Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн
Индия заплашила Пакистан с "майката на ядрените бомби"? · Големият десантен кораб "Цезар Куников" аварира по време на учение · Иран помете ЦРУ и МИ-6! Разбити шпионски мрежи на двете агенции · Зеленски призна, че е гласувал за Порошенко /ВИДЕО - ДЕБАТИ/ · В Благоевград: 7 г. затвор за петимата експолицаи, виновни за смъртта на Чората · Военноморската група на НАТО влезе в Гдиня, на 90 km от базата на Балтийския флот ·

Select Forum Language:

Hot topics:
В момента е: Съб 20 Апр 2019, 07:02
Часовете са според зоната UTC + 2
 Главната страница » ОБЩА СТАЯ » ОБЩИ ТЕМИ
ЛИТЕРАТУРА
Модератори: конструктор
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
Страница 3 от 6 [83 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, 4, 5, 6 Следваща
Автор Съобщение
NEO

Местожителство: Велинград

МнениеПуснато на: Вто 13 Яну 2009, 09:01    Заглавие:  

Smile Стоманения плъх(том1) на Хари Харисън е на пазара Smile .Това е ново издание,в том първи са включени четири книги. Книгата е 621 стр., а цената19.99лв. Скоро излиза и втора книга на Свен Хасел.
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение 
Ginev

МнениеПуснато на: Вто 10 Фев 2009, 14:16    Заглавие:  

Параграф 22
Автор: Джоузеф Хелър
Върнете се в началото
NEO

МнениеПуснато на: Чет 12 Мар 2009, 20:53    Заглавие:  

Предстои съвсем скоро да излезе сборник с четири прекрасни новели на Стивън Кинг. Ако някой го смята за посредствен писател, горещо го съветвам да прочете тази книга. Мисля, че тя съдържа 500 страници концентриран, четирикратно рафиниран талант. Новелите са ново издание, редактирано и изчистено от глупостите в старото . Та ето кои новели ще съдържа:
1.Изкуплението Шоушенк - много хора сме гледали филма, чудесен е, но...книгата направо ще ви оваля в праха на двора за разходки.
2.Способен ученик- тази новела ще ви сложи на масата,заедно с нацисткия изверг Дюсандър и костеливите пръсти на концлагерния ужас ще ви стиснат за топките, докато способния ученик ви кълца с касапския нож . Това всъщност не е новела на ужаса, а е нещо много, много различно...
3.Тялото- Тук ще се посмеете от сърце и ще се върнат най-топлите ви детски спомени. Ще си спомните за приятели, които не сте виждали от години.
4 Начин на дишане..... Това просто трябва да се прочете.

Последната промяна е направена от NEO на Пет 13 Мар 2009, 22:31; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
King_Rat

Местожителство: Пазарджик

МнениеПуснато на: Чет 12 Мар 2009, 22:14    Заглавие:  

Това не са ли "Особени сезони"?

Имаше едно издание през 95-96?

ICQ Номер 
NEO

МнениеПуснато на: Чет 12 Мар 2009, 22:56    Заглавие:  

Smile Да ,точно тази книга, но е доста преработена, и вярвай ми, страхотна. До дни ще влезе за печат. Вероятно пак ще е със същото заглавие.
King_Rat

Местожителство: Пазарджик

МнениеПуснато на: Чет 12 Мар 2009, 23:05    Заглавие:  

Да, тези разкази се различават коренно от цялото му творчество Smile
И то защото описват неща, които могат да се случат на всеки. Няма коли вампири, кучета-кръвопийци и т.н.
Само палави затворници и пиявици Laughing

ICQ Номер 
sirius

Местожителство: Стралджа, Пловдив, София, Варна, Англия, Малта, Канада

МнениеПуснато на: Нед 15 Мар 2009, 23:38    Заглавие:  

Една прилична библиотека (spiralata.net) за предимно езотерика, окултизъм и себепознание и др.дивотии, но има и изключения.

http://www.spiralata.net/kn_bul/j_london.zip Една необичайна тематика за Дж.Лондон. Затворник в обездвижваща усмирителна риза се научава да напуска тялото си. Стила на Дж.Лондон няма да го представям - той си е класика.

"Илюзии" - Р.Бак http://www.spiralata.net/kn_bul/bah_iliuzii.zip Книжката, която оказа изключително влияние върху мен. Цитат съм пуснал тук(може би не е най-подходящата тема, но тази тема ми показа останалата част от форума. То и тук хора имало Smile

"Цар плъх" - Дж.Клавел (ако не се лъжа) мисля че и на вас ще се хареса. Не знам от къде може да се дръпне.

"Шибуми" - Треванян Изключителна (за мен) книга за Човек-наемен убиец на едри полит.риби. За мен истинския боец не е "гад" а просто върши каквото трябва. Изключително описание дефакто на Човек в ролята на намен убиец и пещерняк за отмора.
http://www.izvorite.com/smf/index.php?topic=1465.0 (иска регистрация, линка май ще работи от логнато положение) форумче, където се "търси" Човека. Нещо като диогенски форум. И понеже това е свързано с човека, а не с професиите, то интереса към това нещо не зависи от професията. За временно улеснено дръпване
Ето и малко копи-пейст:
Шибуми
Автор: Треванян
Издател: Бард

Роден в кошмара на Първата световна война в Китай, дете на руска дворянка и тайнствен германец, отгледан в градините на духовния учител - японецът Го, той оцелява след унищожителното нападение над Хирошима, за да се превърне в най-желания любовник и най-изкусния и високоплатен убиец. Гениален, загадъчен, ненадминат познавач на езика и културата на Япония, Хел има една съкровена тайна - да достигне състоянието на личното съвършенство, наречено Шибуми.
Оттеглил се в една изолирана от света планинска крепост заедно със своята любовница-евроазиатка, Хел се изправя лице в лице с най-зловещия си враг - могъща шпионска организация.

ICQ Номер 
sirius

Местожителство: Стралджа, Пловдив, София, Варна, Англия, Малта, Канада

МнениеПуснато на: Пет 27 Мар 2009, 21:06    Заглавие: Открих Дан Милман  

"Пътуванията на Сократ" - Дан Милман

Нямам думи. Скоро не бях чел книга на един дъх.
Най-високите постижения на в човешкия живот са постиженията на войните.
Не съм чел по-концентрирана книга за Живота от тази. От машина за изпълнение на заповеди, оцеляване и убиване, човек може да се превърне в проводник на вселенските сили.
Тези, за които Смъртта е ежедневие знаят повече за Живота.

Увличаща като Дж.Клавел и А.Хейли и с дълбочината на Лао Дзъ и Сократ.

Цитат:
"Всяко пътуване има таен сисъл,
който пътуващият не осъзнава..."

Завладяваща история за едно дълго пътуване през болката и страданието, любовта и прошката, вярата и просветлението, преобразили малкото момче в могъщ войн, а война - в любящ мъдрец, поел по пътеката на мира... Едно необикновено пътуване към самия себе си.

ICQ Номер 
Елемаг
[Moderator]

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто 07 Апр 2009, 19:57    Заглавие:  

Cool Cool Cool
Защо десницата мрази „Под игото”
Книгата е шамар по конформизма, а дясното мислене е новият конформизъм
Иво Христов
Вечерта на вота за "Голямото четене" получих няколко sms-а от мои приятели от десницата, които на пожар ме призоваваха да гласувам за любим роман. Грозяло ни непоправимото: "Под игото" да оглави класацията. Почудих се.

"Голямото четене" е сондаж за популярност, не и мерило за литературните достойнства. В този смисъл ропотът срещу "Под игото" не беше в духа на феърплея.

В хода на кампанията през студиото на "Голямото четене" преминаха застъпници на повече от стотина романа. Всеки хвалеше достойнствата на фаворита си, но още тогава ме впечатли настървеното отрицание, което породи "Под игото". Книгата с повод и без повод отнасяше ехидни коментари. И то конкретно от средите на десницата. С какво пък толкоз я подразни?

Дали не бързам с обобщението, ще попитате? Не мисля. Прегледайте блоговете, вижте позициите на десните публицисти. Най-манифестно звучи статията на уважавания Юлиян Попов: "Група хора искаха да организират специална акция, за да не допуснат "Под игото" да стане любима книга на българина. Те имаха право. /.../ Някои биха могли да кажат: "Добрата библиотека е онази библиотека, в която няма нито една книга от Вазов. Дори в тази библиотека да няма никаква друга книга". Еднозначно, нали?

Все същите десни тълкуватели донесоха от девет кладенеца вода, за да омаловажат победата на "Под игото". В букварите бил, пък другите ги нямало. Харесвали го онези, които не били прочели друго. Патриотарският комплекс избликнал. Романът не бил "голям", а просто детски (напомням, че класацията е за "любим", а не за "голям" роман, какъвто с sms да се избира е безумие).

Пътем да уточня, че гласувах за роман, който остана извън стотицата, но дясната неприязън към "Под игото" ме заинтригува. Защото в общество, което си пие кафето с Бареков, политическият ключ не е за пренебрегване.

Твърдя, че десницата мрази "Под игото" тъкмо защото добре го е прочела. Впрочем левицата обича "Време разделно" нерядко без да го е чела, но това е друга тема.

Десницата мрази "Под игото", защото то е шамар по конформизма чрез много образи, най-вече чрез финала с чалнатия Мунчо, който единствен се осмелява да протестира. Дясното мислене е новият конформизъм. Този от последните 20 години. Не ме разбирайте неправилно, левият конформизъм е също толкоз тесногръд и тъпоумен, но временно неактуален. Либерализмът, глобализмът, а у нас ни в клин, ни в ръкав - и закъснелият постмодернизъм в изкуството, оформяха мисловния калъп през последните години. Помня как Карбовски окадяваше демонстративно с цигарата си "овехтелия" Хайтов в студиото на Нова Тв. Еврореализмът, критиките към НАТО, съмненията в "невидимата ръка на пазара", която твори добро, бяха таксувани като мунчовщина.

Десницата мрази "Под игото" и заради образа на Кириак Стефчов, усърдния чуждопоклонник, парвенюто, което тогава замята на турски и французки, по-късно на немски, сетне на руски, а днес на английски. Десните интелектуални тенори винаги са приемали простолюдието като сгоден фон, на който един се самопровъзгласява за министър на джаза, друг си бае на папийонката, трети цитира Пруст, без да го е чел. Уви, всички те изпълзяха пред очите ни изпод сюртука на същия този Кириак. Парвенюшката десница най-напред измести автентичната, а сетне, за да се разграничи от тегавия национализъм на късния Живков, заложи на купешкото. Идеи, речник, вкусове, веяния made in...

Най-подир един абсолютен дразнител за десните: "Под игото" е политнекоректна книга, в която простодушно дете заявява, че "от турско робство България ще я освободи руският цар Александър". Какво робство?! Това са някакви приумици на Вазов, Захари, Волов, Бенковски и прочее неосведомени люде! Как тъй Русия ще ни "освобождава"?! (тук десните обикновено цитират Захари или Раковски за азиатското мракобесие - универсален аргумент, който в техните очи отменя историческите факти).

Десницата мрази "Под игото" инстинктивно, като понякога изтъква други съображения: романът бил патетичен (за практичния й мироглед), наивен бил (за уж-интелектуалната й папийонка) и т.н.

"Под игото" описва българския народ такъв, какъвто за кратко е, отсетне спира да бъде и едва ли някога отново ще стане: работен, целомъдрен, саможертвен... (виж "Записките"). Днес на мода е демонстративният цинизъм и това "Под иго" не е никак фешън. Вазов ни разкрасявал, ще отвърнат десните. Но нали опареният от предателства Захари също описва селяните, които палят бащинията си, преди да хванат Балкана, а проницателният Хаджийски ни рисува общество с ценности, различни от сегашните. Вазов ни изкарвал жертви. Може би. Най-вече на собствените си предубеждения.

Вазов комплексира тесногръдите с широката си емоционална гама, а спънатите писатели с езиковата си виртуозност. "Мрачина", "лудетина", "кърища", "гостолюбие", "вскотяване"... "Многошумните и малообразовани хайдуци" днес са бол, само дето думите ни се губят. "Под игото" е Ноев ковчег на един литературен речник, който обеднява с годините. Та затова не съм покрусен от "Голямото четене". Приветствам!

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла 
NEO

МнениеПуснато на: Вто 07 Апр 2009, 21:22    Заглавие:  

Абе това с * Под игото* много се преекспонира. Всички хора можеха да гласуват, и то колкото си искат. Не мисля, че имаше някаква антикампания. Няколко лигльовци се правят на интересни, просто. Аз се радвам, че се получи един патриотичен вот, а и книгата е много хубава. Финалната група показа ,че българите имат вкус и усет за хубавите книги. Излишно е да се търсят заговори на зли сили. Хубава кампания, събуди отново вкуса към книгата ,е и някой и друг изложил се *интелектуалец*. Елемаг, откровено не разбирам това защо го постна. В кампанията нямаше нищо политическо .
А, нещо интересно- сборника новели *Особени сезони* на Стивън Кинг вече е на пазара. Четенето на тази книга е екстаз. повярвайте ми. Заслужава си всяка отделена секунда!

b0g0

МнениеПуснато на: Сря 06 Май 2009, 20:44    Заглавие:  

Здравейте , нов съм в форума , така че може темата , за която да пиша да не съвпада с този раздел , но не намерих по-подходящ.Та , запитването ми към вас е от къде мога да си намеря(купя) книгата "Един от първа дивизия" на Кап.Георги Георгиев.Чух , че трябва ли да се поръча от военното издателство и т.н.Ако някой я има , и иска да се раздели с нея , бих я купил. Smile
Върнете се в началото
onufrii

Местожителство: вилает Боляристан

МнениеПуснато на: Вто 12 Май 2009, 15:38    Заглавие:  

Браво :

Издават Радичков в 12 тома

news.bg

Литературоведът проф. Валери Стефанов е инициатор, съставител и автор на предговора в първия том от пълните събрани съчинения, които предвиждат да се издадат за Йордан Радичков, съобщи БНТ.

Според преподавателя по история на българската литература светът на Радичков е много различен и трудно може да бъде описан в един предговор или встъпителна студия.

Заглавието на предговора е „Да отгледаш свраки", перифраза на един известен филм, тъй като тези птици са важен символ в творчеството на Радичков.

Това е един жест към Радичков, защото все още няма цялостно, пълно и добре коментирано издание на неговото творчество. Целостта на това творчество дава представа за един уникален свят, подчерта проф. Стефанов.

Si vis pacem, para bellum - 26030

Прайм червени шишета на бели!
Върнете се в началото
SR71

МнениеПуснато на: Пет 14 Авг 2009, 13:30    Заглавие:  

"Архив сайта russianarms.ru - документация и справочники на военную технику"
Скоро май няма да има нужда от други книги Laughing
Размер: 30.73 GB Rolling Eyes
Ето и линк: http://torrents.ru/forum/viewtopic.php?t=877521

ICQ Номер 
Ice_queen^^

Местожителство: Бургас

МнениеПуснато на: Пет 14 Авг 2009, 14:20    Заглавие:  

Аман с тоз руски!
Върнете се в началото
SR71

МнениеПуснато на: Пет 14 Авг 2009, 14:23    Заглавие:  

Ice_queen^^ написа:
Аман с тоз руски!

Я да сядаш да учиш езици! Аман от мрънкане... и тоя път да не стане като с немския Laughing

ICQ Номер 
Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 3 от 6 [83 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, 4, 5, 6 Следваща
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » ОБЩА СТАЯ » ОБЩИ ТЕМИ
Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

[ Time: 0.0790s ][ Queries: 12 (0.0042s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker