг и сигурност (GMES), да разработим балкански спътник, в който България да е водеща. Можем да чакаме до 2 - 3 години. Отдавна работим по този въпрос и единственото, което e необходимо, e да има държавно решение. Готови сме с проекта, техническите характеристики, оборудването и практическите задачи, които ще решаваме. Спътникът ще бъде за наблюдения във видимия диапазон 30 - 40 метра. Предвиждаме да използваме и американските спътници "Аква" и "Тера" с пространствено разрешение за наблюдение до 250 метра. Така ще имаме ефективен мониторинг в реално време - става въпрос за пожари, бедствия, аварии и т. н.
- В тази връзка могат ли да се предвиждат земетресенията от Космоса?
- Много беше интересен експериментът на старите ни спътници, особено на "България 1300", и ние още анализираме данните. Оказва се, че състоянието на магнитосферата и йоносферата е тясно свързано със състоянието на Земята. Стигнахме до извода, че всяко земетресение си има съответна подготовка - вулканите изпускат повече прах и пара, започва движение в дълбочина на големи скални и други маси. С този процес в йоносферата и атмосферата се появяват повече частици на космическата плазма. Този процес е съпроводен с пиезоефекти, които влияят на магнитосферата. Много се работи за търсене на тая релация между състоянието на земната кора и магнитосферата и йоносферата. Същото обаче се получава и ако някой голям завод започне да изхвърля много частици. И ние трябва да отделим полезния сигнал от тези т. нар. шумове.
- Какво е приложението в реалния живот на фрикционните и свръхтвърди материали, които се получават в Космоса?
- Ние сме свидетели на бума на информационните технологии, но вече се говори за приоритет на нанотехнологиите, при които чрез изменение на самата структура получаваме неузнаваеми досега свойства на материалите. То не може да се направи при земни условия. В Космоса човек прониква в самото вещество и изменя неговата решетка. Приложението им на Земята е в областта на електрониката и получаване на такива подложки и електрически преходи, които правят много по-миниатюрни размерите им. Ние с определен тип взривни вещества получаваме диамантен прах, който при смесване с пластмаси и други материали води до нови абразивни инструменти с високи качества. Нашата секция "Космическо материалознание" е член на европейската система ESINET за създаване на малки предприятия, които прилагат космическите иновации. Целта е по най-бързия начин нещата да стигнат до пазара. Имаме сериозен принос за наблюдението на Стара Загора - всеки ден в сайт показваме замърсяванията и предупреждаваме хората. В областта на космическата физика нашите хора работят по изследване на йоносферата заедно с руснаците и французите, които изстреляха спътника "Деметър" за изследване на земетресенията. В момента разработваме апаратура за изследване на електрическия потенциал на корпуса на международната космическа станция. Оказва се, че той може да достигне над 200 волта и ако няма добра метализация, да доведе до протичане на уравнителни токове, които да извадят някои апаратури от строя. Не трябва да се заблуждаваме, ние сме сравнително малка държава и не трябва да имаме имперски амбиции да се правим на велики. Имаме сериозна космическа история и затова ратуваме за прагматична космическа насоченост. Няма в света държава, която да е инвестирала на човек от населението толкова в космическите изследвания и да е получила такива резултати. Имаме над 100 апаратури и системи, изведени в орбита, двама космонавти, единият с уникална съдба като кацане по балистична траектория, другият с много богата научна програма.
- Ще имаме ли скоро трети космонавт?
- Няма никакъв проблем да имаме трети космонавт. Три са условията - стабилно икономическо развитие, научна програма, която имаме, и политическо решение. За една държава 20 000 000 долара не са нищо, щом могат да си ги позволят разни бизнесмени. Понеже съм участвал в подготовката и изпълнението на програмата на Александър Александров, съм се убедил, че тези пари въобще не отиват залудо. Тогава успяхме да повдигнем голяма част от нивото на нашите заводи и институти, оборудвахме научни звена с апаратура, която и досега е актуална. Една такава иновационна инжекция има голямо значение и именно затова много държави отделят средства за космически изследвания. Това е локомотивът, който тегли цялата наука и промишленост напред. Това има и голямо психологическо значение за нацията, особено когато тя е като нас - излиза от преход и има нихилизъм и неустойчивост на духа. И трябва да й се докаже, че тя струва нещо, че е можеща, че е знаеща.
- А как ще подбираме космонавта?
- Той трябва да е човек, който да може да извърши определен обем дейност. Вече не стои толкова силно само въпросът за неговото здравословно или психологическо състояние. Може да се разшири подборът според научната програма. А тя трябва да следва развитието на науката и икономиката и да има полза. Както нацията, така и отделният индивид може да успява само при наличието на самочувствие и увереност в собствените си сили.

Елемаг
[Moderator]

BeitragVerfasst am: Fr 20 Jul 2007, 12:25    Titel:  

Cool Cool Cool
Първа космическа свръзка с Р-440 "Кристал"

Трудно се внедряваха новости в армията, хората са богатството ни

Електронно-изчислителна машина следеше непрекъснато местоположението на спътниците на елептична орбита и насочваше антената към тях, припомня полковник Антон Иванов, който като лейтенант е участвал в първата за въоръжените ни сили космическа свръзка.

Със сегашния си опит оценявам какво е коствало и на моите началници да успеят и да осигурят моя професионален успех. Армията тогава беше най-закостенялата структура, почти абсурдно беше да пробие някоя новост. Така беше доста години от моята служба. Може би едва наскоро започва да се променя това статукво, но много бавно и трудно. Дано някой ден все пак се промени така, както на мен ми се иска, каза полковник Иванов. Никога няма да забравя думите на един мой началник, когато си направих устата да отида на курс за космическата свръзка - все пак бях от първите, докоснал се на живо до подобна техника и нищо не разбиращ от нея. "Абе, лейтенант, къде си тръгнал ти? На такъв курс в СССР ходиха вече поне двайсет човека! Я хващай книгите и учи, нали станцията има документация..." За късмет имаше и началници, които знаят, че без обучение няма внедряване, и успяха да организират курс тук, в България, със собствени сили. И документацията беше достатъчно подробна.

За да стане ясно от какво ниво тръгвах преди около две десетилетия, ще ви разкажа как разбрах на каква длъжност съм назначен. За поделението бяхме разпределени десетина офицери. Събрали се бяхме на входа на МО към ул."Аксаков" в столицата. Дойде кадровикът и каза да се изместим малко по-настрани, понеже минаваха много хора край нас, да не пречим и те да не ни пречат. Отидохме към тогавашната небезизвестна сладкарница "Кристал". Започна да съобщава кой къде е назначен. Стигна до мен. Прочете, че ще съм началник на "Кристал". Гледах него, гледах табелата на "Кристал" и пак него, и пак табелата... Той усети, че нещо не е наред, и каза "Не на тази... началник на Р-440"! Чак тогава разбрах за какво става реч. Р-440 поне бях чувал във Военното училище. Но в София чак научих, че "Кристал" било условното наименование на станцията за космическа свръзка.

Курсът беше в Пловдив. Учихме се, кажи-речи, заедно с преподавателите си. Край Пловдив бяха и първите неофициално осъществени космически свръзки по време на курса. Бяха ни разрешили за ползване един спътник с условен номер "43", за който се шегувахме, че е "Образец 43-а година", защото слизаше много ниско до хоризонта, но и тогава успявахме да поддържаме свръзката, дори в режим под нивото на шума. Трудно се внедряваха новости в армията тогава. И сега не е много по-лесно.

Никога няма да забравя думите на един друг голям наш военачалник, когато му демонстрирах в Радиоприемния център на МО как може да се предават и приемат документи до нашия контингент в Камбоджа с помощта на пакетна радиосвръзка: "Много добре, момчета, но нека първо радистите си приемат докладите на слух, пък после вие продължавайте да правите експериментите си!" Което всъщност обезсмисли по-нататъшната ни работа, въпреки че радистите приемаха за повече от половин час доклад, преминаващ през пакет-модемите само за около три минути. Кореспондент в Камбоджа по време на ООН-мисията ми бе същият старшина Васил Йорданов Василев от екипажа на космическата станция "Кристал", реализирал първата свръзка на 24 май 1987 г. С негова помощ успяхме да изградим и система от бракувани изделия, с помощта на която нашите бойци в Камбоджа можеха да говорят със семействата си безплатно. Ако използваха като алтернатива американски сателит, цената ставаше 6щ.д. за минута.

Станцията беше нова, но и новите неща понякога се повреждат. Дори ремонта извършвахме пак със собствени сили в началото - малко бяха хората, които разбират от тези "паяци", както наричахме интегралните схеми, с които бяха изпълнени блоковете и апаратурите.

С космическата станция и апаратните за устойчиво криптиране при добре подготвен екипаж, можеше да се организира свръзка до крайните кореспонденти за по-малко от минута. Качеството се измерваше с брой грешки на шестмесечна непрекъсната работа. Можеше да се организира комуникация под нивото на шума в ефира - на практика невидима от апаратурите и разузнаването на противника. Можеше да осъществи телефонен разговор през комуникационен канал 600 bps, при това колегите успяваха да го засекретят с гарантирана устойчивост. Електронно-изчислителна машина следеше непрекъснато местоположението на спътниците на елиптична орбита и движеше антената към тях. Днес не всяка станция за спътникова свръзка има подобни екстри, твърди полковник Антон Иванов. Дори днес той обича да казва: научих, че най-ценното нещо са хората. И с най-скъпата техника с калпав екипаж нищо не става. Докато с бракувана техника, но с качествени, добре подготвени специалисти, може да се постигне много. Научих, че най-добрата инвестиция е също в хората, в техните знания и умения. И тя се изплаща многократно. Технологиите остаряват с дни, а хората се усъвършенстват, знаят и могат много повече от вчера. Ако ги мотивираш, могат да постигнат много повече от собствените си възможности. Но ако не успееш да ги мотивираш, загубил си битката още преди да е започнала. Всеки човек е уникална "вселена" и се управлява по своему и в същото време трябва да действаш много внимателно. Ако съумееш като командир това, този човек те уважава докрай. Научих се, че може да пробиваш и със собствения си авторитет, без връзки. Ако държиш на авторитета си, подчинените могат да се хвърлят и в огъня заради теб.

Постигнатите успехи трябва да се уважават и празнуват. Те са факт и не е необходимо да си ги измисляме, както правят голяма част от чуждите държави. Когато става дума за национална гордост, скромността е излишна. Вече голяма част от офицерите на НАТО знаят какво знаем и умеем. Спечелили сме тяхното уважение и доверие. Знаят, че на нас може да се разчита като на равноправни партньори и приятели. Знаят, че от нас могат и да научат много неща. Има с какво да се гордеем, че сме българи! Нека не пропускаме повод да го направим! Съвпадението на първата космическа свръзка с датата 24 май е случайно и символично, защото благодарение на нея стигнахме до светлина в света на комуникационно-информационните системи, смята началникът на отдел "Развитие на C4I системи" в апарата на генералния конструктор полковник инж. Антон Иванов
Свързочникът Антон Иванов (вляво) обича спомените със сателитните антени и големите мустаци от времето на лейтенантските си години.
В комплектацията на апаратурите на Р-440 влизат два броя входящи усилватели на мощност, предусилватели на мощност /2/, възбудители А-205М /2/, захранващ блок на възбудителя 1НКН-04.03 /2/, антенно устройство АК-12 , входно малошумящо устройство А302Б, блок за регулировка на температурата МШУ А302Б - БРТ, прибор на първия хетеродин А304, блок на честотно разделените сигнали А306, приемно устройство Ц300М (4 бр.), захранващ блок Ц300ПМ /3/, блок за управление на антените Н12С, програмна апаратура А403, блок на линейната комутация Н18М, пулт за управление Н15АБ, апаратура "Дискрет", апаратура за временното разделение "Рубин-Н", апаратура "Браслет-М", апаратура за широкополосна радиосвръзка К1М, апаратура за служебна свръзка "Контур-П2", стабилизатор СТС-10/0.5С, табло за захранването и електрооборудването Н502Б, входящо табло, радиоприемник "Астра", абонатен пулт с блокове за комутация на служебните канали ПА с БКСК, спомагателно оборудване и контролно-измервателна апаратура, осцилограф С1-67, панорамна приставка Н-19, блок за измервания, радиостанция Р-105М, телефонен апарат ТА-57.

Станцията е монтирана на един автомобил "Урал-375". Разделена е на две части, ако се има предвид фургонът. В предната се намират антенните устройства и два самостоятелни източника за електрозахранване АБ-8-Т/230М. При продължителна работа бензиновите агрегати се изнасят навън с подемно устройство.

Всички тези данни са исторически и едва ли ще впечатлят днес специалистите. Впрочем редно е да помним откъде сме тръгнали и да сме наясно в бъдеще накъде вървим технически.

Елемаг
[Moderator]

BeitragVerfasst am: Di 18 Sep 2007, 19:55    Titel:  

Cool Cool Cool
Българи ще летят в Космоса като туристи

До 2 години, изстрелваме първия роден спътник
Димитър Щерев
Богати българи чакат на опашка да полетят в Космоса. Това разкри специално за в. "Черно море" проф. Петър Гецов, директор на Института за космически изследвания към Българската академия на науките. Вчера той пристигна във Варна за третата научна конференция "Космос, екология, нанотехнологии, сигурност", която е посветена на 50-ата годишнина от първия изкуствен спътник на Земята. Проф. Гецов обаче допълни, че ръководеното от него научно звено няма нищо общо с мераците на българите да видят Синята планета от небето. Те са се записали за разходка с туристическия космически кораб "Virgin Galactic Spaceship 2". Първите полети са запланувани за 2009 г. В кораба могат да летят до 6 души, като цената на един пътник е 200 000 долара. Допреди няколко месеца се бяха записали 70 000 души от 123 страни.
Нашите приоритети са свързани с науката и Космоса, поясни проф. Петър Гецов. Той разкри, че ако не ни мине черна котка пътя, до 2 години ще изстреляме първия български спътник "Балкансат". Това е проект, воден от нашата страна, но в който участват и държавите от Балканския полуостров.
Сред останалите ни приоритети са членството в Европейската космическа агенция (ЕКА). Това също може да е факт до 2 години, допълни проф. Гецов. Специалистът поясни, че на форума, който стартира вчера във Варна, ще се проведе и кръгла маса на тема "Малки предприятия и космически технологии". На нея ще се разисква включването на фирмите в развойната дейност. ЕК отделя 800 млн. евро за ЕС за разкриване на специални центрове, чрез които ще се търсят и дотират иновации в различни сфери, обясни проф. Петър Гецов.

Елемаг
[Moderator]

BeitragVerfasst am: Di 18 Sep 2007, 19:58    Titel:  

Cool Cool Cool
Космически туризъм вече има и в България

Румен Недков е старши научен сътрудник в Института за космически изследвания към БАН и е ръководител на Центъра за аерокосмическа информация.

- Г-н Недков, къде е мястото на България в световното космическо семейство?
- България е била шестата държава в това семейство. Тя има двама космонавти , които са извършили полети на космическа станция “Мир”. България е участвала в много международни космически проекти. Един от тях е “Оранжерия свет”. Подготвила е изцяло научно-изследователската програма на първия български космонавт Георги Иванов и на втория - Александър Александров.
През последните години страната ни е включена в международния проект “Обстановка”, който е за измерване на електричното поле около новата космическа станция. Продължава проектът “Оранжерия - 2”. Така че България никога не е излизала от семейството на космическите страни.
- Работи ли институтът върху проекти, които по някакъв начин могат да бъдат използвани и в областта на образованието?
- Имаме проект, който се казва микроспътникова платформа “Балкансат”. Този спътник ще бъде запуснат от България с помощта на руска ракета. Неговата основна задача е да наблюдава земната повърхност и ще прелита над България 4-6 пъти на денонощие. Целта е да извършва мониторинг на опасни явления, случващи се на територията на страната, като големи пожари, наводнения и тяхното влияние върху околната среда. Една от задачите на спътника е и образователна. Благодарение на него български ученици ще могат в реално време да видят как от космоса се получава информация, за какво се използва тя и с какво може да помогне за разрешаване на проблеми, свързани с околната среда. За да се включат училищата в този проект, е достатъчно да разполагат с компютри.
- Г-н Недков, може ли да говорим вече за съществуване на космически туризъм?
- Вече има и българин, който плаща, за да лети в Космоса. Това не е нищо друго освен космически туризъм. Част от средствата, които този човек дава, са за неговата подготовка да полети в космоса, а другите са за самото му извеждане. Според здравословното му състояние и възрастта му ще са необходими между шест месеца и една година, за да бъде подготвен да излети. Като престоят му няма да бъде по-дълъг от 15 минути. Цената на този туристически полет е 100 000 долара. Със специален самолет той ще бъде издигнат на 100 км над земята и веднага след това ще се приземи. А има и друг вид екскурзия, която обаче е далеч по-скъпа. Там туристът се извежда в космическото пространство с транспортен кораб, който се скачва с космическа станция и туристът се прехвърля в нея. Престоява там толкова време, колкото е продължителността на екскурзията, след което отново с транспортен кораб се връща на земята. При тази екскурзия се лети на 350-400 км над земята. Но по принцип се счита, че над 100 км вече е открит космос, където няма гравитация.
Успехите на България в космическите изследвания - тема на среща в ДФСГ “Интелект”…

Разговаря Тони КОСТОВА - В. Посредник

Елемаг
[Moderator]

BeitragVerfasst am: Mi 31 Okt 2007, 12:07    Titel:  

Cool Cool Cool
Край София, в Плана планина, в Перманентната GPS-обсерватория на Центъра за геоинформационно осигуряване на Военногеографската служба на Българската армия (някогашната космическа част) десет години вече стабилно работи перманентна GPS-станция. Тя е единствена в България. Тя е и елемент от системата за поддържане и проследяване на въртенето на Земята. Тя сега е и основна точка, образно казано, начало на държавната геодезическа мрежа, както някога през 1930 г. е станала Астрономическата кула в центъра на София (днес паметник на културата), когато е определена разликата в географските дължини между нея и астрономическата обсерватория в Потсдам.

След 1971 г. тридесет години на основната точка са провеждани астрономически наблюдения, астрономическата дължина е определена с много висока точност. Там са извършени лазерни наблюдения с подвижен лазер, собственост на Германския институт за приложна геодезия. И доплерови наблюдения, и сегашните едночестотни и двучестотни GPS -наблюдения. А през 1993-1994 г. са извършвани относителни гравиметрически измервания за определяне ускорението на силата на тежестта. Положението и скоростта на тази важна точка са определени с много висока точност. Установено е, че тя малко се движи, което означава, че платформата (земният пласт) е стабилна - това определя и гарантира бъдещето й. И понеже Законът за геодезията задължава Министерството на отбраната да поддържа основната гравиметрична мрежа на държавата, състояща се от около 120 точки, с помощта на БАН военните извършват абсолютни гравиметрични измервания. За да се определи абсолютното значение на ускорението на силата на тежестта на мястото на GPS-обсерваторията. С други думи войсковият район "Овнарника" ще съществува и ще изпълнява важната си роля.

Тази добра точка в Плана планина е избирана около 1960 г., когато започва епохата на фотографските наблюдения, наблюденията на изкуствени спътници на Земята, снимането на фона на земното небе - етапи от развитието на астрономическата геодезия. Районът на обсерваторията е строен 1968-1970 г. Това самостоятелно поделение на Центъра за Геоинформационно осигуряване с началник полковник Тошко Ташков е в непосредствена близост до София. На фона на твърдата платформа има един дребен недостатък, скалната порода съдържа повече желязо и привлича мълнии, но затова пък има изградено собствено захранване.

Елемаг
[Moderator]

BeitragVerfasst am: Sa 01 Dez 2007, 12:36    Titel:  

Cool Cool Cool
Въпреки опита си в електрониката България изпадна от кръга на страните, които ще си поделят 3.4 млрд. евро за изграждане на европейската система за сателитна навигация "Галилео", съобщи на "Сега" дипломатически източник в Брюксел. До три часа през нощта срещу петък министрите на транспорта и съобщенията от ЕС заглаждаха споровете си, като най-трудно уговориха Испания. Мадрид бе недоволен, че Италия и Германия ще имат генерални координационни центрове на мрежата "Галилео", докато Испания ще контролира само подсистемата за гражданска защита.
България се яви със скромни претенции. Председателят на Държавната агенция за информационни технологии и съобщения Пламен Вачков каза на журналисти след нощното заседание, че страната търси начин да участва като подизпълнител, ако бъде поканена от големите фирми. Той и министърът на транспорта Петър Мутафчиев са обърнали внимание, че всеки 12-ти специалист по информационни технологии в Източна Европа е българин. Освен това от един милион българи зад граница 100-120 хиляди са такива специалисти. Двамата са посочили и производствения опит на страната в електрониката. Техните аргументи обаче не са променили нагласата, че България ще бъде по-скоро потребител на услугите на сателитната система, а не участник в нейното изграждане.
Въпросът за българското участие в "Галилео" бе обсъден в Народното събрание на 13 януари 2006 г., когато депутатът от ДСБ Иван Иванов отправи питане до вицепремиера и министър на външните работи Ивайло Калфин. "Ще участваме пълноценно в проекта "Галилео", когато станем членове на ЕС", отговори министърът. Депутатът репликира, че "липсва инициативност от българската администрация". "Не се получава само с покана, а с голяма настойчивост", каза той.
"Галилео" ще е навигационна система от 30 спътника, от които досега само един е изведен в орбита. Тя ще бъде конкурент на американската Джи Пи Ес и на руската "Глонас", но за разлика от тях ще е предназначена само за граждански цели. За финансирането й се разчиташе и на консорциум от осем фирми, но те не поеха риска и затова преди седмица бе решено парите да се вземат по изключение от бюджетния излишък в земеделския фонд на ЕС, който иначе трябваше да се върне на страните членки.

Елемаг
[Moderator]

BeitragVerfasst am: Sa 12 Jan 2008, 12:53    Titel:  

Cool Cool Cool
СОФИЯ. Европа ни отряза от космически експерименти. България си бе извоювала правото да участва в 4 от общо 12 космически експеримента на програмата SURE. Вчера обаче бе обявено, че няма да бъдем допуснати, защото не сме си платили необходимите 100 000 евро за разходите по проучванията. Това съобщи секретарят на междуведомствената комисия за космически изследвания към МС ст.н.с. Лъчезар Филипов. Причината за отказа е, че крайният срок за внасяне на таксата изтекъл на 1 януари 2008 г. Членството в Европейската космическа агенция e много важно за страната ни, защото ще получаваме спътникова информация от целия ЕС за наводнения и пожари. Сега тези данни ги купуваме от трети страни, заяви още Филипов.

Beitrдge der letzten Zeit anzeigen:   Sortieren nach:   
Seite 3 von 19 [285 Beitrдge]   Gehe zu Seite: Zurьck 1, 2, 3, 4, 5, ..., 17, 18, 19 Weiter
Neues Thema erцffnen   Neue Antwort erstellen Vorheriges Thema anzeigen :: Nдchstes Thema anzeigen
 Forum-Index » krile.net - ГРАЖДАНСКИ АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Космонавтика
Gehe zu:  

Du kannst keine Beitrдge in dieses Forum schreiben.
Du kannst auf Beitrдge in diesem Forum nicht antworten.
Du kannst deine Beitrдge in diesem Forum nicht bearbeiten.
Du kannst deine Beitrдge in diesem Forum nicht lцschen.
Du kannst an Umfragen in diesem Forum nicht teilnehmen.

[ Time: 0.0974s ][ Queries: 12 (0.0057s) ][ Debug Ein ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker